0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 5:38. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

8 tipov, ako vybrať roletu

8 tipov, ako vybrať roletu

Je pre vás roleta iba ochranou pred slnkom a súkromím? Roleta toho vie oveľa viac, napr. izolovať teplo. Máme pre vás ďalšie tipy a rady, ako vybrať tú správnu roletu.

Roleta uzatvára okno alebo francúzske okno zvonku. Skladá sa zo závesných tyčí a tvorí plochú súčasť, roletovú clonu. Tú je možné zrolovať, je vedená v bočných lištách na vonkajšej strane okna. Rolety je možné otvárať a zatvárať pomocou navíjacích pásov a kľučiek. Elektrické rúrkové motory, ktoré sa ovládajú spínačom, diaľkovým ovládaním alebo aplikáciou, sú vhodným variantom.

Prečo inštalovať roletu?

Rolety len nechránia pred nežiaducimi pohľadmi, príliš vysokými teplotami na slnku alebo nočným ochladzovaním miestností v zime. Tiež izolujú zvuk a často odradia zlodeja od pokusu dostať sa do domu oknom.

Oslnivé denné svetlo je navyše stlmené roletou a zvyšuje tak pohodu obyvateľov domu. Rolety navyše podčiarkujú architektúru budovy a dodávajú domu alebo bytu šmrnc.

Ako vybrať roletu

Ako najlepšie používať roletu?

 • V chladnom období zatvárajte všetky rolety so súmrakom. Týmto spôsobom uniká cez noc menej tepla z budovy von. Najmä pri starších oknách so zlými izolačnými hodnotami môžete výrazne zlepšiť celkovú tepelnú izoláciu.
 • Počas dňa, keď je horúco, nechajte okenice zatvorené. Vďaka tomu sú miestnosti v dome príjemne chladné.
 • Pri silnom vetre alebo búrke by ste mali nechať okenice zatvorené. Pokiaľ je roleta spustená len čiastočne, môže vietor veľmi ľahko preniknúť medzi roletovú clonu a okno a poškodiť roletu. Počas búrky by ste mali zavrieť všetky okná v dome. Existuje iba jedna výnimka: Okná v pivnici, ktoré zaisťujú prívod vzduchu do kachľových pecí alebo krbu, musia zostať otvorené aj počas búrky.
 • Rolety poskytujú určitý stupeň ochrany pred zlodejmi. Ak sú však niekoľko dní zatvorené, je pravdepodobnejšie, že prilákajú pozornosť páchateľov trestnej činnosti. Je lepšie používať automatické systémy, ktoré môžu simulovať vašu prítomnosť – najlepšie v kombinácii s časovo riadeným svetlom.

Aké sú druhy roliet?

Rolety sa rozlišujú podľa typu inštalácie:

 • Horná roleta
 • Predná roleta
 • Vstavaná roleta

 • 
				Ako vybrať roletu

  Horná roleta

  Horná roleta je vhodná na rekonštrukcie aj novostavby. Pripevňuje sa priamo na okno a inštaluje sa spoločne s ním (kompatibilný so všetkými bežne dostupnými typmi okien pomocou adaptérových profilov). Schránka a okno sú teda pevne spojené. Schránka je úplne alebo čiastočne viditeľná a po omietnutí sa začlení do fasády.

 • 
				Ako vybrať roletu

  Predná roleta

  Tá je vhodná na dodatočnú montáž. Umiestnia sa pred alebo do otvoru a vodiace lišty sa priskrutkujú na rám okna alebo priamo na murivo. Škatuľa je viditeľná zvonku, a preto je tiež dizajnovým prvkom.

 • 
				Ako vybrať roletu

  Vstavané rolety

  Tie sú vhodné najmä pre novostavby, pretože sú neviditeľne integrované do fasády a omietnuté. V otvorenom stave sa roleta stratí v murive a je chránená – aj pred poveternostnými vplyvmi. Opravy a servisné práce je možné vykonávať rýchlo a čisto, pretože kontrolný panel je umiestnený na vonkajšej strane.

Z akého materiálu si roletu zaobstarať?

Pokiaľ ide o materiál roletovej clony, môžete si vybrať medzi hliníkom a plastom. Roletové závesy z hliníka sú drahšie ako lamely z PVC. Ponúka sa otázka, aké výhody majú rolety z hliníka a či sa táto investícia oplatí?

Nie je možné vykonať všeobecné hodnotenie. Vždy záleží na podmienkach a na tom, čo od roliet očakávate.

V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad výhod a nevýhod hliníkových a plastových roliet.

Materiál Výhody Nevýhody
Hliník
 • veľmi odolný voči poveternostným vplyvom a stabilný
 • optimálna tepelná izolácia
 • veľmi dobrý odraz tepla v lete
 • lepšia ochrana proti vlámaniu
 • viac možností farebného designu vďaka odtieňom RAL
 • ľahké čistenie
 • ohňovzdorné
 • recyklovateľné
 • vyššie obstarávacie náklady ako pri PVC
Umelá hmota/PVC
 • lacnejšie ako hliník
 • úplne dostačujúce pre súkromie a ochranu pred slnkom
 • k dispozícii je určitá tepelná izolácia a zvuková izolácia
 • ochrana proti ľahkému vlámaniu
 • menej odolné voči poveternostným vplyvom ako hliník
 • horšia tepelná izolácia a odraz tepla v porovnaní s hliníkom
 • nižšia ochrana proti vlámaniu
 • menej stálofarebné ako hliník
 • nečistí sa tak ľahko ako hliník
 • menšia požiarna odolnosť
 • nie je recyklovateľný

Pravé alebo ľavé ovládanie?

 • 
				Ako vybrať roletu

  Pravý valec

  Roleta je pravotočivá, ak v pomyselnom reze otvorom, ktorý má byť uzavretý, je fasáda vľavo a hriadeľ sa pri rolovacom pohybe otáča v smere hodinových ručičiek - doprava.

 • 
				Ako vybrať roletu

  Ľavý valec

  Roleta je ľavotočivá, pokiaľ sa hriadeľ otáča v rovnakom pomyselnom reze proti smeru hodinových ručičiek, t.j. proti smeru hodinových ručičiek. V tomto prípade smeruje vnútorná strana roletových lamiel von. Pretože ľavé valce sú v prípade poškodenia niekedy ťažko prístupné, inštalujú sa iba vo výnimočných prípadoch.

Smarthome

Chytré rolety

Moderné rolety je možné pohodlne ovládať spínačom, diaľkovým ovládaním alebo aplikáciou prostredníctvom smartfónu. Vďaka integrovanému riadeniu slnečného svitu a vetra systémy automaticky vysunú rolety do nastavenej polohy, keď svieti slnko, aby chránili nábytok a rastliny, a stiahnu ich, keď fúka vietor, aby nedošlo k poškodeniu roletového závesu. K dispozícii sú aj senzory rozbitia skla. Potom sa rolety automaticky zatvoria.

Modernizácia inteligentného ovládania roliet

Tí, ktorí už majú nainštalované elektrické rolety, sa nemusia zaobísť bez rádiového ovládania. To sa dá obvykle ľahko dodatočne vybaviť. Stačí zakúpiť vysielač, prijímač a prípadne zodpovedajúce senzory. Zruční domáci majstri nainštalujú prijímač do krabice pod omietku predchádzajúceho spínača.

Manuálne systémy je tiež možné prestavať na elektrické varianty a ovládať ich pomocou aplikácie.

Smarthome

Ako rolety čistiť?

Rolety je najlepšie čistiť súčasne s oknami. Bola by škoda, keby sa vaše čerstvo umyté okná znova zašpinili. Na odstránenie nečistôt zo všetkých lamiel obvykle stačí mäkká handrička a teplá voda s trochou prostriedku na umývanie riadu.

Nikdy nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky alebo drôtenky!

 • Najprv odstráňte z vodiacich líšt nečistoty, napr. lístie, a starostlivo ich utrite vlhkou handričkou.
 • Pred zatvorením roliet potom zakryte parapet starým plátnom, aby kvapkajúca voda nemohla stekať po fasáde. Rolety spúšťajte iba tak, aby zostali viditeľné svetelné alebo vetracie štrbiny.
 • Utierajte lamelu po lamele z vonkajšej strany, pokiaľ nie sú všetky lamely čisté.
 • Potom ich vyčistite čistou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky.
 • Teraz očistite všetky lamely zvnútra.

Nevykláňajte sa z okna

Nikdy sa nevykláňajte z okna, aby ste dosiahli na časť vonkajšieho priestoru. Stratíte rovnováhu skôr, než si myslíte. Pokiaľ je vonkajšia strana roliet veľmi znečistená, je lepšie najať si špecializovanú firmu.

Ako riešiť najčastejšie poruchy roliet?

Aj tá najlepšia roleta sa po rokoch stáva opotrebovanou. Na opravu nie je vždy potrebný odborník. Zaseknutú roletu môžete obvykle opraviť sami. Zasekávanie môže mať rôzne príčiny, ktoré treba najprv zistiť:

Zaseknutá roleta

 • Hriadeľ rolety v roletovej skrini je zaseknutý.
 • Roletový záves je zaseknutý vo vodiacich koľajniciach.
 • Roletový pás sa nenavíja.

Pokiaľ je hriadeľ rolety zaseknutý v roletovej skrini...
Najprv otvorte kontrolnú klapku. Potom skúste hriadeľom otáčať ručne s odistenou roletou. Pokiaľ sú ložiská zaseknuté, je nutné ich vymeniť.
Je možné, že sa jednotlivé lamely posunuli. Pomocou malého kladivka opatrne zatlačte lamely tam a späť. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili žiadnu z lamiel.

Pokiaľ sú lamely rolety zaseknuté vo vodiacej lište...
Otvorením roletového boxu môžete všetky lamely vrátiť do správnej polohy. Niekedy sa však môže stať, že sa jedna z vodiacich líšt uvoľní alebo deformuje. Tie sa potom musia buď ohnúť do správneho tvaru, alebo vymeniť.

Pokiaľ sa roletový pás nenavinie...
V navíjači pásu (malá krabička na vnútornej strane dole alebo v stene) je pružina, ktorá napína navíjač pri spustení rolety. Pokiaľ je táto pružina opotrebovaná alebo dokonca zlomená, remeň sa už automaticky nenavíja. V takom prípade musíte navíjač znovu napnúť alebo vymeniť. Pozor na pružinu! Môžete sa tu ľahko zraniť.

Roleta hrká?

Rolety môžu pri silnom vetre alebo pri podtlaku či pretlaku v miestnosti alebo pri vchodových dverách náhle zadrnčať. To je nepríjemné. Ale môžete s tým niečo urobiť.

V bočných vodiacich lištách rolety je obvykle gumový pásik. Medzi roletovou clonou a vodiacou lištou tak zostáva len veľmi malý priestor a roleta obvykle nemôže drnčať. Niekedy sú gumičky nedostatočne silné, opotrebované alebo sa koľajnice mierne deformujú. Potom môže roleta drnčať. Skontrolujte súčasti a v prípade potreby ich vymeňte.

Ak nepoznáte výrobcu alebo náhradné diely už nie sú k dispozícii, nie je to problém. Namiesto gumičiek sú k dispozícii kefové pásky, ktoré môžete do vodiacich líšt vložiť bez toho, aby ste museli odstraňovať staré gumičky. Predpokladom je, že koľajnice sú na vnútornej strane dostatočne široké. Starostlivo zmerajte, či je v priestore dostatok miesta. Pred lepením očistite vnútornú stranu koľajníc - najlepšie čistiacim prostriedkom na rozpúšťanie mastnoty.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať markízu na stenu

Svieti vám slnko do okien? Potrebujete viac tieňa? Namontujte si markízu. Vo video návode z projektovej dielne HORNBACH vám ukážeme, ako si môžete namontovať novú markízu na stenu. Poďme na to!

hore