0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 5:26. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Praktické, univerzálne a vhodné na použitie do vlhkých priestorov - Pre váš kútik oddychu a miesto pre dobrý štart do ďalšieho dňa má to správne osvetlenie úplne zásadný význam. Pre vytvorenie tých správnych akcentov by ste mali kúpeľňu rozdeliť na jednotlivé časti. Jednotlivé zóny, ako napríklad vaňu a umývadlo, možno od seba efektívne oddeliť účelným výberom jednotlivých svietidiel.

Koncepty osvetlenia v kúpeľni

Osvetlenie priestoru
Priestorové osvetlenie má za úlohu vytvárať v miestnosti presvetlenú atmosféru.

Vstavané bodovky
Bodové osvetlenie presvetľujú miestnosť nenápadne, ale zato efektívne a je možné považovať ich za alternatívu či doplnok k priestorovému osvetleniu.

Nástenné osvetlenie
Optimálne osvetlenie pri zrkadle možno dosiahnuť kombináciou svietidiel umiestnených vľavo a vpravo, rovnako ako horného osvetlenia. Pre príjemný pohľad do zrkadla dbajte pri výbere osvetlenia na teplý biely odtieň svetla.

Najobľúbenejší produkt
LED stropné svietidlo Top Light Orion KXL Smart 60W 6000lm 3000-6500K biele s diaľkovým ovládaním
LED stropné svietidlo Top Light Orion KXL Smart 60W 6000lm 3000-6500K biele s diaľkovým ovládaním
(1)
96,50 € / ks

Osvetlenie zrkadla
Oblasť pri kúpeľňovom zrkadle vytvára špecifickú zónu, ktorú je - pre starostlivosť o vzhľad a tvár - výhodné vybaviť osvetlením so samostatným zapínaním. Osvetlenie zhora či iba zo strany v tomto smere pravdepodobne nebude príliš vhodné, pretože tým by bolo vidieť rušivé tiene. Pre príjemný pohľad do zrkadla dbajte pri výbere osvetlenia na teplý biely odtieň svetla.

Svetelné efekty
Pre efektné osvetlenie vo výklenkoch, častiach stropov a pri vyškárovanej dlažbe sa ponúkajú najrôznejšie dizajnové varianty LED svietidiel, ktoré v kúpeľni dokážu vytvoriť autentickú atmosféru.

Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Tipy pre osvetlenie v kúpeľni

  • Kto sa chce sám sebe v zrkadle páčiť, ten potrebuje žiarovky s dobrou reprodukciou farieb (index reprodukcie farieb Ra > 90). Takéto žiarovky by mali byť umiestnené najlepšie nad zrkadlom a mali by osvetľovať, nie oslepovať.
  • Ako základná farba pre použitie v kúpeľniach sa odporúča biely teplý odtieň.
  • Svetlo nikdy nesmerujte na zrkadlo, to oslepuje.
  • Osvetlenie nad vaňou by malo byť koncipované tak, aby sa do neho človek nemohol pozerať a byť ním tak zároveň oslepovaný keď leží vo vani.
  • Samostatné osvetlenie sprchy - dokonca aj farebné - môže byť veľmi stimulujúce.

Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Tri stupne ochrany v kúpeľni

Tam, kde sa nachádza dohromady elektrina a vlhko, je treba dávať mimoriadny pozor. V záujme bezpečnosti preto existujú špeciálne predpisy, ktoré majú za cieľ odstraňovať riziká a zabrániť nehodám. Tieto takzvané tri zóny ochrany v kúpeľni sú definované STN.

Zóna ochrany 0

Zahŕňa bezprostredne vnútorný priestor kúpeľňovej vane či sprchovej vaničky, napríklad pri použití podvodného osvetlenia. Pritom je povolené používať výhradne prevádzkové prostriedky s nízkym ochranným napätím maximálne 12 voltov, ktoré sú výslovne povolené pre inštaláciu do vnútornej časti vane. Tie musia byť zaradené do skupiny druhu ochrany aspoň IP X7. Nízke ochranné napätie znamená, že elektrický obvod s nízkym napätím je napájaný elektrickými obvodmi s vyšším napätím, musí však od nich byť bezpečne oddelený.

Zóna ochrany 1

Je definovaná ako plocha vnútri kolmého ohraničenia vane a sprchy. Ak nie je nainštalovaná sprchová vanička, berie sa do úvahy polomer 120 centimetrov okolo sprchovej hlavice v nezapnutom stave. Spodné ohraničenie je podlaha, smerom nahor sa predpokladá vodorovná plocha vo výške 2,25 metra nad podlahou. Rovnako v zóne ochrany 1 sa smú používať len svietidlá s nízkym ochranným napätím maximálne 12 voltov. V zónach ochrany 1 a 0 sa nesmú nachádzať žiadne transformátory.

Zóna ochrany 2

Nadväzuje s hĺbkou 60 centimetrov na zónu ochrany 1. V zónach 1 a 2 sa smú inštalovať svietidlá s druhom ochrany aspoň IP X4, u zariadenia s prúdiacou vodou, napríklad u masážnych trysiek, je vyžadovaný druh ochrany IP X5.

Ako vybrať správne osvetlenie do kúpeľne

Pre sprchy bez vane platí všeobecne zóna ochrany 1. Pre ostatný priestor v zásade neplatia žiadne osobitné ustanovenia. Zásuvky a zástrčky nie sú v zónach 0, 1 a 2 povolené. Ak neznížite druh ochrany, sú v svietidlách povolené vstavané vypínače. Opláštené vedenie ku svietidlám sa smie inštalovať nad a pod omietku, stúpacie vedenie iba pod omietku do hĺbky aspoň šesť centimetrov.

hore