0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 26. 6. 2022 o 13:18. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

3 tipy pre správnu izoláciu

Doba čítania: 4 min.
3 tipy pre správnu izoláciu

Kvalitná a trvalá izolácia vám zaistí spokojný a ničím nerušený život. A nemusíte sa kvôli tomu zamykať v byte a nevychádzať medzi ľudí. My máme na mysli inú izoláciu - stavebnú, nie spoločenskú. Izolácia proti vlhkosti, jej vzlínaniu a proti strate tepla.

Suchou nohou

Pri rekonštrukcii najmä starších domov býva často problém s vlhkosťou a plesňami. Príčiny sú v zásade dve: buď izolácia chýba úplne alebo je porušená. A iste viete, že vlhké múry so sebou prinášajú ďalšie ťažkosti. Nepriaznivo pôsobia na stavebné konštrukcie, môžu poškodiť stabilitu domu a tiež značne zhoršujú mikroklímu v interiéri.

Vlhkosť je doslova živnou pôdou pre vznik plesní a s nimi idú ruka v ruke zdravotné ťažkosti. Preto neotáľajte a rýchlo sa pustite do práce.

3 tipy pre správnu izoláciu

Je potrebné riešiť príčinu, nie následok. Otlčenie vlhkých múrov a nanesenie sanačnej omietky málokedy rieši problém. Účinným riešením je celková hydroizolácia, čiže sanačná omietka, ktorá vytvorí nepriepustnú bariéru. Mnoho ľudí sa tomuto kroku bráni, pretože sa jedná o veľmi výrazný stavebný zásah.

Hydroizolácia muriva je zvyčajne spojená taktiež s izoláciou podláh. V súčasnej dobe je možné použiť takzvanú kryštalizačnú stierku. Tá funguje ako hydroizolačné pláty, ktoré sa nanášajú na stenu stierkou. Dokážu vodu úspešne odizolovať.
Existuje ešte jeden pomerne neinvazívny postup - infúzna clona. Oba tieto spôsoby sú pomerne šetrné, ekonomické a tiež spoľahlivé.

Niekedy naopak iba stačí opraviť strechu. V prípade, že sa voda zráža v stenách domu, pomôže časté vetranie a náter chemickým prostriedkom. Veľmi vhodné je napríklad Savo, ktoré pôsobí proti plesniam.

3 tipy pre správnu izoláciu

Kompletná tepelná izolácia

Všeobecným a základným pravidlom je kompletná tepelná izolácia domu. Čiastočné zateplenie len niektorých konštrukcií je síce tiež poznať, ale celkové prináša markantne vyššie úspory. Keďže je každý dom iný z pohľadu konštrukčných riešení, tak neexistuje jednoznačné pravidlo na hrúbku použitých tepelných izolácií.

Ak sa budete uberať nízkoenergetickým až pasívnym smerom, tak sa pri obvodových stenách pohybujú hrúbky tepelných izolácií bežne okolo 300 mm a pri strechách okolo 400 mm v nadväznosti na použitý druh tepelných izolácií, ktoré majú odlišné hodnoty prestupu tepla.
Na trhu sú tri základné druhy tepelných izolácií:

  • polystyrény,
  • sklené vaty,
  • kamenné vlny.

Tip:

Z pohľadu zateplenia sa však nejedná len o obal domu, je potrebné taktiež perfektne izolovať dom zospodu, oddeliť ho od terénu, aby teplo neunikalo práve odtiaľ. Na to sa dnes používajú moderné podsypové materiály napríklad v podobe keramzitu.

Nenechajte unikať teplo

Základným pravidlom ohľadom zateplenia je, že tepelná izolácia musí byť vykonaná bez prerušenia a bez tepelných mostov. Ak je to možné, tak by skrz zateplenie nemali viesť prestupy a ak áno, tak musia byť perfektne riešené, bez tepelných únikov.

Je samozrejmosťou, že ruka v ruke so zateplením ide aj vzduchotesnosť, čo je práve pri prestupoch a zložitejších konštrukčných riešeniach veľmi dôležité.
Teplo nesmie unikať ako prestupom tepelnou izoláciou z dôvodu nedostatočnej hrúbky či kvality tepelnej izolácie, tak aj z dôvodu netesnosti spojov medzi časťami zateplenia či zle utesnených miest a okolo prestupov a v napájaní tepelnej izolácie na ostatné konštrukcie domu.

3 tipy pre správnu izoláciu

Tvrdenie, že väčšia hrúbka zateplenia je oveľa drahšia, sa nezakladá na pravde. Ak pri rovnakej ploche zvýšime hrúbku, tak je to jediná položka, ktorá stojí viac peňazí. V celkovom rozpočte to potom už neurobí markantnú zmenu v nákladoch, neznamená to teda, že raz taká hrúbka zateplenia príde na raz také peniaze. Ostatné komponenty zateplenia totiž zostanú v rovnakom množstve - to sa týka kotviacich prvkov, lepidiel, stierok, perlinek a omietok.

Jedna z dnes dôležitých vlastností, ktorá zaujíma ekologicky zmýšľajúceho človeka je tiež ekologická a zdravotná nezávadnosť tepelných izolácií, ktorú deklarujú certifikáty od výrobcov, potvrdenej štátnymi skúšobnými úradmi.

3 tipy pre správnu izoláciu
hore
HORNBACH