Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 12. 12. 2024 o 15:32. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Napríklad v radových domoch nemôžete v podkroví použiť iný sadrokartón ako ten červený/ružový, ktorý má vyššiu odolnosť voči vysokým teplotám pri požiari. Do kúpeľne dajte naopak zelený - je impregnovaný a má teda zvýšenú odolnosť voči vlhkosti.

Bežný sadrokartón je biely/sivý, taktiež sa ale predáva modrý typ s vysokým zvukovým útlmom. Ak chcete tvarované stropné podhľady, je potrebné použiť sadrokartónové dosky, ktoré možno ohýbať.

Podrobnejšie sa výberu sadrokartónovej dosky venuje článok 5 otázok pri výbere sadrokartónovej dosky.

Vyberáte si nielen typ konkrétnej izolácie, jej materiálovú skladbu a fyzikálne vlastnosti, ale aj hrúbku a teda schopnosť izolovať - teplo a zvuk.

Od izolácie sadrokartónovej podlahy očakávate dostatočný kročajový útlm, od izolácie priečok zasa ochranu pred hlukom zo susedných miestností, od izolácie stropných podhľadov a obvodových stien vrátane šikmých striech minimalizáciu úniku tepla. Platí staré osvedčené dvakrát meraj, raz rež...

Sadrokartón musí byť nejako a niečím nesený. Predávajú sa šikovné systémové komponenty tenkostenných nosných sadrokartónových profilov z hliníka vrátane kotviaceho materiálu, možno ho však ukotviť aj na drevené rošty.

Medzi príslušenstvo sadrokartónových konštrukcií patria:

  • krokvové závesy, nastavovacie strmene, priame závesy, perové rýchlozávesy,
  • spojky profilov, drôty s okom, perové spojky, krížové rýchlospojky, uhlové kotvy,
  • viac typov skrutiek, zatĺkacie a kovové hmoždinky.

Nezaobídete sa ani bez náradia pre suchú výstavbu - vodováha, vŕtačka, vrtáky, skrutkovač, meracie pomôcky, nože s vymeniteľným ostrím, ceruzka, nožnice na plech, chvostová píla, stierka, brúsne mriežky, hoblík na hrany, nerezové hladítko a špachtľa.

8 tipov, ako na montáž sadrokartónu

Sadrokartónové dosky režte nožom. Najprv narežte lícový povrch dosky, potom dosku otočte a zlomte v mieste narezania. Nakoniec rozrežte rubový kartón.

K zložitejším výrezom si vezmite na pomoc chvostovú pílu a hrany rezov upravte pomocou hoblíka na hrany. A na otvory si vezmite nebožiec, náradie s najpoetickejším názvom.

Ako teda do sadrokartónu vŕtať?

Sadrokartónové dosky sa pripevňujú k podkonštrukcii skrutkami typu TN. Ak pripevňujete do kovovej podkonštrukcie, musí byť hĺbka zaskrutkovania skrutky skrz kovový profil aspoň 10 mm, čiže k jednoduchému oplášteniu doskou hrúbky 12,5 mm použite TN skrutky dlhé 25 mm.

V prípade drevenej podkonštrukcie je potrebné, aby hĺbka zaskrutkovania do dreva bola aspoň taká ako hrúbka dosky, avšak minimálne 20 mm.

8 tipov, ako na montáž sadrokartónu

Ako brúsiť a tmeliť sadrokartón? Najprv siahnite po práškových škárovacích tmeloch, ktoré sa po zaschnutí prebrusujú, pre finálnu vrstvu sa používajú pastové tmely. A nezabudnite počas tmelenia škár na výstužné pásky!

Nalepte ich na suché dosky a pretmeľte ich. Môžete tiež použiť pásku na sadrokartón, ktorá sa vkladá do tenkej vrstvy čerstvo naneseného tmelu a potom sa pretiahne ľahko hladidlom (tmelom).
Finálnu povrchovú úpravu tekutým tmelom po zaschnutí prebrúste brúsnou mriežkou, pozor však na to, aby nebola porušená výstužná páska a priliehajúci povrch sadrokartónových dosiek.

O niečo ťažšie je tmelenie vnútorných kútov a vonkajších rohov, rovnako ako napojenie tmelených dosiek na okolité konštrukcie - obzvlášť tam môže v budúcnosti dôjsť k prasklinám a poškodeniu, ak nebudete postupovať správne. Preto neváhajte zavolať priateľovi na telefóne alebo priamo k nám do HORNBACHu.

8 tipov, ako na montáž sadrokartónu

Po zatmelení a prebrúsení je vhodné povrch dosiek penetrovať, aby došlo k zjednoteniu nasiakavosti povrchu. Inak možno po zaschnutí penetrácie použiť akúkoľvek bežnú povrchovú úpravu - maľovanie, tapetovanie, keramický obklad atď. Vždy je len potrebné vybrať materiály, ktoré sú vhodné pre nanášanie na sadrokartónové povrchy.

Maľujte valčekom a/alebo farbu nastriekajte - klasická maliarska štetka sa v tomto prípade neodporúča. Keďže je sadrokartón obkladovým materiálom, rozhodne ho nezakrývajte drevenými palubovkami - tie sa kotvia priamo na nosnú mrežu z lát.

8 tipov, ako na montáž sadrokartónu
hore