0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 6:46. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

4 tipy, ako vybrať obklady do kúpeľne, ktoré rozžiaria vašu domácnosť aj vašu tvár

4 tipy, ako vybrať obklady do kúpeľne, ktoré rozžiaria vašu domácnosť aj vašu tvár

Čaká vás rekonštrukcia kúpeľne a pokukujete po vhodných obkladoch? Výborne, to sa vám bude náš článok hodiť. Rozoberieme si, čím je potrebné začať, aké druhy obkladov existujú a na záver si povieme, na čo rozhodne nesmiete zabudnúť.

Nechajte sa inšpirovať

Nie ste si istí, čo presne hľadáte? Možností je toľko, že je naozaj ťažké zvoliť si len jednu. Najlepšie bude, keď si vyhradíte voľný čas a necháte sa inšpirovať. Spôsob, aký si na tento účel zvolíte, je čisto na vás. Môžete do vyhľadávača na internete napísať čarovnú formulku "obklady do kúpeľne inšpirácie", môžete nahliadnuť do tlačených katalógov a magazínov alebo sa môžete prísť pozrieť k nám.

Stanovte si rozpočet

Než sa pustíte do veľkého pátrania po ideálnych obkladoch, stanovte si rozpočet.
Najlacnejšie obklady u nás kúpite už od 5,19 € za m², ale vždy berte do úvahy pomer ceny a kvality. Premerajte si, na ktoré miesta budete obklady pokladať a na koľko vás to celé vyjde.

Nezabudnite si časť peňazí vyhradiť tiež na montáž, ak si ju neobstaráte sami. Medzi ďalšie položky, s ktorými musíte počítať, patrí škárovacia hmota, lepidlo a penetrácia.

Ako vybrať obklady do kúpeľne

Aký materiál je pre vás ten pravý?

Dávno pominuli doby, kedy ste sa museli zmieriť len s jedným materiálom pre obloženie kúpeľne. Teraz máte na výber. Poďte sa s nami porozhliadnuť po možnostiach:

  • Keramické obklady

Najznámejšie obklady v dnešnej dobe sú jednoznačne tie keramické. Sú odolné a ak siahnete po kvalitnejších typoch, poslúžia vám desiatky rokov. Keramická dlažba sa neodrie ani nevyšlape a hravo odoláva chemickým čistiacim prostriedkom. Čo je v kúpeľni potrebné.

Tiež vás iste poteší vysoká tepelná vodivosť, ktorú využijete pri podlahovom kúrení. Keramické obklady sa relatívne ľahko pokladajú, či už ich umiestnite na betónový alebo drevený povrch.

Za hlavnú nevýhodu keramických obkladov považujeme chladný povrch. Ak v rámci novej podlahy neplánujete kúpiť aj podlahové kúrenie, počítajte s tým, že vás môžu oziabať nohy.

Ako vybrať obklady do kúpeľne

  • Sklenené obklady

Ak sa vám rozžiaria oči vždy, keď zbadáte niečo lesklé, sú pre vás jasnou voľbou sklenené obklady. V minulých dobách bol tento druh obkladov vďaka vysokej cene dostupný len pre niekoho, ale to už teraz neplatí. Stále stojí o niečo viac než niektoré keramické obklady, ale suma je pre mnoho ľudí už akceptovateľná. Sklenené obklady a sklenené mozaiky sú štýlové a elegantné a zaujmú každého, kto vašu novú kúpeľňu len letmo zahliadne.

  • Plastové obklady

Možno už ste tiež zaznamenali, že mnoho kúpeľní zdobia plastové obklady. A nie je sa čomu diviť. Sú veľmi lacné, vlhkosť na nich nemá a pýšia sa životnosťou až 40 rokov. Výhoda tiež je, že existuje veľa druhov a niektoré sú naozaj krásne, stačí len zapátrať. Plastové obklady majú dobré tepelno i zvukovo izolačné vlastnosti a môžete ich bez problémov nakombinovať aj s inými druhmi obkladov. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Ako to? Nie je potrebné žiadne lepidlo, všetko sa robí za sucha.

Za hlavnú nevýhodu plastových obkladov považujeme fakt, že sa stále jedná len o plast a ten pre prírodu z hľadiska ekológie nepredstavuje nič pozitívne. Ak sa teda radíte medzi zástancov prírodných materiálov a zaujímate sa o ekológiu, siahnite radšej po nasledujúcich materiáloch.

Ako vybrať obklady do kúpeľne

  • Obklady z korku

Poskočí vám srdce radosťou vždy, keď vidíte niečo prírodné? Potom sa zamerajte na obklady z korku, sú odolné voči plesniam a vďaka svojej elasticite sa tešia dlhej životnosti. Najväčšou výhodou korku je to, že sa skutočne jedná o prírodný materiál a nie len o vydarenú imitáciu, ako je to v prípade predošlých materiálov. Tento druh obkladov nie je drahý, ale musíte počítať aj s lepidlom a lakom, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou pri pokladaní a následnej údržbe.

  • Obklady z prírodného kameňa

Možno máte obklady z prírodného kameňa spojené predovšetkým s krbmi a obývačkami, ale dnes zdobia tiež stále viac kúpeľní. Iste nám dáte za pravdu, keď vám povieme, že práve tento druh obkladov pôsobí originálne, luxusne a zároveň veľmi prirodzene.

Ak sa pre obklady z prírodného kameňa rozhodnete, majte na pamäti, že sa jedná o nasiakavý materiál. Čo to znamená? Aby ste kameň mohli udržiavať v čistote, nezaobídete sa bez vrstvy laku a impregnácie z prírodného oleja. To so sebou prináša aj väčšie výdavky.

Ako vybrať obklady do kúpeľne

Na údržbu myslite už pri nákupe

"A čo obnáša pravidelná údržba?" Každý dobrý predajca obkladov do kúpeľne by vám mal oznámiť, či si v danom prípade vystačíte iba s handrou a bežným saponátom alebo bude potrebné ešte niečo navyše. Nebojte sa opýtať, táto otázka vám v budúcnosti ušetrí veľa energie aj peňazí.

Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšie dlaždice, tým menej škár a tým menej práce. Ale nebojte, môžete si zaobstarať pokojne aj mozaiku, len si vyberte tie obklady, ktoré majú falošné škáry. Údržba je potom oveľa príjemnejšia.

Isté úskalia predstavujú aj úplne tmavé alebo naopak svetlé dlažby. Prečo? Všetko je na nich vidieť. To bohužiaľ platí aj pri lesklých materiáloch. Ak teda voľný čas trávite radšej s rodinou a priateľmi než upratovaním kúpeľne, zamerajte sa na matné povrchy s príjemným farebným vzorom.

Teraz už zostáva len estetická časť celého výberu, tá už je čisto len na vás a vašom vkuse. Prajeme vám šťastnú ruku a sme vám samozrejme kedykoľvek k dispozícii.

Ako vybrať obklady do kúpeľne

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako obložiť kúpeľňu

Zaslúži si vaša kúpeľňa nové obklady? Viete, čo všetko k tomu budete potrebovať a ako pripraviť miestnosť predtým, než začnete obkladať? S našim video návodom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete raz dva.

hore