Návod

Ako škárovať obklady a dlažby

Ako škárovať obklady a dlažby

Položili ste dlažbu, obklady v kúpeľni máte taktiež hotové a chystáte sa už len škárovať? Potom ste tu správne, pretože vám poradíme, akú použiť škárovaciu hmotu alebo ako urobiť dilatačné škáry.

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál

Postup pri škárovaní

  • Dbajte na to, aby škáry neobsahovali stopy lepidla. Najprv odstráňte zvyšky lepidla zo škár.
  • Rozmiešajte škárovaciu hmotu dohladka bez hrudiek, môžete na to použiť miešadlo a vŕtačku.
  • Rozotrite škárovaciu hmotu gumovou stierkou či penovým hladidlom (na podlahovú dlažbu použite škárovaciu gumu) uhlopriečne na povrch dlaždíc a naneste ju do škár. Pri spracovaní škárovacej hmoty dbajte na to, aby nedochádzalo k vzniku dutých miest.
  • Prebytočnú škárovaciu hmotu zotrite a odstráňte z povrchu hrubé nečistoty.
  • Po zmatnení povrchu (zaschnutí hmoty) umyte vyškárovanú plochu vlhkou špongiou a potom doleštite suchou utierkou.

Krok za krokom

Ako na elastické škáry

01

Pre veľké a nepravidelné škáry či povrchy z materiálu bez glazúry je vhodné použiť tekutú škárovaciu hmotu, ktorá sa nalieva priamo do škár a nemusí sa potom prácne odstraňovať z hotovej dlažby či obkladu.

 Ako škárovať obklady a dlažbu
02

Po rozmiešaní nalejte škárovaciu hmotu do škár a približne po 30 - 45 minútach zoškrabte prebytočný materiál murárskou lyžicou.

 Ako škárovať obklady a dlažbu

Ako na dilatačné škáry

03

Dilatačné škáry (tiež vyrovnávacie škáry) musia byť na všetkých prechodoch medzi interiérmi a na miestach, kde sa už vyrovnávacie škáry nachádzajú v mazanine. Dilatačná škára však nesmie byť v kontakte s mazaninou.

 Ako škárovať obklady a dlažbu
04

Najjednoduchším spôsobom, ako vyrobiť kvalitnú dilatačnú škáru, je vtlačiť do škáry penový profil a nastriekať na neho elastickú škárovaciu hmotu. Táto metóda vám navyše ušetrí drahocenný materiál.

 Ako škárovať obklady a dlažbu

Tipy od profesionálov pre kvalitné vyplnenie škár

  • Škárovacia hmota je dostupná vo všetkých možných farbách. Nájdite odvahu a zatraktívnite svoju dlažbu či obklady farebnými škárami! Ak nie ste presvedčení o tom, či bude farba ladiť s obkladmi a interiérom, vyskúšajte si ju najprv na menej viditeľnom mieste a nechajte škárovaciu hmotu zaschnúť. Až potom môžete s istotou určiť vhodnosť vybraného farebného odtieňa.
  • Odchýlky v sfarbení škárovacích hmôt možno minimalizovať dodržiavaním rovnakej šírky a hĺbky všetkých škár tak, aby mohla malta rovnomerne uschnúť. Pre tento účel použite škárovacie krížiky. Zároveň odporúčame hmotu rozmiešať s rovnakým množstvom vody. Čerstvé škáry vždy nechajte vsiaknuť a až potom ich utrite vlhkou hubkou.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako obložiť kúpeľňu

Zaslúži si vaša kúpeľňa nové obklady? Viete, čo všetko k tomu budete potrebovať a ako pripraviť miestnosť predtým, než začnete obkladať? S našim video návodom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete raz dva.