0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2022 o 13:03. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Typy kovania

  • Exteriérové - používa sa na vstupné bránky, je pri ňom kladený väčší dôraz na materiály, ktoré musia dobre znášať poveternostné podmienky.
  • Bezpečnostné - používa sa ako pri vchodových dverách, tak aj pri interiérových. Záleží na potrebách majiteľa. Taktiež sú vyžadované poisťovňami.
  • Protipožiarne - používajú sa dohromady s bezpečnostnými zámkami, musia byť v súlade so všetkými normami a požiadavkami.
  • Interiérové - používajú sa najčastejšie, vždy je dobré prihliadnuť k frekvencii používania. Iné nároky má kovanie na domových dverách, v byte alebo v kancelárii, s veľmi vysokou frekvenciou naopak kovanie v miestach, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí - hotely, nákupné centrá, letiská.

Interiérové kovanie sa delí na 2 základné skupiny:

Štítové kovanie - je kovanie z jedného kusu, ktorý prekrýva ako otvor pre kľučku, tak aj kľúčovú dierku. Pri tomto type kovania musíte poznať pred nákupom rozstup. Rozstup je vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. Vyrába sa pre otvor BB, cylindrickú vložku aj WC a to v prevedení s hranatým alebo oválnym štítom.

Rozetové kovanie - taktiež sa nazýva aj delené. Rozety sa skrutkujú k sebe cez celé dvere. Mali by ste teda skontrolovať, či sú otvory vo dverách prevŕtané skrz celé dvere. Vyberať si môžete z guľatých, hranatých, či oválnych roziet. Samozrejmosťou je tiež možnosť výberu medzi BB, PZ aj WC kovaním a v kombináciach kľučka/kľučka a guľa/kľučka.

Typy otvorov (kľúčových dierok)

Kovanie podľa orientácie dverí

Ak sa chystáte vyberať a kupovať kovanie v kombinácii kľučka/guľa, kľučka/madlo alebo bezpečnostné kovanie, potrebujete vedieť smer otvárania vašich dverí.

Pravé dvere s pravou kľučkou majú viditeľné pánty na pravej strane a otvárate ich teda k sebe smerom doprava.

Ľavé dvere s ľavou kľučkou majú viditeľné pánty na ľavej strane a otvárajú sa teda smerom doľava.

Ako namontovať interiérové dvere

Rozstup

5 tipov pri výbere dverového kovania

Rozstup je vzdialenosťou medzi osou kľučky (štvrtohranom) a osou kľúča. Túto vzdialenosť je nutné poznať v príprade, že kupujete štítové kovanie. Otvory v dverách sú totiž od výrobcu pripravené v štandardných rozmeroch 72 mm a 90 mm. Pri bezpečnostnom kovaní je to 92 mm.

Stiahnite a vytlačte si šablónu na meranie vzdialenosti rozstupu (PDF, 77 KB) (šablóna je pripravená v skutočnej veľkosti, nie je potrebné nijak ju upravovať).

Hrúbka dverí

Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad zbytočné, nie je to tak. Pripravte si ďalší údaj a uľahčite si výber správneho kovania. Hrúbku dverí je potrebné poznať kvôli dostatočnej dĺžke spojovacíh skrutiek, ktoré zakúpite v sade s kovaním. Ale nezúfajte, aj tento "problém" sa dá ihneď vyriešiť. A to pomocou predlžovacej sady, ktorá obsahuje dlhší štvorhran a montážne skrutky.


Ako namontovať interiérové dvere

Teraz prichádza tá chvíľa, kedy sa precízne vybrané interiérové dvere chystáte namontovať do zatiaľ prázdnych dier v stene. Nie je to nič ťažké. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili pod viac

hore
HORNBACH