Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 14. 12. 2024 o 3:08. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Na trhu sú k dispozícii chladničky s mraziacim boxom i bez neho, to sú chladničky kombinované i monoklimatické. Pre základnú orientáciu pri nákupe nového prístroja je podstatné si najprv odpovedať na základné otázky:

  • Chcem mať chladničku zabudovanú do kuchynskej linky alebo dám prednosť solitéru?
  • Kupujem chladničku do kuchyne alebo do iného priestoru?
  • Koľkým ľuďom bude slúžiť?
  • Ako intenzívne nakupujem, aké množstvo jedla mám v zásobe?

V základnej línii sa kombinované chladničky delia na voľne stojace a vstavané spotrebiče.

Vstavané chladničky sa umiestňujú do zostavy kuchynského nábytku. Výhodou prístroja schovaného v korpuse je to, že tvorí s kuchynskou linkou nedeliteľný celok a nie je potrebné riešiť exteriér. Drobnou nevýhodou je zložitejšia manipulácia pri inštalácii či oprave a nemožnosť mať model s vonkajším zásobníkom na ľad a chladenú vodu.

Už ale existujú aj modely, ktoré majú zásobník na ľad integrovaný do chladiaceho boxu. Výrobcovia spolupracujúci s kuchynskými štúdiami odhadujú, že sa dnes dodáva viac chladničiek na zabudovanie do linky ako samostatne stojace modely.

Voľne stojaca chladnička môže byť pôsobivým solitérom v kuchyni, obzvlášť ak sa rozhodneme pre dizajnový kúsok. Voľne stojace chladničky nemajú žiadne obmedzenia, neumiestňujte ich ale k vykurovacím telesám alebo k iným tepelným zdrojom. Spoznali by ste to na spotrebe. To ale platí aj pre vstavanú chladničku. Aj jej umiestnenie naplánujte čo najďalej od radiátora.

6 tipov, ako vybrať chladničku

Monoklimatické a kombinované chladničky sa líšia funkciami, veľkosťou i vnútorným usporiadaním.

Pomôckou pri rozhodovaní ohľadom veľkosti chladničky môže byť odporúčanie odborníkov, že by ste mali počítať s cca 50 litrami objemu na „hlavu“. Nie je to samozrejme žiadna dogma, pretože každý máme iné návyky.

Nápovedou bude počet členov v domácnosti, vyťaženosť domácej poľnohospodárskej pôdy aj množstvo zvierat chovaných na mäso. Alebo napríklad záľuba nakupovania potravín v akcii, kedy je potrebné korisť z regálu ihneď dobre uskladniť.

6 tipov, ako vybrať chladničku

Exempláre bez mrazničky si spravidla kupujú rodiny, ktoré dávajú prednosť samostatnému mraziacemu boxu, do ktorého uskladňujú väčšie dávky mäsa, zeleniny a ďalší sortiment. Chladnička s miniatúrnym mraziacim boxom alebo len výparníkom, do ktorého sa zmestí plechovka piva alebo nanuk, je naopak vhodná pre osoby, ktoré sa vareniu venujú len občas a v chladničke majú väčšinou len fľašu šampanského a pomaranč.

Pri nákupe novej chladničky starostlivo preštudujte informácie a zamerajte sa predovšetkým na tieto oblasti:

  • Dbajte na energetickú triedu prístroja, aby sa z vašej chladiacej špajze nestala „drahuška“ vetrajúca rodinný rozpočet. Mimochodom, je to práve zvyšujúca sa spotreba, ktorá rozhodne o nákupe nového a modernejšieho typu. Dnes sa ale prevažne vyrábajú spotrebiče triedy A, ktoré sa líšia počtom plusových znamienok. Čím viac plusiek, tým menšia spotreba.
  • Leňosi by mali pátrať, akým spôsobom sa chladnička odmrazuje a rovno si vybrať variant s automatickým rozmrazovaním. „NoFrost“ je neoceniteľná funkcia, vďaka ktorej sa údržbe chladničky budete venovať iba v prípade, že do nej nejakým nedopatrením vnikne väčšie množstvo vonkajšej vlhkosti. Systém NoFrost a o level vyšší systém NoFrost Plus navyše prospieva ovociu a zelenine, tie zostávajú dlhšie čerstvé, pretože nemajú šancu vyschnúť.
  • Je dobré poznať aj počet kompresorov a s tým súvisiacich okruhov. Veľká časť chladničiek sa vyrába s jedným kompresorom, ale užitočnejšia je chladnička dvojkompresorová, hlavne ak patríte k ľuďom, ktorí odchádzajú na dlhšiu dobu preč z domova. Vďaka tomu je možné obhospodarovať chladiacu a mraziacu časť nezávisle od seba. Ak ste celé leto na chate, môžete mrazničku alebo chladiacu časť pokojne vypnúť a šetriť na spotrebe. Niektoré modely sú vybavené aj úsporným systémom Holiday. Ten uvedie vybranú časť chladničky do stavu hibernácie.
  • Ak si kupujete chladničku do priestoru, kde je iná než štandardná izbová teplota (studená pivnica, garáž alebo naopak teplá prevádzka), mali by ste sa zamerať na tzv. klimatické triedy. Ak toto podceníte, môžu nastať problémy a chladnička nebude fungovať k vašej spokojnosti. Klimatická trieda „studená“ a „normál“ patrí do priestoru, kde je štandardne od 16 do 32 stupňov, trieda subtropická začína na 18 stupňoch a končí na 38 a tropická má strop na 45 stupňoch Celzia.
  • Vašej pozornosti by nemalo uniknúť ani vnútorné usporiadanie. Pozrite sa na to, koľko fliaš „na stojato“ sa sem zmestí, aké veľké sú boxy na ovocie a zeleninu a z čoho sú vyrobené police. Z praktických dôvodov sú lepšie tie drôtené. Sklenené majú tendenciu byť neustále špinavé. Preskúmajte i veľkosť a funkčnosť úložných boxov. Manipulácia s nimi by mala byť čo najjednoduchšia, pretože plast umiestnený v chladiacom prostredí má tendenciu krehnúť a praskať.
  • Pozornosti by nemala uniknúť ani udávaná hlučnosť, k normálu patrí hodnota 43 decibelov.

Taktiež by ste mali myslieť na to, kam a na čo chladničku kupujete. Úplne iné parametre než chladnička pre rodinu bude mať prístroj, ktorý si chcete dať do kancelárie. Alebo do miestnosti v dome, kde sa okrem kuchyne odohrávajú večierky. Tam vystačí chladnička s malou mrazničkou hore. To na výrobu ľadu a vychladenie aperitívu stačí.

Alebo si môžete zaobstarať vitrínu s preskleným čelom či stále populárnejšiu vinotéku. Tá dokáže nápoje chladiť na potrebnú teplotu, sama od seba vie, koľko stupňov prospieva červenému a koľko bielemu vínku.

6 tipov, ako vybrať chladničku

Fajnšmekri s veľkou kuchyňou a plnšou peňaženkou rozhodne nepohrdnú tzv. americkou chladničkou, kráskou, ktorá je snom nejednej domácnosti. Než si ju ale kúpite, zmerajte a zistite, či sa naozaj zmestí na vybrané miesto v kuchyni a či s ňou prejdete dverami.

Americká chladnička prezentovaná systémom side-by-side sa vyznačuje prehľadne oddelenou chladiacou a mraziacou časťou s veľkým objemom a policami usporiadanými ako v skrini. Alebo prehľadnými zásuvkami umiestnenými po celej výške prístroja. Tým odpadá hrabanie sa v hlbokých mraziacich zásuvkách, ako to býva pri bežných chladničkách s mrazničkou.

Chladenie a mrazenie sa pri americkej chladničke odohráva za dvojkrídlovými dverami, ktoré sú pri mnohých modeloch vybavené dávkovačom studenej vody a zásobníkom na ľad. Takáto chladnička musí byť napojená na prívod vody, čo môže napríklad v panelákovej kuchyni, ak by sa ju tam podarilo dostať, spôsobiť poriadny inštalatérsky rébus.

hore