0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 7. 2022 o 4:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

8 tipov pre začínajúcich akvaristov

Doba čítania: 5 min.
8 užitočných tipov pre začínajúcich akvaristov

Rozhodnuté - zaobstaráte si akvárium s rybičkami. Ale čo teraz? Kde začať? Spísali sme pre vás návod, ktorý vám so všetkým pomôže. Uvarte si kávu, vezmite si do ruky poznámkový blok a ide sa na to.

Zaobstarajte si poriadne akvárium

Rybám musíte zaistiť také podmienky, aby sa im pekne žilo a to v malom akváriu veľmi nejde. Potrebujú dostatok priestoru, rovnako ako my. Ak ste niekde už počuli radu: "Čím väčšie, tým lepšie"- vezmite si ju k srdcu a siahnite po minimálne 60 l akváriu. Veľké akváriá prinášajú okrem spokojného života rybičiek aj veľké možnosti vo výbave interiéru.

Nájdite vhodné miesto

Už máte vybrané miesto, kam si svoju novú pýchu v podobe akvária umiestnite? Pozorne skontrolujte, či spĺňa nasledujúce body:

 • Nesvieti sem priame slnko.
 • Panuje tu pokoj.
 • Ak akvárium umiestnite na stolík alebo skrinku, uistite sa, či ho dlhodobo unesie.

Tipy pre začínajúcich akvaristov

Zvoľte si správny tvar

Tvar akvária záleží predovšetkým na vašom vkuse. Máme pre vás len jednu praktickú radu: Pri výbere myslite aj na údržbu. Pokiaľ si zvolíte akvárium skôr dlhšie než vyššie, váš život bude jednoduchší.
V prípade, že vaším hlavným rysom nie sú významne dlhé ruky, mohli by ste mať problém s vysádzaním rastliniek aj s celkovou údržbou.

Vyberte si správny piesok

Na tom, čím svoje akvárium "vysteliete" možno záleží viac, než tušíte. V prípade, že siahnete po nevhodnom materiáli, rastliny ani rybičky vám za to nepoďakujú. Prečo? Na vine bude s najväčšou pravdepodobnosťou vápnik. Ten by kvalitná výstelka dna obsahovať nemala.

Náš tip:

Vykonajte octový test, odhalí vápnik ešte pred tým, než ho vložíte do akvária. Ako na to? Je to jednoduché: piesok alebo štrk vložte do octovej vody a pozorujte, či začne šumieť. Pokiaľ začne, poobzerajte sa po inom produkte.

Nepodceňujte ďalšie vybavenie

Mysleli ste si, že obstaraním akvária všetko končí? Omyl. Aby sa vášmu v akváriu dobre darilo, nezaobídete sa bez ďalšieho vybavenia:

 • AKVÁRIOVÉ OSVETLENIE
  Dostatok svetla potrebujú nielen rybky, ale predovšetkým rastliny. Myslite aj na nich a kúpte do akvária podlhovasté žiarivky, ktoré zaručia príjemný pohľad aj zdravý rast rastlín.
 • KÚRENIE
  Ďalšia položka na vašom nákupnom zozname bude vykurovacie teleso s termostatom. Na ňom si jednoducho nastavíte, aké teploty v akváriu potrebujete dosiahnuť. Pri nákupe sledujte, akú veľkú nádrž je schopné teleso vykúriť. Na každom akváriovom ohrievači by to malo byť uvedené.
 • TEPLOMER
  Teplomer vám poslúži na kontrolu, aká teplota aktuálne v akváriu panuje. Nezabudnite, že musí ísť o teplomer určený špeciálne pre akváriá.
 • FILTER
  Kvalitný filter je absolútnou nutnosťou, zaistí vám čistú vodu v akváriu. Zamerajte sa predovšetkým na filtre vonkajšie, oveľa lepšie sa udržujú a v akváriu neprekážajú. A aký veľký by mal byť? Platí tu jednoduché pravidlo: Objem filtra by mal obsahovať približne 5 % vody v nádrži.
 • OSTATNÉ
  A tým ešte nekončíme, hodiť sa vám bude tiež odkalovací zvon s hadičkou, stierka na riasy a sieťka.

Tipy pre začínajúcich akvaristov

Zvoľte vhodné rastliny

Rastliny sú nevyhnutnou súčasťou akvária, vyzerajú pekne a prospievajú rybám, ktoré tu žijú. Pred samotným nákupom potrebujete získať dostatok inšpirácie, aby ste zistili, čo presne sa vám páči. Prejdite:

 • weby venujúce sa akvaristike,
 • časopisy,
 • sociálne siete (Facebook, Instagram, Pinterest).
Vypíšte si názvy všetkých rastlín, čo vám padnú do oka. To je tá zábavnejšia časť. Až budete mať zoznam hotový, sadnite si opäť k internetu a pátrajte po tom, aké podmienky pre život tieto rastliny potrebujú. Dokážete im to zabezpečiť? Ak nie, rastlinu zo zoznamu vyškrtnite.

Náš tip:

Väčšinu vecí zaobstaráte bez problémov v kamenných obchodoch, ale špeciálne pri rastlinách odporúčame nákup na internete. A to z jednoduchého dôvodu - máte dostatok času si všetko starostlivo prečítať a naštudovať. V klasickej predajni hrozí, že tam nebudú mať to, čo hľadáte a vy si kúpite niečo iné. Predsa nepôjdete domov naprázdno. Čo sa stane potom, možno už tušíte. Doma zistíte, že zakúpené rastliny sú náročné a vy sa o ne nedokážete postarať. Zbytočne ste vyhodili peniaze.

Vyberte si dekorácie podľa svojho gusta

Teraz zajasá vaše tvorivé ja. Ideme na nákup dekorácií. Možností existuje celý rad a záleží len na vašej fantázii. Či už si do svojho akvária umiestnite najrôznejšie korene, kamene alebo rôzne vetvičky - vždy ich pred použitím vyvarte.

Nájdite tých správnych obyvateľov

Konečne prichádza na rad to hlavné - samotné osadenstvo akvária. Vo vašom akváriu môžu nájsť domov nielen ryby, ale tiež napríklad slimáky a krevety.

V prvom rade dajte pozor na to, aby akvárium nebolo "prerybnené". Dodržujte známe pravidlo, že by sa v akváriu nemalo nachádzať viac rýb ako je 1 cm ryby v dospelej veľkosti na 1 liter. A od obsahu akvária nezabudnite odpočítať dekorácie. Potom už vás čaká len výber vhodných druhov, tu budete musieť opäť zasadnúť k internetu alebo odborným knihám a všetko si starostlivo preštudovať. Pre začiatočníkov sa odporúčajú napríklad pávie očká alebo tetry neónové.

Snáď vám náš návod dobre poslúži a čoskoro si vybudujete svoj malý vodný raj. Prajeme veľa úspechov.

Tipy pre začínajúcich akvaristov

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore
HORNBACH