0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2022 o 9:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

1. Vaše skúsenosti a požiadavky

Akvária sú dizajnovým doplnkom do bytu a krásne rybičky vám budú potechou pre oko aj srdce. Skôr ako sa vydáte do obchodu, zamyslite sa, aké skúsenosti s akvaristikou máte a čo od nového akvária očakávate.

Ak ste začiatočníkom, zožeňte si všetky potrebné informácie alebo si nechajte poradiť od odborníkov v predajňách HORNBACH. Predídete tak zbytočným chybám.

Akvárium: umiestnenie, vybavenie, technológie

Než si ako začínajúci akvarista kúpite akvárium, mali by ste si položiť niekoľko otázok. Tieto otázky vám pomôžu nájsť správne miesto pre vaše budúce akvárium:

 • Na čom by mala nádrž stáť? (akvarijný nábytok, spodná skrinka, box, ...).
 • Mám v blízkosti zásuvku na elektrické zariadenie? Mali by byť k dispozícii všade.
 • Mali by ste sa vyhýbať priamemu dennému svetlu. Nádrž neumiestňujte priamo pred okno. V opačnom prípade sa nádrž môže zahriať a môže dôjsť k rastu rias.
 • Kde je dostatok miesta, aby akvárium nerušilo každodenný život?
 • Mám blízko umývadlo alebo vaňu na výmenu vody?
 • Vzťahuje sa poistenie na poškodenie skla akvária?

A aké sú teda najčastejšie chyby začínajúcich akvaristov?

 • Akvárium je ihneď po založení osadené rybami. To sa však vypomstí, pretože mnoho rýb po krátkom čase uhynie na otravu dusitany. Dbajte na to, aby doba zabehnutia akvária trvala približne 3 týždne.
 • Osvetlenie je buď príliš silné, alebo príliš slabé. Veľa začiatočníkov neinvestuje dostatok peňazí do správneho osvetlenia. Je lepšie minúť trochu viac peňazí a kúpiť si poriadne osvetlenie.
 • Niektorí začiatočníci používajú príliš málo rastlín. To vedie k problémom s riasami. Čím viac rastlín použijete, tým stabilnejšie bude vaše akvárium. Osádzajte akvárium tak, aby nebol vidieť takmer žiadny substrát.
 • Začiatočník nepozná požiadavky rýb. Možný dôsledok: do akvária sa dostanú ryby, ktoré sa k sebe nehodia (napr. agresívne a plaché ryby). Vopred si zistite, aké sú potreby rýb a ktoré druhy sa k sebe hodia.
 • Začínajúci akvaristi často nasadzujú do akvária príliš veľa rýb. Pravidlo znie: približne 1 cm ryby na 2-3 litre vody.
 • Začiatočníci často kŕmia príliš veľa. Zvyšky potravy sa rozkladajú a kvalita vody sa zhoršuje a s ňou aj zdravie rýb.
 • Filter sa čistí príliš dôkladne a príliš často.
 • Na riešenie problémov, ako sú riasy, sa používa príliš veľa chemických látok.

2. Cena

Koľko bude nové akvárium stáť? Cena sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok eur až po tisíce. Záleží len na vás, koľko do svojho nového koníčku chcete investovať. Pred nákupom si vezmite ceruzku a papier a pripravte si podrobný rozpočet. Aký typ akvária chcete, aké vybavenie potrebujete a koľkými rybami a rastlinami ho osadíte?

Tipy pre nákup akvária

Začínajúci akvaristi si často myslia, že najlepšie je začať s malým akváriom. Znie to logicky, ale nemusí to byť pravda.

Pravidlo: Čím väčšie akvárium, tým ľahšia je jeho údržba.

Veľké akvárium je menej náchylné na problémy s technológiou alebo s hodnotami vody. Je jednoducho menej náchylné. Preto si ako začínajúci akvarista vyberte nádrž s objemom 100 litrov (netto) alebo viac.

Veľkosť akvária samozrejme ovplyvňuje aj výber a počet rýb alebo živočíchov, rastlín a vybavenia.

Do nákupného zoznamu si určite zapíšte:

Technika: vnútorný alebo vonkajší filter, ohrievač, CO2 prevzdušňovacie čerpadlo, osvetlenie

Príslušenstvo: substrát, drvina, piesok, teplomer, krmivo, časovač, sieťka na akváriové rybičky, nožnice

Dekorácie: kamene, jaskyne, umelé rastliny, fototapety na pozadí akvária, lepidlo

Starostlivosť o akvárium: prípravky na úpravu a starostlivosť o vodu, odkalovač, hnojivo, čistič skla, čistič dna, sada na testovanie pH a kvality vody

Obyvatelia akvária: ryby, vodné rastliny, bezstavovce

Nákupný zoznam na stiahnutie tu (PDF, 2 810 KB)

3. Akvarijný set alebo vlastná zostava

Ak ste akvarista začiatočník, určite oceníte akvarijný set. Čiže kompletne vybavené akvárium. Obsahuje všetky potrebné komponenty a vám odpadnú starosti, aby ste na niečo pri nákupe nezabudli. Teraz stačí len prikúpiť piesok, dekoráciu a vybrať si aké ryby a rastliny budú váš podvodný svet obývať. Pokiaľ chcete mať akvárium podľa vašich predstáv alebo vám žiadny set nevyhovuje, vrhnite sa do vytvorenia svojho vlastného akvária. Budete potrebovať:

 • zeminu na dno akvária,
 • filter,
 • akváriový ohrievač,
 • dekorácie,
 • osvetlenie.

Kontrola statiky

Akvária sú ťažšie, než si myslíte. Preto sa uistite, že miesto, kde je akvárium umiestnené, je obzvlášť stabilné a unesie váhu akvária a jeho obsahu. Podklad musí byť rovný, bez vibrácií a vodorovný.

Kompletná sada je dobrou voľbou pre vaše prvé akvárium. Pokiaľ si chcete akvárium a vybavenie kúpiť zvlášť, premyslite si, aké ryby chcete do akvária umiestniť a aké vodné rastliny sa k nim hodia. Podľa toho sa určí, aké vybavenie treba zakúpiť.

4. Sladkovodné alebo morské akvárium

Stojíte pred voľbou, či si zaobstarať sladkovodné alebo morské akvárium?

Morské akvárium Sladkovodné / tropické akvárium
Vyššia obstarávacia cena. Toto akvárium je vyhrievané a je vhodné pre začiatočníkov. V tejto nádrži sa preháňajú tropické okrasné ryby.
Zložitejšia údržba. Nie je odporúčané začiatočníkom. Jednoduchšia údržba.
Vyššie náklady na dlhodobú údržbu. Morské dno najčastejšie tvoria štrky, piesky a substráty.
Morské dno a dekoráciu najčastejšie tvoria koralová drvina a rifové kamene. Nižšia obstarávacia cena ako u morského akvária.
Akvárium môžu obývať napríklad mäkkýše, hviezdice, ježovky, farebné morské ryby, kôrovce alebo medúzy. Akvárium môžu obývať sladkovodné ryby a živočíchy. Pre začiatočníkov sa odporúčajú napríklad pávie očká alebo tetry neónové.
Morské ryby vyžadujú špeciálne kŕmenie. Nižšie náklady na dlhodobú údržbu.
Potrebujete akvarijnú morskú vodu pripravenú pomocou syntetickej morskej soli. Stačí vám odstáta voda z kohútika, ktorá by mala mať izbovú teplotu.

Studenovodné akvárium
Ako názov napovedá, v tomto akváriu žijú studenovodné ryby, ktoré nepotrebujú vyhrievanú vodu.

Tip: Ryby v akváriu a starostlivosť o akvárium

Aj keď je vaše akvárium správne zostavené a vy ste ho už nastavili a naplnili vodou, stále ešte nie je úplne pripravené. Predtým, než sa do akvária nasťahujú ryby, musia sa vytvoriť potrebné baktérie.

Doba, počas ktorej sa tieto baktérie tvoria, sa nazýva fáza nábehu alebo obdobie nábehu.

Keď hladina dusičnanov v akváriu stúpa, viete, že ekosystém vo vašom akváriu funguje.

Akonáhle hladina dusitanov stúpne a opäť klesne, môžete do akvária nasadiť ryby. Potom je prekročený tzv. dusitanový vrchol a hladina dusičnanov stúpa.

5. Druh akvária

Pri výbere obyvateľov akvária sa uistite, že sa ich sociálne správanie zhoduje a že majú rovnaké požiadavky na kvalitu vody, teplotu a usporiadanie akvária.

Akváriá môžeme rozdeliť do 5 skupín. Sú nimi:

 • SPOLOČENSKÉ AKVÁRIUM
  Ideálne pre začínajúcich akvaristov. V spoločenskom akváriu nájdu svoje spoločné miesto najrôznejšie druhy rýb a rastlín.
 • JEDNODRUHOVÉ AKVÁRIUM
  Slúži na chov jedného druhu rýb so špeciálnymi nárokmi. To znamená, že v druhovom akváriu obvykle chováte iba jeden druh rýb. Používa sa tiež v prípade, že ryby majú zvláštne a individuálne požiadavky na usporiadanie akvária.
 • BIOTOPNÉ AKVÁRIUM
  Žijú tu také ryby, rastliny a ďalší obyvatelia, ktorí pochádzajú z rovnakého prírodného prostredia. A môžu sa tu spoločne optimálne vyvíjať.
 • CHOVNÉ AKVÁRIUM
  Ideálne pre špecialistov v oblasti akvaristiky. Chovné akvária zvyčajne nie sú vizuálne zaujímavé a slúžia výhradne na chov určitých druhov rýb. Tieto akvária majú obvykle špeciálne a extrémne hodnoty vody, ktoré podporujú úspešnosť rozmnožovania rýb.
 • NANO AKVÁRIUM
  Najmenší druh akvária, v ktorom sú chované krevetky, riečne raky, slimáky a tiež veľmi malé ryby.

Dnes existujú rôzne tvary akvárií

5 najlepších rýb pre začiatočníkov

Existujú ryby, ktoré sú vhodné najmä pre začínajúcich akvaristov. Tieto ryby vám odpustia drobné chyby, ktorých sa môžete dopustiť na začiatku. Ale majte na pamäti, že sú to živé tvory. Preto si vopred zistite, aké sú presné potreby rýb.

 • Živorodka dúhová
 • Tetra neónová
 • Živorodka ostrotlamá
 • Cory
 • Plata škvrnitá

6. Veľkosť a tvar

Pred niekoľkými rokmi sa akvaristi museli uspokojiť s unifikovaným obdĺžnikovým tvarom. Dnes si môžete nechať na zákazku vyrobiť akvárium podľa vašich predstáv. Aké tvary sú najpoužívanejšie?

 • rovné akváriá, obdĺžnik alebo štvorec,
 • šesťhranné akváriá,
 • oblé akváriá,
 • guľaté akváriá,
 • rohové akváriá.

Aké akvárium si vyberiete, záleží len na vás. Vždy ale dbajte na to, aby sa živočíchom a rastlinám v akváriu darilo a všetci mali všetko potrebné k spokojnému životu.

Rôzne veľkosti nádrží

Akvária sú ponúkané napr. ako 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm nádrže. Číselná hodnota udáva dĺžku akvária v centimetroch. Napríklad štandardné 80 cm akvárium má obvykle rozmery 80 cm x 35 cm x 40 cm (šírka x hĺbka x výška).

Trendom posledných rokov sú veľmi malé nádrže, tzv. nanoakvária. V obchodoch sú k dostaniu už od šírky 20 cm. Sú vhodné predovšetkým pre nižšie organizmy, ako sú malé krevety, raky alebo ulitníky.

Najbežnejšie veľkosti akvárií nájdete v tabuľke:

Označenie Rozmery/veľkosť (DxŠxV) Objem
20 cm 20 x 20 x 25 cm 12 l
25 cm 25 x 25 x 30 cm 20 l
60 cm 60 x 30 x 30 cm 54 l
80 cm 80 x 35 x 40 cm 112 l
100 cm 100 x 40 x 40 cm 160 l
120 cm 120 x 40 x 50 cm 240 l
150 cm 150 x 50 x 60 cm 450 l
200 cm 200 x 60 x 60 cm 720 l

Alternatívne k uvádzaniu v centimetroch sa nádrže často uvádzajú aj v litroch. Akvárium 80 obvykle zodpovedá akváriu s objemom 112 litrov.

Hrubý objem akvária sa vypočíta takto:

Šírka x výška x hĺbka / 1000

Konkrétny príklad:

40 cm x 120 cm x 50 cm / 1000 = 240 l

Skutočný počet litrov (čistý objem) je ďalej znížený vybavením akvária (štrk, rastliny, korene, kamene atď.).

Je dôležité poznať objem nádrže, aby bolo možné určiť jej hmotnosť, napríklad na správne dávkovanie liekov, a aby ste vedeli, koľko rýb do nej môžete umiestniť.

Témy, ktoré by vás mohli tiež zaujímať

hore
HORNBACH