0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 Hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 Hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 23. 1. 2022 o 3:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

6 tipov, ako správne vybrať akvárium

Doba čítania: 3 min.
6 tipov, ako správne vybrať akvárium

Už ste sa rozhodli - zaobstaráte si akvárium. Skvelá voľba! Teraz vás ale čaká dôležitá úloha. Vybrať taký podvodný svet, ktorý bude robiť radosť vám aj vašim rybičkám. Poradíme vám, ako sa stať začínajúcim akvaristov. Ideme na to.

Vaše skúsenosti a požiadavky

Akvária sú dizajnovým doplnkom do bytu a krásne rybičky vám budú potechou pre oko aj srdce. Skôr ako sa vydáte do obchodu, zamyslite sa, aké skúsenosti s akvaristikou máte a čo od nového akvária očakávate. Ak ste začiatočníkom, zožeňte si všetky potrebné informácie alebo si nechajte poradiť od odborníkov. Predídete tak zbytočným chybám.

Cena

Koľko bude nové akvárium stáť? Cena sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok eur až po tisíce. Záleží len na vás, koľko do svojho nového koníčku chcete investovať. Pred nákupom si vezmite ceruzku a papier a pripravte si podrobný rozpočet. Aký typ akvária chcete, aké vybavenie potrebujete a koľkými rybami a rastlinami ho osadíte?

Akvarijný set alebo vlastná zostava

Ak ste akvarista začiatočník, určite oceníte akvarijný set. Čiže kompletne vybavené akvárium. Obsahuje všetky potrebné komponenty a vám odpadnú starosti, aby ste na niečo pri nákupe nezabudli. Teraz stačí len prikúpiť piesok, dekoráciu a vybrať si aké ryby a rastliny budú váš podvodný svet obývať. Pokiaľ chcete mať akvárium podľa vašich predstáv alebo vám žiadny set nevyhovuje, vrhnite sa do vytvorenia svojho vlastného akvária. Budete potrebovať:

 • zeminu na dno akvária,
 • filter,
 • akváriový ohrievač,
 • dekorácie,
 • osvetlenie.

Sladkovodné alebo morské akvárium

Morské akvárium Sladkovodné akvárium
Vyššia obstarávacia cena. Nižšia obstarávacia cena ako u morského akvária.
Zložitejšia údržba. Jednoduchšia údržba.
Morské dno a dekoráciu najčastejšie tvoria koralová drvina a rifové kamene. Morské dno najčastejšie tvoria štrky, piesky a substráty.
Akvárium môžu obývať napríklad mäkkýše, hviezdice, ježovky, farebné morské ryby, kôrovce alebo medúzy. Akvárium môžu obývať sladkovodné ryby a živočíchy. Pre začiatočníkov sa odporúčajú napríklad pávie očká alebo tetry neónové.
Morské ryby vyžadujú špeciálne kŕmenie.  
Potrebujete akvarijnú morskú vodu pripravenú pomocou syntetickej morskej soli. Stačí vám odstáta voda z kohútika, ktorá by mala mať izbovú teplotu.
Výber akvária

Druh akvária

Akváriá môžeme rozdeliť do 5 skupín. Sú nimi:

 • SPOLOČENSKÉ AKVÁRIUM
  Ideálne pre začínajúcich akvaristov. V spoločenskom akváriu nájdu svoje spoločné miesto najrôznejšie druhy rýb a rastlín.
 • JEDNODRUHOVÉ AKVÁRIUM
  Slúži na chov jedného druhu rýb so špeciálnymi nárokmi.
 • BIOTOPNÉ AKVÁRIUM
  Žijú tu také ryby, rastliny a ďalší obyvatelia, ktorí pochádzajú z rovnakého prírodného prostredia. A môžu sa tu spoločne optimálne vyvíjať.
 • CHOVNÉ AKVÁRIUM
  Ideálne pre špecialistov v oblasti akvaristiky.
 • NANO AKVÁRIUM
  Najmenší druh akvária, v ktorom sú chované krevetky, riečne raky, slimáky a tiež veľmi malé ryby.

Dnes existujú rôzne tvary akvárií

Veľkosť a tvar

Pred niekoľkými rokmi sa akvaristi museli uspokojiť s unifikovaným obdĺžnikovým tvarom. Dnes si môžete nechať na zákazku vyrobiť akvárium podľa vašich predstáv. Aké tvary sú najpoužívanejšie?

 • rovné akváriá, obdĺžnik alebo štvorec,
 • šesťhranné akváriá,
 • oblé akváriá,
 • guľaté akváriá,
 • rohové akváriá.

Aké akvárium si vyberiete, záleží len na vás. Vždy ale dbajte na to, aby sa živočíchom a rastlinám v akváriu darilo a všetci mali všetko potrebné k spokojnému životu.

Najobľúbenejší produkt

Akvárium set Cat-Gato Pacific 60x30x30 cm, 54 l
Akvárium set Cat-Gato Pacific 60x30x30 cm, 54 l
Artikel Rating  (9)
54,95 € / ks
hore
HORNBACH