0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
8. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 25. 4. 2024 o 21:14. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

9 tipov, ako vybrať vírivku

9 tipov, ako vybrať vírivku

Kto by sa nechcel nechať denne hýčkať prúdmi vody, bublinami a masážami. Kto by odolal ponuke mať toto všetko po ruke, bez toho aby musel zájsť do verejných kúpeľov či wellness zariadení. Riešením je vlastná vírivka.

Je lepšia vírivka v kúpeľni alebo na záhrade?

Jednou z možností je vybaviť si vírivou vaňou kúpeľňu, druhým variantom je vonkajšia vírivka umiestnená v záhrade či na terase. Vojde sa sem viac ako jeden človek, takže sa vírivka stáva aj spoločenskou záležitosťou. Kto túži po exteriérovej vírivke a má pre ňu dostatok priestoru, mal by poznať aj ďalšie súvislosti a podľa nich zohľadniť výber vytúženej vane.

Vírivka je trochu drahšia, náročná, ale úžasná "milenka" aj pomocník. Spoľahlivo plní funkciu relaxačnú a rehabilitačnú. Dôležité je ale vedieť, že každá vonkajšia vírivka vyžaduje podobnú údržbu vody ako privátny bazén.

Jej prevádzka, vďaka spotrebe energie a chémie, rozhodne nie je zadarmo a pomerne vysoké sú aj obstarávacie náklady. Vírivka sa ale dokáže patrične odmeniť. Jej trysky vás nechajú rýchlo zabudnúť na všetky povinnosti, ktoré súvisia s prevádzkou vírivky. Starostlivosť o vírivú vaňu navyše môžeme zveriť odborníkom a potom si len užívať všetky nesporné výhody.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Najprv to skúste s nafukovacou vírivkou

Ak premýšľate o nákupe vonkajšiej vírivky a nemáte vlastnú ani sprostredkovanú skúsenosť, začnite s nafukovacím modelom. Stojí len zlomok toho, čo vírivka zabudovaná do záhrady na večné časy.

  • V kúpacej sezóne sa o nafukovací typ staráte úplne rovnako ako o jej drahšiu príbuznú - udržujete vodu v potrebných limitoch a meníte či preplachuje kartuše vo filtrácii. Keď to nezvládnete, stačí vodu vypustiť a nahradiť novou.
  • Pojme ale okolo 800 litrov vody, takže je ekonomicky výhodnejšie dbať na úpravu vody.
  • Bonusom nafukovacej vírivky je možnosť bezproblémového zazimovania, čím minimálne v jednom kvartáli roku ušetríte nielen peniaze za elektrinu, ale odpadne aj rad povinností súvisiacich s úpravou vody a dávkovaním chémie.
  • Nafukovací vírivý bazén vďaka samoinstalačnému mechanizmu navyše postavíte vlastnými silami, inštalácia je pomerne rýchla a jednoduchá. Aj nafukovací model samozrejme vyžaduje pevný podklad.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Vonkajšia vírivka = detailný plán

Ak trváte na modeli s akrylátovou škrupinou a dreveným či plastovým kabinetom (obalom škrupiny s priestorom na elektroniku a čerpací systém), kde je samozrejme podstatne viac trysiek a funkcií než u nafukovacej vírivky, mali by ste pred vlastným nákupom myslieť na nasledujúce:

  • Vírivka vyžaduje pevný podklad s patričnou nosnosťou.
  • Ak zamýšľate umiestniť vaňu do záhrady, budete musieť vybetónovať vodorovný podklad a vybaviť ho dlažbou s protišmykovou úpravou. Variantom sú betónové dlaždice s drobnými kamienkami uložené v betónovom lôžku.
  • Ak má byť vírivý bazén ozdobou terasy, treba sčítať váhu naplnenej vane a budúcich používateľov, vypočítať nosnosť a terasu v patričných miestach spevniť. Plná vaňa, podľa typu, pojme vyše tisíc litrov vody.
  • V blízkosti vírivky musí byť k dispozícii zdroj vody a elektriny. Požiadavky na elektroinštaláciu sú u každého modelu odlišné, podstatné je vedieť, že existujú aj typy s prípojkou na 220 - 240 V, takže aj keď nie je k dispozícii 380 V, nevznikne problém.
  • Je potrebné myslieť aj na odpad. Vírivka má zabudovaný odtok a vypúšťa sa buď do terénu, ak to umožňujú pomery, alebo do kanalizácie.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Vírivka musí prejsť dverami

Zložitá je aj úvodná manipulácia s elektronikou nadupaným prístrojom, ktorý je logicky dodávaný vcelku. Na sťahovanie obrovského "miláčika" je potrebné mať k dispozícii minimálne štyri páry silných rúk a popruhy. Pokiaľ je záhrada horšie dostupná či z cesty nedostupná, pomôže žeriav či iné transportné zariadenie.

Pozor!

Cez byt pretiahnete len tie najmenšie modely vonkajších víriviek. Tie štandardné - pre päť a viac osôb - bežnými dverami spravidla neprejdú. Preto je nevyhnutné riešiť pred nákupom vírivky jej rozmery a myslieť na transport.

Dôležité je správne umiestnenie

Dobre si rozmyslite, kam nadzemný bazén s rozmermi ležiaceho človeka na šírku a dĺžku umiestnite. Nejde len o budúci vzhľad záhrady a zachovanie súkromia, ale aj o hlučnosť.
Vírivka v mnohohodinových čistiacich cykloch "pradie" ako veľká šelma a keď sa kúpete, hučia ešte čerpadlá, trysky a väčšinou aj ľudia vo vnútri. Kúpajúci sa prekrikujú navzájom a snažia sa prehlušiť aj spustené mechanizmy vrátane voliteľného audiosystému. Tým sa hladina zvuku zvyšuje a problém so susedmi môže byť na svete.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Snáď len na ozajstnej samote pri lese nebudete nikoho vírivkou rušiť v noci. Romantické chvíľky v zurčiacej vode, v záplave meniacich sa svetiel a so zapnutým audiosystémom v hustejšej zástavbe neprejdú. Toto je potrebné vedieť vopred, pretože pravidlá pre dodržiavanie nočného pokoja vonkajšia vírivka viac menej porušuje. Záleží potom na tolerancii susedov a znení vyhlášky.

Riešením je umiestniť vaňu do odhlučneného interiéru. Odpadnú síce problémy so susedmi a povinnosti spojené so zazimovaním a odzimovaním vane, zase sa ale neopálite. Opaľovanie vo vonkajšej vírivke je totiž najjednoduchší a najzdravší spôsob, ako prísť k skorému bronzu. Opaľujete sa, a pritom odpočívate a rehabilituje. Ak slnko nevyhľadávate, je možné k vani dokúpiť zastrešenie alebo pristaviť slnečník, ktorým na časti hladiny vytvoríte blahodárny tieň.

Vírivka potrebuje odbornú starostlivosť

Vírivky síce fungujú ako celoročné, je ale otázkou, či sa vám za sychravého počasia bude chcieť z tepla domova do zimy a do, hoci až na 40 stupňov ohriatej, vody. Ak prekonáte cestu k bazénu, odhodláte sa zhodiť župan a uvelebíte sa v horúcej vode, majte na hlave čiapku. Hlava vždy zostane na studenom vzduchu. A fakt, že vám do vane padajú biele vločky? Ten vám bude pripadať romantický len prvých pár minút! Potom začnú chladiť.

Čerpadlá dokážu počas mrazov aj zamrznúť, čím si pripravíte veľkú komplikáciu a budúce finančné výdavky. Vane síce majú zabudované protizámrazové funkcie, tie si ale s hodnotou pod dvadsať stupňov Celzia už spravidla automaticky neporadia. Preto je potrebné mať vírivku za veľkého mrazu neustále zapnutú na vykurovanie na minimálnu teplotu (väčšinou 25 °C), čím raketovo stúpajú účty za elektrinu.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Majte na pamäti

Dôrazne sa neodporúča "vŕtať" sa v zložitom prístroji vlastnými silami. Môžete vaňu poškodiť neodborným zásahom, čím si vynulujete nadchádzajúce mesiace záruky alebo spôsobíte závadu, ktorú rovnako bude musieť prísť odstrániť odborník.

Preto je lacnejšie aj pohodlnejšie nechať vírivku zazimovať servisným technikom. Na jar budete musieť odborníka volať znova, pretože aj uvedenie do prevádzky si vyžaduje zásah "servisáka".

Zdravie a bezpečnosť na prvom mieste

Zároveň musíme spomenúť aj zdravotné obmedzenia, na ktoré upozorňujú nielen lekári, ale aj výrobcovia a predajcovia.
Vírivka, pokiaľ nie je zapustená do zeme, nie je bezbariérová. Do vĺn sa ponoríte buď po zdolaní schodov alebo prekonaním bočnice. Čo je dosť náročný gymnastický cvik.

Výrobcovia aj predajcovia v návodoch a technických špecifikáciách k jednotlivým modelom varujú, že vysoká teplota vody môže spôsobiť problémy počas tehotenstva. Ľudia trpiaci obezitou, srdcovými poruchami, vysokým alebo nízkym tlakom by mali konzultovať možnosť používania vírivky s lekárom, existuje totiž nebezpečenstvo hypertermie - prehriatia. Hoci je krátkodobá hypertermia nesporným prínosom pre zdravie, je dôležité, aby teplota tela nepresiahla 39,5 °C.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Nie každá vírivka je prispôsobená deťom, je potrebné rešpektovať, že býva hlboká až okolo metra a má na dne lehátka a sedátka s tryskami, ktoré môžu deťom spôsobiť ťažkosti pri pohybe. A už vôbec nie je určená na kúpanie domácich miláčikov. Pobyt vo vírivke im môže spôsobiť stres, zdravotné ťažkosti, poranenia, a dokonca aj utopenia. Chlpy zvierat môžu upchať filter.

Čistá voda je základ

Voda sa v krištáľovo priezračnom stave udržiava produktami pre údržbu víriviek a to prostredníctvom testerov a špeciálnej, väčšinou kyslíkovej chémie, ktorú treba aplikovať takmer po každom okúpaní, zvlášť ak sa v bazéne kúpe viac ako jeden človek.
Pravidelnú údržbu vyžadujú aj kartuše, ktoré sa preplachujú minimálne raz týždenne. Kartušové filtre z plastu a tvrdého savého papiera vydržia spravidla jednu sezónu, nesmierne ale záleží na tom, ako intenzívne vírivku používate.

Voda sa dopĺňa po každom použití a je nutné udržiavať škrupinu v čistote. To isté platí aj pre drevený či plastový kabinet a okolie bazéna. Preto je nevyhnutné mať v bezprostrednej blízkosti k dispozícii vodu a hadicu.

9 tipov, ako vybrať vírivku

Solárna sprcha

V blízkosti by sa mala vyskytovať aj najlepšie záhradná solárna sprcha, pod ktorou sa pred vstupom do vody osprchujete a to isté urobíte potom, čo "kúpačku" ukončíte. Očista tela pred a po kúpaní sa musí stať samozrejmou súčasťou používania vonkajšej vírivky.

Pýtajte sa na trysky a príslušenstvo

Vyzerá to, že vlastníctvo vonkajšej vírivej vane má toľko obmedzení a povinností, že je jednoduchšie vykúpať sa doma vo vani. Omyl! Vonkajšia vírivka všetko niekoľkonásobne oplatí pohodou, ktorú ponúka. Trysky dokážu uľaviť celému telu, sú umiestnené v miestach pre chrbát, ramená, ruky a nohy.

Pri nákupe vírivky sa zaujímajte o umiestnenie trysiek, pretože nie každý model má trysky na všetky partie tela. Nechajte si detailne vysvetliť aj spôsob ovládania zložitého prístroja. Deje sa tak pomocou panela, ktorým sa zapínajú nielen všetky funkcie (nastavenia teploty, čistiaci cyklus), ale aj osvetlenie a audiosystém (ak je súčasťou zvoleného modelu). Púšťa sa ním aj tvorba bublín, ak je systém súčasťou výbavy.

Trvajte aj na detailnom písomnom návode, pretože spôsob programovania a ovládania počas zimy, kedy prístroj nemusíte používať, spoľahlivo zabudnete. Na paneli sa totiž občas vyskytne aj chybová hláška, ktorá avizuje, že je niečo v neporiadku. Potom je dobré mať spôsob riešenia k dispozícii na papieri alebo elektronicky v mobile.

9 tipov, ako vybrať vírivku

S vonkajšie vírivkou je to podobné ako s automobilom. Existujú modely v základnej verzii, ku ktorým možno dokúpiť sériu vybavenia. Nie vždy je v základnej cene termokryt nevyhnutný pre udržanie teploty vody a schodíky. Oba "doplnky" sú ale k bezpečnému kúpaniu a bezproblémovému chodu vane dôležité.

A potom existujú plne vybavené "kúsky", ktoré stačí umiestniť, napustiť a spustiť. Odmenou bude báječný relax v súkromí, romantické chvíľky vo dvojici aj netradičné stretávky s partiou kamarátov.
Ich počet vo vani limituje len počet miest na ležanie a sedenie. Vírivka má pochopiteľne aj odkladacie plochy, kde sa dobre vyníma fľaša vychladeného sektu a poháre pripravené na použitie.

9 tipov, ako vybrať vírivku
hore