Návod

Ako nalepiť mozaiku

Práca s ňou je jednoduchá, materiál sa hodí do interiéru, do kuchyne, do kúpeľne a skvele vyzerá. Čo je to? Obklad z mozaiky! Vyberte si mozaiky keramické, sklenené, kameninové, kovové alebo prírodné, nechajte sa inšpirovať našim video návodom a pustite sa do práce.

Na tento projekt budete potrebovať

Príprava

Pokiaľ chcete naniesť medzi stenové obklady prúžok mozaiky, postupujte nasledovne:

Naplánujte si mozaikové obklady tak, aby prebiehali napr. symetricky za a pod sprchovou batériou. Môžete ale zvoliť aj iné rozloženie. Po utesnení plochy naneste najprv stenové obklady, čím si ušetríte priestor pre mozaikové obklady. Ideálne je, ak zvolíte šírku medzery podľa veľkosti mozaikového obkladu.

Mozaikové obklady nie sú obvykle tak hrubé ako stenové obklady, a preto musíte do vynechaného priestoru zabudovať podkladovú vrstvu, ktorá vyrovná rozdiely vo výškach. Ako podkladová vrstva sa hodí napr. stavebná doska Jackoboard.

Pri výbere hrúbky dosky zohľadnite vrstvu lepidla pre stavebnú dosku a drobnejšie ozubenie hladiacej lyžice na lepidlo na mozaikové obklady. Prirežte stavebné dosky na šírku medzery. Položte ju na podložku a odrežte dosku pozdĺž rovnej laty (rovnacia lata) odlamovacím nožom. Potom ju stačí len zlomiť a kompletne rozrezať na dve časti pomocou noža.

Otvory na vodovodné prípojky vyvŕtate do dosky pomocou vrtného venca. Potom uložte dosku do lepidla v medzere.

Krok za krokom

01

Nalepte mozaikové obklady pomocou flexibilného lepidla na prírodný kameň. Za týmto účelom rozmiešajte lepidlo podľa údajov od výrobcu v čistej nádobe. Použite miešadlo na nízky počet otáčok alebo špirálový miešač na vŕtačke. Vopred zabudovanú stavebnú dosku Jackoboard nemusíte vopred nijako ošetrovať, pretože tá je už pripravená na nanesenie. Naneste lepidlo ozubenou špachtľou so zubom s veľkosťou 3 mm v rovnomernej vrstve.

 Ako nalepiť mozaiku
02

Teraz uložte do lepidlového lôžka prvý mozaikový obklad. Pracujte zdola nahor. Tkanina na zadnej strane mozaikového obkladu pritom bude ležať v lepidlovom lôžku. Zatlačte obklad pomocou gumového hladidla rovnomerne do lepidla. Dbajte na to, aby povrch mozaikových obkladov lícoval v ukončení s okolitými stenovými obkladmi.

 Ako nalepiť mozaiku
03

Pri stavebných zátkach vodovodných prípojok môžete teraz vyrezať pre potrebný priestor jednotlivé kamene z prebytočných mozaikových obkladov. Za týmto účelom jednoducho rozrežte tkaninu na zadnej strane pomocou odlamovacieho noža. Mozaiku potom zasaďte do lepidlového lôžka. V normálnom prípade postačia pre zakrytie prázdnych miest u vodovodných prípojok zakrývacie rozety batérie. Ak by boli medzery príliš veľké, môžete jednotlivé kamienky ešte naštiepať na menšie kúsky pomocou štiepacích klieští a zasadiť ich do medzier.

 Ako nalepiť mozaiku

Ak chcete obložiť aj oblasť sprchového kúta, postupujte nasledovne:

04

Po utesnení plochy najprv naneste stenové obklady, potom položte podlahovú dlažbu mimo priestor sprchy. Pre položenie dlažby pri sprchovom prvku rozmiešajte v čistej nádobe potrebné množstvo flexibilného lepidla na prírodný kameň. Naneste lepidlo s vhodným ozubením na sprchový prvok - ideálne ho naneste najprv iba na jednu časť a potom na neho naneste mozaikové obklady. Takto budete môcť po sprchovacom prvku ešte chodiť a pohodlne pracovať. Začnite nanesením mozaikových obkladov na jednej stene a potom pracujte v smere k odtoku.

 Ako nalepiť mozaiku
05

Naneste prvý mozaikový obklad a vyrovnajte ho podľa okraja. Podľa druhu mozaiky môžete ďalšie obklady pripojiť bez škár. Usporiadanie jednotlivých mozaikových kamienkov je zvolené tak, aby do seba zapadali na ozub. Pomocou gumového hladidla môžete zatlačiť obklad do lepidlového lôžka. Dbajte na to, aby lepidlo nevytieklo zo škár.

 Ako nalepiť mozaiku
06

Jednotlivé výplňové kamienky môžete upraviť pomocou štiepacích klieští. Nepravidelné hrany nepôsobia rušivým dojmom, ba naopak, dokonca sa hodia do pokládkového vzoru.

 Ako nalepiť mozaiku
07

Nanášajte výplňové kamene do medzier tak dlho, pokiaľ nebude lepidlo ešte úplne zaschnuté. Môžete tiež vybrať jednotlivé kamene z prebytočných mozaikových obkladov a zasadiť ich do medzery.

 Ako nalepiť mozaiku
08

Mozaikové obklady sú mimoriadne vhodné na okrúhle plochy. Pomocou flexibilných obkladov možno obložiť takmer akékoľvek zaoblenie. Najprv si zmerajte požadovanú šírku sokla sprchovej vaničky. Vsuňte mozaikové obklady - pokiaľ možno - až pod okraj vaničky.

 Ako nalepiť mozaiku
09

Prirežte obklady pomocou odlamovacieho noža na potrebnú šírku. Tkaninu rozrežte jednoducho na zadnej strane.

 Ako nalepiť mozaiku
10

Pri sokli sprchovej vaničky z tvrdej peny použite disperzné lepidlo. To je už pripravené na použitie. Lepidlo naneste na sokel sprchovej vaničky ozubenou lyžicou. Použite ozubenie s veľkosťou vhodnou na mozaikové obklady - väčšinou sa volí menšie ozubenie.

 Ako nalepiť mozaiku
11

Mozaikové obklady potom zatláčajte jeden po druhom do lepidlového lôžka. Pritom nesmie vytiecť zo škár ani kvapka lepidla.

 Ako nalepiť mozaiku
12

Počkajte s vyškárovaním, pokiaľ nebude lepidlo na dlažbu zaschnuté. V čistej nádobe rozmiešajte škárovaciu maltu na prírodný kameň podľa údajov od výrobcu. Pre presné a ľahké dávkovanie môžete použiť špeciálne dávkovacie vedro. Na tých je uvedené potrebné množstvo vody pre škárovaciu maltu alebo lepidlo na dlažbu. Takto budete mať vždy istotu. Škárovaciu maltu naneste hladidlom na škárovanie na mozaikové obklady a votrite ju do škár. Keď bude škárovacia malta na povrchu svetlá a matná, bude už zaschnutá (stuhnutá) a bude možné ju umyť čistou vodou pomocou gumového hladidla. Po vyškárovaní odstráňte stavebnú ochranu alebo zakrytie v strede odtoku sprchového prvku.

 Ako nalepiť mozaiku
13

Prechod medzi stenou a podlahou vyškárujte elastickým silikónom na prírodný kameň. Naneste silikón v rovnomernej vrstve a bez bublín pomocou vytlačovacej pištole. Potom ho stiahnite hladidlom na škárovanie.

 Ako nalepiť mozaiku

Ako obložiť kúpeľňu

Zaslúži si vaša kúpeľňa nové obklady? Viete, čo všetko k tomu budete potrebovať a ako pripraviť miestnosť predtým, než začnete obkladať? S našim video návodom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete raz dva.