Návod

Ako namontovať sifón

Ako namontovať sifón

Kúpeľňa, drez či umývadlo: nič sa nezaobíde bez odpadu. V projekte „Ako namontovať sifón“ vám ukážeme, ako sa ľahko a rýchlo postaráte o to, aby všetko plynule odtekalo.

Na tento projekt budete potrebovať

Náradie

Krok za krokom

Spojenie rúrok

01

Pachový uzáver, resp. sifón sa montuje z vhodných systémových dielov. Pri umývadlových a vaňových odpadoch sú potrubné spojky prevažne v prevedení stlačiteľného skrutkového spojenia. V takom prípade sa rúrka nasadí do hrdla, na spoj sa nasunie tesnenie a pevne sa utiahne pomocou prevlečnej matice.

 Ako namontovať sifón
02

Odpadové potrubie sa zaobíde bez nákladných spojok, keďže nie je pod tlakom. Koniec rúrky zasuňte do hrdla a utesnite vloženým tesniacim krúžkom. Rúrku nezasúvajte do hrdla až na doraz - len tak je ešte možná dilatačná kompenzácia.

 Ako namontovať sifón

Výber rúrok

03

Pre rozvod odpadového potrubia vždy používajte sivé HT rúry. Sú vysoko tepelne odolné (do 100 °C). Označte si potrebnú dĺžku rúrky od sifónu umývadla či vane a rúrku kolmo odrežte pílkou s jemnými zubami (pílkou na kov).

 Ako namontovať sifón
04

Hrot vytvorený na vnútornej strane rezu odstráňte nožom. Z vonkajšej strany hranu rezu skoste pilníkom. Na koniec rúrky naneste trochu vazelíny a nasuňte ju do hrdla ďalšej rúrky, resp. kolena.

 Ako namontovať sifón

Odpad vane

05

Odpadový kalich podložte tesniacou šnúrou do uzavretého kruhu a nasaďte ho do odpadového otvoru vane. Tvarovaný krúžok a spodný diel ventilu držte zospodu proti dnu vane. Prípojka prepadu pritom musí smerovať k čelu vane. Závitovú skrutku zaskrutkujte zvnútra tak pevne, aby sa tmelová hmota vytlačila von.

Prebytočnú tmelovú hmotu odstráňte. Teraz namontujte sifón podľa vyššie uvedeného návodu a diel pripojte k domovému odpadovému potrubiu.

 Ako namontovať sifón

Vaňový prepad

06

Prepadovú rúrku nasaďte do prepadovej prípojky. Zmerajte vzdialenosť k prepadovému ventilu a prepadovú rúrku príslušným spôsobom skráťte. Potom zasuňte objímku prepadového ventilu do rúrky, medzi prepadový ventil a vaňu vložte tvarovaný krúžok a rozetu prepadu zaskrutkujte závitovou skrutkou.

 Ako namontovať sifón

Odpad sprchovej vaničky

07

Pri plochých sprchovacích vaniach použite ventil s rúrkovým stojanom a pri hlbokých sprchovacích vaniach odpadovú súpravu s retiazkou alebo excentrickú odpadovú súpravu. Kalich odpadového ventilu podložte dookola tesniacou šnúrou a nasaďte ho do odpadového otvoru sprchovej vane.
Tvarovaný krúžok, uzemnenie a poistnú maticu utiahnite tak pevne, aby sa tmelová hmota vytlačila von. Prebytočnú tmelovú hmotu odstráňte. Teraz namontujte sifón podľa vyššie uvedeného návodu.

 Ako namontovať sifón

Odpad umývadla

08

Kalich odpadového ventilu podložte dookola tesniacou šnúrou a nasaďte ho do odpadového otvoru umývadla. Priložte tvarovaný krúžok a zaskrutkujte ho pomocou spodného dielu ventilu do závitu kalicha. Tieto časti obsahuje vtoková armatúra. Teraz namontujte pachový uzáver (sifón) a vykonajte pripojenie k domovému odpadovému potrubiu. Výškové nastavenie pre pripojenie do steny sa vykonáva na ponornej rúrke.

 Ako namontovať sifón

Odpad drezu

09

Sitko zátkového uzáveru nasaďte do odpadového otvoru drezu a dookola podložte tesniacu šnúru. Skrutkou spojte spodný diel ventilu s horným dielom (predtým uložte tesnenie). Prepadová rúrka je v dodávke spojená s ventilom a možno ju výškovo posúvať. Prepadový ventil pripevnite skrutkou k prepadovému otvoru drezu. (Nezabudnite na tesnenie!) Do spodného dielu ventilu teraz nasaďte výškovo nastaviteľnú prepadovú rúrku. Prevlečnú maticu pevne utiahnite pomocou stlačiteľného skrutkovania.

 Ako namontovať sifón

Čistenie a oprava odpadov

10

Pri upchatí odpadu nesiahajte okamžite po chemikáliách. Pre uvoľnenie odpadovej rúrky použite gumovú pumpičku (zvon). Prepadový otvor uzavrite, aby sa neprisával vzduch. Striedavým tlakom a saním gumovej pumpičky možno usadeniny uvoľniť. V prípade odolných usadenín odmontujte pachový uzáver (sifón).

 Ako namontovať sifón
11

Do kolena rúrky vložte lištu, aby ste pri povoľovaní skrutkovania mohli vyvinúť protitlak. Koleno rúrky potom odstráňte a vylejte z neho vodu do pripraveného vedra. Rúrku vyčistite zvnútra kefou na fľaše, horúcou vodou a malým množstvom čistiaceho prostriedku.

 Ako namontovať sifón

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako vymeniť stojace WC

Stojace WC zvládnete vymeniť sami za necelé 3 hodiny. V našom video návode z projektovej dielne HORNBACH vám ukážeme, ako demontovať stojace WC a aké pomôcky budete potrebovať pre montáž novej WC misy. Jednoduchá výmena viac