0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 6:31. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako opraviť pretekajúci záchod: toto zvládne každý!

Ako opraviť pretekajúci záchod: toto zvládne každý!

Pôsobí na vás pretekajúci záchod rušivo? Nečudujeme sa. A čo potom tie následky, ktoré má na vaše svedomie voči prírode a na vašu peňaženku. Oprava je pritom jednoduchá a poradí si s ňou aj ten menej zbehlý kutil. Poďme sa na to pozrieť.

O koľko vody prídete?

Pretekajúci záchod je dobré opraviť pokiaľ možno čo najskôr. V opačnom prípade dochádza k výrazným finančným stratám, v dôsledku toho, že voda bez využitia zbytočne odchádza. Zo skúseností vyplýva, že slabo pretekajúce WC môže znamenať stratu až 1000 litrov vody denne. Pri silnejšom prúde sa potom táto hodnota môže zdvojnásobiť.

Čo s klasickou toaletou?

Pokiaľ máte klasické WC neintegrované do steny, bude to o niečo jednoduchšie. Vystačíte si s bežným náradím a náhradnými dielmi - potrebovať budete ventil a tesnenie. A potom taktiež prostriedky na čistenie toalety. Aby ste do obchodu nemuseli chodiť viackrát, radšej si diely, ktoré budete musieť vymeniť, odfoťte. Skúsení predavači vám poradia.

1. krok

Najskôr samozrejme zatvorte prívod vody buď do samotnej toalety alebo do celého bytu či domu. Potom spláchnite, aby ste dokonale vyprázdnili nádržku na vodu. A potom sa už pozrieme do útrob.

2. krok

Otvorte kryt nádržky - pri niektorých záchodoch stačí len odklopiť veko, pri iných musíme odskrutkovať kryt ovládania, vďaka ktorému sa dá záchod splachovať. Inde zase musíme úplne odstrániť splachovanie pripevnené k tyčke, aby sme mohli zložiť kryt.

3. krok

Akonáhle sa dostanete do nádržky, zrejme ohrniete nos. Čaká tam na vás vodný kameň a slizký povlak, celkovo to netvorí úplne príjemný pohľad. Vezmite najskôr plavákový ventil, umyte ho v horúcej vode so saponátom a opláchnite. Umyte tiež nádržku zvnútra, a to všade, kam sa dostanete. Čím poctivejšie to urobíte, tým menej budete nabudúce zaskočení.

S čistením vám môže pomôcť sóda, kyselina citrónová alebo ocot.

4. krok

Potom príde čas na kontrolu tesnenia. Ak je staré a už poškodené, príde vám vhod nové. To isté vás čaká s ventilom. Po výmene môžete dať toaletu zase dohromady a všetko by malo byť v poriadku.

ako opravit pretekajuci zachod 01

Pri novších toaletách ide všetko ľahšie

So staršími záchodmi je to komplikovanejšie, ale ak máte modernú toaletu, či už klasickú alebo vstavanú, verte, že oprava nebude problém. Výrobcovia vedia, ako ľahko môže k ťažkostiam s pretekaním dôjsť, takže sa snažia vyrábať svoje systémy tak, aby im porozumel aj laik a aby ich tiež dokázal opraviť.

Kedy a prečo vôbec začne toaleta pretekať?

Odpoveď je jednoduchá - keď už je tesnenie alebo ventil v takom stave, že nedokáže ďalej slúžiť. Viete, že najmä pri starších systémoch by sa tieto súčiastky mali meniť 1x za 10-15 rokov? Spomeňte si, kedy ste ich menili vy. Trebárs prídete na to, že by ste to mali čo najskôr urobiť preventívne.

Dobrá správa je, že niekedy k pretekaniu dochádza len kvôli vodnému kameňu alebo zmienenému povlaku. V takýchto prípadoch stačí súčasti záchodu vyčistiť.

Zlá správa je, že počas jednej minúty môže toaletou pretiecť aj liter vody. To by sa vám za chvíľu mohlo nevyplatiť! Preto s opravou neotáľajte, či už sa do nej budete púšťať sami alebo si na to zavoláte odborníka.

Čo keď máte opačný problém?

Okrem pretekajúceho záchodu sa tiež môžete stretnúť s opačným problémom, kedy voda do nádržky vôbec nepriteká. Väčšinou za to môžu moderné napúšťacie ventily vybavené sitkom, ktoré má zabrániť tomu, aby sa väčšie nečistoty dostávali do priestoru nádržky.

Nečistoty sa sem môžu dostať z hrdzavejúceho vodovodného radu. Ak voda do nádržky stále nepriteká, je potrebné vypnúť prívod vody pomocou rohového ventilu za toaletou a celý napúšťací ventil vybrať a vyčistiť.

Ak zistíte, že je ventil príliš starý a opotrebovaný, nezúfajte, jeho výmena za nový vás vyjde asi na 7 eur. Celá výmena je navyše otázkou niekoľkých minút. Ak si nie ste istý konkrétnym typom ventilu, je dobré si ten starý priniesť so sebou do predajne alebo ho aspoň vyfotiť.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zabudovať závesné WC

Už vás vaše staré stojace WC omrzelo? Tak to sa potom pustite do projektu a namontujte si nové závesné WC! Je to jednoduchšie, než si myslíte. Pomôžeme vám s realizáciou projektu a vo video návode z projektovej dielne HO viac

hore