Návod

Ako namontovať vchodové dvere

Ako namontovať vchodové dvere

Hodiny a hodiny, ktoré ste strávili vyberaním vchodových dverí, ktoré budú dokonale ladiť s vašim domom, teraz konečne zúročíte. Nie je to nič ťažkého. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili podrobný návod. Predstavujeme si, aký šťastný budete, až vlastnoručne zabudované vchodové dvere prvýkrát odomknete. S nami to zvládnete!

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

01

V prípade, že vchodové dvere meníte, možno ich zabudovať do vybrania v stene alebo do ostenia s otváraním smerom dovnútra.

Dvere by ste mali pred zabudovaním ešte raz skontrolovať. Aby sa do samotnej montáže nemohli skrížiť, postavte ich ľahko zošikma k stene.

 Ako namontovať vchodové dvere

Pamätajte

V prípade, že ste kúpili drevené vchodové dvere bez povrchovej úpravy len so základným náterom, je nutné urobiť ešte jeden krycí náter lazúrovou vrstvou.

Domové dvere oceľové a plastové sú spravidla k zástavbe pripravené.

02

Odstráňte z dverného krídla bezpečnostné prepravné poistky. Potom môžete rám postaviť do stavebného otvoru.

 Ako namontovať vchodové dvere
03

Pomocou klinov podložte zvislé časti rámu a tiež prah. Prah musí byť podložený celý. Vyrovnajte rám pomocou vodováhy do všetkých strán.

 Ako namontovať vchodové dvere
04

Dajte si záležať, aby vzdialenosť medzi zaveseným dverovým krídlom a podlahou bola cca 10 mm. Príliš malá vzdialenosť by mohla spôsobiť poškodenie podlahy zachytenými kamienkami.

Následne si označte body pre uchytenie rámu do steny a vyvŕtanie otvorov pre hmoždinky. Mali by byť maximálne 15 cm od horného rohu a cca 50 cm od seba. Vyhnite sa vŕtaniu do škár v stene.

 Ako namontovať vchodové dvere

Tip:

Otvory sa vŕtajú do falce, aby pri zatvorení dverí neboli vidieť. Vŕtajú sa zo smeru otvárania naľavo aj napravo a to minimálne tri na každej strane.

05

Teraz na rámovej dvernej zárubni vyvŕtajte upevňovacie diery. Pri plastových domových dverách k tomu použite vrták na kov 10,5 mm. Namiesto hmoždiniek možno tiež použiť turboskrutky alebo montážne plechy, ktoré väčšinou bývajú súčasťou plastových dverí. U drevených dverí použite vrták do dreva.

 Ako namontovať vchodové dvere
06

Aby bola hlava skrutky dobre usadená, odporúčame rozšíriť otvory záhlbníkom až na priemer hlavy skrutky.

Teraz prevŕtajte otvory pre hmoždinky cez rám pomocou 10 mm vrtáka na kameň. Prevŕtanie skrz je naozaj nutné.

 Ako namontovať vchodové dvere
07

Ukotvenie pántov sa najprv vykonáva na strane so závesmi a to pomocou hmoždiniek do rámu z plastu alebo kovu s rozmermi 10x135 mm (napr. Typ S 10 RL 135). Potom môžete znovu zavesiť dverné krídlo a stranu so zámkom s ním vyrovnajte. Vykonajte prípadné úpravy pomocou klinov.

Zaskrutkujte skrutky na strane zámku rovnako ako na strane so závesmi. Potom vyskúšajte, či idú dvere ľahko otvárať a či možno zamykať zámok.

 Ako namontovať vchodové dvere
08

Ak všetko funguje a sedí tak ako má, pridajte do rámu rozperky. Vyberte všetky klinky a podložky a vyplňte škáry medzi rámom a stenou izolačnou hmotou alebo montážnou penou. Rám majte stále dokonale vystužený. Ak ešte nemáte finálne upravenú podlahu, podložku pod prahom nechajte tak, ako je.

 Ako namontovať vchodové dvere
09

Dodatočná úprava funkčnosti dverí sa vykonáva pomocou závesov. Podľa prevedenia majú závesy rôzne nastavovacie skrutky a umožňujú nastavenie ako vo vodorovnom, tak vo zvislom smere. Výškové nastavenie sa vykonáva na dolnom závese a horné závesy sa len prispôsobujú.

 Ako namontovať vchodové dvere

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať interiérové dvere

Teraz prichádza tá chvíľa, kedy sa precízne vybrané interiérové dvere chystáte namontovať do zatiaľ prázdnych dier v stene. Nie je to nič ťažké. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili pod viac