Návod

Ako namontovať zhrňovacie dvere

Ako namontovať zhrňovacie dvere

Máte pocit, že klasické krídlové dvere vám budú v priestore uberať veľa zbytočného miesta? Bojujete s každučkým centimetrom a navyše ste limitovaní rodinným rozpočtom? Ak ste na vyššie uvedené otázky odpovedali kladne, potom je riešenie v podobe zhrňovacích dverí určené práve vám. Nielen, že vám v miestnosti ušetrí veľa miesta, ale tiež sú cenovo dostupné a ich zabudovanie je s trochou šikovnosti hračka.

Výhody zhrňovacích dverí

  • Šetria priestor v miestnosti.
  • Nevyžadujú žiadne stavebné úpravy stien.
  • Sú cenovo dostupné.
  • Ponúka široké spektrum ponúkaných doplnkov (madlá, kľučky, presklenia).
  • Mnoho materiálových riešení a dekorov.
  • Plastoví jazdci zavesení v plastovom nosnom profile zaisťujú úplne hladký a tichý chod.
  • Priestor zádveria sa dá optimálne využiť.
  • Bez problémov sa prispôsobí rôznym šírkam dverí vďaka regulácii počtu lamiel.

Aký typ zhrňovacích dverí vybrať?

  • Plast alebo koženka?

Najpopulárnejším druhom zhrňovacích dverí sú tie plastové. Vynikajú svojou dlhou životnosťou a ľahkou údržbou. Navyše ich môžete v prípade potreby rozšíriť pomocou niekoľkých ďalších prídavných lamiel. Vyberať si môžete jednofarebný dekor alebo vzhľad, ktorý svojím povrchom imituje drevo.

Nesmierne obľúbené sú ale tiež zhrňovacie dvere z koženky, na výrobu ktorých sa používa sololit, drevotrieska a koženka s podšitím. Aj tu si môžete vyberať z mnohých zaujímavých dekorov a prevedení. Údržba koženkových dverí je však o niečo náročnejšia, než údržba dverí plastových.

  • Harmonikové alebo skladacie dvere?

Pri výbere zhrňovacích dverí budete stáť tiež pred rozhodnutím, či zvoliť harmonikové alebo skladacie dvere. V zloženom stave zasahujú harmonikové skladacie dvere do oboch priestorov, ktoré oddeľujú. Ich krídlo vždy začína polovičnou lamelou.

V prípade skladacích dverí je možné zvoliť jednokrídlové aj dvojkrídlové prevedenie. Ich hlavný prínos tkvie v tom, že sa skladajú smerom do stavebného otvoru a ušetria tak časť priestoru proti otvorenému jednému krídlu klasických dverí. Obidve ich lamely sú rovnako veľké a montujú sa do drevenej zárubne.

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál

Krok za krokom

Príprava

01

Všetko potrebné pre montáž dverí býva súčasťou balenia. Vy budete potrebovať iba vŕtačku alebo aku skrutkovač a ostrú pílku s jemným ozubením, ktorú môže nahradiť pílka na kov.

Montáž dverí

02

Začneme tým, že si do stranových prelisov v bokoch výplní vsunieme spojovací diel nahrádzajúci pánty. Rovnako potom postupujeme pri ďalších dieloch. Spojovací diel sa ale musí dávať na striedačku opačne, aby bolo zachované harmonikové skladanie dverí. Takto jednoducho spojíte všetky časti dverí.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere
03

Akonáhle zložíme strednú časť, na jednej strane nasunieme oba plné diely výplne. K nim pridáme tenkú stranovú kotviacu lištu, ktorou budú zhrňovacie dvere pripevnené na strane k zárubni.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere
04

Presunieme sa k druhej strane, kde bude nasunutý len jeden plný diel, v ktorom bude pripevnený úchyt a istiaci magnet. Akonáhle sú všetky diely spojené, zložíme dvere do harmoniky, čím skontrolujeme správnosť našich predchádzajúcich krokov.

Následne dvere vložíme medzi zárubne a rozložíme ich. V tomto kroku máme možnosť naposledy sa rozhodnúť, či sa budú dvere otvárať doľava alebo doprava.

05

Pristúpime k pripevneniu plastových úchytiek pre vodiacu konzolu dverí. Po celej dĺžke zárubne pripevníme tri úchytky rovnomerne ďaleko od seba. V tomto kroku môžeme skrátiť vodiacu konzolku na požadovanú dĺžku.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere
06

Ďalším krokom je pripojenie vodiacich koliesok. Tie vložíme do profilu dverí a zaistíme rozpernou skrutkou. Dvere opäť poskladáme a nasadíme vodiacu koľajničku pre plastové klzáky.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere
07

Dvere aj s vodiacou lištou vložíme medzi zárubne a dôkladne premeriame. Dĺžkový presah presne označíme. Zmeranú dĺžku zakreslíme na jednotlivé lamely pomocou uholníka. Presahujúce lamely skrátime pílkou.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere
08

Nasleduje nacvaknutie dverí do horných pätiek a pripevnenie úchytov.

 Ako namontovať zhrňovacie dvere

Kontrola dverí

Akonáhle zhrňovacie dvere nasadíte, skontrolujte ich funkčnosť opakovaným otváraním a zatváraním. Ak dvere drhnú, bude potrebné opakovane skrátiť niektorou z ich lamiel.

Ako namontovať interiérové dvere

Teraz prichádza tá chvíľa, kedy sa precízne vybrané interiérové dvere chystáte namontovať do zatiaľ prázdnych dier v stene. Nie je to nič ťažké. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili pod viac