Návod

Ako zrenovovať starú vaňu

Ak vaša vaňa a dlažba volajú po facelifte, nemusíte sa hneď púšťať do prestavby celej kúpeľne. Veľakrát postačí dopriať jednému z najobľúbenejších miest v byte omladzovaciu kúru v podobe opravy poškodených miest a špeciálneho náteru. Najľahšie sa opravujú vane akrylátové, ale škrábance a trhliny možno zaceliť aj u vaní smaltovaných či mramorových. Na trhu existujú opravné sady na každý materiál.

Ako zrenovovať starú vaňu

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál

  • Tmeliace a stierkové hmoty
    Tmeliace a stierkové hmoty
  • Lepiace pásky
    Lepiace pásky
  • Farby
    Farby
Prejsť na produkt

Náradie

  • Brúsne papiere
    Brúsne papiere
  • Maliarske a tapetovacie príslušenstvo
    Maliarske a tapetovacie príslušenstvo
  • Štetce, štetky
    Štetce, štetky
Prejsť na produkt

Čo vani vlastne vadí?

Na vrchnej vrstve akrylátu sa nepriaznivo podpisujú padajúce predmety aj ostré hrany. Nepriateľom vrchnej vrstvy vane sú aj agresívne čistiace prostriedky, ktoré dávajú vnútornej časti vane zabrať zo všetkého najviac. Podobné je to aj s vodným kameňom. Ten vytvára na povrchu vane, ktorý by sa mal lesknúť ako zrkadlo, nevzhľadné farebné a matné škvrny.

Skôr ako sa pustíte do renovácie

Ešte predtým, než sa pustíme do renovácie vane, pokúsime sa obyčajným citrónom odstrániť viditeľné škvrny. Podľa starej babskej rady stačí miesta pokvapkať alebo potrieť šťavou z citrusu, väčšinou zmiznú samé. Ak nie, môžeme ešte skúsiť kyselinu soľnú alebo šťaveľovú. Kúpime ich v drogériách. V rukaviciach kyselinu rozotrieme handričkou na špinavé miesta, necháme pôsobiť a potom dôkladne opláchneme.

Ak zlyhá chémia aj babské rady, nastáva čas na renováciu pomocou špeciálnych, na to vyvinutých opravných setov a náterov. Opravná sada slúži na drobné opravy trhlín a defektov akrylátovej škrupiny vane. Súprava sa skladá z tekutej zložky vlastného metylmetakrylátu a tekutej zložky iniciátora polymerizačnej reakcie doplneného riedidlom. Všeobecne platí, že poškodené miesto vybrúsime, vyhladíme a doplníme akrylát. Potom znova prebrúsime a vyhladíme do finálnej podoby. Povrch akrylátových vaní možno každopádne vybrúsiť tak, že bude opäť vyzerať ako nový.

Ktoré typy vaní je možné opraviť?

Pomocou retušovacích sád možno opraviť aj liatinové či mramorové vane. Smalt síce patrí k najtvrdším materiálom, preto ho takmer nemožno poškriabať, ale zároveň je veľmi krehký. Preto smaltovaná vaňa trpí, ak do nej padajú ťažšie a ostré predmety. Vrchná vrstva smaltu sa odštiepi.
Najjednoduchším spôsobom renovácie je buď lokálna retuš alebo nástrek príslušnými farbami. Pred veľkoplošným nástrekom je najprv nevyhnutné poškodené miesta opraviť vrstvou smaltu z retušovacej sady, obrúsiť a potom zdrsniť plochu, na ktorú sa bude nanášať farba.

Plechovej vani môže prospieť aj vlepená akrylátová vložka. Tým môžete získať novú kvalitu za rozumnú cenu a využiť najväčšie prednosti akrylátu. Opravená plechová vaňa bude po facelifte teplá na dotyk.

V súčasnosti sa na trhu objavujú aj mramorové vane. Z liateho mramoru sa najčastejšie vyrábajú vaničky do sprchových kútov. Opravná sada na vaničky z liateho mramoru je tvorená dvojzložkovým epoxidovým tmelom, ktorý sa po aplikácii preleští jemnou brúsnou pastou. Liaty mramor je vyrobený zo zmesi dolomitu, sklárskeho piesku, polyesterovej živice a farbiva. Vyhovuje prísnym hygienickým normám a vďaka dokonale hladkému povrchu sa veľmi ľahko udržuje. Má výborné izolačné vlastnosti a vysokú nosnosť, v tenkej vrstve až 300 kilogramov.

Jak renovovat vanu a dlaždičky v koupelně

Krok za krokom

Ako ľahko zrenovovať vaňu?

01

Počas renovácie dbajte na to, aby v miestnosti cirkuloval vzduch. Teplota v miestnosti by mala byť medzi 18 až 32 °C. Relatívna vlhkosť by nemala prekročiť 80 %. Pre rovnomerný povrch náteru vždy natierajte len jedným smerom a používajte len kvalitné štetce a valčeky. Medzi natieraním jednotlivých vrstviev počkajte viac ako hodinu a ak je to potrebné, ďalší deň aplikujte aj tretí náter.

 Ako zrenovovať vaňu
02

Pred aplikáciou špeciálneho náteru, je jedno či malého alebo veľkého rozsahu, je nevyhnutné najprv odmastiť starý povrch. Opravovanú plochu prebrúsime brúsnym papierom a na odmastenie postačí prípravok, ktorý na ten istý účel bežne používame v domácnosti. Na náter alebo korekciu sa používa epoxidový email zmiešaný s epoxidovým tužidlom.
Na miniatúrne opravy možno použiť korekčné pero.
Na trhu je takýchto prípravkov celý rad, pri výbere predovšetkým dbáme na mieru odolnosti náteru. Každé miešanie a natieranie sa podobá alchýmii. Preto otestujeme zmes, presne namiešanú podľa návodu výrobcu, na najmenej viditeľnom mieste vane. Najlepšie tam, kde sa bežne nachádza stojan na mydlo alebo ďalšie maličkosti, ktoré sú doma na vani.

 Ako zrenovovať vaňu
03

Náter väčšej plochy sa robí najlepšie hustým mäkkým valčekom. Nie príliš širokým, aby náter dobre pokryl renovovanú plochu. Tiež musí dobre "vyberať zákruty", teda oblúky, ktorých je vo vnútri vane veľké množstvo. Možeme použiť aj plochý, mäkký, ale každopádne kvalitný štetec, hlavne aby nepúšťal vlas. Ten by v epoxidovom nátere zostal na večné časy.
Náter je nevyhnutné dobre rozotierať a dávať pozor, aby sa niekde nevytvorila hrubšia vrstva. Dokonalý náter je ten, ktorý je zároveň aj rovnomerný.

 Ako zrenovovať vaňu
04

Začiatočníci - natierači by sa mali uspokojiť s bielou farbou, zdatnejší sa môžu pustiť aj do pastelových odtieňov alebo si nechať namiešať farbu na mieru. Práve zmena farby z tradičnej bielej na búrlivejší odtieň môže byť základom vytúženej premeny k lepšiemu. A tiež cestou, ako dať stop škvrnám, ktoré majú tendenciu tvoriť sa vo vnútri vane.
Výhodou náteru je nízka cena, rizikom konečná kvalita. Aj pri bezchybnej aplikácii nebude nový povrch nikdy dosahovať kvality originálneho materiálu. Časom sa opäť poškriabe a môže sa začať aj lúpať. Ide ale o rýchle a dostatočne efektívne riešenie.

 Ako zrenovovať vaňu
05

Ak je vrchná vrstva zničená natoľko, že samotná retuš nepomôže, nasleduje náter či nástrek celej vnútornej plochy vane. Oboma spôsobmi sa doplní chýbajúca vrstva akrylátu. Potom opäť príde na rad vybrusovanie. Dôsledným prebrusovaním pomocou brúsnej pasty, brúsneho papiera a filcového kotúča docielite dokonalý povrch. Vaňa bude opäť vyzerať ako nová a po škrabancoch nebude ani stopy.

Prebrúsenú a vyleštenú plochu potom stačí len opláchnuť a vaňa je pripravená na napustenie. Opravu neodkladajte, čas hrá proti vám. Pri brúsení buďte opatrní v priestore okolo sifónu. Zlou manipuláciou by ste mohli poškriabať jeho chrómovú povrchovú úpravu. Sifón ošetríme páskou, batériu a hadice obalíme igelitom a zafixujeme lepiacou páskou.

 Ako zrenovovať vaňu
06

Ak sa vám pri "domácej nehode" odštiepil väčší kúsok akrylátu, zapojte tiež opravnú sadu na akrylátovú vaňu. Obsahuje živicu a urýchľovač, ktorých zmiešaním vytvoríte hustý roztok, ktorým opravíte nielen praskliny a hlboké škrabance, ale "domodelujete" ním aj odštiepený akrylát. Je potrebné dodržiavať výrobcom stanovené lehoty a pracovať s namiešanou zmesou tak, aby príliš nezatvrdla. Po dokonalom zatvrdnutí, ktoré potrvá približne 3 hodiny od aplikácie, môžete vrstvu prebrúsiť a vyhladiť.

 Ako zrenovovať vaňu
07

Ak už došlo k závažnejšiemu poškodeniu akrylátovej vane, riešením je staviť na akrylátovú vložku, ktorú je potrebné kvalitne prilepiť. Jednoducho povedané: Do starej vane sa vloží nová vnútorná vrstva. Na renováciu sa používajú akrylátové vložky hrubé asi päť milimetrov. Tie sa vyrábajú v niekoľkých tvaroch a veľkostiach.

Na steny pôvodnej vane sa nanesie tmel, ktorý nielen spojí pôvodnú a novú vaňu, ale zároveň vyplní prázdne miesta, pretože nie vždy sa oba diely k sebe hodia. Potom stačí vaňu len olištovať pri stene, aby sa uzavrela škára, nezatekalo dovnútra a hlavne - aby všetko dobre vyzeralo. Práce trvajú zhruba pol dňa a vaňu sa odporúča začať používať po 24 hodinách.

 Ako zrenovovať vaňu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať sprchový kút s vaničkou

Niekto sa rád "naloží" do vane, niekto si rád v sprchovom kúte užíva hlasitý spev. Nielen pre priaznivcov sprchového kúta tu máme video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako si sprchový kút do kúpeľne inštalovať a to viac