0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 1. 3. 2024 o 10:02. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako opraviť upchatý odpad

Ako opraviť upchatý odpad

Stalo sa to pravdepodobne už každému z nás. Jedného krásneho dňa sme si všimli, že odpad vo vani, umývadle či dreze z nejakého, vopred nejasného dôvodu, neodteká. Voda sa začína hromadiť pri výpusti a my premýšľame nad privolaním inštalatéra. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako si poradiť aj bez odbornej pomoci.

Ručné čistenie zvonom na odpad

Mal by patriť medzi povinnú výbavu domácnosti. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám bude hodiť. O čom je reč? O zvone určenom k domácemu čisteniu odpadu. Zaobstarať ho môžete v mnohých veľkostiach a prakticky všade, kde sa predávajú domáce a inštalatérske potreby.

A ako s ním upchatý odpad uvoľniť? Najskôr si do umývadla alebo vane napustite vodu a upchajte prepadový vpust.

Odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytváraním podtlaku sa pokúste odpad pretiahnuť. Ak tento spôsob upchatý odpad neuvoľní, budete musieť siahnuť po ťažšom kalibri.

Čistenie hydroxidom sodným

Ďalším zo spôsobov, ako uvoľniť upchatý odpad, je jeho prečistenie prípravkom s hydroxidom sodným. Počítajte ale s tým, že chemické prostriedky neuvoľnia odpad v celej jeho dĺžke. Reagujú totiž iba od okraja odpadu. Aj napriek tomu je vhodné chemické čistenie vyskúšať.

Pretože voda s hydroxidom sodným reaguje agresívne, je dobré, keď sa pred čistením vybavíte oblečením s dlhým rukávom, gumovými rukavicami a ochrannými okuliarmi. Odpad najskôr prelejte horúcou vodou, potom nasypte zodpovedajúce množstvo prípravku, nechajte pôsobiť po dobu nutnú na nahriatie vody vo varnej kanvici a zalejte.

Čistenie živými baktériami

Ak aj napriek vyššie uvedenému odpad neodteká, môžete vyskúšať menej agresívnu, avšak rovnako účinnú alternatívu v podobe prírodnej chémie pracujúcej so živými baktériami, ktoré sa živia tukom a ďalším odpadom.

Majte tiež na pamäti, že baktérie požierajú usadený tuk v odpadových rozvodoch a tým odďaľujú nutnosť profesionálneho čistenia o 1 až 2 roky. Neboli ste úspešní? Ďalšou možnosťou je rozobratie sifónu a vyčistenie odpadu špeciálnou pružinou.

Rozobratie sifónu a mechanické vyčistenie

Ak je upchatie vane, drezu alebo umývadla v stave, kedy ani vyššie uvedené nepomáha, neostane vám nič iné, než sifón rozskrutkovať, prepláchnuť ho čistou vodou a na odpad použiť čistiacu pružinu.

Pretože pri rozskrutkovaní z odpadu vytečie voda slúžiaca ako pachová zábrana, pripravte si vedro alebo lavór, do ktorého bude môcť odtekať. Ak ste si zaobstarali novší plastový sifón, stačí pootočiť čistiacim uzáverom na jeho spodnej strane. Po odskrutkovaní odstráňte usadeniny z vnútorných stien pomocou mechanickej pružiny.

Oprava upchaného odpadu

Tlakové čistenie

Ak sa problém upchatého odpadu týka záchodovej misy a jej kolena, do ktorej ste vyhodili rolku od toaletného papiera, hygienické potreby, detské vlhčené alebo odličovacie obrúsky či vatové tampóny, je na mieste zaobstarať alebo požičať si vysokotlakový čistič.

Ten pomôže odstrániť mechanickú zábranu. Jednajte ale rýchlo. Nechcete mať predsa vyplavené fekálie všade po miestnosti. Ak tlakový čistič nepomáha, volajte havarijnú službu - inštalatéra s elektrickým čistiacim perom.

Náš tip:

Pred spätnou montážou sifónu skontrolujte kvalitu tesnenia, prípadne ho vymeňte za nové.

Mechanické čistenie čistiacou pružinou

Poslednou možnosťou, ako upchatý odpad uvoľniť, je jeho vyčistenie pomocou profesionálnej čistiacej pružiny, ktorú väčšinou používajú inštalatéri. Máte na výber ručnú pružinu s kľučkou alebo plne elektrickým čistiacim perom. Upchatý odpad skúste sami preraziť pomocou rôzne hrubých špirál. Čistiacim perom potom ľahko vyčistíte malé profily potrubia s ostrými kolenami. A ako na to?

Opäť si pripravte vedro alebo lavór. Vyskrutkujte sifón, čo najviac to pôjde, tak aby ste sa dostali až k odpadovému zvodu v stene. Koniec pera vybavený očkom natlačte do odpadového potrubia. Ostré očko sa zavŕta do nečistoty, a buď ju naruší alebo sa v nej zachytí. Otáčajte najskôr jedným smerom pomocou kľučky na opačnom konci a postupne pružinu zasúvajte a povyťahujte. Tlačte pružinu tam a zase späť. Akonáhle sa odpad prečistí, mali by ste zaznamenať viditeľný vodný vír.

Oprava upchaného odpadu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore