0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 02/487-09 - 000
po - pi: 7:00 - 20:00 Hod.
so - ne: 8:00 - 20:00 Hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 11. 2021 o 1:03. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Návod

Ako postaviť drôtený plot

Doba čítania: 4 min.
Jak postavit drátěný plot

Drôtený plot je najjednoduchším riešením, ako ohraničiť pozemok. Zároveň ide o riešenie relatívne lacné a z hľadiska pracovných úkonov aj pomerne jednoduché. Pripravte si náradie a materiál a onedlho budete mať hotovo.

Ak budete stavbu vykonávať sami alebo vo dvojici, trvá minimálne jeden až dva dni. Veľa času zaberie už len vykopanie jám pre plotové stĺpiky. Ďalej je potrebné počítať aj s časom, ktorý zaberie zatuhnutie betónovej zmesi.

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál: Náradie:
 • plot z drôteného pletiva
 • plotové stĺpiky
 • vzpery
 • pletivové tyče
 • napínač drôtu
 • upevňovacie objímky
 • napínací drôt
 • spojovací drôt
 • jemný betón - hotová zmes alebo
 • cement/štrkopiesok (1:6)
 • zatváranie bránky
 • meracie pásmo
 • rýľ
 • lopata
 • vrták do zeme
 • vtláčadlo betónu
 • vodováha
 • skrutkový kľúč
 • ploché kliešte
 • kombinované kliešte

Tipy:

 • Stĺpiky plotu sa rýchlejšie a ľahšie stavajú pomocou vrtáku do zeme. Rýľom vyryte pôdu na hĺbku a šírku rýľa a potom jednoducho "vŕtajte". Okrem času a sily ušetríte tiež veľa betónu.
 • Pletivo s rôznou výškou sa dodáva v roliach. Lacnejšie je pletivo z pozinkovaných drôtov, ktoré ale vyžaduje úpravu náterom. Výhodnejšie sú preto pletivá potiahnuté plastom. Sú síce drahšie, ale majú dlhšiu životnosť a ušetríte za opakované nátery. Plot umiestňujte max. 5 cm nad zem. Nebude v tráve vlhnúť a oddiali sa tak riziko korózie.
 • Na plot s podmurovkou sa vzťahuje stavebný zákon, a teda prinajmenšom ohlasovacia povinnosť.

Stĺpiky a vzpery pre drôtené ploty

Sú zinkofosfátované s vrstvou polyesterovej umelej hmoty, farba zelená RAL 6005. Stĺpiky plotu majú napevno namontované držiaky pre napnutie drôtu pre obvyklé výšky a uzatváracie čiapočky. Vzpery sa montujú k stĺpikom plotu pomocou priložených objímok.

Bránky a ploty z vlnitej mriežky

Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Existujú zatváracie krídla, dvojité bránky a plotové polia. Brány sa vyrábajú zo stabilných rúrok 42 mm a sú k dispozícii vždy kompletne pripravené na montáž so zámkom v rúrkovom ráme, s kľukou a dorazom.

K dispozícii sú aj stĺpiky s priemerom 60 mm s prestaviteľnými závesnými čapmi. Dvojité bránky majú ešte zarážku a oporu pre nájazd. K väčším bránam možno dodať hrubšie stĺpiky (76 mm alebo 112 mm). Drôtené pletivo možno napojiť na stĺpik bránky upínacími tyčami na pletivo.

Krok za krokom

Príprava montáže

01

Najprv určte, ako a kadiaľ plot povedie a dodržujte pritom právne ustanovenia týkajúce sa stavieb. Stĺpiky plotu by od seba mali byť vzdialené zhruba 2,5 m.

Ako postaviť drôtený plot - krok 1
Ako postaviť drôtený plot - krok 1
02

Vykopte prvú základovú dieru (cca 30 x 30 cm, hĺbka sa odvíja podľa dĺžky plotového kolu, mrazuvzdornosť pri cca 800 mm) a dbajte, aby spodný držiak pre napnutie drôtu na stĺpiku plota bol v namontovanom stave tesne nad zemou. Teraz naplňte pripravenú dieru betónom a zabudujte prvý stĺpik plotu.

Ako postaviť drôtený plot - krok 2
Ako postaviť drôtený plot - krok 2
03

Pomocou vodováhy stĺpik vyrovnajte vo všetkých smeroch a betón dobre utlačte. Počiatočný stĺpik ihneď podoprite vzperou. Po voľnom namontovaní vzpery vykopte na mieste, kde sa dotýka zeme, ďalšiu základovú dieru. Po zasadení do betónu ju pevne zoskrutkujte.

Tip: Pomer pri miešaní základového betónu: Jeden diel cementu na šesť dielov štrkopiesku a zodpovedajúce množstvo vody alebo zmes hotového betónu na premiešanie s vodou.

Ako postaviť drôtený plot - krok 3
Ako postaviť drôtený plot - krok 3

Montáž plotu

04

Držiaky napínacieho drôtu sa namontujú hore, dolu a doprostred prvého a posledného stĺpika plotu, ku ktorému sa naskrutkujú na objímky, ako je vidieť na obrázku hore.

Ako postaviť drôtený plot - krok 5
Ako postaviť drôtený plot - krok 5
05

Teraz odrežte napínací drôt na potrebnú dĺžku plus 10 cm. Zasuňte napínací drôt na začiatočnom stĺpiku do držiaka napínača drôtu a otáčajte ho skrutkovým kľúčom cez držiak.

Ako postaviť drôtený plot - krok 8
Ako postaviť drôtený plot - krok 8
06

Pri všetkých medzistĺpikoch sa napínací drôt vloží do držiakov drôtu. Na poslednom stĺpiku sa napínací drôt zasunie do tŕňa napínača drôtu a napne sa skrutkovým kľúčom. Pri spodnom a stredovom napínacom drôte postupujte rovnako.

Ako postaviť drôtený plot - krok 7
Ako postaviť drôtený plot - krok 7
07

Neuťahujte napínací drôt príliš pevne, inak sa môže ľahko pretrhnúť.

Ako postaviť drôtený plot - krok 9
Ako postaviť drôtený plot - krok 9
08

Drôtené pletivo čiastočne odrolujte a prestrčte upínaciu tyč pre pletivo do prvej rady ok. Túto tyč teraz spolu s drôteným pletivom zasuňte do hákov plotu. Drôtené pletivo rozbaľte po celej dĺžke, horné a spodné konce drôtu odtiahnite a prehnite okolo napínacieho drôtu.

Ako postaviť drôtený plot - krok 10
Ako postaviť drôtený plot - krok 10
09

Aby sa plot nevlnil, upevnite ho na niekoľkých miestach k stredovému napínaciemu drôtu.

Ako postaviť drôtený plot - krok 11
Ako postaviť drôtený plot - krok 11

Vzpery

10

Vzpery sú potrebné pri prvom stĺpiku, poslednom stĺpiku a najmenej vždy po 30 metroch bežnej dĺžky plotu. Zamedzujú sťahovanie napínacími drôtmi a dodávajú plotu stabilitu.

Ako postaviť drôtený plot - krok 12
Ako postaviť drôtený plot - krok 12
11

Pri zmene smeru plota sa použijú dve vzpery.

Ako postaviť drôtený plot - krok 13
Ako postaviť drôtený plot - krok 13

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore

HORNBACH používa Cookies. Pokiaľ si ďalej budete prezerať naše stránky, súhlasíte s využívaním Cookies. Dozvedieť sa viac

x
HORNBACH