Drevoplastový plot - vydrží večnosť, vyzerá dobre

Chránia nás pred nezvanými návštevníkov, ale aj pred zrakmi ľudí z ulice alebo hlukom okolia. Jeho funkcia je estetická, ale aj ochranná. A každý typ má svoje pre a proti. K najpopulárnejším dnes patria takzvané drevoplastové ploty.

Tie v sebe spájajú estetiku dreva a praktickosť plastov. V závese sú ale ploty plastové, drevené aj obyčajné pletivo. A svojich fanúšikov majú aj ploty živé - hoci sú najnáročnejšie na starostlivosť a čas.

Výhody drevoplastového plota:

 • Materiál je odolný a stálofarebný. Oproti klasickému drevenému plotu má extrémne dlhú životnosť.
 • Drevoplastový plot je takmer bezúdržbový. Netreba natierať, impregnovať, moriť.
 • Vydarene imituje skutočné drevo. Na výber je mnoho dekorov.

Čo je to drevoplast?

Keď sa pri vysokej teplote a tlaku stretnú drevo s plastom, vznikne z toho, najmä v poslednej dobe, nesmierne populárny materiál. Takzvaný drevoplast, ak chcete umelé drevo alebo WPC, zvyčajne tvorí za tepla vzniknutá zmes drevených pilín a polypropylénu (najčastejšie v pomere 60:40 pre drevo). Praktickejší materiál pre stavbu plota dnes nenájdete.

Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

Drevený plot - klasika, ktorá potrebuje starostlivosť

Dobre vyzerá a jeho obstarávacia cena nemusí byť, ak zvolíte niektorý z bežných druhov dreva, vysoká. Zároveň sa o neho ale musíte starať.

Aj napriek tomu patria drevené ploty na špičku rebríčka obľúbenosti. Aby vám drevený plot vydržal dlhé roky, odporúčame mu minimálne raz za 5 rokov dopriať generálnu renováciu:

 • Skontrolujte, či vám plotovky a laty nehnijú.
 • Odstráňte starý náter - oškrabaním alebo napríklad pomocou teplovzdušnej pištole.
 • Dôkladne očistené drevo naimpregnujte, prípadne použite fungicídne prípravky proti hubám a plesniam.
 • Naneste syntetickú lazúru, bezfarebný lak, prípadne iný náter.

Najobľúbenejší produkt

Drevený plot Solid lamelový 180 x 180 cm prírodný impregnovaný
Drevený plot Solid lamelový 180 x 180 cm prírodný impregnovaný
Artikel Rating  (11)
19,95 € / ks

Ako postaviť drevený plot

Pri drevenom plote tiež dbajte na to, aby bola jeho horná časť skosená. Nebude sa na nej držať voda a drevo dlhšie vydrží. Životnosť dreveného plota tiež predĺži podmurovka. Pozrite sa, ako postaviť drevený plot. Ľahko a rýchlo.

Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

Plastový plot - nehnije a nekoroduje

Ďalším populárnym materiálom je plast. Ten na rozdiel od dreva nehnije a na rozdiel od kovov nekoroduje. V prospech plastových plotov hovorí aj ich ľahká údržba a cenová dostupnosť.

Plastové plotovky navyše môžete podľa potreby upravovať. Do plastu môžete vŕtať, môžete ho rezať a úžitkové vlastnosti sa nezmenia.

Drôtený plot - lacná alternatíva, za ktorú sa (ne)skryjete

Či už zvolíte naozaj lacné pozinkované pletivo alebo poplastovaný variant, nesiahnete - v porovnaní s ostatnými materiálmi - tak hlboko do vrecka. Samotné drôtené pletivo ale tvorí len úplne minimálnu pohľadovú bariéru.

Pokiaľ si teda chcete chrániť súkromie, je nevyhnutnosťou obstaranie plachty. Tie majú obvykle priepustnosť od 50 do 90 %.

Ako postaviť drôtený plot

Chystáte sa na stavbu drôteného plota? Máme pre vás podrobný návod, ako postaviť drôtený plot.

Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

Živý plot - prírodná bariéra, ktorá rastie niekoľko rokov

Krásny, ale náročný na údržbu. Aby získal živý plot potrebnú hustotu a nebol len psychologickou, ale skutočnou bariérou, ktorá odfiltruje nepríjemné pohľady, ale aj hluk z ulice, musíte sa o neho pravidelne starať a... počkať si niekoľko rokov.

Medzi najpopulárnejšie "plotové" dreviny na Slovensku patria tis a tuje. Predovšetkým preto, že neopadávajú a fungujú ako pohľadová bariéra po celý rok.

Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

Ako založiť živý plot

Ak túžite po živom plote - stavte v prvých niekoľkých rokoch na kompromisné riešenie. Postavte pred živý plot jednoduchý plot - z pletiva alebo lacných drevených latiek. Až kríky dostatočne povyrastú, provizórny plot odstránite. Poradíme vám, ako živý plot založiť a ako ho strihať, aby mal dostatočnú hustotu.

Kamenné, tehlové, betónové ploty

Kamenné alebo tehlové ploty, gabiony, prípadne ploty z betónových blokov sú pohľadovou bariérou, ale izolujú vás aj od hluku okolia.

Vyššie obstarávacie náklady a náročnejšiu stavbu následne kompenzuje takmer nulová údržba.

Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

Akú vybrať záhradnú bránku?

 • Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

  Záhradná brána z kovu je mimoriadne odolná a má dlhú životnosť. Vyžaduje menej starostlivosti ako drevo, pretože potiahnutý alebo žiarom pozinkovaný kov je mimoriadne jednoduchý na údržbu.

 • Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

  Záhradná brána z plastu má mimoriadne výhodné obstarávacie náklady, za ktoré zaobstaráte odolnosť voči počasiu a vybrať si môžte design dreva alebo kovu.

 • Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

  Jednoduchá brána sa označuje taktiež ako jednokrídla plotová brána. Pokiaľ zháňate dvere do záhrady, ktoré vám majú zaistiť peší prístup k pozemku, určite vám bude stačiť táto jednoduchá brána.

 • Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

  Dvojitá brána sa označuje tiež ako dvojkrídlová záhradná brána. Doporučuje sa predovšetkým tam, kde sa na záhradu prichádza autom.

 • Ploty a oplotenie: Aktuálne trendy

  Záhradná brána z dreva pôsobí prírodným a rustikálnym dojmom. Po nanesení ochranného laku je odolná proti poveternostným vplyvom (sneh, dážď). Ale vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť a občas je nutné bránku znovu natrieť.

z