0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 5:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

3 tipy, ako vybrať garážovú bránu

3 tipy, ako vybrať garážovú bránu

Garáž môže mať mnoho funkcií. Pre niekoho chráni jeho milované auto, pre iného je to miestnosť na harampádí, kam si môže všetko uložiť, a niekto v nej rád pracuje a odpočíva. Nech už v garáži robíte čokoľvek, chráňte ju garážovými bránami.

Aké garážové brány splnia vaše predstavy?

Existujú rôzne typy garážových brán, ktoré prichádzajú do úvahy v závislosti od vkusu a konštrukčných podmienok.

Sekčné garážové brány

Sekčné brány sa skladajú z jednotlivých prvkov, tzv. sekcií. Tie sú navzájom spojené závesnými mechanizmami. To znamená, že dvere nie sú pevnou plochou, ale môžu sa pohybovať.

Pri otváraní sekcionálnych brán sú jednotlivé prvky vťahované do garáže pomocou vodiacich líšt. Buď pozdĺž stropu, kedy sa jedná o stropné sekcionálne brány, alebo pozdĺž steny, kedy sa jedná o nástenné sekcionálne brány.

Výhody Nevýhody
 • Vyžadujú málo miesta pri otváraní a zatváraní.
 • Ideálne pre malé vchody do dvora.
 • Prvky väčšinou izolované.
 • Dobrá ochrana proti vlámaniu vďaka konštrukcii jednotlivých prvkov.
 • V zime sa medzi prvkami môže tvoriť ľad, ktorý spôsobuje problémy pri otváraní.
 • Drahšie ako iné garážové brány.
Ako vybrať garážovú bránu

Rolovacie garážové brány

Garážová roleta sa skladá z lamiel. Pri otváraní dverí sa lamely navíjajú na oceľový hriadeľ nad otvorom. Rolovacie brány je možné inštalovať ako do malých, tak aj do veľkých a dvojitých garáží. Pri dvojgarážach by ste však mali použiť elektrický otvárač.

Výhody Nevýhody
 • Pri otváraní a zatváraní nezaberá miesto pred garážou.
 • Priestor na strope garáže zostáva voľný ako úložný priestor.
 • Dobrá ochrana proti vlámaniu vďaka lamelám.
 • Vysoké opotrebovanie materiálu v dôsledku častého prevaľovania hore a dole.
 • Pomerne hlasné otváranie a zatváranie.
 • Vysoké obstarávacie náklady.
Ako vybrať garážovú bránu

Výklopná garážová brána

Výklopné brány sa pohybujú po koľajniciach a v otvorenom stave ležia pod stropom garáže. Väčšinou sa zamyká cylindrickým zámkom. Môžete ich zatvárať a otvárať elektricky alebo ručne.

Výhody Nevýhody
 • Výklopné brány sú lacné.
 • Jednoduchá montáž.
 • Pri otváraní a zatváraní garáže potrebujete veľa miesta pred garážou.
 • Ponúkajú pomerne nízku ochranu proti vlámaniu.
Ako vybrať garážovú bránu

Garážové brány dvojkrídlové

Výklopné brány sa otvárajú smerom von jedným alebo dvoma krídlami a sú vhodné, pokiaľ sa chcete odkloniť od klasického "garážového vzhľadu". Krídlové brány je možné samozrejme otvárať nielen ručne, ale aj elektricky.

Výhody Nevýhody
 • Možnosť veľkej prejazdnej šírky a výšky.
 • Otváranie a zatváranie nie je príliš pohodlné.
 • Pred garážou je treba veľa miesta.

Nechajte garážové brány otvoriť ako mávnutím kúzelného prútika

Takmer všetky garážové brány môžete ovládať ručne. Majte však na pamäti, že pri dosiahnutí určitej veľkosti sa dvere stanú naozaj ťažkými a v určitom okamihu už na to nemusíte mať silu.

Je oveľa príjemnejšie, keď si môžete otvoriť garážové brány z auta. Zvlášť za zlého počasia. Pohon garážových brán nemusí byť drahý a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá.

SMART pohon pre garážovú bránu

Alebo sa môžete rozhodnúť pre šikovný pohon pre garážové brány a ovládať garážové brány pomocou smartfónu.

Najprv potrebujete správne otváranie garážových brán, napr. od spoločnosti Chamberlain, a samozrejme chytrý telefón, tablet alebo počítač - podľa toho, ako chcete garážové brány ovládať.

Pokiaľ chcete, aby to bolo naozaj jednoduché, vyberte si kompletnú sadu:
Táto štartovacia súprava už obsahuje bránu, ktorú potrebujete na pripojenie otvárača garážových brán k internetu prostredníctvom smerovača.

Bránu môžete nainštalovať počas chvíľky pomocou sériového čísla na jej spodnej strane. Potom nainštalujte dodanú svetelnú závoru a môžete začať.

Smarthome

SMART otváranie garážových brán môžete mať tiež

Vaše garážové brány nie sú SMART? Žiadny problém. Môžete jednoducho namontovať inteligentný otvárač garážových brán.

Akú to má výhodu?

Garážové brány môžete ovládať pomocou smartfónu. Dokonca aj na diaľku. Môžete tiež nastaviť pravidlá pre inteligentné otváranie garážových brán. Napríklad vaše garážové brány sa otvoria vždy ráno krátko pred odchodom do práce. Praktické, že?

Na inštaláciu šikovného otvárača garážových brán nepotrebujete veľa. Stačí si len zaobstarať chytrú riadiacu jednotku SMART HOME by hornbach.

Smarthome

Materiály pre garážové brány

Garážové brány toho musia veľa vydržať. Musia odolávať vetru a nepriaznivému počasiu, byť odolné proti všetkým vonkajším vplyvom a samozrejme aj proti pokusom o vlámanie. Garážové brány navyše nechcete neustále vymieňať, preto by mali byť odolné.
A samozrejme by mali tiež dobre vyzerať, pretože sú obvykle súčasťou fasády domu, a mali by teda ladiť. Aké materiály teda prichádzajú do úvahy, pokiaľ ide o garážové brány?

Klasické materiály pre garážové brány sú oceľ, drevo, hliník alebo plast.

Drevené garážové brány sú obzvlášť elegantné, ale drevo vždy vyžaduje náročnú údržbu, aby vyzeralo dobre. Prečo teda trochu nepodvádzať a nezvoliť odolnejšiu alternatívu v podobe ocele – aj keď vo vzhľade dreva.
Oceľ je štandardným materiálom pre garážové brány, pretože je robustná a odolná. A oceľ je možné natierať v nespočetných variantoch. Ani tu teda neexistujú žiadne vizuálne obmedzenia.

Garážové brány z plastu, najmä z vinylu, sú tiež obzvlášť robustné. Ak však chcete garážové brány z vinylu, musíte počítať s pomerne vysokými obstarávacími nákladmi.

Nechajte si garážové brány namontovať od profesionála

Ak chcete alebo potrebujete novú garážovú bránu, určite vás napadnú dve otázky:

Môžem alebo chcem to urobiť sám?
Koľko stojí inštalácia nových garážových brán?

Čo sa týka prvej otázky, mali by ste sa zamyslieť a poctivo zvážiť, či na tento projekt máte. Najmä pri sekcionálnych bránach sa trocha skúseností hodí. Pokiaľ si teda myslíte, že to nie je vo vašich silách, zverte to profesionálom.

Alebo máte staré garážové brány, ktoré už nevyzerajú tak pekne ako predtým, ale stále dobre fungujú? Sú pre vás garážové brány už príliš nudné? Potom existuje spôsob, ako starú vec trochu vylepšiť. Plachty na garážové brány sú k dispozícii s mnohými rôznymi motívmi.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore