0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 6. 2023 o 10:55. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Doba čítania: 12 min.
Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Rozhodli ste sa, že už nenecháte prísť ani kvapku dažďovej vody nazmar? Tak to robíte dobre. Používanie dažďovej vody vám ušetrí nielen peniaze a energiu, ale taktiež pomôže životnému prostrediu. Máme pre vás niekoľko tipov, ako vybrať nádrž na dažďovú vodu.

Dažďová voda nad zlato

Každý deň spotrebujeme približne 140 litrov pitnej vody na obyvateľa a rovnako toľko odpadovej vody vyprodukujeme. Ak chcete ušetriť cenné zdroje a predovšetkým peniaze, môžete využiť dažďovú vodu. Mäkká dažďová voda je vhodná najmä na práčku, toaletu, upratovacie práce a zalievanie záhrady. Pokiaľ teda používate dažďovú vodu, nahradíte až 50 % cennej pitnej vody. A to už je poznať.

Toľko pitnej vody ušetríte v priemere za deň a osobu:

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Je lepší sud na dažďovú vodu alebo nádrže na dažďovú vodu?

Postačí vám sud na dažďovú vodu, podzemná nádrž, alebo je pre záhradu nutné vybudovať kompletný systém na zadržiavanie dažďovej vody? O veľkosti systému rozhoduje veľkosť strešných plôch, z ktorých dažďová voda steká do nádrže, počet osôb v domácnosti a v neposlednom rade aj rozsah využitia dažďovej vody.

Pokiaľ chcete pripojiť práčku, splachovať toaletu a zalievať záhradu, budete potrebovať viac vody. Tí, ktorí zásobujú dažďovou vodou iba trávnik a rastliny, potrebujú obvykle menší objem nádrže na dažďovú vodu.

Či už si vyberiete akúkoľvek nádrž, uistite sa, že je svetelne nepriepustná, a že je umiestnená na tienistom mieste. Baktérie a riasy nemajú šancu iba vtedy, ak je voda skladovaná na chladnom a tmavom mieste. V tabuľke sa dozviete, ktorý typ systému je vhodný na vaše využitie dažďovej vody:

Požadovaná oblasť použitia Čo na to potrebujete
Iba zavlažovanie záhrady Sud(y) na dážď
Systém s nadzemnou alebo podzemnou nádržou
Iba spotrebiče vody v dome (WC, práčka) Systém s podzemnou alebo pivničnou nádržou
Spotrebiče vody v dome a zavlažovanie záhrady Systém s podzemnou alebo pivničnou nádržou

Potrebujem stavebné povolenie?

Výstavba a prevádzka systému na zachytávanie dažďovej vody nie sú všeobecne zakázané, pokiaľ systém a výstavba vyhovuje všetkým príslušným predpisom. Ďalšie informácie získate na miestnom stavebnom úrade.

Ponorte sa do ponuky nádrží na dažďovú vodu

Koľko litrov by mala nádrž na dažďovú vodu pojať? Ako hlboko by mala byť inštalovaná? Na čo by sa mala používať? Pri rozhodovaní je potrebné zvážiť mnoho faktorov.

Záhradné zavlažovacie systémy

So systémom na zber dažďovej vody môžete s dobrým pocitom zalievať záhradu a trávnik. Keď používate dažďovú vodu, tak nielenže šetríte peniaze, ale zároveň aktívne prispievate k ochrane životného prostredia, pretože na záhrade nepoužívate drahú pitnú vodu.

Dažďová voda prirodzene neobsahuje vápnik a chlór. Ušetríte tak sebe i prírode starosti s používaním chemikálií.

Aký systém na zachytávanie dažďovej vody by ste si však mali vybrať? Nemá zmysel vyberať príliš veľký systém na zachytávanie dažďovej vody, pretože investícia by sa mala vrátiť v čo najkratšom čase. Výpočet veľkosti nádrže má preto určitý význam. Nasledujúca tabuľka vám pomôže s hrubým plánovaním zachytávania dažďovej vody.

Plocha strechy v m2 Veľkosť záhrady v m2 Objem nádrže v litroch
100 100 - 200 >300
<50 x 1000
50 x x 2400
75 x 3400
100 x x 4500
>130 x 6000

Veľkosť strechy

Skutočná úžitková plocha strechy zodpovedá podlahovej ploche domu a presahom strechy. V závislosti na strešnej krytine je potrebné pri výpočte zohľadniť tzv. koeficienty. Patrí medzi ne napríklad odparovanie dažďovej vody predtým, ako môže natiecť do nádrže. Hladké hlinené škridly majú lepšiu účinnosť ako napríklad plochá strecha so štrkovou výplňou.

Ako fungujú nádrže na dažďovú vodu

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Typ A

  Dažďová voda, filtrovaná cez odkvapové rošty, sa zhromažďuje v podzemnej nádrži. Sacia hadica s plávajúcim sacím filtrom je zakončená vodovodnou prípojkou. Tam je možné pripojiť samonasávacie čerpadlo.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Typ B

  Dažďová voda, filtrovaná cez odkvapové mriežky, sa zhromažďuje v podzemnej nádrži. Voda sa odoberá pomocou pripojovacieho potrubia s tlakovou hadicou. Čerpadlo sa automaticky spustí a automaticky vypne. Pokiaľ je podzemná nádrž výnimočne prázdna, ochrana proti chodu nasucho zaistí, že sa čerpadlo nespustí. V zime musí byť systém bez napätia a bez tlaku.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Nevhodný do zimy

  Dažďová voda je filtrovaná cez odkvapovú mriežku a zhromažďovaná a uchovávaná v kvalitnej plastovej podzemnej nádrži. Sacia hadica s plávajúcim sacím filtrom je vedená potrubím KG a končí v skrinke na pripojenie vody. V prípade potreby je možné pripojiť samonasávacie čerpadlo. V zime musí byť čerpadlo z dôvodu ochrany pred mrazom umiestnené v suchu v bezmrazej miestnosti.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Zvládne prezimovať

  Dažďová voda je filtrovaná cez odkvapovú mriežku a zhromažďovaná vo vysoko kvalitnej plastovej zemnej nádrži. Napríklad zavlažovač trávnika sa pripojí k prípojnej skrinke, otvorí sa uzatvárací kohút a automaticky sa spustí tlakové čerpadlo v podzemnej nádrži. Po uzavretí zavlažovača alebo uzatváracieho kohúta sa čerpadlo automaticky vypne. V zime odpojte systém od napätia a otvorte guľový kohútik vo vodovodnej prípojke.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Jednoduchosť

  Ide o jednu z najjednoduchších záhradných inštalácií. Mriežka žľabu preberá funkciu filtra. Inak povedané: Otvorte kohútik, čerpadlo sa spustí a voda potečie. Zatvorte vodovodný kohútik, čerpadlo sa vypne. V nádrži nie je dažďová voda, čerpadlo sa vypne. Všetko je automatické. V zime je nutné systém odpojiť od napätia a otvoriť vodovodný kohútik.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Typ Pro

  Spôsob fungovania je totožný s predchádzajúcim systémom. Namiesto záhradného kohútika je však vybavený prípojnou skrinkou na vodu.

Je používanie dažďovej vody zdraviu škodlivé?

Nie, používa sa iba na neškodné účely (pranie, toaleta). Hoci dážď vnímame ako prírodu a niekedy sa z neho tešíme, keď na nás spadne, nemali by ste nazbieranú dažďovú vodu používať na pitie alebo umývanie riadu - aj keď je filtrovaná dažďová voda čistejšia ako tá, ktorá padá z neba, a nezávislé inštitúty preukazujú hygienickú nezávadnosť vody z dažďových systémov.

Veľkosť nádrží na dažďovú vodu

Pokiaľ využívate dažďovú vodu s domácou vodárňou, je váš potenciál úspor najväčší. Vaša záhrada bude zavlažovaná kvalitnou dažďovou vodou zadarmo. A tiež ušetríte veľa pitnej vody vo vašej domácnosti. Veľké spotrebiče vody, napr. splachovanie WC a práčky, už spotrebujú značné množstvo pitnej vody denne, ktoré je možné nahradiť zachytávaním dažďovej vody.

Celkom môžete dažďovou vodou pokryť až 50% svojej dennej potreby pitnej vody.

Pri výbere systému na odvod dažďovej vody pre ďalšiu spotrebu v dome je tiež potrebné vziať do úvahy niektoré faktory. Nasledujúca tabuľka vám pomôže rozhodnúť, aká veľkosť nádrže je dostatočná pre vaše potreby v oblasti zberu dažďovej vody.

Veľkosť domácnosti Pripojení spotrebitelia Veľkosť nádrže v litroch
Osoby Plocha strechy v m2 WC Práčka Plocha záhrady v m2
1 - 2 50 x x 50 3400
2 - 3 80 x x 100 4500
3 - 4 100 x x 200 6000
4 - 6 120 x x 400 9000
6 - 8 >160 x x 800 12000

Typy domácich vodární

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Systém Standard

  Ak je potrebná dažďová voda, napr. na splachovanie toalety, automatický spínač zapne ponorné čerpadlo v podzemnej nádrži a po dokončení splachovania ho opäť vypne. Pri nedostatku dažďovej vody sa automaticky otvorí elektromagnetický ventil prívodu pitnej vody pomocou plavákového spínača.

  Pitná voda sa do podzemnej nádrže privádza "voľným výtokom" (podľa DIN 1988), kým sa opäť nenaplní dostatočným množstvom vody a plavákový spínač automaticky opäť neuzavrie elektromagnetický ventil. Funkcia systému je tak zaručená aj počas dlhších období sucha.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Systém Manuperfekt

  Pokiaľ je potrebná dažďová voda, napr. na splachovanie toalety, automatický spínač zapne a po ukončení splachovania opäť vypne domácu vodáreň. Pokiaľ sa v podzemnej nádrži počas dlhšieho obdobia sucha nenachádza žiadna dažďová voda, automatický spínač chráni čerpadlo pred chodom na sucho.

  Trojcestný ventil na doplňovanie pitnej vody sa ručne nastaví na režim pitnej vody, takže čerpadlo je zásobované pitnou vodou priamo (bez odbočiek cez nádrž). Po opätovnom naplnení nádrže sa trojcestný ventil opäť ručne nastaví na prevádzku s dažďovou vodou.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Systém Autoperfect

  Pokiaľ je potrebná dažďová voda, napr. na splachovanie toalety, automatický spínač zapne domovú vodáreň a po dokončení splachovania ju opäť vypne. Pokiaľ sa v podzemnej nádrži počas dlhšieho obdobia sucha nenachádza žiadna dažďová voda, plavákový spínač v cisterne automaticky zapne trojcestný ventil doplňovania pitnej vody a zaistí tak zásobovanie čerpadla pitnou vodou bez odklonu cez podzemnú nádrž.

  Pokiaľ sa podzemná nádrž opäť naplní, plavákový spínač automaticky uzavrie trojcestný ventil a zásobovanie dažďovou vodou je opäť zaistené.

Ako sa voda dostáva do nádrže a zase von?

Hornbach
1 2 3 4
Ako sa voda dostáva do nádrže a zase von:
1
Prívod vody

Na prívod vody sa používajú existujúce strešné plochy. Zvodné potrubie je cez filter pripojené priamo k podzemnej nádrži. Aby ste zabránili turbulenciám na vstupe vody, mali by ste použiť zariadenie na upokojenie toku. Len tak sa môžu suspendované látky usadzovať na dne nádrže a udržiavať biologickú rovnováhu vody.

2
Odber vody

Plávajúce sacie potrubie odvádza vodu priamo pod hladinu. Tým sa zabráni nasatiu častíc nečistôt. Pokiaľ je nádrž niekedy plná, môže prebytočná dažďová voda pretekať cez sifón do dažďovej kanalizácie.

3
Čerpacia stanica

Čerpacia stanica v suteréne zásobuje pripojené spotrebiče. V prípade potreby sa spustí čerpadlo, ktoré nasáva dažďovú vodu z podzemnej nádrže a dodáva ju do pripojených spotrebičov (napr. WC, umývadlo).

4
Modul na dopĺňanie pitnej vody

Ak hladina vody v podzemnej nádrži klesne natoľko, že nie je možné odoberať dažďovú vodu, zásobovanie pripojených spotrebiteľov pokračuje bez problémov. Pitná voda sa dopĺňa priamo z vodovodnej siete, nie z nádrže. To znamená, že spotrebujete iba toľko pitnej vody, koľko je nutné. Modul reguluje doplňovanie pitnej vody (ručne pomocou guľového ventilu alebo automaticky pomocou elektromagnetického ventilu).

Môže sa nádrž znečistiť sadzami, peľom, prachom a ďalšími látkami?

Nie. Dažďová voda sa privádza zo strechy cez filter do nádrže na vodu. Samočistiace filtre zadržiavajú nečistoty, peľ, lístie a vtáčí trus, takže do nádrže prúdi približne 90 % čistej vody. Nádrž by ste však mali čistiť každých 5-10 rokov.

Premena dažďovej vody na pitnú

Všade tam, kde nie je možné získať pitnú vodu od regionálnych dodávateľov vody, napr. na lesných alebo horských chatách, je možné zaistiť si vlastné zásobovanie dažďovou vodou. Potrebujete iba samospádový systém, ktorý spracováva vopred filtrovanú dažďovú vodu.

Dažďová voda neobsahuje fosfáty a vápnik, čo vedie k mimoriadne dobrej kvalite vody po filtračnom systéme.

V záujme vlastnej bezpečnosti by však mali byť vo vhodných intervaloch odoberané vzorky kvality filtrovanej vody, prípadne môžu byť vyžadované v závislosti od príslušnosti obce.

Takto funguje malý systém na vlastné zásobovanie pitnou vodou:

Hornbach
1 2 3 4 5
Takto funguje malý systém na vlastné zásobovanie pitnou vodou:
1

Dažďová voda je odvádzaná z dostupných strešných plôch do nádrže, čo zaisťuje dobrú predfiltráciu.

2

Technológia Biovitor zaisťuje v nádrži dobrú predfiltráciu.

3

Ponorné tlakové čerpadlo teraz zásobuje spotrebiče v dome cez trojstupňový filter a UV dezinfekciu.

4

Dažďová voda, ktorá má byť vyčistená, prechádza vo filtračnom systéme najskôr dvoma filtračnými kazetami so sedimentom, potom filtračnou kazetou s aktívnym uhlím a nakoniec UV dezinfekciou. Filtračné vložky sedimentačného filtra a filtra s aktívnym uhlím je potrebné vymeniť každé 4 mesiace a predpokladaná životnosť UV lampy UV dezinfekcia je 10 000 hodín.

5

Upravená voda je k dispozícii na priamu spotrebu.

Používať je možné aj šedú vodu

Využívanie šedej vody tiež výrazne pomáha znižovať neustále rastúce náklady na vodné a stočné. Tá sa zhromažďuje pomocou samostatnej potrubnej siete a prípadne sa znovu rozvádza spolu s vyčistenou dažďovou vodou na opätovné použitie ako úžitková voda.

Úpravou v zariadení na využitie šedej vody sa získa vysoko kvalitná, hygienicky nezávadná voda, ktorá je vhodná najmä na splachovanie toalety, upratovanie, pranie a zavlažovanie.

Čo je šedá voda?

Šedá voda je odpadová voda z osobnej hygieny z umývadiel, vaní a spŕch, a je teda takmer nevyčerpateľným zdrojom. Je mierne znečistená, bez fekálií, tukov a pevných látok a len mierne znečistená baktériami.

Priesaková voda je užitočná

Hornbach
1 2 3
Priesaková voda je užitočná:
1

Systém využitia dažďovej vody na zásobovanie domácnosti a zavlažovanie záhrady.

2

Filtračná šachta na zachytenie nečistôt z filtra v nádrži.

3

Infiltračný systém s priesakovými blokmi, geotextíliou a prevzdušňovaním a odvzdušňovaním.

Výhody modulu na využitie priesakovej vody sú dve. Na jednej strane prispievate veľkou mierou k ochrane životného prostredia, pretože dažďovú vodu privádzate priamo do podzemných vôd. Na druhú stranu môžete ušetriť veľa peňazí. V každom prípade by ste sa mali pred začatím stavby obrátiť na príslušný stavebný úrad pre viac informácií.

Pred inštaláciou priesakovej nádrže by ste mali vykonať skúšku priesaku. Pokiaľ totiž do pôdy nepreniká voda, nemá to cenu.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Vsakovanie povrchovej vody

  Získajte dažďovú vodu, ktorá dopadá na uzavreté povrchy, ako sú asfaltové, betónové alebo dláždené dvory, cesty, parkoviská, príjazdové cesty, terasy a podobne.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Vsakovanie zo strešných plôch

  Využívajte dažďovú vodu zo strešných plôch obytných budov, prístreškov pre autá, garáží a väčších skleníkov.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Vsakovanie čistej vody

  Dažďová voda je odvádzaná do systému zberu dažďovej vody a následne využívaná na zásobovanie domácnosti a zavlažovanie záhrady.

 • 
			Ako vybrať n&#225;drž na dažďov&#250; vodu

  Šachtová infiltrácia

  Šachtová infiltrácia je špeciálna forma infiltrácie, ktorá je vhodná najmä v prípadoch, keď nie je možné použiť priesakové nádrže.

Podpora systémov na zber dažďovej vody

Kvôli silnému záberu pôdy budovami, cestami a parkoviskami nemôže príroda doplniť dostatok podzemnej vody, aby zabezpečila zásobovanie vodou. Používanie systémov na zachytávanie dažďovej vody je preto opatrením na aktívnu ochranu podzemných vôd.

Sledujte dotačné programy a požiadajte si o financovanie.

Opýtajte sa na miestnom úrade alebo mestskom úrade, či sú k dispozícii nejaké dotácie. Ak si chcete zaobstarať systém na zachytávanie dažďovej vody, využite dotácie a financovanie.

Otázky a odpovede

Ako dlho trvá, kým sa nákup systému oplatí?

To závisí od viacerých faktorov: Aké vysoké sú ceny vody a poplatky za odpadové vody? Sú k dispozícii nejaké dotácie? Mohli by ste využiť štátne dotácie? Aké sú vaše životné návyky? Používate veľa alebo menej vody? Používa sa zachytená dažďová voda iba na zalievanie záhrady, alebo aj v domácnosti (toaleta, práčka atď.)? Podľa toho, ako sa jednotlivé faktory vzájomne ovplyvňujú, sa vám systém vráti už po 5 rokoch alebo až po 30 rokoch.

Je potrebné dodržiavať úradné predpisy?

Na vypúšťanie zrážkových vôd do pôdy sa môže vyžadovať povolenie podľa zákona. To platí pre podzemné spôsoby vsakovania, napríklad havarijné prepady z cisterien do potrubia (podzemné dažďové potrubie). Systémy, ktoré sa používajú aj na zásobovanie domácností, musia byť registrované v súlade s vyhláškou o pitnej vode. Povinnosť platiť za odvod zrážkových vôd sa vzťahuje na vodu, ktorá je odvedená do kanalizácie. Niektoré povrchy majú z tejto povinnosti výnimku.

Poplatky za odvádzanie zrážkových vôd sa v obciach a mestách vypočítavajú rôzne. Niektoré obce vyžadujú samostatné vodomery, aby bolo možné samostatne evidovať spotrebovanú dažďovú vodu. Je dôležité systém správne nainštalovať, aby bolo trvalo a spoľahlivo zaručené absolútne oddelenie dažďovej vody od pitnej. Za čistotu pitnej vody nesie výhradnú zodpovednosť prevádzkovateľ dažďovej kanalizácie. Potrubie na dažďovú vodu musí byť označené nápisom "Bez pitnej vody". Kohútiky musia byť zaistené alebo zablokované proti neoprávnenému odberu (napr. deťmi).

Je potrebné inštaláciu pravidelne kontrolovať?

Každoročne by sa mali kontrolovať nasledujúce položky:

 • Stav, pripojenie a sklon žľabov a zvodov.
 • Vzhľad a zápach dažďovej vody v zásobníku
 • Tesnosť, spoje a kryt zásobnej nádrže
 • Posilňovací systém a elektrická inštalácia
 • Rozvody dažďovej vody a odberné miesta
 • Nádrž na vodu by sa mala čistiť každých 5-10 rokov.
 • V závislosti na pokynoch výrobcu je potrebné skontrolovať a prípadne vyčistiť aj filter.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore