Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 13:02. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Platby za vodné a stočné patria k pravidelným výdavkom každej domácnosti. Spotrebu vody ovplyvňuje napríklad to, ako dlho sa sprchujete alebo či si napúšťate celú vaňu, či máte vonkajší bazén alebo ako moderné sú vaše vodovodné batérie a toalety.

Ako šetriť vodou

Najviac vody môžete ušetriť pri splachovaní toalety. Staré typy WC majú často obrovské nádržky, ktoré spotrebujú viac ako 9 litrov vody na jedno spláchnutie. Pokiaľ do splachovacej nádržky, respektíve do prepadovej trubice, zavesíte šetrič vody, množstvo spotrebovanej vody sa výrazne zníži. Šetrič vody zaistí, že voda tečie iba po dobu, kedy je splachovacie tlačidlo stlačené. Čo dáva zmysel, pretože napríklad pri splachovaní moču sú potrebné iba 3 litre.
Pri novších WC systémoch je často súčasťou ako technológia splachovania šetriaca vodu, tak aj ručné tlačidlo na zastavenie prívodu vody.

Podomietkové inštalácie idú ruka v ruke so suchou výstavbou a jednotlivé typy sú priamo prispôsobené na montáž do SDK konštrukcií.
Veľkú radu výhod má už spomínané podomietkovo inštalované WC – uvítate u neho hlavne jednoduchšiu údržbu oproti štandardnému kombi WC, s ktorou ide ruka v ruke hygiena na vysokej úrovni. Môžete si zvoliť rôznu stavebnú výšku, ktorá bude iná v rodine hráčov basketbalu ako u športových gymnastov.

Dizajnové ovládacie tlačidlá umiestnené na čele, alebo z vrchu, oddialené pneumatické tlačidlo (pre invalidov), LED osvetlenie, integrované odsávanie pachov, vkladanie hygienických tabliet priamo pod tlačidlo – nič z toho nie je pre bezomietkovú inštaláciu problém.

Pri sprchovaní sa často stráca veľké množstvo vody. Výmenou sprchovej hlavice za úspornú sprchu je možné ušetriť až 50 % vody, čo predstavuje približne 2 000 až 6 000 litrov na osobu za rok. Okrem výmeny starého vybavenia za nové je možné inštalovať sprchovací uzáver, ktorým pri mydlení prerušíte prúd vody, ale nastavená teplota vody sa pri opätovnom spustení nezmení.

Výrazné úspory vody je možné dosiahnuť pomocou jednopákových vodovodných batérií. S jednopákovou batériou, ktorá kombinuje zapínanie a vypínanie teplej a studenej vody v jednom kohútiku, dosiahnete požadovanú teplotu rýchlejšie. Preto sú jednopákové umývadlové batérie oveľa úspornejšie ako batérie s dvoma kohútikmi, pri ktorých je nutné správne nastaviť teplú a studenú vodu zvlášť.

Vďaka zabudovanému termostatu si sami prednastavíte teplotu vytekajúcej vody - odporúča sa 39 °C. Teplota vody je nemenná aj v prípade kolísania tlaku či teploty vody. Čo oceníte napr. v panelových domoch, kde klesá teplota vody, akonáhle si ju pustí viac domácností. Pokiaľ máte termostatickú batériu, je teplota vody stále rovnaká.

Jej vlastnosti ocenia aj rodiny s deťmi - prednastavená teplota a poistka, ktorú je potrebné pre zvýšenie teploty vody zatlačiť, znižujú riziko obarenia na minimum. Nevýhodou je nevhodnosť použitia s prietokovým ohrievačom. V takom prípade hrozí riziko, že bude teplota vody nadmerne kolísať, zvlášť pokiaľ pustíte vodu na viacerých miestach zároveň.
Vďaka úspore vody aj energie až 50% sa investícia do termostatickej batérie vyplatí po 1-2 rokoch užívania.

Ako šetriť vodou

Energeticky úsporné domáce spotrebiče sú skvelým spôsobom, ako ušetriť elektrickú energiu. Pokiaľ teda plánujete kúpu novej chladničky, sušičky alebo práčky, hľadajte štítok energetickej účinnosti. Tá bola revidovaná EÚ a teraz je rozdelená do tried A-G. Na štítkoch nájdete aj mnoho hodnotení energetickej účinnosti a hlavne dostatok informácií o spotrebe vody a elektriny.

Bojler je ideálnym riešením pre používateľov, ktorí potrebujú mať stály dostatok teplej vody. Najmenšiu 5 l vodu zahreje na 60 ° C za cca 9-15 minút. Najobľúbenejšie 125 l - vodu zahreje na 60 ° C za 200 minút. Pri výbere bojlera sa pozerajte aj na spotrebu energie. Čím viac produktov má špeciálne vychytávky. Je to napríklad funkcia ECOtronic: Inteligentný systém, ktorý sa učí z vašich návykov a dokáže automaticky nastavovať požadovanú teplotu a vykonávať ohrevy vody. Čo znamená komfort a energetickú úsporu.

S nádržou na dažďovú vodu a domácu vodáreň môžete nielen zalievať záhradu, ale aj splachovať toaletu alebo prať bielizeň. Dažďovou vodou môžete pokryť až 50% svojej spotreby.
Na tieto účely je vhodnejšia podzemná nádrž, ktorá je pripojená na samostatný rozvod vody v dome. Inštalácia podzemných nádrží však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy na pozemku aj v samotnom dome. Tieto nádrže potom môžu byť napojené aj na systémy automatického zavlažovania. Na zalievanie záhrady vám postačí nadzemná nádrž na dažďovú vodu.

Ako šetriť vodou
Ako šetriť vodou

Nadzemné nádrže sa najčastejšie vyrábajú z tvrdeného plastu (polypropylénu alebo polyetylénu). Sudy na vodu zoženiete v rôznych objemoch od 50 do 500 litrov, s výpustným kohútikom alebo bez kohútika.

Väčšinou sú dodávané s vekom. Zakrytý sud na dažďovú vodu je vhodnejší, pretože odpadá nutnosť inštalácie roštu na zachytávanie opadaného lístia a ďalších hrubých nečistôt. V zakrytom bareli tiež nehrozí rozmnoženie komárov. Nadzemné nádrže ale nie sú určené pre celoročnú prevádzku, na zimu ich radšej vylejte.

Dažďovú vodu je možné využívať nielen na zavlažovanie záhrady, ale napríklad aj na splachovanie alebo pranie bielizne. Na tieto účely je vhodnejšia podzemná nádrž, ktorá je pripojená na samostatný rozvod vody v dome.
Inštalácia podzemných nádrží však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy na pozemku aj v samotnom dome. Tieto nádrže potom môžu byť napojené aj na systémy automatického zavlažovania.

Domáce vodárne potrebujete všade tam, kde nie je k dispozícii vodovod. Alebo tam, kde vám naopak voda prebýva a vy ju potrebujete múdro rozvádzať a využívať – napríklad zo studne alebo nádrže s dažďovou vodou. Pri výbere vodárne je najdôležitejšie si rozmyslieť, na čo budete vodu z vodárne využívať. Na zalievanie záhrady je ideálne čerpadlo s hydrokontrolou. V dome potom lepšie a efektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou.

Čerpadlá na vodu sa používajú na zalievanie, zavlažovanie, na odčerpávanie pivníc alebo na zásobovanie domácnosti vodou. Ponorné netlakové čerpadlo postačí na zalievanie malej plochy alebo skleníka. Ponorné tlakové čerpadlo alebo záhradné povrchové tlakové čerpadlo je vhodné na zavlažovanie či postrek. Čerpadlo do vrtu prečerpáva vodu aj z hlbokej vŕtanej studne a je možné napojiť ho aj na zavlažovacie systémy zapustené v zemi.

Výhody automatizovaného zavlažovacieho systému sa odvíjajú v závislosti od veľkosti a bujnosti vašej záhrady. Na čase, dni ani dobe trvania zavlažovania pritom nezáleží - zavlažovací počítač za vás v tomto ohľade prevezme príslušnú prácu a ušetrí vám tak čas aj nervy. Vďaka automatickému zavlažovaniu budete mať až o 70% nižšiu spotrebu vody.

Automatické riadenie zavlažovania je možné pripojiť na jeden rozvod, kedy zavlažovací počítač ovláda priamo pripojené zavlažovacie vedenie. Pokiaľ potrebujete ovládať niekoľko rozvodov, tak to tiež nie je problém. Cez automatický rozvádzač vody je možné pripojiť až šesť zavlažovacích rozvodov.

Ako položiť zavlažovací systém

Pre všetky oblasti mimo trávnika je k dispozícii na automatické zavlažovanie postrekovacia a kvapková metóda, ktorá zavlažuje cielene v blízkosti koreňov a tým tiež šetrí vodu. Začiatok systému tvorí základný prístroj, ktorý znižuje tlak a zároveň filtruje vodu.
Ďalšiu časť systému tvorí položená rúrka či rozvodná rúrka, ktorá dopravuje vodu do požadovaných miest. Tento systém je možné využívať univerzálne, napr. pre balkónové hrantíky, terasové rastliny, živé ploty a kríky alebo pre kvetinové a zeleninové záhony, ako aj pre skleníky.

Najmä pre živé ploty či zavlažovanie v blízkosti koreňov v rastlinných záhonoch sa hodia odkvapkávacie rúrky, v ktorých sú jednotlivé odkvapkávače pevne zabudované v rozostupe 30 cm. Tie je možné zabudovať ako pod zem tak nad zem.
Flexibilnú alternatívu pre kvetinové záhony ponúka odkvapkávacia rúrka s priemerom iba 4,6 mm, ktorú je možné mimoriadne ľahko položiť, a tým zavlažuje optimálne aj menšie rastliny.

Neoddeliteľnou súčasťou systému automatického zavlažovania je kvalitná záhradná hadica. Hadica by mala byť ohybná a stabilná. Nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a nebyť pritom príliš drahá.

Dobrá záhradná hadica má tieto kvalitatívne vlastnosti:

  • Pohyblivosť: Najdôležitejšou vrstvou hadice pre pohyblivosť a tvárnosť je tkané armovanie. To zaisťuje, že hadica je tvárna, odolná voči tlaku a tvarovo stabilná, nepretáča sa ani sa neláme.
  • Stabilita a odolnosť proti namáhaniu, napr. pri silnom pretlaku: To, ako stabilná hadica je, závisí predovšetkým na kvalite materiálu a tiež jeho kombinácii.
  • Odolnosť proti poveternostným vplyvom: Hadice, ktoré sú celý rok vonku, musia odolať silným výkyvom počasia. A pokiaľ to nedokážu, rýchlo sa na nich vytvoria trhliny či póry.
  • Ekologický materiál

hore