0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 5:45. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako a čím zavlažovať záhradu

Ako a čím zavlažovať záhradu

Zelené trávniky a kvitnúce záhony dokážu robiť veľkú radosť. Aby vaša záhrada vyzerala v lete dobre, musíte ju riadne zalievať. Ukážeme vám, ako to jednoducho a spoľahlivo funguje.

Ako a čím sa dá záhrada zavlažovať?

Ak ste zvyknutí mať v jednej ruke krhlu a v druhej záhradnú hadicu a chodiť od jednej rastliny k druhej, tak vedzte, že existuje aj rýchlejší a menej stresujúci spôsob, ako záhrade dopriať tú správnu vlahu. Pomocou zavlažovačov, postrekovačov a kvapkovej závlahy dostane záhrada to, čo si žiada a vy budete mať viac času pre seba.

Záhradné zavlažovače

Zavlažovač je pripojený k záhradnej hadici alebo k nádrži s čerpadlom a jemne zavlažuje trávnik zhora. Môžete ho tiež nastaviť tak, aby sa pri kropení trávnika striedavo otáčal na stranu.

So zavlažovačom môžete zavlažovať veľké trávniky – až 350 m2.
Ako zavlažovať záhradu
Drahý zavlažovač trávnika, ach, bolo to s tebou tak pekné. Stále cítim tvoje kvapky na svojich smädných kvetoch. Bolo tak príjemné byť s niekým, kto presne vie, čo potrebujem. Chýbaš mi ako slnko v noci.

Výsuvný zavlažovač

Výsuvný zavlažovač je dobrou alternatívou, najmä pokiaľ hľadáte neviditeľný, ale účinný spôsob zavlažovania. Za svoje meno vďačí tomu, že keď práve nestrieka, mizne v zemi.
Trysky sú tlakom vody vytláčané nahor. Po vypnutí vody sa schovajú do svojho puzdra a sú takmer neviditeľné.
Výsuvné postrekovače striekajú bez veľkého tlaku, a preto sú vhodné pre všetky rastliny. Môžu kropiť trávnik, ale aj zalievať plodiny a okrasné rastliny.

Prúd je možné nastaviť a striekať buď po celom obvode, alebo v určitých úsekoch. Týmto spôsobom môžete zavlažovač umiestniť aj blízko steny domu. Pokiaľ vhodne nastavíte trysku, stena domu zostane vždy suchá. Ak zvolíte správny uhol, môžete striekať aj za roh.

Ako zavlažovať záhradu

Kvapková závlaha

Pokiaľ chcete mať istotu, že každá rastlinka dostane dostatok vody, ale nechcete zalievať každú zvlášť, potom ste pripravení na kvapkovú závlahu.
Je vhodná pre všetky plochy mimo trávnika a zalieva najmä v blízkosti koreňov, a teda šetrne. Voda totiž priteká presne tam, kam má.

Systém začína základnou jednotkou, ktorá znižuje tlak a zároveň filtruje vodu.
K nemu je pripojené rozvodné potrubie, ktoré dopravuje vodu do požadovaných miest. Systém je všestranný, napr. pre balkónové hrantíky, rastliny na terase, živé ploty a kríky alebo pre kvetinové a zeleninové záhony a skleníky.

Pri inštalácii kvapkovej závlahy dbajte na to, aby na listy nedopadali žiadne kvapky vody, a chráňte ich tak pred spálením slnkom.

Kvapková závlaha je k dispozícii v rôznych verziách. Kvapkovú závlahu preto môžete používať na rôznych miestach záhrady. Uistite sa, že zvolíte presne to, čo potrebujete:

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Pre kvety alebo zeleninové záhony

  • Aká dlhá je celková vzdialenosť výsadby?
  • Koľko rastlín treba celkom zalievať?

  Kvapkovú závlahu pre kvety a zeleninové záhony, malé výsadbové plochy a riadkovú výsadbu môžete nastaviť pomocou cisterny alebo pripojiť k vodovodnému kohútiku. Hmlové trysky sú ideálne na zalievanie nových sadeníc.

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Pre črepníkové rastliny a balkónové hrantíky

  • Koľko kvetináčov chcete zalievať?
  • Aký je priemer jednotlivých kvetináčov?
  • Aká dlhá je celková zavlažovaná vzdialenosť?
  • Je tu vodovodný kohútik?

  Systém môže byť zostavený z rôznych komponentov a mať niekoľko vetiev. Je vybavený radovými kvapkačmi a je ideálny pre rastliny v kvetináčoch a balkónové hrantíky.

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Kvapková závlaha kríkov, trvaliek a živých plotov

  • Aká dlhá je celková vzdialenosť výsadby?
  • Koľko je celkom rastlín?

  Tento systém je ideálny na pokládku nad zemou pre malé až stredne veľké plochy. Na zalievanie živých plotov a kríkov je najlepšie zvoliť koncové kvapkače.

Klasický záhradný zavlažovací systém

Stará dobrá krhla je obzvlášť praktická, keď chcete napríklad rýchlo a jednoducho zaliať jednotlivé kvetináče na terase. Od krhly ku kvalitnej záhradnej hadici to ale máte už iba kúsok. Záhradné hadice môžete kombinovať s rôznymi nástavcami - s postrekovačmi alebo zavlažovacími tyčami.

Pri tomto type zavlažovania je praktické, že máte plnú kontrolu nad tým, ktoré oblasti záhrady dostanú koľko vody. Niektoré záhony tak môžete zalievať intenzívnejšie a iné menej. Od určitej veľkosti záhrady má však aj hadica svoje limity.

Ako zavlažovací systém naplánovať?

Aby ste mali zavlažovanie záhrady dobre naplánované, mali by ste si ho vopred dôkladne premyslieť. Inak vás to bude stáť čas a peniaze.

 • Najprv si urobte náčrtok, na ktorom budú vyznačené všetky plochy záhrady, ale aj budovy a najmä vodovodné prípojky.
 • Všimnite si aj miesta, kde zavlažovanie nie je nutné.
 • Potom vypočítajte plochu v metroch štvorcových, ktorú chcete zavlažovať.
 • Rozmyslite si, koľko zavlažovačov, postrekovačov a kvapkačov potrebujete pre svoju oblasť a kde.
 • Na pláne môžete zaznamenať rôzne zariadenia a ich polohu. Potom môžete tiež zistiť, koľko zariadení je k linke pripojených, a zabrániť jej preťaženiu.

Kombinácia rôznych zavlažovacích systémov

Rôzne spôsoby zavlažovania záhrady môžete samozrejme kombinovať. Kvapkovú závlahu môžete kombinovať s postrekovačom aj výsuvným zavlažovačom. A aj keď sa rozhodnete niektoré rastliny zalievať ručne, zvyšok záhrady môže byť stále pripojený k systému.

Automatické zavlažovanie záhrady

Pokiaľ je váš trávnik v skvelej kondícii aj po vašom návrate z dovolenky, a nemusíte každý deň chodiť sem a tam so záhradnou hadicou a zachraňovať čo sa dá, tak ste pravdepodobne nastavili všetko správne a automatický zavlažovací systém prináša len samé výhody.

Automatické zavlažovanie pomocou zavlažovacieho počítača

Riadiacu jednotku na zavlažovanie nájdete medzi vodovodným kohútikom a hadicou na vodu. Zavlažovací počítač je obvykle vybavený malým displejom, na ktorom môžete naprogramovať zavlažovanie záhrady presne podľa toho, ako a kedy je to potrebné.

K dispozícii sú káblové alebo bezdrôtové riadiace jednotky pre plne automatické riadenie ľubovoľného počtu zavlažovacích liniek. V závislosti od modelu môže zavlažovací počítač uložiť niekoľko rôznych alebo rovnakých zavlažovacích programov.

Bezdrôtové zavlažovacie systémy pracujú s individuálne programovateľnými riadiacimi jednotkami, ktoré sú trvalo pripojené k ventilom. Týmto spôsobom je možné na záhrade zavlažovať rôzne plochy.

Existujú zavlažovacie počítače, ktoré sú rádiovo prepojené s meračom pôdnej vlhkosti. Počítač vyhodnotí zaslané informácie a samostatne nastaví potrebné zavlažovanie. Požadovaný čas určíte sami.

Pri inom type riadenia zavlažovania systém pravidelne meria výpar z rastlín, teplotu vzduchu, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok. Na základe toho určuje potrebu vody pre rastliny. Táto metóda je veľmi presná a šetrí obrovské množstvo vody.
Väčšina zavlažovacích počítačov je vybavená solárnym článkom, z ktorého čerpá prevádzkovú energiu.

Smarthome

Záhrada sa dá zalievať chytro

Chcete svoj zavlažovací systém posunúť na vyššiu úroveň? Potom sa snažte záhradu zavlažovať chytro. Vďaka aplikácii alebo hlasovému príkazu sa stanete pánom dažďa - nech už ste kdekoľvek.

Ste cez deň v práci a napriek tomu nechcete, aby vaše papriky na južnej strane uschli? Zalievajte podľa plánu, vďaka senzorom a programom, nech ste zrovna napríklad na druhom konci sveta.

Chytré zavlažovanie záhrady umožňuje toto a ešte oveľa viac. Premýšľali ste niekedy o zavlažovaní zeleniny priamo zo suda na dažďovú vodu alebo cisterny pomocou kvapkovej závlahy? S vonkajšou zásuvkou a čerpadlom do suda na dažďovú vodu to už nebude problém.

Chytré zavlažovanie a zavlažovacie zóny

Ďalší variant šikovného záhradného zavlažovacieho systému ponúka možnosť definovať na záhrade až šesť rôznych zavlažovacích zón. Môžete tak dokonale reagovať na individuálne potreby rastlín a mať všetko pod kontrolou.
Vďaka senzoru si môžete ušetriť zbytočné plytvanie. Na zalievanie môžete používať vodu z vodovodu aj napríklad z nádrže alebo suda na dažďovú vodu.

Ako zavlažovať záhradu

Výhody automatického zavlažovania záhrady

Najväčšou výhodou automatického zavlažovacieho systému je určite úspora času. Pre chytré zavlažovanie záhrady však hovoria aj ďalšie výhody:

 • Zavlažovací systém môžete pripojiť klasicky k vodovodnému kohútiku alebo aj k sudu na dažďovú vodu či iným zdrojom vody.
 • Chytré zavlažovanie záhrady je účinné a šetrí vodu - potrebujete až o 70% menej vody.
 • Chytrý zavlažovací systém môžete používať všade, či už ide o záhradu, terasu alebo balkón.

Cez zimu nechajte SMART systémy odpočívať

Nezabudnite na jeseň včas uložiť zavlažovací počítač alebo chytrý zavlažovací systém dovnútra. Chlad a mráz sa môžu na chytrých zariadeniach podpísať a spôsobiť vážne poškodenie.

Smarthome

Ako správne zavlažovať záhradu?

Trénujte rastliny

Rastliny príliš nerozmaznávajte - v horúcich dňoch potom budú mať zvýšenú potrebu vody, ktorú je ťažké uspokojiť. Zalievajte preto len vtedy, keď je to naozaj nutné, to je od začiatku leta. Mnoho druhov rastlín môžete vycvičiť, aby lepšie prežili horúce leto.

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Správne rastliny

  Čo záhrada, to iné podmienky. Ak sa vaša záhrada nachádza v suchej oblasti, nemali by ste nutne voliť rastliny, ktoré potrebujú veľa vody. Pokiaľ je vaša záhrada vystavená silným vetrom, mali by ste zvoliť aj vhodné rastliny.

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Správna voda

  V závislosti na mieste, kde žijete, obsahuje voda z vodovodu viac alebo menej vápnika. V každom prípade je tvrdšia ako dažďová voda. Preto je dažďová voda obzvlášť vhodná na zalievanie záhrady. Okrem toho dažďová voda nič nestojí. Prečo nepripojiť záhradný zavlažovací systém k nádrži na dažďovú vodu?

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Správne množstvo

  Najprv skontrolujte pôdu po zaliatí. Pokiaľ rastliny rastú už dlhšiu dobu, mala by byť hĺbka asi 20 cm. Novo vysadené rastliny potrebujú viac vody.

  Tip: Čím bližšie k zemi zalievate, tým menej vody sa stráca. Je to preto, že voda, ktorá neprenikne do pôdy, ale zmáča rastliny, sa z nej priamo vyparuje.

 • 
				Ako zavlažovať záhradu

  Správny čas

  Najlepšie je zalievať večer, v noci alebo skoro ráno. Voda sa potom ihneď neodparí a môže sa vsiaknuť do hĺbky.

  Hlavná doba zalievania: Od začiatku mája do polovice septembra, v priemere každé 3 až 4 dni.

  Dôležité: Nikdy nezalievajte na prudkom slnku! Kvapky vody na listoch môžu pôsobiť ako horiace sklo, takže rastlina utrpí popáleniny od slnečných lúčov.

Ako využiť dažďovú vodu na záhrade

Pokiaľ chcete na zavlažovanie záhrady používať dažďovú vodu, máte v zásade dve možnosti:

1. Zbierajte dažďovú vodu do nadzemného suda na dažďovú vodu.

2. Zhromažďujte dažďovú vodu v podzemnej nádrži.

Ako správne zavlažovať záhradu

Nadzemný sud na dažďovú vodu

Sudy na dažďovú vodu predstavujú jednoduchý spôsob využitia dažďovej vody. Umiestnite ich vedľa odtokovej rúrky žľabu a pripojíte ich k nej. Pri každom daždi voda steká do suda cez lapač dažďovej vody. Vodu do krhly môžete ľahko naliať pomocou zásuvkového kohútika. Alebo môžete pripojiť čerpadlo a zavlažovací systém.


Podzemná inštalačná nádrž

Inštalácia podzemnej nádrže alebo cisterny je o niečo zložitejšia, ale aj účinnejšia. Dažďová voda sa filtruje cez odkvapovú mriežku a zhromažďuje sa v plastovej nádrži.

Na dne nádrže je pri prívodnom potrubí upevnené zariadenie na upokojenie prítoku. Voda prichádza do nádrže bez prietoku. To znamená, že nedochádza k premiešavaniu sedimentov ani iných látok. Zariadenie na upokojenie prítoku navyše zaisťuje, že kyslík, ktorý sa do nádrže dostáva s dažďom, sa zhromažďuje na dne. Voda tak zostáva stále čerstvá. K nádrži môžete pripojiť rôzne čerpacie a zavlažovacie systémy. Zalievanie vás nebude stáť ani korunu navyše.

Ako zavlažovať záhradu
Pokrytá plocha v m2
(strecha, z ktorej steká voda do nádrže)
100 m2 100-300 m2 100-500 m2 >500 m2 Veľkosť nádrže v litroch
<40 x 1000
60 x x 2000
60 x x 2000
60 x x 2100
80 x 3400
100 x x 4500
120 x x 4200
120 x x 4200
120 x 6000
160 x x 9000
>160 x 1200

Tip: Inštalácia vodnej zásuvky

Pokiaľ je vaša záhrada rozsiahla a nechcete na ňu pokladať dlhú hadicu, môžete inštalovať zásuvku na vodu. Potom môžete vodu z nádrže do hadice privádzať potrubím. Je to praktické a takmer neviditeľné.

Kruhový zavlažovač

Kruhové zavlažovače vypúšťajú prúdy vody z malých trysiek a zároveň sa otáčajú, takže záhrada je zavlažovaná rovnomerne. U väčšiny kruhových zavlažovačov je možné nastaviť dosah. Pokiaľ tomu tak nie je, môžete rozsah ovplyvniť nastavením tlaku vody, t.j. stupňom otvorenia vodovodného kohútika.

Impulzný zavlažovač

Impulzné postrekovače striekajú vodu veľmi ďaleko. Prúd je neustále prerušovaný malou zátkou, aby nedopadal na zem príliš silno. Impulzné postrekovače môžu striekať cez prekážky, ale rastliny v bezprostrednej blízkosti trpia silou prúdu.

Výsuvný zavlažovač

Keď sa nepoužívajú, takmer ich nevidíte. Ležia v podzemí. Akonáhle sa voda zapne, tlak vody vytlačí malé veže s tryskami z ich skrytého puzdra. Existujú rôzne typy a veľkosti postrekovačov v závislosti od požadovaného rozsahu postreku.

Rozprašovacia hadica

Z jemných otvorov v hadici vychádza rovnomerný prúd. Dosah nie je dlhý, ale kvapky sú malé, pôda a rastliny sú jemne zmáčané a pôda nie je odplavovaná.

Viacplošný zavlažovač

Tu môžete nastaviť rôzne typy zavlažovania, takže viacplošný zavlažovač spĺňa niekoľko požiadaviek. Optimálny pre malé záhrady s uhlami a rozmanitou vegetáciou.

Maloplošný postrekovač

Maloplošné zavlažovače jemne zavlažujú záhradnú plochu do polomeru 40 cm s jemným rozstrekom vody. Kvety a listy sa nenamočia.

Zavlažovač

Výšku zavlažovača môžete prispôsobiť výške rastlín. Trysky striekajú plochu pod uhlom 90°, 180° alebo 360°, dosah je až 3 m. Variantom je rotorový postrekovač.

Štvorcový zavlažovač

Vodné trysky vychádzajú z vedľajších trysiek ako ventilátor. Tlak vody spôsobuje, že sa zavlažovač kýve dopredu a dozadu, čím vytvára obdĺžnikovú zavlažovaciu plochu.

Zásuvka na vodu

Funguje rovnako ako elektrina - položíte záhradnú zavlažovaciu rúrku a na požadovanom mieste pripojíte vodovodnú zásuvku. Teraz tu môžete kedykoľvek pripojiť záhradnú hadicu a okamžite mať vodu. Kryt zabraňuje vniknutiu nečistôt.

Prívod vody

Pomocou týchto adaptérov môžete k jednému vodovodnému kohútiku pripojiť niekoľko hadíc.

Snímač vlhkosti

Do oblasti koreňov sa vkladajú čidlá vlhkosti vyrobené z hliny a plexiskla, ktoré merajú vlhkosť pôdy. Pokiaľ je pôda príliš suchá, zavlažovací systém dostane signál a začne zavlažovať. Akonáhle je dosiahnutá vopred nastavená hodnota vlhkosti, zavlažovanie sa opäť zastaví.

Zavlažovací počítač

Zavlažovacie počítače sú k dispozícii v rôznych zložitých prevedeniach. Ovládajú zavlažovací systém, prijímajú signály z merača vlhkosti atď.

Časovač vody

Časovač vody funguje ako kuchynská minútka. Ručne nastavíte určitú dobu zavlažovania. Po uplynutí času sa zavlažovanie automaticky vypne.

Základná jednotka

Základná jednotka, ktorá sa zavesí medzi kohútik a potrubie, filtruje vodu a chráni jemné trysky pred nečistotami. Znižuje aj tlak vody.

Kvapacie trysky

Kvapacie trysky podľa svojho názvu dávkujú vodu po kvapkách. V závislosti na systéme môžu byť pripojené na koniec hadice alebo vložené niekde uprostred. Aby sa trysky neupchávali, je treba do hadice ďalej dopredu nainštalovať filtračný kus. Voda sa neodparuje tak rýchlo, pretože sa dostáva priamo do pôdy. Pôda nie je odplavovaná a listy a kvety zostávajú suché. Vhodné aj pre kvetinové hrantíky.

Pripojenie

Pre rozvetvenie vedenia sú k dispozícii prípojky v tvare kríža a v tvare písmena T. Za roh vedie L-kus. Spojky sa používajú na jednoduché predĺženie potrubia a uzatváracie ventily je možné použiť na dočasné uzavretie potrubia, a tým aj častí systému. Na pripojenie hadíc s rôznymi priemermi sú k dispozícii príslušné redukčné spojky. Na koncoch sú umiestnené tesniace zátky.

Korálková hadica / kvapkacia hadica

Materiál hadice je zámerne porézny, takže trvalo vylučuje malé kvapôčky, ktoré udržujú okolitú pôdu neustále vlhkú. Voda sa neodparuje tak rýchlo, pretože sa uvoľňuje priamo do pôdy. Pôda nie je odplavovaná a listy a kvety zostávajú suché.

Korálkové alebo kvapkacie hadice sú k dispozícii so špeciálnymi samouzatváracími kvapkačmi pre neviditeľnú inštaláciu pod zem alebo v jednoduchšej verzii pre pokládku nad zem. Medzi kohútikom a odkvapkávacou hadicou je pripojená záhradná hadica. Vhodné aj pre kvetinové hrantíky.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore