0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 7:39. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať nové okná

Ako vybrať nové okná

Či už rekonštruujete súčasnú nehnuteľnosť alebo staviate nový dom, vždy budete postavený pred jednu neľahkú voľbu. Tou je výber správnych okien. Zvoliť okná plastové s dlhou životnosťou? Esteticky dokonalé okná drevené alebo tie hliníkové? Odpovede na tieto a veľa ďalších otázok budú súčasťou nasledujúcich riadkov.

Čomu prispôsobiť výber okien

Prvým krokom, od ktorého sa musíte odpichnúť, je prostredie, kde budú okná slúžiť a parametre stavby. Ak je dom na mieste, kde sú náročné poveternostné podmienky alebo väčšia hluková či prachová záťaž, malo by to byť zohľadnené aj pri výbere profilového systému.

Isté špecifiká platia aj pre pasívne domy . Tu musí byť súčiniteľ prestupu tepla celým oknom Uw menší ako 0,8 W/m²K.
Čo sa týka tepelnoizolačných vlastností okien, tie sa odvíjajú od použitého materiálu okien, ale závisia predovšetkým na stavebnej hĺbke okenného profilu a kvalite zasklenia.

Ako vybrať nové okná

Tri, dva, jedna a bezpečnosť

Pri výbere budete určite premýšľať aj nad tým, či na presklenie zvoliť izolačné dvojsklo alebo trojsklo . Aj tu je potrebné si uvedomiť, že vhodná voľba dokáže podstatne ovplyvniť kvalitu života aj náklady na vykurovanie.

Podstatným parametrom, ktorý je potrebné pri výbere okien zhodnotiť, je tiež bezpečnosť. Moderné okná ponúkajú množstvo ochranných prvkov, ktoré sťažujú vlámanie. Preto odporúčame zoznámiť sa s ponukou doplnkov a najmä s kvalitou a parametrami kovania , ktoré zásadne ovplyvňuje funkčnosť okien.

Ako vybrať nové okná

Voľba materiálu

Teraz sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu. A to je materiál, z ktorého sú okná vyrobené. Tu musíme spomenúť niekoľko zastaralých názorov a presvedčení, ktoré hovoria, že izolačné vlastnosti závisia predovšetkým na kvalite materiálu alebo to, že plastové okná oproti dreveným eurooknám "nedýchajú".

Ak sú okná správne nastavené, správajú sa úplne totožne. Na mieste je tiež spomenúť, že každý z materiálov má svoje prednosti, ale aj nedostatky. Finálna voľba samozrejme závisí na koncovom zákazníkovi, ktorý si môže vyberať zo širokej ponuky farieb a dekorov.

Plastové okná

Málokto vie, že plastové okná môžu byť na prvý pohľad prakticky na nerozoznanie od okien drevených. V súčasnosti patria medzi najobľúbenejší typ okien. A to najmä pre svoju cenovú dostupnosť a skutočnosť, že nie je potrebné starať o ich povrchovú úpravu, ako pri drevených oknách.

Prečítajte si tiež: 5 tipov, ako vybrať plastové okná.

Drevené okná

Tento druh okien na trhu zdatne sekunduje oknám plastovým, a to ako v požiadavkách na údržbu, tak v termoregulačných vlastnostiach. Farby, ktoré sa dnes používajú na náter okien, sú flexibilné a pružné, "pohybujú sa" spoločne s drevom a sú vysoko odolné proti poveternostným vplyvom aj UV žiareniu.

Istou nevýhodou drevených okien je ich pravidelná údržba. Tá by mala spočívať v náteroch špeciálnou tinktúrou dvakrát ročne, ktorá udrží drevené okná v dobrej kondícii.

Drevohliníkové okná

Ak chcete priestor oživiť esteticky dokonalými oknami, ale zároveň sa nechcete zaoberať starostlivosťou o ne, ideálnou voľbou sú drevohliníkové okná. Okná sú doplnené o vonkajšie hliníkové opláštenia, ktoré ich chránia.

Na výber máte opäť celý rad rôznych tvarových variácií hliníkového plášťa, ktorý veľmi podstatne zmení vzhľad a charakter stavby, a to od klasického predsadeného či plošne zarovnaného dizajnu, až po varianty so skrytým krídlom.

Hliníkové okná

Tento typ okien patrí do tej najvyššej cenovej kategórie. Za svoje peniaze ale získate spoľahlivého a odhodlaného spoločníka, ktorý prinesie do domu nádych moderny a bude slúžiť dlhú dobu. Okná zaručujú perfektnú tvarovú stabilitu a dlhodobú funkčnosť.

Ako vybrať nové okná

Nepodceňujte voľbu dodávateľa

Na záver musíme spomenúť, že obstaranie okien je nezanedbateľnou investíciou. Veľmi tak záleží na tom, akého dodávateľa zvolíte. Z vlastnej skúsenosti odporúčame oslovovať iba známe a preverené spoločnosti , ktoré na našom trhu pôsobia dlhú dobu.

Pamätajte, že kvalita okien sa navyše spozná až po niekoľkých mesiacoch používania za rôznych klimatických podmienok.

Ako vybrať nové okná
hore