0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 6:34. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Tipy, ako vybrať ručnú pílu

Tipy, ako vybrať ručnú pílu

Hobliny vo vlasoch, pot na čele, bez elektriny a benzínu. Aj to môže byť začiatok nového projektu s ručnou pílou. Poradíme vám, akú ručnú pílu potrebujete a ako ju efektívne používať.

Čo projekt, to iné nároky na ručnú pílu

Čo chcete rezať? Drevo, kov alebo plast?

Najväčší výber ručných píl je určený na spracovanie dreva. Hrubé alebo jemné rezy, krivky alebo oblúky. O výbere vhodného nástroja rozhoduje váš projekt. Tvar a pílový kotúč sú rozhodujúce.

Uistite sa, že máte dobrú rukoväť. Najmä pri časovo náročnej práci by sa vám píla mala dobre držať v ruke. Ideálne sú rukoväte, ktoré majú určitý uhol a možno ich použiť na označenie obrobku.

Toto potrebujete... ...keď
Chvostovky ... chcete rezať trámy a dosky a hľadáte skutočne univerzálnu pílu.
Píla na kov ... chcete rezať kovové materiály.
Lupienková píla ... chcete pracovať veľmi jemne, napríklad s preglejkovými doskami alebo rezať oblúčiky.
Čapová píla ... chcete pracovať presne, napríklad na čapových spojoch.
Čapová píla na dyhy Rezanie laminátu. Prípadne môžete použiť rezačku laminátu.
píla Dozuki ... chcete presne rezať čapy alebo podobné prvky.
píla Kataba ... chcete vykonávať jemné rezy.
píla Ryoba ... hľadáte pílu pre priečne a pozdĺžne rezy.
píla Kugihiki ... chcete rezať kolíky, klince, čapy.

Ručná píla na drevo

Od záhrady až po obývaciu izbu: drevo je dostupné takmer všade a projekty, ktoré s ním môžete realizovať, sú rovnako rozmanité ako jeho druhy. Ako stavebný materiál presvedčí svojou prirodzenosťou a atraktívnym vzhľadom. Ako stavebné drevo musí odolávať zaťaženiu a musí byť rezané na mieru. Píla by preto mala vždy zodpovedať drevu a projektu, aby vaša práca nakoniec spĺňala všetky požiadavky.

Rezanie trámov a vetiev

Na hrubé rezanie potrebujete píly, ktoré váš projekt zvládnu. Chvostovka nemá žiadny oblúk a vďaka dĺžke čepele môžete na záhrade prerezávať silné trámy aj nepoddajné vetvy. Píly sa vyznačujú silnou sadou pílových zubov - to zaisťuje široký rez, v ktorom sa píla nezasekáva.

... a čo keď sa píla zasekne? Pozná to takmer každý, zrazu to nejde ani dopredu, ani dozadu. Dôvodom sú bočné sily pôsobiace na pílu – buď krivý rez, tupý list alebo vlastná váha dreva. Najlepším preventívnym opatrením je teda rovný rez; na to slúži predbežný nákres.

Alternatívne môžete pred rezom znížiť hmotnosť objektu, napríklad skrátením. Pokiaľ je na to už neskoro, obvykle pomôže odľahčovací rez vpravo alebo vľavo od zaseknutej píly. Niekedy je možné rezný kanál rozšíriť miernym tlakom na drevo.

Ako vybrať ručnú pílu

Rezanie laminátu, parkiet a podlahových líšt

Chcete, aby laminátová podlaha v miestnosti bola položená presne. Krivé rezy alebo rozstrapkané okraje nechceme nikto. Jemné píly sú preto najvhodnejšími pomocníkmi. Vďaka jemným zubom sa dosiahnu hladké a presné rezy.

Ako vybrať ručnú pílu

Ako položiť laminátovú podlahu

Laminátová podlaha, známa aj ako "plávajúca podlaha", patrí medzi najpopulárnejšie podlahové krytiny v domácnostiach. Je postavená na vodotesnej, lepenej drevotrieskovej doske a jej montáž je veľmi jednoduchá. V našich v viac

Modelárstvo a jemná práca

Meriate na milimetre? Potom máte najvyššie nároky na presnosť. Tieto píly majú obzvlášť jemné zuby. Vďaka nim sa vaše rezy prerežú materiálom s milimetrovou presnosťou.

Ručné píly na kov

Či už sa jedná o medené rúrky, hliníkové prechodové profily alebo nerezové lišty - keď sa lesknú, siahnite po píle na kov. V podstate sa jedná o pílku na železo s obzvlášť jemným pílovým listom. Niektoré ručné píly na hliníkové profily majú dĺžku pílového listu iba 150 mm.

Ručné píly na pórobetón

Pokiaľ chcete rezať pevný materiál, potrebujete ručnú pílu s kaleným listom. Neopotrebováva sa tak rýchlo. Poznáte ich podľa mimoriadne veľkých zubov.

Ručné píly na plasty

Na plastové rúrky a pásky vezmite chvost, pílku na dyhy, jemnú pílku alebo japonskú pílku s jemnými zubami, potom nemôžete nič pokaziť.

Ako vybrať ručnú pílu

Ozubenie a nastavenie

Pokiaľ je na píle napísané jemná píla, môžete očakávať jemné zuby. To isté platí pre píly na vetvy alebo pórobetón - názov hovorí za všetko. Niekedy však nie je celkom jasné, pre ktoré materiály sú píly vhodné. V tom prípade by ste sa mali na píly pozrieť bližšie.

Čím viac zubov na centimeter, tým jemnejší rez.
Ako vybrať ručnú pílu

Ručné píly na kmene stromov potrebujú hrubý hobľovací zub. Pílový kotúč má preto maximálne sedem zubov na palec. Medzi radmi zubov sú aj škrabky na triesky, ktoré odvádzajú často ešte vlhké triesky z rezu. Tým sa zabráni zaseknutiu píly.

Píly so špicatými zubami sa pri ťahu a tlačení zarývajú do dreva. Týmito zubami sú vybavené najmä jemné píly.

Rezanie tlakom a ťahom je rýchlejšie. Pokiaľ však chcete pracovať naozaj rýchlo, potrebujete pílu s trojitým brúsením zubov. Pre svoj prístrešok na auto môžete rýchlo prerezať robustný trám z masívneho stavebného dreva.

Nájdete však mnoho ďalších typov zubov. Napríklad píly s univerzálnymi zubami režú iba na tupo a sú rovnako dobré pre priečne aj pozdĺžne rezy. Zuby s plochými hranami sú absolútnymi expertmi na dĺžkové rezanie. Dôležitejšia ako tvar je však veľkosť a počet zubov.

Čím väčšie zuby, tým hrubší a rýchlejší rez.

Niektoré materiály však možno rezať iba jemnými alebo veľmi jemnými zubami. Ručné píly na hliník alebo iné neželezné kovy by mali mať približne 24 zubov na palec.

Aké ozubenie potrebujete.... Počet zubov
... pre hrubé priečne rezanie 3,5 - 7
... na bežné rezanie 7 - 9
... na jemné rezanie 9 - 13
... pre obzvlášť jemné drevené výrobky 13 - 16
 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Trojuholníkové ozubenie

  Zuby smerujú presne dole a majú špičku podobnú nožu, pretože sú navrhnuté tak, aby rezali v pravom uhle proti vláknu dreva. Tento typ píly pracuje v oboch smeroch, ale najlepší rezný výkon má na zadnej strane. Píly s jemným rezným vzorom majú toto ozubenie.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Hobľovanie / naťahovanie zuba

  Ide o špeciálny typ trojuholníkového zuba na rezanie mokrého dreva hrubým rezom. Trojuholníkové skupiny zubov sa striedajú s kratšími naťahovacími zubami. Tvar zubov umožňuje odstraňovanie pilín z rezu.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Univerzálne ozubenie

  Zuby tohto typu sa výborne hodia na pozdĺžne a priečne rezanie v smere vlákien. Umožňujú tak univerzálnu prácu. Zuby sa pri náraze "agresívnejšie" rozrežú. Tento typ ozubenia je bežný pri všetkých bežných ručných pílach.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Trhacie zuby

  S týmto typom píly na drevo pracujete v smere vlákien, používa sa hlavne na delenie dosiek a rezanie zárezov. Zuby fungujú iba pri náraze. Je vhodný aj pre neštruktúrované kompozitné materiály, ako sú drevotrieskové alebo drevovláknité dosky.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Trojuholníkový zub / hobľovací zub

  Špeciálny typ píly na drevo na rezanie suchého a čerstvého dreva s vymeniteľnými tenkými a úzkymi nožmi (trojuholníkovými alebo hobľovacími zubami) na zníženie trenia. Týmto typom píly je však možné rezať aj tvrdé drevo rovnako dobre ako extrémne silné drevo.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Obrátené trojuholníkové ozubenie

  Píly na drevo s týmto typom zubov sa používajú na prerezávanie ovocných stromov a vďaka dovnútra zahnutému radu zubov s mimoriadne ostrými hákovými zubami majú vynikajúce samočinné vedenie. Tento typ píly pracuje s napätím. To je obzvlášť dôležité pre všetky práce vo výške nad hlavou.

 • 
				Ako vybrať ručnú pílu

  Ozubenie XT

  Ozubenie XT so špeciálne tvrdenými zubami reže o 30% rýchlejšie, pretože sa súčasne používajú štyri hroty zubov. Reže najtvrdšie materiály bez vibrácií. Tvrdené špičky zubov udržujú pílu na drevo ostrú až desaťkrát dlhšie ako bežné píly.

Ako správne rezať

Stojíte pred obrobkom a máte v ruke správnu pílu. To je polovica úspechu. Aby ste však dosiahli rovný a čistý strih, musíte mať na pamäti niekoľko vecí.

Predstavujeme vám 5 zlatých pravidiel rezania

1. Cit má prednosť pred silou

Nechajte pôsobiť váhu píly a netlačte na drevo. Snažte sa preniesť pôsobiacu silu bez strát na pílu a potom na obrobok. Použite celú dĺžku pílového kotúča. To šetrí energiu a zaisťuje rovné rezy.

Ako vybrať ručnú pílu

Ergonómia pri rezaní

Ergonomicky tvarovaná rukoväť nielen podporuje správnu polohu rúk, ale taktiež zabraňuje zraneniam. Najmä pri dlhšom rezaní môže nesprávna poloha rúk viesť k rýchlej únave. Ideálne sú rukoväte s uhlom 90 ° a 45 ° pre značenie obrobku.

2. Dvakrát meraj a raz rež

Vždy si rez vopred označte. Tenkou ceruzkou označte trámy a dosky nielen hore, ale aj na okrajoch. Najprv si prezrite roh, ktorý je od vás vzdialenejší. Pílu držte v miernom uhle k povrchu obrobku. Potom sa venujte druhému rohu a držte pílu rovnobežne s povrchom obrobku. Počas posledných niekoľkých centimetrov buďte obzvlášť opatrní a pevne držte koncovku.

3. Prst vedie pílu

Najviac chýb sa deje pri rezaní. Akonáhle je pílový kotúč v dreve nakrivo, je ťažké rez opraviť. Pílový kotúč stabilizujte stranou ukazováka.
Pri kove si pred použitím píly urobte zárez. Tým zabránite pošmyknutiu.

4. Zápästím a predlaktím vytvorte čiaru

Tým sa dosiahne rovných rezov. Okrem toho je to najlepší spôsob, ako preniesť silu na obrobok a pracovať bez únavy.

Ako vybrať ručnú pílu

5. Žiadne rohy bez pokosnice

Pokiaľ sa hrany a rohy stýkajú, potrebujete pokosné rezadlo. Potom pracuje s uhlom ako v učebnici matematiky. Obrobok upnete a necháte sa viesť lištou k čistému rezu. Pre rôzne hrúbky materiálu existujú rôzne typy pokosníc. Týmto spôsobom je možné rezať drevo, plast a mnoho ďalších materiálov pod presným uhlom.

Vnútorný alebo vonkajší roh?

Pri vnútorných rohoch je dlhšia strana proti stene. Pri vonkajších rohoch je to kratšia strana. Tento rozdiel je dôležitý najmä u líšt s reliéfom a fóliou, pretože ich nemožno ľubovoľne otáčať a posúvať. Pred rezaním by ste na to mali pamätať.

Ako sa o ručnú pílu starať

Dobré nástroje chcú byť používané. O dobré nástroje sa však treba tiež starať. Preto vždy po práci s pílou očistite pílu od zvyškov dreva. Vo väčšine prípadov postačí suchá handrička. Občas sa však stane, že sa medzi zubami dostane lepkavá živica. V takom prípade by ste mali pílový kotúč vyčistiť pomocou odstraňovača živice.

Hrdzavý pílový kotúč ničí špičky zubov a znižuje výkon. Potom si radšej kúpte nový. Nové píly sú vyrobené s čepeľami z nerezovej ocele.

Ako vybrať ručnú pílu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore