Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 15. 12. 2024 o 3:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Čo chcete rezať? Drevo, kov alebo plast?

Najväčší výber ručných píl je určený na spracovanie dreva. Hrubé alebo jemné rezy, krivky alebo oblúky. O výbere vhodného nástroja rozhoduje váš projekt. Tvar a pílový kotúč sú rozhodujúce.

Uistite sa, že máte dobrú rukoväť. Najmä pri časovo náročnej práci by sa vám píla mala dobre držať v ruke. Ideálne sú rukoväte, ktoré majú určitý uhol a možno ich použiť na označenie obrobku.

Toto potrebujete... ...keď
Chvostovky ... chcete rezať trámy a dosky a hľadáte skutočne univerzálnu pílu.
Píla na kov ... chcete rezať kovové materiály.
Lupienková píla ... chcete pracovať veľmi jemne, napríklad s preglejkovými doskami alebo rezať oblúčiky.
Čapová píla ... chcete pracovať presne, napríklad na čapových spojoch.
Čapová píla na dyhy Rezanie laminátu. Prípadne môžete použiť rezačku laminátu.
píla Dozuki ... chcete presne rezať čapy alebo podobné prvky.
píla Kataba ... chcete vykonávať jemné rezy.
píla Ryoba ... hľadáte pílu pre priečne a pozdĺžne rezy.
píla Kugihiki ... chcete rezať kolíky, klince, čapy.

Od záhrady až po obývaciu izbu: drevo je dostupné takmer všade a projekty, ktoré s ním môžete realizovať, sú rovnako rozmanité ako jeho druhy. Ako stavebný materiál presvedčí svojou prirodzenosťou a atraktívnym vzhľadom. Ako stavebné drevo musí odolávať zaťaženiu a musí byť rezané na mieru. Píla by preto mala vždy zodpovedať drevu a projektu, aby vaša práca nakoniec spĺňala všetky požiadavky.

Na hrubé rezanie potrebujete píly, ktoré váš projekt zvládnu. Chvostovka nemá žiadny oblúk a vďaka dĺžke čepele môžete na záhrade prerezávať silné trámy aj nepoddajné vetvy. Píly sa vyznačujú silnou sadou pílových zubov - to zaisťuje široký rez, v ktorom sa píla nezasekáva.

... a čo keď sa píla zasekne? Pozná to takmer každý, zrazu to nejde ani dopredu, ani dozadu. Dôvodom sú bočné sily pôsobiace na pílu – buď krivý rez, tupý list alebo vlastná váha dreva. Najlepším preventívnym opatrením je teda rovný rez; na to slúži predbežný nákres.

Alternatívne môžete pred rezom znížiť hmotnosť objektu, napríklad skrátením. Pokiaľ je na to už neskoro, obvykle pomôže odľahčovací rez vpravo alebo vľavo od zaseknutej píly. Niekedy je možné rezný kanál rozšíriť miernym tlakom na drevo.

Ako vybrať ručnú pílu

Chcete, aby laminátová podlaha v miestnosti bola položená presne. Krivé rezy alebo rozstrapkané okraje nechceme nikto. Jemné píly sú preto najvhodnejšími pomocníkmi. Vďaka jemným zubom sa dosiahnu hladké a presné rezy.

Ako vybrať ručnú pílu

Meriate na milimetre? Potom máte najvyššie nároky na presnosť. Tieto píly majú obzvlášť jemné zuby. Vďaka nim sa vaše rezy prerežú materiálom s milimetrovou presnosťou.

Či už sa jedná o medené rúrky, hliníkové prechodové profily alebo nerezové lišty - keď sa lesknú, siahnite po píle na kov. V podstate sa jedná o pílku na železo s obzvlášť jemným pílovým listom. Niektoré ručné píly na hliníkové profily majú dĺžku pílového listu iba 150 mm.

Pokiaľ chcete rezať pevný materiál, potrebujete ručnú pílu s kaleným listom. Neopotrebováva sa tak rýchlo. Poznáte ich podľa mimoriadne veľkých zubov.

Na plastové rúrky a pásky vezmite chvost, pílku na dyhy, jemnú pílku alebo japonskú pílku s jemnými zubami, potom nemôžete nič pokaziť.

Ako vybrať ručnú pílu

Pokiaľ je na píle napísané jemná píla, môžete očakávať jemné zuby. To isté platí pre píly na vetvy alebo pórobetón - názov hovorí za všetko. Niekedy však nie je celkom jasné, pre ktoré materiály sú píly vhodné. V tom prípade by ste sa mali na píly pozrieť bližšie.

Ako vybrať ručnú pílu

Ručné píly na kmene stromov potrebujú hrubý hobľovací zub. Pílový kotúč má preto maximálne sedem zubov na palec. Medzi radmi zubov sú aj škrabky na triesky, ktoré odvádzajú často ešte vlhké triesky z rezu. Tým sa zabráni zaseknutiu píly.

Píly so špicatými zubami sa pri ťahu a tlačení zarývajú do dreva. Týmito zubami sú vybavené najmä jemné píly.

Rezanie tlakom a ťahom je rýchlejšie. Pokiaľ však chcete pracovať naozaj rýchlo, potrebujete pílu s trojitým brúsením zubov. Pre svoj prístrešok na auto môžete rýchlo prerezať robustný trám z masívneho stavebného dreva.

Nájdete však mnoho ďalších typov zubov. Napríklad píly s univerzálnymi zubami režú iba na tupo a sú rovnako dobré pre priečne aj pozdĺžne rezy. Zuby s plochými hranami sú absolútnymi expertmi na dĺžkové rezanie. Dôležitejšia ako tvar je však veľkosť a počet zubov.

Niektoré materiály však možno rezať iba jemnými alebo veľmi jemnými zubami. Ručné píly na hliník alebo iné neželezné kovy by mali mať približne 24 zubov na palec.

Aké ozubenie potrebujete.... Počet zubov
... pre hrubé priečne rezanie 3,5 - 7
... na bežné rezanie 7 - 9
... na jemné rezanie 9 - 13
... pre obzvlášť jemné drevené výrobky 13 - 16

Stojíte pred obrobkom a máte v ruke správnu pílu. To je polovica úspechu. Aby ste však dosiahli rovný a čistý strih, musíte mať na pamäti niekoľko vecí.

1. Cit má prednosť pred silou

Nechajte pôsobiť váhu píly a netlačte na drevo. Snažte sa preniesť pôsobiacu silu bez strát na pílu a potom na obrobok. Použite celú dĺžku pílového kotúča. To šetrí energiu a zaisťuje rovné rezy.

Ako vybrať ručnú pílu

2. Dvakrát meraj a raz rež

Vždy si rez vopred označte. Tenkou ceruzkou označte trámy a dosky nielen hore, ale aj na okrajoch. Najprv si prezrite roh, ktorý je od vás vzdialenejší. Pílu držte v miernom uhle k povrchu obrobku. Potom sa venujte druhému rohu a držte pílu rovnobežne s povrchom obrobku. Počas posledných niekoľkých centimetrov buďte obzvlášť opatrní a pevne držte koncovku.

3. Prst vedie pílu

Najviac chýb sa deje pri rezaní. Akonáhle je pílový kotúč v dreve nakrivo, je ťažké rez opraviť. Pílový kotúč stabilizujte stranou ukazováka.
Pri kove si pred použitím píly urobte zárez. Tým zabránite pošmyknutiu.

4. Zápästím a predlaktím vytvorte čiaru

Tým sa dosiahne rovných rezov. Okrem toho je to najlepší spôsob, ako preniesť silu na obrobok a pracovať bez únavy.

Ako vybrať ručnú pílu

5. Žiadne rohy bez pokosnice

Pokiaľ sa hrany a rohy stýkajú, potrebujete pokosné rezadlo. Potom pracuje s uhlom ako v učebnici matematiky. Obrobok upnete a necháte sa viesť lištou k čistému rezu. Pre rôzne hrúbky materiálu existujú rôzne typy pokosníc. Týmto spôsobom je možné rezať drevo, plast a mnoho ďalších materiálov pod presným uhlom.

Dobré nástroje chcú byť používané. O dobré nástroje sa však treba tiež starať. Preto vždy po práci s pílou očistite pílu od zvyškov dreva. Vo väčšine prípadov postačí suchá handrička. Občas sa však stane, že sa medzi zubami dostane lepkavá živica. V takom prípade by ste mali pílový kotúč vyčistiť pomocou odstraňovača živice.

Hrdzavý pílový kotúč ničí špičky zubov a znižuje výkon. Potom si radšej kúpte nový. Nové píly sú vyrobené s čepeľami z nerezovej ocele.

Ako vybrať ručnú pílu
hore