Návod

Ako zabudovať vaňu

Doba čítania: 3 min.
Ako zabudovať vaňu

Máte už vysnívanú svoju dokonalú vaňu? Či už sa rozhodnete pre vaňu rohovú alebo obdĺžnikovú, bude potrebné správne ju zabudovať. Náš návod vás prevedie krok za krokom pri zabudovaní vane - vašej oázy relaxu!

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Postavenie kúpeľňovej vane na nožičky:

01

Pred postavením vane musí byť najprv namontovaný vaňový odpad a prepad. Za tým účelom vaňu otočte a položte pod ňu nejaký kartón alebo podložku, aby sa neodrela. Odpadový filter potom podložte tesniacim krúžkom z tmelu...

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
02

... a spojte ho vo vnútri s odpadom. Na horný otvor vane upevnite prepad. Pomocou výstredníkovej súpravy možno krycie veko odpadu zatvárať a otvárať otočným kolieskom na prepade.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
03

Akonáhle je odpadová rúrka pripravená pre pripojenie do steny, môžete inštalovať vaňové nožičky. Pre fixáciu vane na nožičkách sa najlepšie hodia lepiace podložky. Kam nožičky nainštalovať, závisí od veľkosti a modelu vane. Tabuľka s rozmermi je pribalená k nožičkám.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
04

Kúpeľňovú vaňu teraz postavte na nožičky a miesto styku vane so stenou olemujte vaňovou profilovanou páskou. Tým zamedzíte vzniku tzv. zvukového mostíka.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
05

Pripravte si vodováhu! Teraz je potrebné vyrovnávať. Nastavujte teda vaňové nožičky tak dlho, kým vaňa nebude stáť rovno.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
06

Podlaha pod vaňou musí byť čistá, pretože po vyrovnaní vane sa nožičky olemujú a zafixujú hrudou rýchloschnúceho cementu. Vaňový odpad teraz napojte na odpadovú trúbku pod spádom 2-3 cm. Tu musíte spojovaciu rúrku skrátiť podľa potreby.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
07

Ak ste postavili vaňu na nožičky, musíte ju zamurovať. K tomuto účelu sú najvhodnejšie ploché tvárnice. Sú úzke a dajú sa ľahko rezať a lepiť na stenu. Bez problémov si môžete vyrezať ľubovoľný tvar.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu
08

Pri pokladaní tvárnic berte do úvahy hrúbku lepidla a dlaždice. Hotová obmurovka môže siahať buď k hornému okraju vane alebo môže byť o toľko širšia, aby mohol byť povrch ešte obložený dlaždicami.

Ako zabudovať vaňu
Ako zabudovať vaňu

Pozor!

So zamurovaním začnite, až keď je všetko dobre utesnené! Potom sa už môžete oddať špliechaniu.

Napojenie rúrok:

09

Pri inštalácii odpadu sa používajú rúrky odolné voči vysokej teplote (rúrky HT). Sú 15-200 cm dlhé a sú k dostaniu v menovitej šírke DN 40 - DN 150. Ak musíte naraz zmeniť smer vedenia potrubia, nevadí. K tomu môžete použiť celú škálu kolienok a odbočiek. Skrátenie sa vykonáva pomocou zarezávacej píly, rezná hrana sa potom obrúsi polkruhovitým pilníkom.

Pre inštaláciu odpadu sa používa rúrka HT v menovitej šírke DN 50. Ak sa pre ležiace potrubie používa príliš veľký priemer, môžu sa tvoriť usadeniny, zatiaľ čo u malého priemeru môže byť potrubie zaťažované a voda v ňom môže bublať. Ideálny spád u ležiacich odpadových trubiek by mal byť 2-3 cm na 1 meter. U väčšieho spádu odteká voda príliš rýchlo a môžu sa usadzovať naplaveniny: tým sa potrubie znečisťuje!

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať