Návod

Ako vymeniť kuchynskú pracovnú dosku

Ako vymeniť kuchynskú pracovnú dosku

Niet divu, že vaša kuchynská pracovná doska vyzerá tak, ako vyzerá. Každý deň je vystavená vysokej záťaži. Riešením je jej výmena. Dajte svojej kuchyni nový lesk. S nami to zvládnete!

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Odstránenie starej pracovnej dosky:

01

Ak vaša kuchyňa nevyzerá po rokoch už veľmi dobre, nemusíte ju hneď renovovať celú. Často stačí, keď vymeníte kuchynskú dosku, lebo každodenné používanie na nej zanecháva najväčšie stopy. Do spojovacích spár sa tiež môže dostať vlhkosť a okraje dosky napučia. Uvoľnite príslušné skrutky a starú dosku odstráňte.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Tip:

Výber pracovných dosiek je naozaj veľký. Najjednoduchšie bude, keď si necháte dosku odrezať priamo v HORNBACHu.

02

Vo väčšine prípadov je však nutné dosku na mieste prispôsobiť napr. šikmej stene. Preneste jednoducho nepravidelný priebeh steny pomocou dreveného kolíka a ceruzky na kuchynskú dosku a pozdĺž vyznačenej linky ju zrežte. Teraz môžete dosku prisunúť presne k stene.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Výrez na drez a varnú dosku:

03

Najprv musíte stanoviť presnú polohu výrezu. Pred rezaním si ešte raz overte rozmery. Pre správne nasadenie pílového listu vyvŕtajte v jednom rohu požadovaného výrezu otvor s veľkosťou 10 mm.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku
04

Teraz mierne pritlačte na priamočiaru pílu a ostrým pílovým listom vyrežte potrebný otvor. Dbajte pri tom na to, aby horné okraje kuchynskej dosky nepraskli.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Tip:

Pre prevedenie okrúhlych výrezov použite špeciálne zariadenie na kruhové výrezy, ktoré patrí k príslušenstvu priamočiarej píly. Pílu potom môžete viesť v požadovanom priemere ako kružidlo.

05

Ak máte všetky potrebné výrezy hotové, je treba rezné hrany ošetriť proti vlhkosti. Naneste na reznú plochu prúžok silikónu a rozotrite ho japonskou stierkou.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Montáž kuchynskej dosky:

06

Pred položením pracovnej dosky musíte presne zrovnať spodné skrinky a spojiť ich.

Teraz položte kuchynskú dosku a upevnite ju kovovými uholníkmi či ešte lepšie špeciálnymi spojkami (zloženými z horného a dolného dielu) na spodné skrinky.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Tip:

Dolnú časť spojky pripevnite na spodnú stranu kuchynskej dosky a hornú časť na bočnú stenu spodnej skrinky. Potom oba diely na seba nasaďte a zaskrutkujte. Toto spojenie je možné kedykoľvek opäť povoliť.

07

Kuchynská doska sa montuje často cez roh. Za týmto účelom musíte časti dosky spojiť pod uhlom 90°. Toto spojenie sa robí špeciálnym rezom oboch častí dosiek. Tieto rezy vám zhotovíme v oddelení prírezu dreva vo vašej najbližšej predajni HORNBACH.

Spojenie sa vykonáva tiež pomocou spojovacieho profilu. Tým sa jednoducho spojovacie miesto premostí.

Dosky možno pripraviť na spojenie takisto pomocou šikmého rezu.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Ukončovacie lišty:

08

Po položení a priskrutkovaní kuchynskej dosky a montáži drezu opatrite prechody medzi kuchynskou doskou a stenou nástennými ukončovacími lištami. Nosné a krycie profily prirežte na presnú dĺžku. Na vnútorné i vonkajšie rohy existujú špeciálne profily. U tejto metódy nie je potrebné používať šikmý rez.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku
09

Nosný profil priložte tesne k stene. Na upevnenie vopred vyvŕtajte do kuchynskej dosky otvory na skrutky (pre skrutky 3 x 20 mm použite vrták 2 mm). Po priskrutkovaní upevnite krycí profil a konce uzavrite tvarovanými profilmi.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať kuchynský drez

Chystáte sa vymeniť starý kuchynský drez? Krok za krokom vám ukážeme, ako namontovať nový. S našim videom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete!