Návod

Ako vymeniť závesné WC

Výmena závesného WC? Žiadny problém! Závesné WC zvládnete vymeniť sami lusknutím prstov. Vo video návode z projektovej dielne HORNBACH vám krok za krokom ukážeme, ako na to.

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Demontáž závesného WC

01

Pred demontážou WC si rozložte na podlahu deku či kartón. Potom zo splachovacej nádržky vyberte splachovaciu dosku. Tú posuňte trochu hore a potom dopredu. Za ňou sa nachádza rohový ventil. Ten odskrutkujte. WC možno odstrániť aj bez uzavretia rohového ventilu. Tu však musíte dbať na to, aby ste splachovaciu dosku nedopatrením nestlačili, pokiaľ nebude WC pripojené. V každom prípade by ste si mali pripraviť vedro.

 Ako vymeniť závesné WC

Rozrežte silikón pri škáre medzi stenou a WC pomocou univerzálneho noža a potom uvoľnite zakrývacie krytky a upevňovacie matice na WC. A teraz stiahnite WC dopredu zo závitových tyčí. Odstránia sa tiež obe dve rúrky (pripojovacie hrdlo a splachovacia rúrka). Zvyškovú vodu nechajte vytiecť do vedra.

Ak je na závitových tyčiach ešte protihluková izolácia, odstráni sa a nainštaluje znovu s WC. Na záver ešte odstráňte zo steny zvyšky silikónu pomocou škrabky alebo univerzálneho noža. Pevne prilepené zvyšky odstránite pomocou odstraňovača silikónu.

Montáž závesného WC

02

Ako prvé musíte skontrolovať existujúce závitové tyče, či sedia k novému WC. Odmerajte si pri WC zástrčnú hĺbku. To je dĺžka, ktorá bude potrebná pre priskrutkovanie WC pomocou upevňovacích matíc.

 Ako vymeniť závesné WC
03

Závitové tyče teraz naskrutkujte do stanovenej veľkosti. Medzera oboch dvoch tyčí musí sedieť k novému WC.

 Ako vymeniť závesné WC
04

Na pripojovacie hrdlo (silnú rúru) najprv nasaďte tesnenie. Potom naneste mazadlo na gumu a nasaďte ju na prípoj WC. Teraz položte ideálne dozadu šikmo cez zadnú stranu WC vodováhu a označte si rúrku tak, aby označenie lícovalo so zadnou stranou WC.

 Ako vymeniť závesné WC
05

Potom nasaďte pripojovacie hrdlo do stenového prípoja a označte v zarovnaní s povrchom obkladu.

 Ako vymeniť závesné WC
06

Rozdiel medzi oboma vyznačenými miestami je rozmer, o ktorý je teraz potrebné skrátiť rúrku od konca.

 Ako vymeniť závesné WC
07

Požadovaná dĺžka splachovacej rúrky sa stanoví rovnakým spôsobom ako u pripojovacieho hrdla.

 Ako vymeniť závesné WC
08

Obidve rúrky potom skráťte ručnou pílou na kov a rezné hrany obrúste pilníkom alebo brúsnym papierom.

 Ako vymeniť závesné WC
09

V tomto bode môžete finálne nasunúť obe rúrky na WC.

 Ako vymeniť závesné WC
10

Pred priskrutkovaním WC na stenu je ešte nutné nainštalovať protihlukovú izoláciu. Môžete použiť protihlukovú dosku (protihluková sada) alebo zúbkovanú rýchlomontážnu pásku. Tá plní ten istý účel. Protihluková izolácia zabraňuje prenášaniu hluku a navyše odstraňuje drobné nerovnosti na stene. Bez protihlukovej izolácie by mohlo pri skrutkovaní dôjsť k poškodeniu steny či WC.

 Ako vymeniť závesné WC
11

Potom nasaďte WC na obe závitové tyče, nasuňte plastové a kovové podložky a ručne utiahnite matice.

 Ako vymeniť závesné WC
 Ako vymeniť závesné WC
13

Skontrolujte pomocou vodováhy, či je WC vo vodorovnej polohe a potom finálne dotiahnite otvoreným kľúčom. Na záver ešte nasaďte zakrývacie krytky na matice.

 Ako vymeniť závesné WC

Montáž WC dosky

14

WC doska sa môže výrobok od výrobku mierne líšiť a tým aj montáž. Obidve upevňovacie hmoždinky zastrčte do predurčených otvorov na WC. Potom zasaďte držiaky do hmoždiniek.

 Ako vymeniť závesné WC
15

A teraz upevnite WC dosku na oba držiaky. Tie sú otočné, vďaka čomu je možné ich upraviť presne na šírku podľa WC dosky. Keď bude WC doska presne sedieť, stlačte aretáciu a sedadlo opäť odnímte. Držiaky potom finálne dotiahnite skrutkovačom a nasaďte zakrývacie rozety. Teraz nasaďte WC dosku a nechajte zapadnúť na držiaky.

 Ako vymeniť závesné WC
16

Na záver vyškárujte WC pri podlahe sanitárnym silikónom a stiahnite silikón dohladka pomocou hladidla na škáry.

 Ako vymeniť závesné WC

Tipy & triky

Bežná inštalačná výška pre závesné WC je 40 cm (+ poklop) u dospelých a mladistvých (počítané od horného okraja hotovej podlahy). To je tiež výška, v ktorej sa spravidla vyrába aj stojace WC. Rozpätie montážnych výšok sa však môže pohybovať medzi 40 (39) až ​​45 cm, u detí či invalidných osôb na vozíku sú rozmery iné. Dodržujte odporúčané údaje od výrobcu.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zabudovať závesné WC

Už vás vaše staré stojace WC omrzelo? Tak to sa potom pustite do projektu a namontujte si nové závesné WC! Je to jednoduchšie, než si myslíte. Pomôžeme vám s realizáciou projektu a vo video návode z projektovej dielne HO viac