0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 5:41. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako si zariadiť bezbariérové bývanie

Ako si zariadiť bezbariérové bývanie

V živote každého z nás môžu prísť chvíle, keď telo bude rado za to, že si ušetrí námahu. Už teraz sa dá pripraviť na bývanie bez zbytočných bariér. Vytvorte si domov bez prekážok a miesto, kde budete mať všetko po ruke.

Pripravte si domov bez prekážok

Pomaly sa vám horšie chodí, občas vám zlyhá zmysel pre rovnováhu a tiež vám slabne zrak. Schody sa stanú takmer neprekonateľnou prekážkou, do vane sa už nedostanete, kuchyňa už nie je praktická. Nenechajte to dôjsť tak ďaleko.

Pripravte sa na vek a chvíle, kedy už to tak jednoducho nepôjde.

Bezbariérové bývanie napríklad znamená, že zárubne dverí sú široké aspoň 80 cm. Pre vozíčkarov by mali byť široké dokonca 90 cm. Schody by mali mať zábradlie na oboch stranách. Cieľom bezbariérovej výstavby - čiže bezbariérovej prestavby - je, aby ste mohli svoj domov užívať bez obmedzenia aj v starobe.

Bezbariérovosť vs. bezbariérové bývanie

Pokiaľ je byt bezbariérový, nemusí to nutne znamenať, že ho môžu bez obmedzení užívať vozíčkari. Ako vozíčkar by ste sa mali vždy uistiť, že váš byt je naozaj bezbariérový.

Bezbariérový vstup

Bezbariérový vchod vám uľahčí odchod z domu a opätovný vstup do neho, a to bez asistencie.

Takto môže vyzerať bezbariérový vstup:

 • Ideálny je samozrejme bezprahový vstup.
 • Pred vchodovými dverami aj za nimi by mal byť priestor 150 x 150 m, aby ste mohli ľahko manévrovať aj s invalidným vozíkom.
 • Dverné kľučky, zvončeky a pod. by mali byť vo výške približne 85 cm.
 • Dbajte na protišmykovú podlahu, dostatočné osvetlenie a strechu, aby ste mohli stáť vždy v suchu.

Stavba rampy pre vozíčkarov

Musíte ako vozíčkar prekonávať schody, aby ste sa dostali k vstupným dverám? Nájazdová rampa pre vozíčkarov vám pomôže prekonať túto prekážku bez pomoci.

Existuje mnoho hliníkových nájazdových plošín pre invalidné vozíky, ktoré si môžete zakúpiť. Často však nespĺňajú všetky požiadavky. Namiesto toho si môžete postaviť vlastnú rampu z dreva alebo betónu.

Pri stavbe rampy pre vozíčkarov dbajte na to, aby jej sklon nepresiahol 6 %. V prípade potreby pridajte niekoľko metrov, a pokiaľ je rampa dlhšia ako 600 cm, postavte medzipodestu, kde si môžete oddýchnuť. Medzipodesta musí byť dlhá aspoň 150 cm, aby ste mali dostatok priestoru na manévrovanie.

Pri plánovaní rampy pre vozíčkarov počítajte s minimálnou šírkou 120 cm - pre úžitkovú plochu.

Nasledujúce pravidlá platia pre zábradlie rampy pre vozíčkarov vľavo a vpravo:

 • Priemer musí byť medzi 3 a 4,5 cm a inštalačná výška 85 cm.
 • Okrem toho by zábradlie malo presahovať 30 cm na začiatok a koniec schodiska.

Na začiatku aj na konci rampy musí byť dostatok miesta pre vás aj váš invalidný vozík. Tieto plochy pre pohyb a otáčanie by mali mať rozmery 150 x 150 cm.
Rampa je kompletná, keď sú na oboch stranách 10 cm vysoké deflektory kolies. V ideálnom prípade by mali byť v jednej línii so zábradlím.

Ako si zariadiť bezbariérové bývanie

Bezbariérová kúpeľňa

Klzké dlaždice, strmý vstup do vane, príliš nízke WC – v kúpeľni môže hroziť veľa nebezpečenstva, a to nielen pre osoby so zdravotným postihnutím. Tiež pre deti alebo ak musíte napríklad po úraze alebo operácii krátkodobo používať barle.

Bezbariérová kúpeľňa by mala byť predovšetkým pohodlná a orientovaná na budúcnosť. Bez ohľadu na to, či budete neskôr potrebovať kolieskové kreslo alebo invalidný vozík, je všetko ľahko dostupné a bezpečné.

Najdôležitejšie body, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri plánovaní bezbariérovej kúpeľne:

 • Potrebujete dostatok priestoru.
 • Pred WC, umývadlom a vaňou počítajte s pohyblivými plochami 120 x 120 cm. Ak plánujete pre vozíčkarov, zväčšite plochu na 150 x 150 cm.
 • Používajte sprchu v úrovni podlahy a umývadlo prístupné zospodu.
 • Myslite na úchyty na strategicky dôležitých miestach.
 • Pri nákupe sa zamerajte na protišmykové dlaždice.

Bezbariérové WC

WC vhodné pre osoby so zdravotným postihnutím má predovšetkým jednu vec: dostatok priestoru. Dostatočne veľký priestor, aby ste k nemu mohli s vozíkom prísť z boku a aby sedadlá vozíka a WC boli vedľa seba.

Pokiaľ montujete WC na stenu, uistite sa, že výška sedadla je 46-48 cm. To zaisťuje, že osoby s ťažkosťami pri chôdzi môžu WC pohodlne používať.
Odporúča sa tiež opierka chrbta a sklopné oporné úchyty vedľa toalety.

Prístupná sprcha a vaňa

Pre bezbariérovú sprchu treba počítať s pohybovou plochou 120 x 120 cm. Pokiaľ má byť sprcha dokonca bezbariérová, počítajte s rozmermi 150 x 150 cm. Sprchovací kút musí byť samozrejme v jednej rovine s podlahou, t.j. bez nepríjemných hrán. Nesmie byť o viac ako 2 cm nižší ako zvyšok podlahy. Počítajte s madlami a prípadne so sklopným sedadlom v bezbariérovej sprche.

Protišmyková podlahová krytina v sprche je samozrejme povinná

Pri použití dlaždíc dbajte na protišmykovosť v mokrom prostredí. Pokiaľ sa rozhodnete pre vaňu v úrovni podlahy namiesto dlaždíc a zdá sa vám, že je príliš klzká, existujú protišmykové podložky, ktoré môžete do vane umiestniť.

Po dokončení podlahy je čas na sprchovací kút. Odporúčame tzv. walk-in modely. Otvárajú sa do jednej strany a uľahčujú prístup do bezbariérovej sprchy.

Keď už hovoríme o vchodoch: Poznáte už vane s dvierkami? Tieto vane majú veľmi nízky prah a často sú ich vstupy dokonca v jednej rovine s podlahou. To umožňuje kúpanie aj vo vyššom veku. Strategicky umiestnené madlá vám pomôžu vstať neskôr.

Bezbariérové umývadlo

Najlepšie je zvoliť plytké umývadlo so skrytým alebo plytkým povrchovým sifónom. Kohútik musí byť ľahko dosiahnuteľný aj v sede. Nezabudnite zrkadlo namontovať tak, aby ste sa videli v stoji aj v sede. Obzvlášť praktický pomocník pri prístupnom umývadle je kúpeľňová stolička.

Ako namontovať sprchový kút a sprchový žľab bez vaničky

Bude sa do vašej kúpeľne hodiť sprchový kút? Inšpirujte sa a vyberte si ten pravý v našom e-shope. Potom sa už len stačí pozrieť na video návod z projektovej dielne HORNBACH a váš projekt sa môže začať!

Bezbariérová kuchyňa

Bezbariérová kuchyňa je predovšetkým flexibilná. Výškovo nastaviteľné pracovné plochy, rúra a umývačka vo výške bokov, dostatok miest na sedenie - kuchyňa musí byť ergonomická a pohodlná.

Pre bezbariérovú kuchyňu sú okrem iného stanovené tieto požiadavky:

 • Výška pracovných plôch musí byť prispôsobená vašim potrebám. Žijete s niekým bez postihnutia? Potom použite výškovo nastaviteľné pracovné dosky.
 • S obyčajnými základnými skrinkami sa ďaleko nedostanete. Drez, sporák a pracovná doska by mali byť prístupné. Pre umývadlo hľadajte plochý model a zvoľte pojazdné spodné skrinky. Kuchyňu tak môžete kedykoľvek prispôsobiť svojim potrebám.
 • Keď už sme pri základných jednotkách. Vyberte si plnovýsuvné pojazdy alebo skladacie a posuvné dvere. Nikdy vám tak nebude nič stáť v ceste.
 • Zaveste nástenné skrinky čo najnižšie alebo si vyberte skrinky, ktoré je možné vertikálne posúvať.
 • Kuchyňa potrebuje priestor: naplánujte priestor na otáčanie vozíka s rozmermi 150 x 150 cm.
 • Elektrické spotrebiče, ako sú rúry a umývačky riadu, by mali byť inštalované tak, aby ste ich mohli pohodlne obsluhovať. Pokiaľ ide o varné dosky, má indukčná varná doska zmysel. Teplo sa vytvára v hrnci, takže sa nemôžete popáliť, pokiaľ sa omylom dotknete varnej dosky.

Kuchynská armatúra s dotykovou funkciou

Kuchynská batéria, ktorá reaguje na dotyk, je praktická najmä v bezbariérovej kuchyni. Stačí rýchly dotyk a voda začne tiecť. V kombinácii s odnímateľnou sprchovou hlavicou získate maximálnu flexibilitu.

Interiér bez bariér

V dome alebo byte sa prekážkou môžu stať napríklad dvere do miestnosti. Bezbariérové dvere do miestností sú široké najmenej 80 cm.
Dvere prístupné pre vozíčkarov musia spĺňať ešte viac požiadaviek:

 • Dvere musia byť dostatočne široké (aspoň 90 cm).
 • Musia byť bez spodných zarážok dverí.
 • Medzi kľukou dverí a stenou musí byť vzdialenosť najmenej 50 cm. Táto vzdialenosť je potrebná ako jazdná plocha.

V ideálnom prípade by vaše dvere mali mať aj pohon a mali by sa otvárať a zatvárať stlačením tlačidla. Dverné pohony môžete jednoducho nainštalovať neskôr. Pokiaľ sa sťahujete, môžete pohony vybrať a vziať si ich so sebou do ďalšieho domu.

Vytvorte si priestor

Usporiadajte si nábytok tak, aby ste mali k dispozícii priestor s rozmermi aspoň 120 x 120 cm, najmä na dôležitých miestach, ako sú schody, skrine alebo police, aby ste sa mohli s vozíkom pohodlne otáčať. Vozíčkari potrebujú 150 x 150 cm.

Podlahy

Využite renovačné práce na inštaláciu vhodných podlahových krytín. Všetko, čo skĺzne alebo nie je pevne položené, musí byť odstránené. Podlaha by nemala byť elektrostaticky nabitá.

Naše odporúčanie: vyberte si dlaždice alebo vinyl.

Protišmykové dlaždice sú vhodné do kúpeľní a vinyl click, ktorý hreje nohy, je ideálny do obývacích izieb. Pri nákupe obkladov do kúpeľne sa zamerajte na protišmykovosť v mokrých priestoroch. Tieto informácie nájdete na obale dlaždíc - alebo samozrejme v našom e-shope.

Zabezpečenie schodov pre seniorov

Schodom sa nemožno vždy vyhnúť. Môžete ich však navrhnúť chytro. Dôležitým bodom sú madlá. Pri plánovaní sa riaďte radami pre rampy a dbajte na to, aby vnútorné zábradlie nebolo nikdy prerušené.

Podľa normy DIN 18040 sa stupne nesmú krížiť. To znamená, že horný okraj nesmie presahovať koniec nasledujúceho stupňa.

Pre jednotlivé kroky platí nasledujúce: protišmykové materiály sú základom všetkého.

Nalepovacie nášľapné rohože sú vhodné na dodatočnú montáž. Ak máte viac ako 15 schodov, mali by ste naplánovať medzipodestu – ideálne so sedadlom – aby ste sa mohli na dlhých schodoch nadýchnuť. Nezabudnite si označiť predné hrany schodov a vyhnite sa točitým schodom. Pokiaľ už nie je možné chodiť po schodoch, máte možnosť inštalovať schodiskový výťah.

Ako si zariadiť bezbariérové bývanie

Myslite na spôsob vykurovania

Uistite sa, že môžete vykurovať všetky miestnosti 365 dní v roku. To sa dá bez problémov vykonať pomocou rôznych elektrických ohrievačov. Dobrou voľbou sú infračervené panely. Môžete si byť istí úspornou prevádzkou a príjemným teplom.

Smarthome

Chytrí každodenní pomocníci

Inteligentná domácnosť vám uľahčí život. Či už chcete rozsvietiť svetlo, spustiť žalúzie alebo zapnúť kúrenie, vďaka šikovným riešeniam to všetko zvládnete jednoduchým stlačením tlačidla na svojom smartfóne.

A to nie je všetko. Chytrý zámok dverí vám otvorí vstupné dvere, keď sa k nim priblížite pomocou smartfónu. Pomocou šikovného tlačidla si môžete rýchlo privolať pomoc.

Ako vidíte, chytré technológie vám môžu uľahčiť každodenný život mnohými spôsobmi. Potrebujete bránu - takpovediac srdce systému.

Chytré tlačidlá na privolanie pomoci

Chytré tlačidlo môže spustiť núdzový scenár v tzv. panickom režime. Stlačením tlačidla môžete napríklad informovať člena rodiny o mimoriadnej udalosti prostredníctvom push notifikácie.

Chytré tlačidlo toho ale vie oveľa viac: môže vykonávať až 6 rôznych akcií. Jedným kliknutím môžete napríklad vypnúť svetlo a dvomi kliknutiami aktivovať klimatizáciu.
Chytré tlačidlo je možné umiestniť prakticky kamkoľvek, pretože nepotrebuje káblové pripojenie - je napájané z batérie.

Chytré ovládanie svetla

Dôležitú úlohu v bezbariérovom bývaní zohráva aj osvetlenie. Ideálne sú múdre LED žiarovky. Vďaka vhodnej bráne od spoločnosti SMART HOME by hornbach ich môžete ovládať nielen smartfónom, ale aj hlasovým asistentom.

Máte veľmi pravidelný denný režim? Vďaka časovému plánu sa už nemusíte starať o zapínanie a vypínanie. Alebo môžete použiť detektory pohybu, ktoré automaticky zapnú LED žiarovky pri pohybe.

Najobľúbenejší produkt
LED žiarovka Flair ViYu E27 9,5W/60W 806lm 1800-6500K - kompatibilná so SMART HOME by hornbach
LED žiarovka Flair ViYu E27 9,5W/60W 806lm 1800-6500K - kompatibilná so SMART HOME by hornbach
(1)
14,99 € / ks
A+
Smarthome

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore