Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 10:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Termín plávajúce zrejme vychádza zo spôsobu pokládky, kedy sa jednotlivé lamely spájajú prostredníctvom "zámku", akéhosi inovatívneho systému pero-drážka, ktorý má ale tú výhodu, že sa jednotlivé spoje nerozpoja. Jej veľkou výhodou je jednoduchosť a tiež možnosť následného rozobratia. A to je výzva!

Plávajúci spôsob pokládky bol najskôr typický pre laminátové podlahy. Dnes je ale možné týmto spôsobom pokladať aj podlahy vinylové, korkové a dokonca aj vrstvené podlahy drevené.

Laminátová podlaha je najdostupnejšia a asi aj najlacnejšia. Ponúka sa v pestrej škále vzorov, ktoré sa tlačia na povrch, a štruktúr. Snahou je predovšetkým imitovať drevo, v menšej miere aj dlaždice či kameň.

Pre drahšie prevedenie je typická povrchová štruktúra dreva a zrazenie pozdĺžnych a priečnych hrán.
Treba povedať, že pri niektorých prevedeniach je lamela nerozoznateľná od prírodného dreva. Rozdiel spoznáte poklepaním, laminát je na povrchu výrazne tvrdší, jeho nevýhodou je akustika, na ktorú je pri pokládke potrebné brať zreteľ a pod podlahu použiť kročajovú izoláciu. Niektorí z výrobcov na túto nevýhodu myslia a lamely sú už vybavené napr. spodnou vrstvou korku.

Čo je to plávajúca podlaha - typy a vlastnosti

Aktuálne najtrendovejšími plávajúcimi podlahami sú vinylové. Okrem iného ich môžete pokladať celoplošným lepením, existujú tiež samolepiace vinylové dielce, ktoré si laik môže nalepiť podobne ako samolepku. Pozor, vinyl vďaka svojej plasticite kopíruje podklad - z tohto dôvodu sa odporúča podklad vyrovnať čiže nivelovať.

V zásade existuje niekoľko typov vinylových podláh: Samostatné dielce vybavené klipovým systémom (sú obľúbené pre možnosť inštalácie do vlhkého prostredia napr. kúpeľne, kuchyne, technickej miestnosti). Sú veľmi tenké, preto sú najviac náchylné na kopírovanie podkladu.
Naopak dielce resp. lamely vybavené podkladom z WPC sú silnejšie, ich hrúbka je cca 6 mm. WPC, čiže wood plastic composite, je tiež odolný voči vlhkosti. Do menej zaťažených a suchých priestorov použite vinylové dielce na HDF, ktoré zabezpečia najlepšiu kročajovú izoláciu.

Vinyl je považovaný za bezúdržbový, ale je potrebné vnímať aj jeho limity. Nikdy pri ňom nedocielite dokonalú imitáciu dreva, je to plast so svojimi chemickými charakteristikami a je potrebné brať do úvahy aj jeho termoplasticitu.

Čo je to plávajúca podlaha - typy a vlastnosti

Kto hľadá užívateľsky komfortnú a teplú plávajúcu podlahu, tak by mal siahnuť po drevenej vrstvenej (všeobecne dvoj- až trojvrstvová) alebo po korkovej podlahe. Jednak ide o rokmi preverené zdravé a ekologické materiály, ktoré sú vybavené modernými zámkami k jednoduchej pokládke. Navyše sú vhodné aj na podlahové kúrenie, o čom panuje všeobecný omyl, že to v prípade drevených podláh nie je možné z dôvodu izolácie a eventuálnej rozťažnosti dreva.

Hrúbka týchto podláh je okolo 10 mm a vďaka vrstvenej konštrukcii nedochádza k "pracovaniu" dreva. Nevýhodou môže byť istá ohľaduplnosť k povrchu - podlahy môžu byť buď lakované alebo napustené tvrdým voskovým olejom. Nevýhoda budúcej údržby, ktorá spočíva v jednoduchej aplikácii tvrdého voskového oleja, je naopak vykúpená vôňou, zdravotnou nezávadnosťou a ekologickým prístupom k životu. O ňom nemôže byť v prípade vinylu ani reč.

Čo sa týka podlahového kúrenia, tak nie je potrebné mať strach zo žiadneho typu plávajúcej podlahy, ak budeme hovoriť o teplovodonom systéme s teplotou do 40 °C. Naopak, pozor na elektrické vykurovanie, ktoré nie je v betónovej či anhydridovej vrstve. Elektrické vykurovanie má veľmi rýchly nábeh a vysokú teplotu, a to rozhodne nebude slušať drevu či korku, v tomto prípade môže dôjsť k zosychaniu, pohybu a praskaniu.

Čo je to plávajúca podlaha - typy a vlastnosti

Pri výpočte výmery počítajte cca s 10% prierezom, veľmi záleží na orientácii pokládky. Je veľký rozdiel či dlhú miestnosť, napr. chodbu, pokladáte pozdĺžne či naprieč. Aby vám ostali sily na pokládku, tak počítajte napr. aj s tým, že 1 m vinylovej podlahy váži cca 10 kg. Do siedmeho poschodia bez výťahu sa jej nanosíte oveľa viac, než korkovej podlahy, ktorá je násobne ľahšia.

Prvé, čo by ste mali zhodnotiť, je charakter a rovinatosť podkladu. Nivelovať niekoľko cm rozdielnych výšok vás bude stáť viac ako nákup podlahy a jej následná pokládka. Pri betónových podkladoch je potrebné použiť parozábranu, aby vám vlhkosť nevstupovala do podlahy. To sa týka najmä prízemných miestností.

Naopak, na poschodí riešte hlukovú čiže kročajovú izoláciu podložkami pod podlahy. Najviac hluku prenášajú laminátové podlahy, najmenej korkové. Podobné je to aj s pocitom tepla.

Čo je to plávajúca podlaha - typy a vlastnosti

Na údržbu je najmenej náročná vinylová podlaha, ale určite by nemala byť takpovediac pod vodou. Ideálne je využiť profi chémiu, existujú špeciálne mopy, pady či pady s automatickýcm dávkovaním chémie.

Drevené, laminátové či korkové podlahy sa najlepšie stierajú vlhkým mopom, nie mokrým. Na drevené podlahy určite využite odborné poradenstvo a odporúčaný prostriedok.

Dúfame, že v tom nebudete príliš plávať...

hore