Základom je slnečník
Zatieni akékoľvek miesto v záhrade, jeho výhodou je mobilita. Slnečníkov je na trhu nespočetné množstvo, preto si každý môže zaobstarať model presne pre potreby svojej záhrady, terasy či balkóna. Lišia sa od seba veľkosťou, materiálom konštrukcie a tieniacej časti, tvarom aj umiestnením slnečnej clony.
Konštrukcia slnečníkov môže byť kovová (často sa používa dural a iné ľahké zliatiny), drevená alebo bambusová. Ideálne je tropické drevo odolné voči vlhkosti, napríklad eukalyptové. Slnečníky sa delia na
- s centrálnou tyčou a
- s tyčou na strane. Takéto sa nazývajú lampové.
Lampový typ slunečníku, tj. model s boční nohou, má stříšku nasazenou tak, že připomíná velké stínidlo lampy, čímž se slunečník dá umístit do rohu. Tieni rovnako ako typ s centrálnou nohou, pričom nezaberá celú terasu. Lampové slnečníky sa umiestňujú aj nad menšie bazény, záhradné jazierka alebo vonkajšie vírivky.
Strecha alebo slnečná clona môže byť vyrobená z ľahkého polyesteru alebo bavlneného plátna, podstatná je vodoodpudivá vrstva. Používa sa teflón, odolnosť zvyšuje aj akrylová vrstva. Stálosť farieb slnečníka zabezpečuje PVC odolné voči UV žiareniu. Ochranná vrstva proti škodlivému slnečnému žiareniu by mala byť samozrejmosťou pri všetkých tienidiel.
Kvalitnému slnečníku sluší otočné teleskopické rameno, ktorého pomocou možno naklonenie strechy nastaviť podľa dráhy slnka. Tyče drahších typov preto idú naklopiť a otočiť clonu proti slnku. Platí, že priemer slnečníka by mal byť čo najväčší, aby sa sklon musel upravovať menej často a hlavne – aby čo najviac tienil.
To platí pre okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové aj šesťuholníkové modely. Malý detail, na ktorý by ste pri kúpe slnečníka nemali zabudnúť, je vetrací otvor pod vrchnou časťou strechy. Týmto otvorom voľne prechádza vzduch, takže pri náraze vetra pomáha zabrániť prevráteniu slnečníka.

Voľba stabilného stojanu
Dôležitým detailom je výber stabilného stojana v prípade voľne stojaceho slnečníka alebo spôsob ukotvenia balkónového modelu. Tu hrá zásadnú úlohu bezpečnosť, pretože každý otvorený slnečník má tendenciu, ak nie je riadne zaistený, lietať a poškodzovať. Nesmie ani padať a tým ohrozovať okolie.
Drahšie typy majú stojan zodpovedajúci vzhľadu, k lacnejším sa dá dokúpiť. Asi najznámejším typom je plastový stojan, ktorý sa kvôli zaťaženiu naplní vodou alebo pieskom. Tieto najlacnejšie modely sú však vhodné len pre dočasne umiestnené slnečníky, rozhodne nie sú trvalým riešením.
Kvalitnejšie stojany sú zvyčajne oceľové a vyplňujú sa ťažkými betónovými dlaždicami, čím sa vytvorí vhodná základňa. Majú integrovanú zapustnú rúrku so skrutkami, do ktorej sa upevní tyč slnečníka. Dôležité je teda vybrať stojan podľa priemeru tyče slnečníka.
Prenosné ploché základne sú vyrobené z kameňa a ďalších hutných materiálov. Sú pojazdné, majú otvor na umiestnenie nohy a madlá na prenášanie alebo kolieska na posúvanie. Pri takýchto základniach, ktoré udržia aj najťažšie slnečníky, musíme vybrať vhodné miesto, aby napríklad nadmerne nezaťažovali povrchy, na ktorých sú umiestnené.
Pri výbere kotviaceho materiálu pre slnečník na balkón je potrebné zohľadniť aj kvalitu zábradlia, ku ktorému bude kotviť. Balkónové slnečníky nie je vhodné umiestňovať len do stojana, pretože do úvahy prichádza len model naplnený vodou alebo pieskom, čo nikdy nemôže stačiť. Ak máte slnečník na balkóne umiestnený natrvalo, resp. neslúži len krátkodobo počas doby, keď ste na balkóne aj vy, musí byť z bezpečnostných dôvodov pripevnený k pevnému podkladu, najčastejšie k zábradliu.
V prípade balkónov, lodžií a vonkajších posedení umiestnených blízko steny domu je vhodné zvážiť inštaláciu markízy alebo slnečnej plachty. Odpadnú starosti s pevným ukotvením slnečníka a tieto výrobky poskytnú podobnú, často aj lepšiu službu.

Tipy pri výbere slnečníka
Dbajte na to, aby vrecká na koncoch rebier strechy boli pevné, neroztrhali sa a rebrá z nich nevypadávali. Solídne ušitý slnečník je zvyčajne z pevnejšieho materiálu, napríklad z kože alebo koženky, alebo sú aspoň ušité a zosilnené dvojitou plachtou.
Najpohodlnejšie otváranie slnečníka je navijakom s kľučkou. Lanka sa nemôžu zamotať, pretože sú uložené v puzdre pri hlavnej tyči. Tento mechanizmus je u veľkých slnečníkov samozrejmosťou, nevyskytujú sa však u reklamných modelov, u ktorých sa predpokladá rýchla výmena.
Najčastejšie sa vyskytujú slnečníky s priemerom jeden až tri metre. Nad záhradný stôl a posedenie pre viac osôb sú určené aj slnečníky s priemerom osem metrov. Tie však vyžadujú naozaj pevnú základňu a výkonný mechanizmus otvárania/zatvárania. Tu ľudská sila nestačí. Preto pre veľké záhradné posedenia, ak sú trvalou súčasťou záhrady alebo terasy, radšej volíme markízy alebo otvorené party stany.

Pri výbere markízy sa predovšetkým zaujímate o použité materiály, pohon, uloženie látky, impregnáciu a trvácnosť.
Klasické uloženie látky spočíva v tom, že látka je navinutá na hriadeli a nie je nijak chránená pred vplyvmi počasia. Preto je hriadeľ zakrytý hliníkovou strieškou, ktorá ho chráni pred dažďom. Dnes sa však najčastejšie kupujú kazetové markízy, pri ktorých sa látka navinie do skrinky a je dobre chránená. Vďaka kazete si látka dlhšie zachová svoje farby.
Kazetová markíza uzatvára látku zo všetkých strán a chráni ju nielen pred bežnými nečistotami, ale aj pred machom, plesňami či vtáčím trusom. Odolná kazeta a ramená sú vyrobené z kvalitných zliatin hliníka a povrchovo upravené metódou práškového lakovania.
Markízy môžete bežne ukotviť na stenu aj na strop. Už pri výbere umiestnenia markízy musíte myslieť aj na pripojenie k elektrickej sieti, ak budete chcieť využívať motorické ovládanie, nie vlastné svaly. Aby slnko nízko nad horizontom markízu neosvetľovalo, odborníci odporúčajú výsuvný volán, ktorý môže mať výšku až 150 cm. Proti nízkej podvečernej slnku spoľahlivo ochráni aj bočná látková clona.
Kvalitná impregnácia tkaniny zaručuje, že markíza nebude prepúšťať vodu. Aj napriek tomu, že markízy sú vyrobené z kvalitných tkanín, nie sú to dáždniky, ale tienidlá. Pri daždi je potrebné markízu, rovnako ako ten najkvalitnejší slnečník, vždy zložiť.
Markíza by mala ladiť s farbou fasády, tvarom domu alebo strechy. Svetlé farby rozžiaria terasu aj interiér, na tmavších sú menej viditeľné nečistoty. Aj dizajn markíz podlieha módnym trendom, ale za všetkých okolností platí, že žltá farba priťahuje hmyz, ktorý pri letnom posedení v prírode nie je vyhľadávaným spoločníkom.


Inteligentné ovládanie markízy
Ste len na chvíľu preč z domu. Začne fúkať, začne pršať a vy si hovoríte: "Dokelu, tá markíza". Pravdepodobne sa to niekedy stalo každému. Riešenie existuje. Ak vykonáte upgrade pomocou funkcie Smart Home, nebude vás to už ďalej stresovať.
Nainštalujte inteligentnú roletu so zodpovedajúcou riadiacou jednotkou SMART HOME by hornbach a môžete markízu ľahko ovládať prostredníctvom smartfónu. Môžete určiť o koľkej sa má automaticky zasunúť a vysunúť, a kedykoľvek ju počas jazdy ovládať.
Môžete tiež pripojiť snímač jasu alebo teploty. Pokiaľ potom definujete pravidlá, t.j. pri akej teplote alebo jase sa má markíza zaťahovať a vyťahovať, markíza sa riadi takmer automaticky.
Na inštaláciu markízy je potrebná odborná pomoc
Aj keď sa roleta montuje rýchlo, na odbornú inštaláciu potrebujete pomoc elektrikára. Tak na to nezabudnite.

Ďalším tipom, ako chrániť časť záhrady, terasy alebo bazénu pred slnečnými lúčmi a nadbytkom škodlivého UV žiarenia, je tieniaca plachta. Kvalitná plachta zachytí až 90 percent lúčov. Na výber je mnoho tvarov, osvedčili sa trojuholníkové, štvorcové alebo päťuholníkové plachty.
Rovnako široká je aj ponuka farieb. Tieniacu plachtu možno pripevniť buď prirodzene na prírodný materiál v okolí tienistej miesta (stromy), alebo zapustiť stĺpy alebo tyče do miest, kde bude plachta umiestnená. Musíme brať do úvahy nápor vetra, takže ukotvenie k tyčiam a kolíkom je nevyhnutné pri slnečných plachtách veľkých rozmerov.
Nech už plachtu upevňujete akýmkoľvek spôsobom, nevyhnete sa lanám a železným súčiastkam, ktoré sú súčasťou každého výrobku. Na montáž budete potrebovať plachtové lano, hasičské karabínky z nehrdzavejúcej ocele, nerezový napínač lana a nerezové skrutky s očkami.
V súčasnosti sú veľmi obľúbené balkónové tieniace plachty. Štvorcový tvar vyrobený z polyetylénu s vysokou hustotou je riešením pre takmer každý balkón. Možno ich totiž upevniť na strop, na stenu aj na zábradlie, čím je výrobok príkladne univerzálny.

Párty stany, alebo aj záhradné stany, dokážu chrániť pred slnkom, rovnako ako pred nepriaznivým počasím. Pri výbere veľkosti vychádzame z toho, koľko ľudí sa bežne nachádza v našej záhrade.
Na rodinné „grilovanie“ bohate postačí model 3x3 metre. Ak radi a často organizujeme väčšie akcie, vhodná je veľkosť 3x6 metrov. Samozrejme existujú aj oveľa väčšie varianty vrátane profesionálnych stanov, ktoré pojmú svadbu aj golfový turnaj. Také si však radšej požičiame a stavbu prenecháme profesionálom.
Dôležitý je výber konštrukcie vášho nového záhradného spoločníka. Na trhu sú k dispozícii party stany s dvoma typmi konštrukcie – klasickou a nožnicovou.
Klasická je lacnejšia, ale náročnejšia na postavenie, pretože jednotlivé diely sa musia navzájom spojiť. Nožnicová konštrukcia je o niečo drahšia, ale stan sa stavia jednoduchšie. Nožnicový stan stačí roztiahnuť a tým pripraviť konštrukciu na umiestnenie plachty. Party stany sú k dispozícii v najrôznejších farbách a tvarových prevedeniach, ako pri všetkých výrobkoch z kategórie tienenia, aj pre ne platí, že vhodnejšie sú svetlejšie farby, z hľadiska údržby sa však cenia tmavšie farby.
Nezabudnite ani na odolnosť stanu. Ak ho máte len na bežnú ochranu pred slnkom, postačí štandardná tkanina. Ak má stan chrániť aj pred dažďom, je vhodné zvoliť tkaninu s obsahom PVC s čo najvyššou gramážou. Na stane, ale ani na iných tienidieloch sa neoplatí výrazne šetriť, pretože ich nekupujeme len na jedno leto. Očakávame, že nám budú slúžiť v záhrade a chrániť nás čo najdlhšie.