Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 13. 12. 2024 o 6:12. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Interiérová ochrana proti slnku je žiadaným vybavením. Vybrať tú pravú závisí od mnohých faktorov. Predovšetkým je to otázka vkusu a technických možností. Môžete kombinovať farby, design a materiály. V zásade ide ale hlavne o to, aby ste mali interiérové zatienenie, teplotu a lúče pod kontrolou.

  • Farby: Teplé farby miestnosť zútulnia, chladné farby sa naopak viac hodia k modernému vybaveniu.
  • Materiály a látky: Od avantgardných, cez klasické až po moderné. Hlavne nech interiéru pristanú.
  • Kombinácia: Závesy so žalúziami by mali byť zladené.

Okrem dizajnu a vkusu je najdôležitejším faktorom orientácia miestnosti. Pokiaľ všetko dobre premyslíte, tak môžete zohľadniť meniacu sa polohu slnka a dokonca ju využiť vo svoj prospech.

Správna ochrana pred slnkom môže zabrániť tomu, aby bol váš domov v lete neznesiteľne horúci. V zime a v noci vám interiérové zatienenie naopak zabráni prechladnúť.

Dvojvrstvová plisovaná tkanina vytvára izolačné vzduchové vankúše medzi tkaninami. Táto špeciálna štruktúra chráni pred tepelnými stratami v zime a pred horúčavou v lete. Tento účinok je umocnený rozmerovo presnou montážou. S voštinovými plisé žalúziami možno dosiahnuť úsporu energie až 25%.

Vaše deti potrebujú mať možnosť voľného pohybu bez obáv, a to najmä doma. Myslite teda aj na to, že žalúzie a rolety ovládané retiazkami a šnúrami sú pre deti nebezpečné. Od roku 2014 sú bezpečnostné predpisy na úrovni EÚ jasne upravené.

  • Slučky s napínacím zariadením alebo ťažnou šnúrou sú veľmi odolné proti roztrhnutiu, preto musia končiť najmenej 150 cm od podlahy a musia byť pripevnené k stene.
  • Reťaz je možné nastaviť tak, aby sa pretrhol pri zaťažení 6 kg. V takom prípade môže končiť 60 cm nad podlahou.
  • Pokiaľ nie je známa prevádzková výška, môže byť reťaz alebo šnúra dlhá maximálne 100 cm.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Či už na stenu alebo strop, do výklenkov, na okná alebo do zasklievacích líšt - podľa typu slnečnej ochrany existujú rôzne typy inštalácie. Aby ste si mohli zaobstarať zatienenie v správnej veľkosti, mali by ste vziať do úvahy nasledujúce rozmery okien.

Zapíšte si nasledujúce rozmery:

  • Rozmery skla
  • Okenné krídlo
  • Výklenok (voľný priestor)
  • Montážna výška (výška nad podlahou)

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Nezáleží tak úplne na tom, aký typ zatienenia si vyberiete - plisované žalúzie, rolety a žalúzie je možné priskrutkovať buď na stenu, alebo na strop.

Zverné držiaky umožňujú montáž bez vŕtania a skrutkovania. S týmito praktickými pomocníkmi môžete svoj nový výrobok pripevniť rýchlo a priamo na okno. Zverné držiaky sa priskrutkujú k oknu a ochrana proti slnku sa k nemu prichytí.

Žalúzie sú nestarnúcou a univerzálnou klasikou. Je to skvelá ochrana súkromia, interiérové zatienenie a slušivý dizajnový prvok. V ponuke žalúzií nájdete všetko od lesklých kovových alebo zamatovo matných povrchov z hliníka, PVC, Art Wood až po drevené žalúzie v mnohých farbách.

Vďaka nastaviteľným lamelám môžete plynule regulovať vplyv svetla a jas v miestnosti. To je rozhodujúca výhoda oproti roletám a závesom, a to najmä v miestnostiach orientovaných na juh.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Žalúzie sú vhodnou ochranou súkromia, napr. v kúpeľni. Lamely je možné nastaviť tak, aby nikto nevidel dovnútra a svetlo stále prechádzalo škárami v lamelách. Pri nákupe sa uistite, že je nová žalúzia vhodná do vlhkých miestností.

Žalúzie sa odporúčajú aj do pracovne. Zabraňujú oslňovaniu slnkom alebo odrazom od monitorov, ale stále prepúšťajú dostatok svetla. Žalúzie sú preto vhodné najmä do miestností s počítačmi.

Žalúzie sa veľmi ľahko čistia bez toho, aby ste ich museli demontovať. Zatvorte lamely tak, aby ste mali pred sebou takmer hladký povrch - ten potom môžete jednoducho povysávať alebo utrieť antistatickou handričkou. Pokiaľ vám to nestačí, môžete použiť aj jemné mydlo, napr. s prípravkom na umývanie riadu.

Ojedinelé škvrny môžete odstrániť čističom na lamely alebo handričkou namočenou v metylalkohole. Nezabudnite povrch s čističom vopred vyskúšať, aby farba zostala po vyčistení na lamele - a nie v handričke.

Plisé žalúzie sú všestranne využiteľné. Spájajú v sebe funkčnosť a design. Plisé žalúzie, sú k dispozícii v niekoľkých variantoch a je možné ich prispôsobiť všetkým tvarom okien.
Povrch plisej žalúzie vytvára v miestnosti zaujímavé svetelné efekty. Pokiaľ sú plisé posunuté tesne k sebe, pôsobia žalúzie jemne, zatiaľ čo farby sú pestré. Pokiaľ sú záhyby od seba viac stiahnuté, plisé roleta pôsobia výraznejšie - farby však pôsobia nenápadnejšie, pretože cez ne presvitá viac svetla.
Plisé žalúzie sú energeticky úsporné. Najmä s voštinovými plisé žalúziami môžete ušetriť až 25% energie.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Pokiaľ je plisé roleta mierne znečistená, môžete ju starostlivo povysávať. Dôkladné čistenie je nutné vykonávať každé 2 až 3 roky. V takom prípade je možné plisé roletu vyprať buď parným čističom, alebo ručne. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku prania by ste mali dodržiavať nasledujúce body:

  • Plisé žalúziu úplne zatlačte k sebe a oddeľte ju od držiaka.
  • Vytiahnite látku tak ďaleko od seba, aby voda mohla preniknúť do látky.
  • Potom ju namočte do teplej vody (cca 30 stupňov) s trochou jemného pracieho prostriedku alebo prostriedku na vlnu. To sa najlepšie vykonáva vo vani alebo vo veľkej mise.
  • Nechajte tkaninu namočenú 15 až 20 minút.
  • Tkaninu trochu viac roztiahnite a pomaly plákajte zo strany na stranu. Nedrhnite látku veľkou silou; na odstránenie škvŕn tiež nepoužívajte predmety s ostrými hranami - poškodili by ju.
  • Potom látku opatrne vyžmýkajte.
  • Potom plisé roletu opäť mierne roztvorte a opatrne ju opláchnite čistou vodou.
  • Plisé roletu opäť stlačte a opatrne vytlačte zostávajúcu vodu.
  • Látku zaveste vlhkú a zloženú do držiaka a nechajte ju 10 až 12 hodín schnúť - nezabudnite nechať plisé látku počas sušenia zatvorenú, pretože len tak sa zachovajú záhyby. Či sa vám oplatí čistenie špecializovanou firmou je treba preveriť v každom jednotlivom prípade.

Rolety sú farebné a všestranné. Sú tiež lacné, ľahko sa používajú a ponúkajú obrovský dizajnový potenciál. Rolety sú k dispozícii v mnohých farbách a sú vhodné do každého obytného priestoru. Vytvárajú rôzne svetelné nálady. Rolety je možné tiež ideálne kombinovať s farebnými závesmi. A sú vhodné pre širšie okná.

Kde je možné rolety použiť? Zatemňovacie rolety sú vhodné najmä do spální, pretože môžu miestnosť úplne zatemniť. Sú preto ideálne aj do detských izieb.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Pokiaľ si nie ste istí, či môžete roletu vyprať, mali by ste hrať na istotu a použiť starý domáci trik: Použite hrubú flanelovú prachovku, namočte ju do múky a potrite s ňou roletu. Teraz stačí povysávať a roleta je čistá.
Škvrny môžete vymazať obyčajnou gumou na gumovanie.

Pokiaľ máte doma dobrý parný čistič, môžete roletu vyčistiť aj pomocou pary. Prípadne môžete roletu vyprať jemným roztokom čistiaceho prostriedku:

  • Do veľkej nádoby alebo do vane nalejte teplú vodu. Teplota vody by nemala presiahnuť 30 stupňov Celzia, inak by sa látka mohla zdeformovať alebo skrehnúť.
  • Žalúziu odskrutkujte a vložte ju do vody. Nechajte žalúziu chvíľu namočenú, nečistoty sa potom samy uvoľnia. Škvrny môžete zotrieť handričkou.
  • Ešte mokrú žalúziu upevnite na pôvodné miesto, aby mohla na vzduchu dobre vyschnúť. Nepoužívajte teplovzdušnú pištoľ ani fén, aby ste urýchlili proces schnutia, pretože by došlo k poškodeniu látky.

Vertikálne žalúzie sú ideálnym riešením na zatienenie veľkých plôch. Ponúkajú mnoho možností prevedenia, poskytujú optimálnu ochranu súkromia pre veľké okná a je možné ich nastaviť tak, aby neoslňovali. Najmä pred vysokými oknami sa vertikálne žalúzie prejavia v celom svojom spektre.
Lamelová clona je v podstate vertikálne vyrovnaná žalúzia - je možné s ňou plynule regulovať dopad svetla. Často tak vzniká zaujímavá hra svetla a tieňa.

Vertikálne žalúzie sú vhodné do pracovne - najmä do miestností s veľkými oknami, pretože sú k dispozícii závesy s obzvlášť širokými a vysokými lamelami. Špeciálne vlastnosti vertikálnych žalúzií ich predurčujú na použitie najmä v otvorených priestoroch a sú k dispozícii aj v nehorľavých materiáloch.

Zvislé usporiadanie lamiel má dve rozhodujúce výhody: Lamely sa nemôžu prehýbať, krútiť ani ohýbať a nešpinia sa tak rýchlo ako vodorovné lamely žalúzií. Lamelové závesy by sa mali čistiť každé dva až tri roky. V miestnostiach s intenzívnym slnečným žiarením sa nečistoty do lamiel prakticky vypaľujú.

  • Najlepšie výsledky dosiahnete, keď lamely pred umývaním cez noc namočíte.
  • Pokiaľ si nie ste istí, či môžete vertikálne žalúzie prať, mali by ste ich najskôr vyskúšať na jednej lamele.
  • Lamely môžete utrieť vlhkou handričkou a v prípade potreby jemným mydlovým roztokom (napr. prostriedkom na umývanie riadu) a ošetriť čistou vodou.
  • Na dôkladné čistenie uvoľnite spojovacie retiazky a závažia. Potom môžete lamely jednoducho vykúpať v mydlovej vode a následne opláchnuť.
  • Pokiaľ nie sú lamely príliš znečistené, často postačí ich vysať alebo utrieť suchou handričkou. Na tento účel sa odporúčajú antistatické utierky.
  • Pokiaľ sú vertikálne žalúzie umývateľné, môžete lišty voľne zrolovať a upevniť gumičkou. Začnite hore, pretože tam je znečistenie najmenšie.
  • Lamely je možné prať v sieťke na bielizeň ako jemnú bielizeň na 30 stupňov - nesušte v odstredivke! Použite jemný prací prostriedok, prípadne prostriedok na záclony pre biele lamely. Po vypraní nechajte lamely uschnúť na uteráku na okraji a potom ich vlhké zaveste.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Posuvné panelové záclony, nazývané aj japonské steny, sú moderné a nadčasové. Jednotlivé látkové panely je možné flexibilne posúvať, čím poskytujú dobrú ochranu súkromia a blokujú slnečné svetlo. Najmä na veľkých oknách alebo ako rozdeľovače miestností sa môžu predviesť v plnej kráse.
Posuvné závesy je možné namontovať buď v rade, alebo sa prekrývajú vedľa seba, a to v rovnakých alebo rôznych dĺžkach. Pretože látkové panely nepadajú plynule, ale visia pevne dole, dáva sa prednosť pevným látkam, ako je voál, organza alebo batist.

Panelové závesy sú vhodné napríklad do obývacej izby – najmä na veľké okná balkóna alebo terasy. Blokujú priame slnečné svetlo, dajú sa flexibilne posúvať pred oknom a poskytujú súkromie. Posuvné závesy je možné použiť aj ako deliace priečky miestností, napr. na oddelenie šatne od spálne.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Posuvné závesy treba čistiť každé 1 až 2 roky. Látkové panely sú často vyrobené z materiálov, ktoré nemožno prať, ale pokiaľ ich starostlivo vyperiete ručne, budú opäť žiariť.

  • Odstráňte posuvnú záclonu z okna a vytiahnite látkové panely zo záclonovej tyče.
  • Dlhé látkové panely je najlepšie vyprať vo vani. Použite teplú vodu s trochou jemného pracieho prostriedku a nechajte látku chvíľu namočenú.
  • Potom ich opláchnite čistou vodou a nechajte odkvapkať. Nežmýkajte ich, aby nedošlo k nevzhľadnému pokrčeniu.
  • Pokiaľ je panelová záclona prateľná, môžete jednotlivé panely vyprať aj v práčke na 30 stupňov.
  • Je dôležité, aby ste látkové panely zavesili, kým sú ešte vlhké. Potom sa obvykle samé vyhladia.

Záclony oblečú vaše okná a zútulnia miestnosť. Nepriehľadné alebo priehľadné, klasické alebo farebné, jednofarebné alebo vzorované. Farby siahajú od svetlo bielych a béžových tónov až po antracitovú, šedú, fialovú alebo modrú. Použité látky sú prevažne bavlna a polyester. Existujú však aj obzvlášť kvalitné záclony z ľanu alebo viskózy.

Záclony a závesy sa s obľubou vešajú do spálne, obývacej izby a jedálne. Sú však vhodné aj do akejkoľvek inej miestnosti. Záleží na tom, na aký účel majú slúžiť a ako je miestnosť využívaná. Napríklad závesy s tepelnou alebo akustickou funkciou môžu mať vďaka svojim tepelne regulačným a hluk tlmiacim vlastnostiam pozitívny vplyv na našu pohodu.

Ťažké a farebne výrazné látky dodávajú miestnosti charakter – najmä v priestranných miestnostiach pôsobia efektne a tiež odháňajú zvedavé pohľady. Priehľadné a jemne splývavé tkaniny dodávajú miestnosti určitú ľahkosť. Sú obzvlášť lichotivé v malých miestnostiach.

Tipy na najlepšie zatienenie interiéru

Aby ste sa zo záclon a závesov mohli tešiť po dlhú dobu, zhromaždili sme pre vás všetky dôležité tipy a triky týkajúce sa starostlivosti a čistenia:

  • Záclony a dekoračné látky by sa mali prať každých 3-6 mesiacov.
  • Na čistenie používajte špeciálne pracie prostriedky na záclony (pre biele tkaniny) alebo jemné pracie prostriedky (pre farebné tkaniny).
  • Zásadne neperte záclony na viac ako 30 stupňov (pozrite sa na pokyny na údržbu, má to zmysel).
  • Tesne pred praním záclony zložte, predtým starostlivo povysávajte alebo vyklepte prípadné nánosy prachu.
  • Pred praním odstráňte všetky závesy (kovové krúžky, spony a pod.).
  • Na práčke vypnite funkciu odstreďovania, pretože len niektoré záclonové a dekoračné tkaniny znesú žmýkanie.
  • Na konci pracieho cyklu odstreďte len krátko, aby sa stratila hrubá vlhkosť. Potom zaveste a nechajte sušiť.
  • Nekrčivé tkaniny je možné zavesiť priamo na okno, ostatné tkaniny treba vyžehliť.
  • Upozornenie: Pri žehlení dodržujte pokyny na starostlivosť.

Premýšľali ste niekedy o kombinácii záves-žalúzie-roleta-záclona atď?
Svetlo a jas vytvárajú pocit pohody. Vyberajte závesy, ktoré do miestnosti počas dňa prepúšťajú veľa svetla. Vytvoríte tak pozitívnu atmosféru a miestnosť bude pôsobiť väčšia a priateľskejšia.

  • Všeobecne platí, že krátke záclony alebo závesy viac zdôrazňujú okno ako samostatný objekt. Dlhé závesy ho naopak viac integrujú ako súčasť celej plochy steny.
  • Pri výbere farieb by mal fungovať celkový obraz – záclony a ostatné zatienenia by mali ladiť s podlahovou krytinou, nábytkom a spol. Pokiaľ máte viac záclon, odporúča sa kombinácia jednofarebných a potlačených záclon v rovnakom tóne.
  • Malým miestnostiam prospejú látky s malým vzorom. Veľké, opulentné vzory sú príliš dominantné a v malých miestnostiach pôsobia tiesnivo – vo veľkých miestnostiach pôsobia efektne.
  • Tkaniny so zvislými pruhmi robia nízke miestnosti vyššie. Naopak veľmi vysoké miestnosti a okná môžu pôsobiť opticky nižším dojmom vďaka vodorovným pruhom.

hore