Pórovinové a kameninové dlaždice

V rámci jednotlivých typov dlažieb a obkladov rozlišujeme okrem štrbinových dlaždíc väčšinou medzi pórovinovými a kameninovými dlaždicami.

Pórovinové dlaždice

Tento druh obkladov je vhodný pre úpravu interiéru a používa sa prevažne na obloženie stien. Pórovinové dlaždice sa vyrábajú z hliny, kaolínu (nespevnená svetlá hornina reziduálneho pôvodu), kremeňa a kriedy (alebo vápenca).

Z týchto materiálov sa po pridaní vody pod tlakom vytvaruje polotovar a po následnom vysušení vypáli pri teplote 1 200°C. Po ukončení tohto procesu získa obklad svoju jedinečnú glazúru. Skladá sa zo zmesi jemne namletých sklených surovín a vody. Vypálením glazovaného povrchu nakoniec vznikne hotová dlaždica.

Tip:

Pórovinové dlaždice sú vďaka svojim veľkým pórom nenáročné na údržbu a čistenie a zároveň sú odolné proti domácim čistiacim prostriedkom, kyselinám a lúhom. Nie sú však určené pre vonkajšie použitie.

Typy dlaždíc a ich výroba

Kameninové dlaždice

Tento typ dlažby sa od pórovinových obkladov líši iným zložením materiálu. Obmedzená schopnosť prijímať vodu a prítomnosť živca, zvyšuje odolnosť materiálov týchto dlaždíc voči vplyvom počasia, a preto sú ideálne pre použitie v exteriéri. Kameninová dlažba je dostupná s glazúrou alebo bez nej. U glazovaných kameninových dlaždíc je farba dlažby určená farebnou glazúrou.

V prípade neglazovaných dlaždíc sa príslušná farba pridáva priamo do materiálu. Pri výrobe kameninových dlažieb je teplota po vypálení a lisovací tlak výrazne vyšší ako v prípade pórovinových obkladov.

Tip:

Ak požadujete od vašej novej dlažby vyššiu pevnosť, zaťažiteľnosť, mrazuvzdornosť a odolnosť voči kyselinám, rozhodnite sa pre nákup kameninových či štrbinových dlaždíc.

Mozaikové dlaždice

Dodajte vášmu interiéru ten správny glanc! Ak napríklad v kúpeľni skombinujete veľkoformátové dlaždice s mozaikou lepenou na sieti, dosiahnete jedinečný a pôsobivý vzhľad.

Mozaikové dlaždice majú mnohostranné využitie a dajú sa ľahko a rýchlo nalepiť. S týmto druhom dlažieb a obkladov vytvoríte oblé tvary, rohy s ostrými hranami či prechody celkom podľa vašich predstáv. Bez ohľadu na to, či plánujete obložiť stĺpy, saunu, kuchyňu, kúpeľňu či rad ďalších interiérov, vašim kreatívnym nápadom sa medze nekladú.

Typy dlaždíc a ich výroba

K dispozícii sú nasledujúce varianty mozaiky:

  • Sklenená mozaika
  • Sklenená mozaika s prírodným kameňom
  • Mozaika z prírodného kameňa (napr. riečne kamienky)
  • Keramická mozaika
  • Prírodná mramorová mozaika
  • Mramorové mozaikové tyčinky

Najobľúbenejší produkt

Keramická mozaika CG SB09 biela/modrá 30 x 30 cm
Keramická mozaika CG SB09 biela/modrá 30 x 30 cm
Artikel Rating  (1)
4,25 € / ks (47,75 €/m²)

Dlažby a obklady z prírodného kameňa

Dlažby a obklady z prírodného kameňa navodzujú elegantný dojem a kvalitný pocit z bývania. Prírodný kameň sa skladá z najrôznejších materiálov. Podľa spôsobu vzniku prírodného kameňa rozlišujeme zväčša medzi žulou a mramorom.

Vzhľadom na to, že sa jedná o kamene vyskytujúce sa v prírode po mnoho miliónov rokov, je každá dlaždica z prírodného kameňa unikátna a jedinečná.

Typy dlaždíc a ich výroba

Pôvod prírodných kameňov

Žula je mrazuvzdorná, pevná vyvretá hornina, ktorá je vhodná ako pre vnútorné, tak i vonkajšie použitie.

Mramor sa používa prevažne v interiéroch. Ťaží sa v niekoľkotonových blokoch v kameňolomoch a potom sa narezáva na dosky pomocou rámovej či diamantovej lanovej píly.

Materiálu dlažby a obkladu z prírodného kameňa neuberajú na kráse ani odchýlky vo sfarbení a štruktúre, žilkovanie či výskyt otvorených miest. Pre dosiahnutie atraktívnej hry farieb odporúčame pri pokládke pracovať súčasne s dlaždicami z rôznych balení.

Jednoduché kladenie dlaždíc z prírodného kameňa

Kladenie dlažby so systémom "CLICK".

Naše dlaždice z prírodného kameňa sú vybavené špeciálnym systémom pre ich ľahšiu a rýchlejšiu pokládku:

  • suchá pokládka bez použitia lepidla alebo škárovacej hmoty,
  • jednoduchá montáž vďaka nástrčnému systému,
  • dlažba je ihneď pochôdzna a plne zaťažiteľná,
  • dlažbu je možné kedykoľvek demontovať.

Ako obložiť stenu prírodným kameňom

Premýšľate o zmene? Potrebuje váš interiér oživiť? Potom sú dekoratívne obklady z prírodného kameňa tou správnou voľbou. Ako obložiť stenu prírodným kameňom vám názorne ukážeme v skvelom video návode z projektovej dielne HORNBACH.

Typy dlaždíc a ich výroba