Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 13. 12. 2024 o 14:37. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Malé geometrické útvary, pre ktoré sa zaužíval názov mozaika, ľudia skladajú už viac ako 5 000 rokov. Zachovali sa exempláre z Indie, Grécka či Perzie. V súčasnosti slúži mozaika ako ozdobná záležitosť. Mozaikové, vďaka pestrej ponuke rozmerov aj variantov, môžu byť aj celé bazény či luxusné vane.

Mozaika každopádne dokáže rozsvietiť aj pomerne "nudný" obklad z veľkoformátových obkladačiek, kedy sa mozaika aplikuje na menšie plochy, ktoré sa potom stávajú doslova umeleckým dielom.

Vzhľadom na to, že sa mozaika vyrába z najrôznejších materiálov, vrátane luxusných, dodáva miestnosti výnimočnosť. Možno ňou obložiť akýkoľvek priestorový prvok, úzkymi pruhmi môžete oživiť napríklad zrkadlo. Nie je od veci vložiť mozaikové prvky medzi obklad namiesto ozdobných dlaždíc alebo ju použiť namiesto tradičných lištel na začistenie plochy.

6 otázok pri výbere mozaiky

Mozaikami možno obložiť aj oblé plochy a oživiť nimi jednoduché obklady a dlažby. Používajú sa na steny alebo podlahy, pristanú interiéru aj exteriéru, nevadí im vlhké ani mokré prostredie.
Môžu byť glazované, lesklé i matné. Ako sa komu páči. Pre mozaiku platí osvedčené príslovie, že v jednoduchosti je krása. Mozaika totiž doladí každý priestor.

Môžeme nimi obložiť veľkú plochu alebo prostredníctvom nich len vypichnúť detail.
Najbežnejšie sú mozaiky keramické a sklenené. Sú ich stovky druhov v kompletnej farebnej škále, takže neexistuje obklad, ku ktorému by sa nenašla mozaika.

6 otázok pri výbere mozaiky

Kamenné mozaiky sa používajú nielen na obkladanie stien, ale aj podláh. Mávajú vzhľad kameňa, matný povrch a sú vhodné pre chôdzu naboso aj pre podlahové vykurovanie.

Typ z kameniny je mrazuvzdorný, takže je vhodný aj do exteriéru. Kamenná mozaika pristane aj okoliu krbov alebo väčšej ploche dominantnej steny obývacej izby.

Halám, obchodným priestorom, ale aj obývacím izbám pristanú mozaiky z prírodného kameňa. Sú zaujímavé svojím geometrickým riešením, keď sa používa nielen klasický štvorec a obdĺžnik, ale aj trojuholník či viacuholníky. Ich cenu určuje použitý materiál, pretože mozaika z prírodného kameňa sa vyrába napríklad aj z mramoru či iných drahších kameňov.
Vyššia obstarávacia cena je ale spoľahlivo vykúpená perfektným vzhľadom s nádychom luxusu.

6 otázok pri výbere mozaiky

Kovové mozaiky zušľachtia každý interiér, ktorý sa štylizuje do futuristickej podoby. Spravidla sa vyrábajú z nerezu, ale napriek tomu sa odporúča aplikovať ich mimo mokré či vlhké prostredie.
Kovové mozaiky sa hodia na steny, kde môžu vytvárať neuveriteľné obrazce plné efektov.Sú totiž dodávané nielen v tradičnom a usporiadanom štvorci, ale aj v tvare plástov alebo úzkych elegantných obdĺžnikov kladených vedľa seba v reťazcovom usporiadaní.

Napríklad hliníkové obklady s brúseným povrchom striebornej farby sú večné a luxusne vyzerajúce. Ešte väčší efekt, ak je k tomu vhodný interiér, urobia mozaiky v kombinácii zlatá - čierna, ktoré patria k špičke vo svojej kategórii.

A ak sa v nespočetnom množstve ponúkaných typov, materiálov a vzorov nedokážete rozhodnúť, voľte mozaiku zostavenú do dlaždice z rôznych materiálov. Vhodné kombinácie vytvárajú dokonalé efekty.

Existujú mozaiky, ktoré vo finále vyzerajú aj ako drevo, hoci sú vyrobené zo sklenených a kamenných komponentov a sú doplnené napríklad o kovové akcenty. Mozaiky mix sa taktiež vyrábajú aj v inom ako štvorcovom prevedení, takže môžete popustiť uzdu fantázií.

Mozaiky sa pre uľahčenie obkladania predávajú na hárkoch podlepených na rubovej strane papierovou sieťou. Papierová sieť je neoceniteľná hlavne pri oblých tvaroch. Ide o ideálne riešenie všade tam, kde sa obkladajú zakrivené plochy.
Výrobcovia obkladov našli tiež fintu na uľahčenie práce s dlaždicami, ktoré sa len tvária ako mozaika. Fungujú ako tabuľka čokolády, aj tu je možné jednotlivé časti ľahko odlomiť.

Vyškárovaním po dokončení obkladania vzniká dojem celistvej mozaikovej plochy, a pritom je cena takej "mozaiky" výrazne nižšia. Súčasné interiéry a exteriéry ale využívajú vo veľkej väčšine strojovo vytvárané mozaiky, ktoré sa stali evergreenom nielen našich kúpeľní a kuchýň.

6 otázok pri výbere mozaiky

Mozaiky sú väčšinou dodávané v lepenke s veľkosťou formátu 30 x 30 cm, ktorý uľahčuje prácu svojou optimálnu veľkosťou. Vďaka výrobcom vytvorenej presnej štruktúre škár tieto lepenky eliminujú aj prípadnú nerovnosť priebehu škár. Tá by nepríjemne vynikla, ako varujú odborníci, najmä vo veľkej obkladanej ploche.

Delenie lepenky na menšie diely je jednoduché a postačí na to odlamovací nôž alebo nožnice. Pri príprave podkladu je výhodné mať na pamäti, že je možné pokladať len celé diely mozaiky. Rezanie prvkov (kociek) je pomerne náročné a vyžaduje veľkú trpezlivosť. V prípade malých formátov 2,3 x 2,3 cm platí pravidlo, že nemožno oddeliť časť menšiu ako je polovica kocky.

Prepletaná mozaika kombinuje obdĺžničky 2,3 x 7,3 cm s klasickým formátom drobnej kocky 2,3 x 2,3 cm. Vďaka kontrastu metalických efektov a lesklých glazúr mozaika dostáva nový 3D efekt. V súvislosti s kombinovaním podlhovastého formátu so štvorcovým vyžaduje práca s pletencom odlišný spôsob kladenia.
Pletencová mozaika je vhodná na použitie najmä na rovných plochách, vďaka podlhovastým segmentom nie je vhodná na zaoblenie pod veľkým uhlom.

Niet sa čoho báť. Na lepenie mozaiky je ideálne použiť flexibilné biele lepidlo určené priamo na mozaiky. Prelínajúce sa biele lepidlo tak v drobnej mozaike pri škárovaní neskreslí odtieň používanej škárovacej hmoty.

Kúpeľne a kuchyne sú miestami, kde často pracujeme s rôznymi agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu škáry porušiť či znečistiť. Z tohto dôvodu je vhodné používať škárovacie hmoty so zvýšenou odpudivosťou vody. Treba mať na zreteli, že výrazné farby škár úplne menia charakter celého keramického výrobku. Výrobcovia preto odporúčajú používanie neutrálnej bielej, béžovej alebo šedej škárovacej hmoty.

6 otázok pri výbere mozaiky

Naplánujte si prácu s mozaikovými obkladmi tak, aby sa kládli až nakoniec. Priestor vymedzte veľkoplošnými obkladmi. Ideálne je, ak zvolíte šírku medzery podľa veľkosti mozaikového obkladu.

Mozaikové obklady nie sú obvykle tak hrubé ako stenové obklady, a preto musíte do vynechaného priestoru zabudovať podkladovú vrstvu, ktorá vyrovná rozdiely vo výškach. Ako podkladová vrstva sa hodí napr. stavebná doska.

Aby bol výpočet materiálov, ktoré sa predávajú vo forme mozaiky, úplný, je treba dodať, že v takomto dizajne existujú aj vliesové tapety či samolepiace fólie.

Tieto typy možno s úspechom použiť napríklad za kuchynskú linku či ako ozdobný prvok do vytapetovaných obytných miestností. Tapeta s dekorom kameňa a efektom mozaiky je vyrobená z vliesu, teda vinylu. Vyznačuje sa dobrou stálofarebnosťou na svetle, mäkne ihneď po aplikácii na stenu a pri tapetovaní ju možno utrieť bezo zvyšku do sucha.

Lepenie vliesových tapiet je menej náročné ako práca s klasickými tapetami. Môžete ich použiť na všetky povrchy v interiéri a platí pravidlo, že steny musíte pred tapetovaním vliesovými tapetami natrieť pigmentačným tapetovacím náterom.

6 otázok pri výbere mozaiky

Ako lepiť mozaiku z pevných materiálov v trinástich krokoch, vám ukážeme v našom video návode. Platí, že dobre položená mozaika je základom úspechu a kľúč k novej podobe vašich vysnívaných obkladov.

hore