0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 6. 2022 o 17:38. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Doba čítania: 10 min.
3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Nechajte sa inšpirovať a zadovážte si na svoju záhradu, balkón alebo terasu ten najpraktickejší a najkrajší záhradný nábytok. Aby ste sa v sortimente vyznali a dobre si vybrali, pripravili sme pre vás pár tipov a postrehov. Pozrite sa aj do našich návodov a vyrobte si napríklad nábytok z paliet. Inšpirácie totiž nikdy nie je dosť!

Drevený, plastový, ratanový alebo kovový? Aký záhradný nábytok bude vašim novým spoločníkom na terase, záhrade či na balkóne? Výber je neuveriteľne široký.

Ak plánujete zmenu či inováciu vo svojom súkromnom exteriéri, je nevyhnutné zamyslieť sa, akému typu záhradného nábytku dáte prednosť. Pri výbere treba domyslieť, aký model kúpiť, aby dobre slúžil a dlho aj skvele vyzeral.

Vhodné umiestnenie

Medzi exteriérové vybavenie záhrady patria nielen stoly, stoličky a lavice, ale aj záhradné lehátka, pivné sety, hojdačky, bary, hojdacie siete, ochranné obaly, podušky alebo skrinky a boxy. Premyslite si, kam nábytok umiestnite, z čoho bude vyrobený a koľko času budete môcť venovať údržbe.

Pod šíre nebo alebo na čiastočne zastrešené miesta vyberajte nábytok z odolnejšieho materiálu, ktorý môže byť vystavovaný slnku, vetru a dažďu. Na úplne zastrešené miesta si môžete dovoliť vybrať akýkoľvek vám príjemný materiál.

Pri výbere berte do úvahy aj to, na čom bude nábytok stáť. Na drevených doskách, dlažbe alebo na trávniku? Na stoličke, ktorá má tenké kovové nohy, sa budete do trávnika zapichovať, dlažbu by ste pre zmenu mohli poškriabať a do medzier medzi terasovými doskami určite zapadnúť nechcete. Možno sa to zdá ako banálna vec, ale predstavte si to.

Záhradný nábytok by mal ladiť s prostredím

Pretože si môžeme vybrať medzi kúskami z najrôznejších materiálov, kombinácia vonkajšieho priestoru a záhradného nábytku nebude problémom. Záhradný nábytok podľa spôsobu využitia delíme na:

  • jedálenský,
  • relaxačný.

Môžete staviť na rokmi preverenú, novými akcentmi ozvláštnenú klasiku, alebo si zaobstarať rovnocennú vonkajšiu obývačku s pohodlnou sedačkou, kreslami, taburetom aj stolíkom. Ak preferujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, môžete voliť medzi záhradnými zostavami stolov a stoličiek, ktoré sa líšia nielen materiálom, ale aj počtom hostí, ktorí sa zídu pri stole.

Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú nielen stôl, stoličky, kreslá a lehátka. Jednotlivé rady dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité na mieru deťom. Spravidla možno dokúpiť aj záhradnú hojdačku a záhradné lehátka. V pestrej škále sa vyrábajú aj zásteny a paravány, ktoré vašu novú vonkajšiu obývačku, jedáleň, odpočiváreň aj herňu, uchránia od pohľadov zo susedstva aj z ulice.

Tip:

Čalúnené časti - sedáky a operadlá - je nevyhnutné pred sezónou naimpregnovať na to určenými prípravkami. Je vyskúšané, že naozaj odpudzujú vodu a predlžujú vonkajšiemu textilu farbu aj životnosť.

Všetkému záhradnému nábytku by sme pri nákupe mali rovno zaobstarať aj ochranný obal. Predáva sa v dostatočných variantoch, takže prikryje akýkoľvek vybraný model.

Voľba materiálu

Drevený záhradný nábytok

Drevo je klasika, s ktorou nikdy nešliapnete vedľa. Vyberať môžete zo smreku, borovice, buku, dubu alebo exotického teaku a ďalších. Rozdiely sú zrejmé hlavne pri tvrdosti dreva. Čím tvrdšie drevo, tým dlhšia je jeho životnosť. Pri dreve je veľmi dôležitá ochrana. Každý materiál potrebuje špeciálnu kúru.

Drevo nevyjde nikdy z módy
Drevený nábytok je vhodný na záhrady klasického dizajnu a tam, kde sa konzervatívny majiteľ radšej nepúšťa do žiadnej väčšej premeny. Výrobky spravidla z tropických driev všetkých farieb aj kvalít vyžadujú ľahkú údržbu v podobe náteru konzervačným olejom na drevo.

Postačí ich raz ročne ľahko prebrúsiť, odborníci tvrdia, že to zvládne aj hrubšia kefa, a napustiť olejom vybrané farby.
Drevený nábytok je lepšie, za dlhodobej nepriazne počasia, aspoň prikrývať na mieru šitými obalmi. Nie je to ale nevyhnutné, tropické drevá sú dostatočne odolné aj voči stredoeurópskej klíme. Môžu len ľahko zmeniť farbu. To ale na škodu nie je. Váš nábytok bude mať nádych ušľachtilej patiny.

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Sortiment dreveného záhradného nábytku dopĺňajú aj kolekcie z tuzemských driev, ktoré sa dodávajú bez povrchovej úpravy. To preto, aby ste si mohli nábytok natrieť farbou na drevo, ktorá vám bude vyhovovať. Vzhľadom k tomu, že sa tieto lacnejšie modely dávajú napríklad k pieskoviskám alebo do detského kútika, budú to určite farby veselé.

Ako obnoviť záhradný nábytok a na aký materiál použiť ochranný náter, impregnáciu, špeciálne oleje a lazúry, balzamy s včelím voskom alebo teakový olej, to sa dočítate v ďalšej časti nášho poradenstva.

Pozor!

Kovový aj drevený nábytok, ak nie je súčasťou zastrešeného vonkajšieho priestoru, treba na zimu odkladať. Nieže by sneh a mráz nevydržal, ale nijako mu to neprospieva. Preto je treba pri výbere záhradného nábytku myslieť aj na to, kam ho zazimujeme.

Nábytok z paliet

Stoly, lavice, posedenie alebo police z paliet sú trendy. Dalo by sa povedať, že nábytok z paliet hýbe svetom. Ak chcete nechať fantázii a kreativite voľný priebeh, tak sú palety tým najlepším prostriedkom.

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Ako vyrobiť záhradný nábytok z paliet? Je len na vás, či si kúpite už opracované, nalakované a krásne palety z nášho sortimentu alebo si od prvej triesky do poslednej vrstvy laku všetko spracujete svojpomocne. Prínosná je aj možnosť využiť workshopy na výrobu nábytku z paliet, ktoré nadšenci často organizujú isto aj vo vašom okolí.

Plastový záhradný nábytok

Dávno sú preč časy, kedy nebolo z ponuky plastového záhradného nábytku z čoho vyberať. Nepopierateľnou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, ľahká údržba a odolnosť proti vonkajším podmienkam. V prípade lacnejších výrobkov je nevýhodou blednutie farieb a nosnosť materiálu.

Ak nechcete z akéhokoľvek dôvodu kupovať klasický plastový nábytok, máte možnosť zaobstarať si síce o niečo drahší, ale zato kvalitnejší plastový nábytok. Ten je vyrobený zo zmesi tvrdých plastov a v kombinácii napr. s umelým ratanom nielen dobre vyzerá, ale má aj omnoho dlhšiu životnosť. Je žiaruvzdorný, nehrdzavie a je odolný proti UV žiareniu.

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Takpovediac nezničiteľný plastový záhradný nábytok

Plastový nábytok môže stáť, napríklad na balkóne, celý rok a na jar sa do prevádzky uvedie len tým, že sa otrie od nalapaných nečistôt. Keď sa povie plastový nábytok, netreba si hneď predstavovať len jeho najvýznamnejšiu zástupkyňu - bielu plastovú stoličku, ktorá sa rozšírila po celom svete a stala sa ikonou záhradného nábytku. Dnes sú dostupné veľmi elegantné kolekcie z plastu, ktorý evokuje prírodné materiály. Moderný dizajn podtrhuje matné prevedenie, ktoré sa dobre kombinuje napríklad s novou pokrývkou terasy.

Ratanový záhradný nábytok

Nábytok z prírodného ratanu je ľahký, vzdušný a dobre znáša rozmary počasia. Nevadí mu krátkodobý dážď ani slnko a ak sa materiál začne „zatrhávať“, stačí ho obrúsiť a obnoviť bezfarebným lakom na drevo. Každý kus je de facto originálom a prírodný vzhľad dodáva exteriéru ten správny šmrnc.

Takmer nezničiteľným variantom je tzv. umelý ratan. Ten verne napodobuje vzhľad prírodného ratanu a použitá syntetika nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť.

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Najnovším trendom v oblasti záhradného nábytku sú kúsky z umelého ratanu s pohodlným čalúnením s vonkajšou úpravou, konferenčným stolíkom aj lehátkami. Umelý ratanový nábytok vyniká svojou odolnosťou voči UV žiareniu a zlému počasiu.

Záhradný nábytok z umelého ratanu je takmer bezúdržbový a veľmi ľahký, pevný, stálofarebný a vyniká dlhou životnosťou. Je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je opradená umelým ratanom. Nevyhnutným doplnkom sú ľahko vyberateľné podušky na záhradný nábytok s vonkajšou úpravou, ktoré farebne ladia s dizajnom nábytku.

Stoly z umelého ratanu, konferenčný či jedálenský, sú vybavené sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred počasím aj drobnými nehodami.

Prírodný ratan je stále v kurze
Stále obľúbený je aj nábytok z prírodného ratanu, ten ale viac pristane zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred vplyvmi počasia. Ak je vaším favoritom aj do záhrady či na terasu, budete ho musieť odpratávať.

Tip:

Top tipom pre nachádzajúce leto sú vonkajšie modulové sedacie zostavy z umelého ratanu a v luxusnom prevedení. Nerezový lakovaný rám a vrchnú dosku z hliníka lakovaného do farby rámu alebo z tropického dreva dopĺňajú sedáky vo vonkajšom prevedení.
Mnohé modelové rady sú vybavené sériou oporných vankúšov.

Samozrejmosťou je unikátne riešenie opierok s možnosťou nastavenia sklonu a vysoká modularita kolekcie. Takéto výrobky oceníte nielen v záhrade, ale aj na terase pri bazéne, kde budú ozdobou každej párty.

Kovový záhradný nábytok

"Trendy" pre nadchádzajúcu sezónu zostáva naďalej aj nábytok kovový. Je vyrobený z odľahčených materiálov a koncipovaný ako stohovateľný, teda ľahko uskladnitelný v čase, keď o sebe matka príroda dáva vedieť nádielkou z neba.

Kovové výrobky sú ale vďaka povrchovej úprave veľmi odolné, nevyžadujú väčšiu údržbu, sem tam je len potreba utrieť vlhkou handrou. Z kovu sú vyrobené všetky výrobky, takže sa ponúka pestrá škála stolov, stoličiek, kresielok, lehátok, záhradných lavíc aj úložných priestorov na textilné súčasti. Podľa dizajnu potom možno doladiť slnečníkom či záhradnou hojdačkou.

3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok

Na prvý pohľad studený a neosobný materiál sa dá skvele kombinovať s farebnými poduškami, vankúšmi, drevenými detailmi, tkaninami a syntetickými materiálmi. Najčastejšie sa stretnete s nábytkom vyrobeným z hliníka, ktorého prednosťou je dlhá životnosť, odolnosť a nenáročná údržba.

K výrobe vonkajšieho nábytku sa taktiež používa oceľ. Obidva materiály sú už povrchovo upravené a majú vysokú nosnosť. Na dosky stolov sa často používa plechová mriežkovina.

Údržba

Aby vám záhradný nábytok robil radosť čo najdlhšie, je potrebné mu venovať základnú starostlivosť.

  • Najmenej práce budete mať s nábytkom z plastu, pri ktorom stačí zobrať handričku a nečistoty umyť. Životnosť plastu predĺžite tým, že nábytok nebudete príliš dlhú dobu vystavovať priamemu slnku.
  • Údržba nábytku z kovu vám taktiež nezaberie veľa času. Kovové časti stačí občas umyť a tie drevené či plastové očistiť, napr. prostriedkom na umývanie riadu.
  • Ak sa nechcete počas sezóny zaoberať sťahovaním nábytku z miesta na miesto, tak sú ochranné obaly dobrými pomocníkmi. V ponuke nájdete obal na záhradné ležadlo, slnečník, lavicu, hojdačku alebo na celú záhradnú súpravu.
  • Tvrdé drevo a cudzokrajinné drevo odporúčame napúšťať iba olejom na drevo. Lakuje sa iba buk a dub je možné natrieť podlahovým lakom.
  • Mäkké drevo, ako napríklad smrek a borovica, ochránite tenkou vrstvou lazúry na drevo.

  • 3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok
  • 3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok
  • 3 tipy, ako vybrať záhradný nábytok
z
hore
HORNBACH