0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
29. 3. 2024 zatvorené
31. 3. 2024 zatvorené
1. 4. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 19. 3. 2024 o 12:26. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

Schody vo vnútri vášho bývania môžu byť jeho dokonalou pýchou. Len treba vedieť, ako ich vybrať - aký zvoliť materiál, tvar, rozmery a samozrejme dizajn, ktorý je v tomto prípade skutočne dôležitý. Poradíme vám, čo všetko by ste pred voľbou mali zvážiť.

Skôr ako pôjdete nakupovať

V prvom rade si samozrejme musíme uvedomiť, že keď vyberáme schody do interiéru, či už do rodinného domu alebo do mezonetového bytu, budeme po nich chodiť zrejme niekoľkokrát denne. Niekedy s plnými rukami, inokedy s dieťaťom v náručí, budeme po nich chodiť aj chorí a vystresovaní, takže nesústredení.

Preto by ste pri výbere mali vychádzať z bezpečnosti celého schodiska a jeho umiestnenia a nesnažiť sa za každú cenu napasovať vysnívanú podobu schodov niekam, kam sa trebárs funkčne vôbec nehodia.

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

Takže kam s nimi?

V domoch sú najčastejšie schody súčasťou predsiene či chodby, v mezonetových bytoch zvyčajne vychádzajú z obývacej izby. V drvivej väčšine prípadov tak spájajú "spoločenské priestory", ako je kuchyňa a obývacia izba, s tými "intímnymi", teda so spálňou a detskou izbou (alebo detskými izbami).

O presnom umiestnení schodiska by ste sa mali poradiť s architektom, zvlášť ak kupujete typový dom a umiestnenie vám tak nejako nesedí. V takýchto domoch totiž nie je veľa príležitostí na zmeny.

Lenže pozor. Schody z obývacej izby sú celkom in a veľa ľudí sa pre nich rozhoduje aj v prípade, že bývajú v dome. V tom prípade nezabudnite na to, že tým narušíte určitú intimitu obývacej izby, pretože z uzavretej miestnosti sa razom stane miestnosť priechodná. A tiež nezabránite prenášaniu zvuku, pachov a prachu medzi obývacou izbou a horným poschodím domu.

Na stranu alebo do centra diania? To je ďalšia dôležitá otázka. Ak je dom dvojgeneračný, žije v ňom viac ľudí alebo sa predpokladajú časté návštevy, vyberte si skôr umiestnenie na stranu, oddelene od obytných miestností. Trochu toho súkromia predsa len asi chcete.

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko
  • 
				5 rád, ako vybrať interiérové schodisko
  • 
				5 rád, ako vybrať interiérové schodisko
  • 
				5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

Klasické alebo točité schody

Akonáhle budete mať predstavu, odkiaľ a kam schody povedú, bude na rade otázka, či vybrať klasiku alebo elegantné točité schodisko nabité modernou. Prvú možnosť zvyčajne volia tí, ktorí nie sú nijako zvlášť obmedzení priestorom.

Točité schodisko je naopak dobrou voľbou do interiéru, kde nie je miesta príliš nazvyš. Avšak skôr ako si ho vyberiete, uvedomte si, či sa vám na točitom schodisku náhodou nerobí zle a nemotá sa vám na ňom hlava. V takom prípade by vám iba znepríjemnilo bývanie.

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

Montované alebo monolitické? A čo materiál?

V prípade, že sa rozhodnete umiestniť schody mimo obytný priestor, pravdepodobne padne voľba na monolitické schody, najčastejšie oceľobetónové. Do interiéru, kde majú ale narobiť parádu a slúžiť ako pekný architektonický prvok, sú vhodnejšie tie montované.

Čo sa materiálu týka, závisí hlavne na vzhľade interiéru ako celku. Tam, kde chceme docieliť dokonalý prírodný vzhľad, je perfektným ťahom masívne drevené schodisko. Podobnou možnosťou sú schody laminátové. Pokiaľ ale máte bývanie v masívnom dreve, hneď ju zavrhnite, dohromady by to vyzeralo ako päsť na oko. Laminátové schody sa však lepšie udržujú a sú odolnejšie voči oderu a poškodeniu.

Ak vyberáte schody do luxusného moderného bývania, krásnou možnosťou sú tiež kamenné schody. Kameň je totiž jedným z najodolnejších a najstabilnejších materiálov. Dizajnom evokuje priam nádherný palác. A ak nemáte deti a zvieratá, môžete zauvažovať aj o schodoch sklenených.

5 rád, ako vybrať interiérové schodisko

Zaostrené na nášľapy a bezpečnostné prvky

Keď si už vyberiete schodisko, vylaďte taktiež nášľapy, teda jednotlivé schody. Ideálne by mali vyzerať rovnako ako samotné schodisko.

A nakoniec ešte bezpečnostné prvky. Okrem napríklad protišmyku na schodoch, ktorým môže byť pokojne koberec, by malo byť neoddeliteľnou súčasťou zábradlie. Krásne je sklenené, ale tiež môže byť kované alebo drevené či laminátové. Záleží len na vašej voľbe a na tom, aby celé schodisko ladilo so zvyškom interiéru.

hore