Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 12. 12. 2024 o 13:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Zateplenie fasády môžete vykonať dvoma základnými spôsobmi. Prvým z nich je kontaktné zateplenie fasády a druhým zateplenie odvetranej fasády.

Častejšie používanou metódou zateplenia je prvá spomenutá, pretože je jednoduchšia a časovo aj finančne menej náročná. Ak by ste sa rozhodli pre druhý spomínaný spôsob zateplenia, potom majte na pamäti, že odvetraná fasáda oproti kontaktnému zatepleniu dovolí domu "lepšie dýchať" a tiež má o niečo lepšiu zvukovú izoláciu.

Izolantom je v tomto prípade minerálna vata alebo penový polystyrén. Vybraný materiál je napevno prichytený priamo na existujúcu fasádu.

V súčasnej dobe sa na zateplenie fasády používa oveľa viac fasádny polystyrén než minerálna vata. Dôvodom je jeho nižšia cena a ľahšia opracovateľnosť.

Výhodou minerálnej vaty pred fasádnym polystyrénom je väčšia protipožiarna odolnosť. Zaujímavosťou je, že skôr sa ako prednosť minerálnej vaty uvádzala aj jej lepšia tepelnoizolačná účinnosť v porovnaní s fasádnym polystyrénom.

Dnes ale tento rozdiel vymazáva tzv. sivý polystyrén, čiže grafitový polystyrén, ktorý má ešte lepšie tepelné vlastnosti než bežné minerálne fasádne vaty.

9 tipov, ako a čím zatepliť fasádu

Predtým, než sa vrhnete na samotné zateplenie fasády, pripravte zodpovedajúcu kvalitu podkladu. Podklad musí byť suchý a čistý, zbavený všetkých (hoci aj nepatrných) častí starej fasády. To preto, aby na podklad izolácia lepšie priľnula.

Akonáhle podklad očistíte, vykonajte penetráciu povrchu. Dôvodom je lepšie priľnutie podkladovej a lepiacej vrstvy. Potom už nasleduje samotná montáž fasádneho polystyrénu či minerálnej vaty.

Prvým krokom zateplenia fasády je montáž zakladacích soklových líšt, do ktorých vložíte izolačné dosky. Izolačné dosky lepte na terče pomocou stierkového tmelu a postupujte vždy odspodu hore.

Izolačné fasádne dosky by ste mali dávať na väzbu, rovnako ako napríklad tehly. Dosky následne ukotvite pomocou tanierových hmoždiniek s plastovým tŕňom. Na jeden meter štvorcový použite aspoň 4 hmoždinky (ideálne viac).

9 tipov, ako a čím zatepliť fasádu

Prestierkovanie vykonáte stierkovým tmelom. Stierkovanie vykonávajte zhora nadol v niekoľkých vrstvách. Pamätajte, že celková hrúbka stierky musí dosahovať aspoň 3 - 5 milimetre.

Do stierkového tmelu vložte perlinku a tmelom ju prekryte (ideálne s hrúbkou 10 cm). Akonáhle vyschne stierková vrstva, môžete zahájiť aplikáciu omietky.

Prvým krokom je nanesenie penetračných prostriedkov pod omietku na stierkovú vrstvu. Vďaka tomuto sa zvýši priľnavosť a zároveň zníži nasiakavosť podkladu.

Po penetrácii zatmeľte škáry okolo stavebných výplní (napríklad okná, dvere). To urobíte pružným akrylátovým tmelom. Posledným krokom je nanesenie finálnej omietky.

Ak ste sa rozhodli pre odvetranú fasádu, potom vkladajte tepelnoizolačný materiál do pripravených roštov. Rošt bude v tomto prípade predsadený oproti stene domu, čím vznikne medzera, ktorá zamedzí pomocou prúdenia vzduchu vlhnutiu stien.

Systém odvetranej fasády sa skladá z nosného roštu, vzduchovej odvetrávanej medzery, samotného izolantu a obloženia.

9 tipov, ako a čím zatepliť fasádu

Ako obloženie sa často používajú OSB dosky alebo rôzne fasádne dosky z betónu, keramiky, ale napríklad aj kovu.

Pretože ide o suchý proces, odvetrané zateplenie fasády môžete aplikovať aj v zimnom období. Izolačným materiálom pre odvetrané zateplenie fasády je minerálna vata v tvare dosiek, ktorá vyniká tepelnoizolačnými aj akustickými parametrami a vysokou požiarnou odolnosťou.

9 tipov, ako a čím zatepliť fasádu
hore