0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 9. 2. 2023 o 10:16. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako správne používať krbové kachle

Doba čítania: 10 min.
Ako správne používať krbové kachle

Dnešná doba nám neponúka príliš mnoho istôt, bohužiaľ jednou z nich je tá, že cena energií neklesá a predvídať jej budúcnosť asi dokáže málokto z nás. Cena elektriny, plynu, pary je tvorená mnohokrát iracionálnymi rozhodnutiami trhu. Možnosťou, ako byť nezávislým na vrtochách trhu s energiami, je inštalácia nezávislého zdroja vykurovania. Tým najbežnejším je inštalácia kachlí, krbu či krbových kachlí.

Vedeli ste, že...

Pri správnom výbere ušetríte tisíce korún ročne a navyše vďaka spaľovaniu obnoviteľných zdrojov, najmä dreva, štiepky alebo drevených brikiet sa správate šetrne k prírode. V kachliach, ktoré vedia toto palivo dokonale využiť, zostane iba jedno percento popola.

Krbové kachle alebo krbovú vložku?

Krby či krbové kachle nie sú dnes už záležitosťou chát či chalúp, ale objavujú sa nielen v rekonštruovaných domoch či novostavbách, ale dokonca aj v bytoch. Výrobcovia sa tomuto trendu prispôsobujú a tak vzhľad súčasných krbových kachlí nemusí byť nutne archaický, ale môže sa blížiť vzhľadu moderných domácich spotrebičov.

Z krbových kachlí budete mať radosť oveľa skôr ako z krbovej vložky. Proste si ich priveziete z obchodu, pripojíte ich dymovodom ku komínu a kúrite.

Krbovú vložku je nutné ešte obstavať a trebárs aj obložiť, napríklad keramickými kachličkami. Vložka potom vyzerá ako uzavretý krb. Je možné ich tiež vložiť do už existujúceho otvoreného krbu, ktorý tak získa výrazne vyššiu účinnosť. Veľakrát sa jedná o voľbu sekundárneho zdroja tepla na prikurovanie. Ak chcete, aby sa z krbovej vložky teplo šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať tú s teplovodným výmenníkom či použiť rozvod teplého vzduchu.

Ako správne používať krbové kachle

Ako správne kúriť?

V krbových kachliach a vložkách sa najčastejšie kúri drevom, drevenými, menej už uhoľnými briketami. Existujú však aj kachle na drevené pelety. Preto je nutné počítať s tým, že sa v interiéri s kachľami bude viac prášiť a bude treba častejšie utierať prach.

Platí pár základných pravidiel:

 • pravidelne vyprázdňujte nádobu na popol,
 • nepodpaľujte novinovým papierom,
 • do kachlí nevyhadzujte odpad,
 • nepoužívajte vlhké drevo.

Ako inštalovať krbové kachle?

Inštalácia krbových kachlí nie je nijako zložitá. V zásade k tomu potrebujete štyri veci:

 • dostatočný priestor,
 • samotné krbové kachle,
 • dymovod,
 • funkčný komín.

Krbové kachle sú samostatným zdrojom tepla neveľkých rozmerov, avšak veľkej váhy. Napr. štandardné liatinové krbové kachle môžu vážiť aj 100 kg, a tak si pred inštaláciou zaistite dostatočnú silu na manipuláciu.

Výber vhodného typu kachlí a paliva

V súčasnej dobe je na trhu dostatočne veľký výber kachlí rôznych dizajnov, typov a výkonov. Ich vzhľad je samozrejme dôležitý - slúži ako doplnok interiéru každého domu. Najprv sa rozhodnite, aký typ a výkon kachlí potrebujete. Až potom si vyberte ten správny dizajn.

Väčšina kachlí a krbov ponúkaných na slovenskom trhu je konštruovaná výhradne na kúrenie drevom a drevenými briketami. Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj kachle a krby, v ktorých je možné kúriť uhoľnými briketami či dokonca uhlím.

Jedným z dôvodov, prečo sa ale mnoho kachlí na uhlie nevyrába je ten, že uhlie pri spaľovaní dymí a dechtuje, a teda sa veľmi špiní sklo, celé kachle aj komín. Musíte ich potom omnoho častejšie čistiť. Ak viete, na aký účel si budete kachle zaobstarávať, vyberte aj druh paliva. Ak však chcete ušetriť a správať sa šetrne k prírode, používajte palivá z obnoviteľných zdrojov, teda drevo, drevené brikety alebo pelety.

Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a vzhľad. Oceľové kachle sa správajú inak ako kachle z prírodného kameňa alebo keramická kachľová pec. Rozdiel pritom nie je vždy v cene.

Naše tipy

Pre všetky druhy kameňa, či už sa jedná o mramor, žulu, prírodný kameň alebo mastenec, platí, že každý jednotlivý výrobok je unikát. Kremenné žily, póry, prieduchy alebo farebné odtiene nie je možné zmeniť.

Materiál sa musí použiť tak, ako sa tiež nachádza a získava v prírode. Pri prírodných materiáloch nemožno očakávať, že tovar bude vyzerať rovnako, ako to je pri strojovo vyrábaných materiáloch, kde je každý výrobok identický. Z toho dôvodu sa môžu vystavené vzorky alebo zobrazené produkty vzhľadovo prípadne líšiť od dodaného tovaru.

Krbové kachle z ocele rýchlo hrejú a rýchlo tiež chladnú. Sú teda vhodné do miestností, ktoré je potrebné rýchlo vyhriať (napr. dielne či športoviská), ale pri nepoužívaní tiež nechať rýchlo vychladnúť.

Krbové kachle s obložením potrebujú na poriadne rozohriatie dlhšiu dobu, zato ale teplo tiež uchovávajú - tj. vyhriaty priestor tak rýchlo nevychladne a teplo si potom môžete užívať ešte deň potom.

Pamätajte na dostatočný výkon

Vykúriť malý a dobre izolovaný priestor je relatívne jednoduché, naopak vykúriť hrad či výrobnú halu už tak jednoduché nie je. Predimenzované kachle v malom priestore vám môžu napáchať škody v podobe popraskaných podláh či dreveného nábytku. Poddimenzované kachle sa naopak prekurujú a vysokou teplotou sa môže poškodiť dymovod, okolie či samotné kachle.

Ako správne dimenzovať výkon?

Je dôležité vedieť, aký výkon by mali mať kachle, či už na drevo alebo na iné palivá. To znamená, koľko kubických metrov v dome či byte budete vykurovať. Výkon kachlí sa uvádza v kW. Všeobecne platí, čo kW, to cca 20m³ vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte, či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu.

Ako správne používať krbové kachle

Dobrý sluha, zlý pán

Na to, aby bolo naplnené príslovie o dobrom sluhovi a zlom pánovi je potrebné mať funkčný komín. Sú známe prípady požiaru spôsobeného nielen neudržovaným starým komínom, ale aj chybne nainštalovaným komínom novým. Komín tiež podlieha pravidelnej revízii. Chybne fungujúci neznamená nutne riziko požiaru, stačí, že vám komín "nepotiahne" a radosť z nových krbových kachlí môže byť preč.

Prierez komína a jeho výška rozhodujú o tom, aký objem vzduchu, prípadne spalín, môže komín odviesť. Sú aj možnosti, ako účinnosť komína zlepšiť. Prierez prieduchu možno napríklad zväčšiť frézovaním. Ak máte vnútorné vymurovanie šamotovými tehlami poškodené, musíte komín vyvložkovať. Nepoužívajte ale obyčajné rúry. Tie sa pôsobením tepla a spalín môžu vďaka chemickým procesom zničiť. Zvoľte špeciálne nerezové rúry, ktoré záťaž vydržia.

Komín musí byť minimálne 5 m dlhý s priemerom 150 mm a vystavaný 65 cm nad hrebeň strechy. Aj komíny starých chalúp sa dajú pre pripojenie krbov využiť. Opäť ale dbajte na stav vnútorných stien. Pri starých objektoch bývajú prieduchy so štvorcovým prierezom 15x15 cm, čo zodpovedá zhruba priemeru 170 mm.

Ak máte komín iba s jedným prieduchom, ktorý je využívaný pre kotol centrálneho vykurovania, ste v rovnakej situácii ako tí, čo komín nemajú. Do jedného prieduchu nie je možné napojiť súčasne dva vývody z plynových kotlov a ohrievačov s otvoreným ohňom.

Najobľúbenejší produkt

Krbové kachle Panadero Saphir
Krbové kachle Panadero Saphir
(4)
980,00 € / ks

Tepelná pohoda

Krbové kachle a krbové vložky sa využívajú skôr na prikurovanie na jar a na jeseň, keď ešte nie je taká zima a neoplatí sa spúšťať celý vykurovací systém. Nemajú žiadny zásobník paliva, takže je nutné často prikladať.

Krbové kachle majú účinnosť medzi 40 a 80 percentami. Oheň dokáže výborne vykúriť priestor, v ktorom kachle stoja. A to dvojakým spôsobom, pričom niektoré krbové kachle oba typy vyhrievania kombinujú.

Jednoplášťové sálavé kachle sú vhodné pre vykurovanie iba jednej miestnosti, ale ich sálajúce teplo je rýchlejšie. Oproti tomu dvojplášťové konvekčné kachle ohrievajú vzduch v medzere medzi dvojitým plášťom, ten stúpa a šíri sa po miestnosti. Susedné izby môžete vykurovať tým, že do nich otvoríte dvere.

Alebo inak - krbovými kachľami s teplovodným výmenníkom. To je zariadenie zabudované vnútri kachlí, na ktoré je možné napojiť teplovodné rúrky a nimi viesť teplo do radiátorov v okolitých miestnostiach, a tým ich vykurovať. Ak chcete, aby sa z krbovej vložky teplo šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať tú s teplovodným výmenníkom či použiť rozvod teplého vzduchu.

Výhody:

 • Dvojitý úžitok bez dodatočných nákladov.
 • Jednoduchá, účinná technika s nízkymi nákladmi na údržbu.
 • Efektívne využitie paliva.
 • Využitie energie zo splodín (podobné princípu hodnôt spaľovania).
 • Príprava úžitkovej vody a doplnok k hlavnému vykurovaniu.

Krbové kachle s výmenníkom tepla

Tieto modely môžu účinne dopĺňať ústredné kúrenie ako prídavný výrobník tepelnej energie pri príprave úžitkovej vody a bežnej vykurovacej prevádzke. A to úplne jednoducho, kým sa krbové kachle aj tak používajú na vykurovanie vášho obytného priestoru. Kliknutím na hotspoty sa dozviete viac.

Hornbach
1 2 3 4 5 6
Podrobnosti:
1
Solárny kolektor

Solárne zariadenie plní zásobník ohriatym médiom (vodou).

2
Ústredné kúrenie

Ústredné kúrenie plní zásobník ohriatym médiom (vodou).

3
Vykurovanie miestnosti

Časť tepla vodovodných krbových kachlí sa používa pre priame vykurovanie miestnosti.

4
Zásobník tepla

Zvyšky tepla z krbových kachlí s výmenníkom (okrem tých, ktoré sa využívajú pre vykurovanie miestnosti) putujú do tepelného zásobníka. Ten je zásobovaný vzniknutou tepelnou energiou aj z ďalších zdrojov, ako napríklad solárneho zariadenia alebo vykurovacieho kotla.

5
Príprava vody

Teplo zo zásobníka sa podľa potreby používa na prípravu úžitkovej vody alebo zásobovanie ústredného vykurovania.

6
Vykurovacie teleso

Vytvorené teplo sa zo zásobníka využíva podľa potreby pre zásobovanie ústredného vykurovania alebo prípravu vody.

Palivo

Palivo by nemalo mať väčšiu vlhkosť ako 20 percent, ideálne je tak 10 až 15 percent. Pri drevených briketách toľko vlhkosti nebýva, pretože sa väčšina vylúči pri lisovaní. Avšak palivové drevo napríklad z lesa jej má veľa a treba ho nechať vo vetranom prístrešku vyschnúť asi dva roky.

Tvrdšie drevo je pre spaľovanie lepšie, pretože má vyššiu výhrevnosť a nie je potrebné tak často prikladať. Palivo do krbových kachlí a vložiek ľahko zoženiete aj u nás. Taktiež je potrebné pamätať na miesto na uskladnenie. Podrobné informácie o druhoch palív nájdete v našom ďalšom článku Ako kúriť drevom a briketami.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ako správne používať krbové kachle

Krbové kachle sú zdrojom tepla, teda je potrebné pamätať na bezpečnosť osôb, najmä detí v okolí a horľavých predmetov, ktoré by nemali byť umiestnené v blízkosti dymovodu či samotných kachlí. Ak sú v domácnosti malé deti, je dobré okolie ohraničiť ohrádkou.

Čo sa týka inštalácie, tak je potrebné mať na pamäti nosnosť podlahy, samotné zariadenie môže byť ťažšie ako 100 kg.
Kachle vždy musia stáť na nehorľavom materiáli, napríklad na dlažbe. Môžete ich však dať aj na plávajúcu podlahu, potom ale pod nimi musí byť izolačná doska z plechu či skla, ktorá ich na zemi musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 centimetrov a vpredu o 30 centimetrov. Okolo kachlí by nemali stáť horľavé predmety, a to najmenej 20 centimetrov zo strán a 80 centimetrov spredu. Zhruba do vzdialenosti dva metre pred pecou nie je dobré dávať posedenie, tak blízko je príliš horúco.

V krbových kachliach a vložkách sa najčastejšie kúri drevom, drevenými, menej už uhoľnými briketami, existujú však aj kachle na drevené pelety. Preto je nutné počítať s tým, že v interiéri s kachľami sa bude viac prášiť a bude treba častejšie utierať prach.

V prípade, že krbové kachle inštalujete v priestore, kde sa počíta so vzduchotechnikou, rekuperáciou či výkonným digestorom, je potrebné konzultovať inštaláciu s odborníkmi, aby nedošlo k zadymeniu miestnosti.

Nákup a inštalácia krbových kachlí je iste nemalou investíciou, istotou však je, že vás zahrejú ako na tele, tak aj na duši.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore