Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 16:40. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Krby či krbové kachle nie sú dnes už záležitosťou chát či chalúp, ale objavujú sa nielen v rekonštruovaných domoch či novostavbách, ale dokonca aj v bytoch. Výrobcovia sa tomuto trendu prispôsobujú a tak vzhľad súčasných krbových kachlí nemusí byť nutne archaický, ale môže sa blížiť vzhľadu moderných domácich spotrebičov.

Z krbových kachlí budete mať radosť oveľa skôr ako z krbovej vložky. Proste si ich priveziete z obchodu, pripojíte ich dymovodom ku komínu a kúrite.

Krbovú vložku je nutné ešte obstavať a trebárs aj obložiť, napríklad keramickými kachličkami. Vložka potom vyzerá ako uzavretý krb. Je možné ich tiež vložiť do už existujúceho otvoreného krbu, ktorý tak získa výrazne vyššiu účinnosť. Veľakrát sa jedná o voľbu sekundárneho zdroja tepla na prikurovanie. Ak chcete, aby sa z krbovej vložky teplo šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať tú s teplovodným výmenníkom či použiť rozvod teplého vzduchu.

Ako správne používať krbové kachle

V krbových kachliach a vložkách sa najčastejšie kúri drevom, drevenými, menej už uhoľnými briketami. Existujú však aj kachle na drevené pelety. Preto je nutné počítať s tým, že sa v interiéri s kachľami bude viac prášiť a bude treba častejšie utierať prach.

Platí pár základných pravidiel:

  • pravidelne vyprázdňujte nádobu na popol,
  • nepodpaľujte novinovým papierom,
  • do kachlí nevyhadzujte odpad,
  • nepoužívajte vlhké drevo.

Inštalácia krbových kachlí nie je nijako zložitá. V zásade k tomu potrebujete štyri veci:

  • dostatočný priestor,
  • samotné krbové kachle,
  • dymovod,
  • funkčný komín.

Krbové kachle sú samostatným zdrojom tepla neveľkých rozmerov, avšak veľkej váhy. Napr. štandardné liatinové krbové kachle môžu vážiť aj 100 kg, a tak si pred inštaláciou zaistite dostatočnú silu na manipuláciu.

V súčasnej dobe je na trhu dostatočne veľký výber kachlí rôznych dizajnov, typov a výkonov. Ich vzhľad je samozrejme dôležitý - slúži ako doplnok interiéru každého domu. Najprv sa rozhodnite, aký typ a výkon kachlí potrebujete. Až potom si vyberte ten správny dizajn.

Väčšina kachlí a krbov ponúkaných na slovenskom trhu je konštruovaná výhradne na kúrenie drevom a drevenými briketami. Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj kachle a krby, v ktorých je možné kúriť uhoľnými briketami či dokonca uhlím.

Jedným z dôvodov, prečo sa ale mnoho kachlí na uhlie nevyrába je ten, že uhlie pri spaľovaní dymí a dechtuje, a teda sa veľmi špiní sklo, celé kachle aj komín. Musíte ich potom omnoho častejšie čistiť. Ak viete, na aký účel si budete kachle zaobstarávať, vyberte aj druh paliva. Ak však chcete ušetriť a správať sa šetrne k prírode, používajte palivá z obnoviteľných zdrojov, teda drevo, drevené brikety alebo pelety.

Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a vzhľad. Oceľové kachle sa správajú inak ako kachle z prírodného kameňa alebo keramická kachľová pec. Rozdiel pritom nie je vždy v cene.

Vykúriť malý a dobre izolovaný priestor je relatívne jednoduché, naopak vykúriť hrad či výrobnú halu už tak jednoduché nie je. Predimenzované kachle v malom priestore vám môžu napáchať škody v podobe popraskaných podláh či dreveného nábytku. Poddimenzované kachle sa naopak prekurujú a vysokou teplotou sa môže poškodiť dymovod, okolie či samotné kachle.

Je dôležité vedieť, aký výkon by mali mať kachle, či už na drevo alebo na iné palivá. To znamená, koľko kubických metrov v dome či byte budete vykurovať. Výkon kachlí sa uvádza v kW. Všeobecne platí, čo kW, to cca 20m³ vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte, či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu.

Ako správne používať krbové kachle

Na to, aby bolo naplnené príslovie o dobrom sluhovi a zlom pánovi je potrebné mať funkčný komín. Sú známe prípady požiaru spôsobeného nielen neudržovaným starým komínom, ale aj chybne nainštalovaným komínom novým. Komín tiež podlieha pravidelnej revízii. Chybne fungujúci neznamená nutne riziko požiaru, stačí, že vám komín "nepotiahne" a radosť z nových krbových kachlí môže byť preč.

Prierez komína a jeho výška rozhodujú o tom, aký objem vzduchu, prípadne spalín, môže komín odviesť. Sú aj možnosti, ako účinnosť komína zlepšiť. Prierez prieduchu možno napríklad zväčšiť frézovaním. Ak máte vnútorné vymurovanie šamotovými tehlami poškodené, musíte komín vyvložkovať. Nepoužívajte ale obyčajné rúry. Tie sa pôsobením tepla a spalín môžu vďaka chemickým procesom zničiť. Zvoľte špeciálne nerezové rúry, ktoré záťaž vydržia.

Komín musí byť minimálne 5 m dlhý s priemerom 150 mm a vystavaný 65 cm nad hrebeň strechy. Aj komíny starých chalúp sa dajú pre pripojenie krbov využiť. Opäť ale dbajte na stav vnútorných stien. Pri starých objektoch bývajú prieduchy so štvorcovým prierezom 15x15 cm, čo zodpovedá zhruba priemeru 170 mm.

Ak máte komín iba s jedným prieduchom, ktorý je využívaný pre kotol centrálneho vykurovania, ste v rovnakej situácii ako tí, čo komín nemajú. Do jedného prieduchu nie je možné napojiť súčasne dva vývody z plynových kotlov a ohrievačov s otvoreným ohňom.

Krbové kachle a krbové vložky sa využívajú skôr na prikurovanie na jar a na jeseň, keď ešte nie je taká zima a neoplatí sa spúšťať celý vykurovací systém. Nemajú žiadny zásobník paliva, takže je nutné často prikladať.

Krbové kachle majú účinnosť medzi 40 a 80 percentami. Oheň dokáže výborne vykúriť priestor, v ktorom kachle stoja. A to dvojakým spôsobom, pričom niektoré krbové kachle oba typy vyhrievania kombinujú.

Jednoplášťové sálavé kachle sú vhodné pre vykurovanie iba jednej miestnosti, ale ich sálajúce teplo je rýchlejšie. Oproti tomu dvojplášťové konvekčné kachle ohrievajú vzduch v medzere medzi dvojitým plášťom, ten stúpa a šíri sa po miestnosti. Susedné izby môžete vykurovať tým, že do nich otvoríte dvere.

Alebo inak - krbovými kachľami s teplovodným výmenníkom. To je zariadenie zabudované vnútri kachlí, na ktoré je možné napojiť teplovodné rúrky a nimi viesť teplo do radiátorov v okolitých miestnostiach, a tým ich vykurovať. Ak chcete, aby sa z krbovej vložky teplo šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať tú s teplovodným výmenníkom či použiť rozvod teplého vzduchu.

Výhody:

  • Dvojitý úžitok bez dodatočných nákladov.
  • Jednoduchá, účinná technika s nízkymi nákladmi na údržbu.
  • Efektívne využitie paliva.
  • Využitie energie zo splodín (podobné princípu hodnôt spaľovania).
  • Príprava úžitkovej vody a doplnok k hlavnému vykurovaniu.

Tieto modely môžu účinne dopĺňať ústredné kúrenie ako prídavný výrobník tepelnej energie pri príprave úžitkovej vody a bežnej vykurovacej prevádzke. A to úplne jednoducho, kým sa krbové kachle aj tak používajú na vykurovanie vášho obytného priestoru. Kliknutím na hotspoty sa dozviete viac.

Palivo by nemalo mať väčšiu vlhkosť ako 20 percent, ideálne je tak 10 až 15 percent. Pri drevených briketách toľko vlhkosti nebýva, pretože sa väčšina vylúči pri lisovaní. Avšak palivové drevo napríklad z lesa jej má veľa a treba ho nechať vo vetranom prístrešku vyschnúť asi dva roky.

Tvrdšie drevo je pre spaľovanie lepšie, pretože má vyššiu výhrevnosť a nie je potrebné tak často prikladať. Palivo do krbových kachlí a vložiek ľahko zoženiete aj u nás. Taktiež je potrebné pamätať na miesto na uskladnenie. Podrobné informácie o druhoch palív nájdete v našom ďalšom článku Ako kúriť drevom a briketami.

Ako správne používať krbové kachle

Krbové kachle sú zdrojom tepla, teda je potrebné pamätať na bezpečnosť osôb, najmä detí v okolí a horľavých predmetov, ktoré by nemali byť umiestnené v blízkosti dymovodu či samotných kachlí. Ak sú v domácnosti malé deti, je dobré okolie ohraničiť ohrádkou.

Čo sa týka inštalácie, tak je potrebné mať na pamäti nosnosť podlahy, samotné zariadenie môže byť ťažšie ako 100 kg.
Kachle vždy musia stáť na nehorľavom materiáli, napríklad na dlažbe. Môžete ich však dať aj na plávajúcu podlahu, potom ale pod nimi musí byť izolačná doska z plechu či skla, ktorá ich na zemi musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 centimetrov a vpredu o 30 centimetrov. Okolo kachlí by nemali stáť horľavé predmety, a to najmenej 20 centimetrov zo strán a 80 centimetrov spredu. Zhruba do vzdialenosti dva metre pred pecou nie je dobré dávať posedenie, tak blízko je príliš horúco.

V krbových kachliach a vložkách sa najčastejšie kúri drevom, drevenými, menej už uhoľnými briketami, existujú však aj kachle na drevené pelety. Preto je nutné počítať s tým, že v interiéri s kachľami sa bude viac prášiť a bude treba častejšie utierať prach.

V prípade, že krbové kachle inštalujete v priestore, kde sa počíta so vzduchotechnikou, rekuperáciou či výkonným digestorom, je potrebné konzultovať inštaláciu s odborníkmi, aby nedošlo k zadymeniu miestnosti.

Nákup a inštalácia krbových kachlí je iste nemalou investíciou, istotou však je, že vás zahrejú ako na tele, tak aj na duši.

hore