Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 15. 12. 2024 o 19:47. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Pri všetkých podlahových krytinách, ktoré sa pokladajú na minerálne podklady (poter, prírodný kameň, dlažba atď.), sa musí vždy najskôr položiť parozábrana, ktorá izoluje proti vlhkosti. Nasledujúci prehľad ukazuje, či je pre váš podklad odporúčaná zvuková izolácia a či je bezpodmienečne nutná parozábrana.

Vzhľadom na to, že uvedené doby schnutia závisia od klimatických podmienok, treba ich chápať iba ako orientačné. Pre istotu pripočítajte 2 týždne.

Nasledujúce podklady nie sú vhodné: staré koberce, plstené podlahy (nehygienické, niekedy príliš mäkké, chýba parozábrana), kamenné drevené potery (príliš vysoká zvyšková vlhkosť) a pod.

Základ Doba schnutia Zvyšková vlhkosť CM-% Zvuková izolácia podlahy Parotesná zábrana/ nevyhnutne nutná
Cementový poter 1 cm za týždeň < 2,5 % Áno Áno
Anhydritový poter 2 cm za týždeň < 0,3 % Áno Áno
Liaty asfalt od 18 °C - Áno Nie
Magnezitový poter - Vyrovnanie vlhkosti Áno Áno
Minerálne vyrovnávacie zmesi podľa pokynov výrobcu - Áno Áno
Suchý poter - - Áno Nie
Suchý poter - - Áno Nie 2)
Drevo - - Áno Nie 2)
PVC - - Áno Nie 1)
Keramické dlaždice - - Áno Áno

1) Ak je nepoškodená.
2) Drevená konštrukcia musí byť dostatočne vetraná. Dodržujte tiež informácie výrobcu uvedené v príslušných príbalových letákoch k výrobku. Drevený podklad (drevotrieskové dosky, drevené podlahové dosky a pod.) zásadne nesmie byť vzduchotesne uzavretý aplikáciou iných materiálov, pretože by sa tak pod bariérou vytvorila ideálna mikroklíma pre mikroorganizmy, ktoré by podklad zničili. Musí byť preto zaistené dostatočné vetranie. V mieste napojenia na stenu musia byť inštalované lišty, ktoré vetrajú a musia byť vytvorené priechody medzi podlahovou konštrukciou a podlahou. Je potrebné zabezpečiť, aby existujúca vzduchová dutina pod konštrukciou bola trvale suchá, aby nebola v žiadnom ročnom období narušená rovnomerná vlhkosť drevenej konštrukcie, a preto je možné od PE fólie ako parozábrany upustiť. Podlahové dosky sa vždy pokladajú kolmo na existujúce drevené podlahové dosky ako podklad.

Kročajový a nárazový zvuk ovplyvňuje predovšetkým izolačná podložka príslušnej podlahovej krytiny. Niektoré laminátové a parketové podlahy sú preto od počiatku vybavené izolačnou podložkou. Pokiaľ vaša tvrdá podlahová krytina nemá zvukovú izoláciu, môžu byť liekom na nepríjemný hluk moderné zvukovo izolačné výrobky. Pomocou fólií a izolácie je často možné znížiť hladinu hluku až na polovicu – to je približne 5-6 dB.

Izolačné materiály sú k dispozícii v rôznych hrúbkach s integrovanou ochranou proti vlhkosti alebo bez nej (napr. 1,6-5 mm, výrobca: Selit). Tenké izolačné materiály sú vhodné najmä na nízke montážne výšky, zatiaľ čo silnejšie materiály majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a sú vhodné napríklad na vyrovnanie starých podlahových dosiek.

Fólie s ochranou proti vlhkosti sú vhodné na pokládku na minerálne podklady. Pri nákupe sa vždy riaďte všetkými pokynmi výrobcu alebo vyhľadajte odbornú radu.

Vopred si overte, či je vaša laminátová alebo parketová podlaha vhodná na pokládku na podlahové vykurovanie. Väčšinu izolačných podkladových fólií je možné pokladať na elektrické podlahové vykurovanie. Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní musíte okrem izolačnej podložky položiť aj PE fóliu (pokiaľ už izolačná podložka nemá integrovanú parozábranu). Dbajte tiež na to, aby tepelný odpor podlahovej konštrukcie (opotrebovaná podlaha a izolačná podložka) nepresiahol hodnotu 0,15 m²K/W, inak by sa zhoršil vykurovací výkon vášho teplovodného podlahového vykurovania.

Pokiaľ má vaša nová laminátová alebo parketová podlaha už integrovanú izolačnú podložku, uistite sa, že nie je príliš tenká (menej ako 1 mm). Pokiaľ je podložka príliš tenká, nie je možné vyrovnať prípadné nerovnosti v podklade.

Pokiaľ je to pri inštalácii nutné, odporúčame zakúpiť dodatočnú izolačnú podložku, ktorá dokáže drobné nerovnosti do určitej miery vyrovnať a je odolná proti tlaku. Podrobnejšie informácie o vyrovnávaní nerovností nájdete v návode výrobcu pri príslušnom výrobku.

Radšej sa poistiť, ako ľutovať? Chytrá myšlienka: Pokiaľ položíte dvojitú vrstvu podložky pre izoláciu zvuku - to je dve vrstvy nad sebou - môžete si myslieť, že sa izolačný účinok zdvojnásobí. Bohužiaľ sa mýlite.

Spoločnosť Selit

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy

  • Otvorené škáry a praskliny
    K poškodeniu môže dôjsť v oblasti spojov v systéme click, pokiaľ má izolačný materiál príliš vysoký trecí odpor alebo sa izolačné podkladové dosky prekrývajú.
  • Hluk napriek izolácii
    Podklad nie je optimálne pripravený alebo sa izolačné podkladové vrstvy prekrývajú.
  • Podlahová krytina sa deformuje smerom dovnútra (je vydutá)
    Chýbajúca zábrana proti vlhkosti, pokiaľ bola podlaha položená na minerálny podklad, alebo nedostatočné utesnenie spojov PE fóliou alebo nedostatočné prekrytie samostatne položených parotesných vrstiev PE. Použitá parotesná vrstva môže byť tiež poškodená.
  • Trhliny v oblasti škár podlahovej krytiny (obvykle prebiehajúce v pravom uhle)
    Izolačná podložka môže byť vyrobená z príliš mäkkého materiálu. Odporúčajú sa izolačné materiály, ktoré umožňujú stlačenie materiálu maximálne o 0,5 mm pri tlakovom zaťažení aspoň 2 t/kubický meter.
  • Okraje podlahy sú zdurené alebo zakrivené
    Skontrolujte, či pri pokládke PE parozábrany sa smerom k stene nevytvoril žliabok alebo či nebolo správne aplikované lepenie napojenia na stenu (pri výrobkoch vrátane parozábrany).
  • Tvorba plesní a nepríjemný zápach na soklových lištách
    Použitie parotesných zábran pri pokládke na organické/ekologické podlahy môže viesť k tvorbe kondenzačnej vody a kondenzátu, ktoré môžu spôsobiť hnilobu a rast plesní.
  • Teplovodné podlahové vykurovanie už nedosahuje požadovanú teplotu
    Pokiaľ má použitá izolačná podložka tepelný odpor aspoň 0,15 m2K/W, nemôže podlahovou krytinou prenikať dostatočné množstvo tepla.
  • Namiesto izolačnej podložky je použitý starý koberec
    To môže viesť k nežiaducemu vytváraniu škár v dôsledku chýb v pokládke, čo môže mať za následok napučanie a vydutie plávajúcej podlahovej krytiny. Preto je lepšie starý koberec odstrániť a použiť izolačnú podložku.

  • Pred pokládkou izolačnej fólie očistite podklad metlou a odstráňte prípadné zvyšky lepidla alebo farby.
  • Položte PE fóliu.
  • V prípade potreby položte PE parotesnú vrstvu (pri minerálnych podkladoch a pokiaľ už nie je integrovaná vo vlastnom izolačnom materiáli).
  • V prípade potreby ponechajte PE fóliu aj na stenách vo výške približne 5 cm. Jednotlivé fólie nechajte prekryť o cca 10 cm a zlepte ich k sebe hliníkovou tesniacou páskou, aby boli parotesné.
  • Rozložte izolačnú podložku.
  • Teraz rozviňte izolačnú fóliu a položte ju do jednej roviny so stenou. Jednotlivé listy k sebe pripevnite pomocou tesniacej pásky.

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy

Niektoré podlahové krytiny, napr. laminátové, sa pokladajú vždy plávajúce. To znamená, že dosky nie sú spojené s podkladom. Medzi podlahovou krytinou a stenami, stĺpmi, piliermi atď. sa vytvárajú dilatačné škáry, ktoré vyrovnávajú lineárnu rozťažnosť v prípade teplotných výkyvov. To je pri väčších plochách ešte dôležitejšie ako pri menších. Dilatačné škáry taktiež zabraňujú vzniku zvukových mostov do vznikajúceho muriva.

Na vytvorenie medzier medzi stenou a podlahovou krytinou sa pri pokládke používajú dištančné prvky. Pri použití dištančných podložiek počas inštalácie zaistite obvodovú hranu/dilatačnú škáru 10-15 mm.

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy

Zamyslite sa nad vhodnými profilmi pre vašu podlahu. V závislosti od typu pokládky, povrchovej úpravy a oblasti použitia je potrebná prechodová lišta, ukončovací profil alebo profil pre schodiskové lišty. K dispozícii sú profily pre hmoždinky, prírezy a skrutkovanie atď.

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy

Vaša nová podlaha sa naplno prejaví až so správnymi soklovými lištami. Okrem toho lišty medzi podlahovou krytinou a stenou zabraňujú usadzovaniu nečistôt v dilatačných škárach alebo nárazom, ktoré znečisťujú stenu, napr. pri čistení alebo vysávaní podlahy. Lišty sú k dispozícii v mnohých dekóroch a prevedeniach.

Zodpovedajúca alebo odporúčaná soklová lišta je vždy priradená k príslušnej podlahe v našom sortimente podlahových krytín. Takmer všetky dostupné soklové lišty je možné ľahko namontovať pomocou upevňovacieho systému a bez viditeľných skrutiek alebo klincov. Štandardné dĺžky líšt sa môžu líšiť v závislosti od použitého podkladového materiálu.

Lišty sú k dispozícii v širokej škále povrchov, materiálov a dekorov. Existujú aj verzie v koži, hliníku alebo s individuálnymi štruktúrami a dokonca aj s digitálnou potlačou. Lišty sú obvykle laminované, dyhované alebo vyrobené z korku a sú nalepené na nosnej doske z MDF. Existujú dokonca aj ohýbateľné lišty na oblúky a lišty na kobercové podlahy, ktoré sú vhodné na vlepenie kobercových pásov.

Koncové lišty, vnútorné a vonkajšie rohy a tvarovky pre podlahové lišty sú obvykle k dispozícii tak, aby ladili s lištami v zodpovedajúcom vzhľade povrchu. Pokiaľ dávate prednosť niečomu neobvyklejšiemu, môžete si vybrať aj lišty s iným vzhľadom, než majú soklové lišty. Obzvlášť obľúbené sú lišty v mosadzných, hliníkových alebo zlatých odtieňoch, ktoré v miestnosti vytvárajú vizuálne akcenty.

Pre vykurovacie rúrky sú k dispozícii dvojdielne rozety v najrôznejších farbách, ktoré sa umiestnia okolo rúrky a pripnú sa k sebe.

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy

Viete, že nielen farba, ale aj tvar vašej novej lišty ovplyvňuje pôsobenie miestnosti? Nasledujúce obrázky sa líšia iba výškou a tvarom líšt v bielej farbe. Všetky ostatné prvky sú úplne rovnaké. Napriek tomu vyzerá miestnosť s rôznymi lištami úplne inak.

Toto nepriame osvetlenie nielen skvele vyzerá, ale taktiež vytvára zaujímavé svetelné efekty v každej miestnosti. Diskrétne LED osvetlenie môžete nainštalovať do oblasti podlahy, stien alebo stropu, v závislosti na svojom osobnom vkuse.

Moderné soklové LED lišty sú taktiež vhodné pre takmer všetky podlahové krytiny, najlepšie pre laminátové podlahy, parkety, PVC/vinyl a dlažbu.

LED pásku môžete skombinovať so zodpovedajúcou lištou podľa vlastného výberu a viesť ho pozdĺž stien alebo schodiska. LED pásky sú k dispozícii samostatne a dajú sa ľahko vymeniť podľa vlastného vkusu. Môžete tak vytvoriť príjemnú atmosféru a bezpečné cesty aj za tmy.

Farebné svetlo poskytuje zvýraznenie – teplé farby vnášajú do miestnosti útulnosť a príjemnú atmosféru, zatiaľ čo chladné farby vytvárajú dojem rádu a štruktúry.

Ako a čo si pripraviť na pokládku podlahy
hore