Celoplošné lepenie vs. plávajúce
Celoplošne lepené podlahy majú oproti stále populárnejším plávajúcim podlahám mnoho výhod. Nedochádza u nich k dilatáciám, sú trvanlivejšie, lepšie tlmia kročajový hluk, znesú aj zaťaženie veľmi ťažkým nábytkom. Sú odolnejšie aj proti zatečeniu tekutín a nedochádza u nich k vzniku škár ani k posunu lamiel.
Väčšina ľudí dnes ale automaticky uvažuje o pokládke plávajúcej podlahy. Cez všetky výhody, ktorými sa môžu chváliť celoplošne lepené podlahy, existujú zásadné prednosti, ktoré poslali plávajúce podlahy na prvé miesto na trhu. Plávajúca podlaha nie je pevne spojená s podkladom, obrazne povedané na ňom leží alebo "pláva". Veľkou výhodou tohto typu je relatívne jednoduchá pokládka, možnosť rozobratia, oprava aj výmena podlahy. Jednotlivé diely sa spájajú rozoberateľným zámkovým systémom.
Plávajúce podlahy sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Naspodku je podkladová, na tej je umiestnená vrstva zvukovo izolačná, ktorá tvorí stavebnú akustickú izoláciu. Nasledujú roznášacia vrstva a nášľapná vrstva, ktorá tvorí vrchnú časť skladby. Plávajúce podlahy sa delia podľa použitého materiálu, ktorý tvorí nášľapnú vrstvu. Plávajúce tak môžu byť podlahy laminátové, drevené aj vinylové.
Drevené podlahy vrátane parketových sú vhodné do takmer akéhokoľvek interiéru a sú stále značkou kvality. Väčšina zákazníkov parkety volí kvôli nižšej cene oproti masívnym dreveným podlahám.
Pokládka na rošt
Podlahy pripevňované na rošt sa používajú tam, kde je veľmi nerovný podklad alebo kde je medzi podkladom a podlahou príliš veľa priestoru.
Podlaha sa na rošt kladie napríklad v podkrovných priestoroch či na vonkajších terasách. Možno tým vyriešiť aj nerovné podlahy v starých domoch, kde by vyrovnávanie povrchu bolo náročnou stavebnou akciou. Podlahy na rošte sú všeobecne vhodné pre typy s podlahovým kúrením, kedy sa medzi rošty ukladajú kúrenárske rúrky.
Pred pokládkou
Pokladanie podlahy je síce často prezentované ako kratochvíľa pre zdatnejšieho kutila, vyžaduje však dobrú prípravu, ale aj škálu ručného a elektrického náradia a nástrojov.
Rozhodne sa nevypláca podceniť prípravu miestnosti, kde nová podlaha zdomácnie. V prvom rade je nutné správne spočítať potrebu materiálu. Plávajúca podlaha sa nakupuje v balíkoch. Je potrebné počítať nielen s vlastnou plochou podlahy, ale aj s dostatkom materiálu (napr. lamiel) na dokončenie diela a na odrezky.
Podlaha musí byť nielen z rovnakého materiálu - tj. od jedného výrobcu, čo je zárukou jednotného typu aj odtieňa materiálu. Mala by byť tiež z jednej výrobnej série, pretože rozdiel v šaržiach môže znamenať viditeľný rozdiel v odtieni nášľapnej vrstvy.
Zakúpená podlaha zložená v transportných balíkoch sa musí nechať pred pokládkou najmenej 24 hodín "vydýchať", tzn. uložiť ju v miestnosti, v ktorej má byť položená. Je nevyhnutné nechať ju nasať vlhkosť a teplotu miestnosti. Inak hrozí nebezpečenstvo zvlnenia či vzniku škár. Je jasné, že podlahový materiál musí von z igelitu či z inej prepravnej fólie.
Príprava podkladu
Najnáročnejšou prácou je príprava podkladu podlahy, ktorý je nutné najprv zbaviť pôvodnej krytiny, vyčistiť a predovšetkým vyrovnať.
Vyrovnanie povrchu podkladu je veľmi odborná práca, kedy sa používa nivelačná technika a občas aj búracie kladivo. Veľké umenie je zaobchádzať správne s nivelačnou hmotou.
Ďalšou možnosťou, ako vyrovnať podklad, je aplikácia roštu osadeného nivelovanými OSB doskami. Tu už zachádzame do odboru murárskych a tesárskych prác. Drevovláknitá doska je určená najmä pod plávajúce laminátové a viacvrstvové podlahy. Jedná sa o podložku s výbornou kročajovou izoláciou a izolačnými vlastnosťami. Tlmí priestorový hluk v miestnosti do 15 decibelov.
Základom kvalitne položenej podlahy je starostlivá príprava podkladu. Ten by mal byť dokonale rovný, vyrovnaný pomocou nivelačnej stierky.
Medzi podklad a samotnú podlahu sa vkladá špeciálna fólia (napr. Mirelon), ktorá tlmí kročajový hluk, izoluje a vyrovnáva drobné nerovnosti. Vie podlahu aj prevetrávať a odvádzať zvyškovú vlhkosť.
Pri vlastnom pokladaní plávajúcej podlahy je nutné ponechať medzi plochou podlahy a stenou dostatočnú dilatačnú špáru, ktorá umožní rozťažnosť podlahy. Škára sa následne prekryje rohovou lištou upevnenou k stene.
V miestach styku podlahy s inou podlahou, alebo napríklad u prahov, je potrebné počítať s dilatačnou škárou. Následne bude prekrytá prechodovou lištou.
Je potrebné správne zvoliť smer pokládky a orientáciu vzorky nášľapnej vrstvy s ohľadom na umiestnenie okien, dverí a nábytku.
Výhodou plávajúcich podláh je jednoduchá a rýchla montáž. Čo je to plávajúca podlaha? Lamely sa nelepia k podlahe, spájajú sa len medzi sebou v pere a drážke. Vo finále je dobré stiahnuť lamely popruhovým sťahovákom. Po pokládke treba podlahu olemovať ukončovacími lištami. Tie sa vyrábajú v rovnakých dezénoch ako krytina.
Drevené plávajúce podlahy sa vyrábajú ako sendvičové z niekoľkých vrstiev dreva, pričom hornú nášľapnú, a teda pohľadovú vrstvu, tvorí tvrdé drevo.
Lacnejšie typy podláh majú túto vrstvu z drevenej dyhy, drahšie z vrstvy hrubej až 4 mm, takže ju možno po čase rovnako ako parkety prebrúsiť a znovu nalakovať. Drevená plávajúca podlaha je drahšia, chúlostivejšia a náročnejšia na údržbu než laminát, ten ale spoľahlivo prevalcuje reprezentatívnym vzhľadom.
Laminátová podlaha je spravidla veľmi vydarenou imitáciou dreva a k dispozícii sú všetky farby aj dekory.
Linoleum, marmoleum
Linoleum zažíva po rokoch zatratene veľký úspech, predovšetkým pre svoju praktickosť a estetiku, ktorá prekreslí každý interiér krásnymi farbami.
Linoleum je v rolkách dodávaná krytina z umelej hmoty, jeho mladšia "sestra" marmoleum je zjednodušene povedané linoleum z prírodných komponentov a môže sa dodávať aj vo štvorcoch.
Oba typy krytiny sa pokladajú rovnako. V miestnosti, kde sa bude linoleum alebo marmoleum pokladať, musí byť povrch tiež dokonale rovný, pevný, suchý a čistý. Krytina, ktorú chcete pokladať, musí byť aspoň 24 hodín pred akciou umiestnená zvisle v miestnosti, kam má prísť. Materiál sa musí prispôsobiť podmienkam v miestnosti a zároveň sa s ním bude aj lepšie pracovať.
- V miestnosti nesmie byť menej ako 18 °C a príliš veľká vlhkosť.
- Role marmolea či linolea by mali byť z jednej dodávky. Určite nepoužívajte na jednu plochu rôzne role.
- Pásy narežte špeciálnym nožom a pokladajte v jednom smere, pásy musia plynulo nadväzovať a pevne priliehať.
- Na lepenie je nevyhnutné používať lepidlo určené pre konkrétny materiál. Nanáša sa pomocou ozubenej špachtle.
- Každú vzduchovú bublinku vytlačíme vždy od stredu smerom ku krajom.
- Nakoniec použijeme prítlačný valec. Ak sa niekde nájdu miesta, ktoré nepriliehajú, je potrebné použiť závažia. Zváranie je odporúčané od výrobcov kvôli pevnému a vodotesnému uzavretie. Zvára sa so špeciálnou pištoľou pri teplote asi 350 °C.
- Aby vám podlaha dlho vydržala, navoskujte ju a nešetrite vrstvami. Tým sa zvýši odolnosť a predĺži životnosť.
Ak si chcete pokládku uľahčiť, použite Marmoleum Click. Jedná sa o prírodnú plávajúcu podlahu, ktorá sa vyrába v lamelách a štvorcoch. Pokládka je veľmi jednoduchá a časovo nenáročná. Ihneď po pokládke môžete podlahu používať. Nemusíte nič lepiť, jednotlivé diely jednoducho zacvaknite do seba vďaka zámkovému systému. Aj tu ale musí byť podklad rovný, hladký, čistý a dokonale suchý.
Ďalšie typy - korok, bambus, vinyl
Korok je materiál, ktorý snáď príroda stvorila práve pre podlahy. Pod plávajúcu korkovú podlahu netreba vkladať žiadnu izoláciu typu Mirelon, korková plávajúca podlaha má už podložku inštalovanú zospodu lamely. V prípade, že podkladovou vrstvou je betón alebo anhydrit (liaty základ zo spojiva vyrobeného z energosadrovca), je však nutné vždy použiť parozábranu.
Pred kladením je nutné skontrolovať zámkový spoj a zbaviť ho prípadných nečistôt. Nečistoty a poškodený zámok môžu spôsobiť výškové nerovnosti.
Pokladať začíname z pravého zadného rohu miestnosti. Hotovú podlahu odborníci odporúčajú odmastiť 1% roztokom saponátu, nechať úplne uschnúť a následne aplikovať polymérový ošetrovací prostriedok.
Aktuálne sú módne podlahy z bambusu. Sú obľúbené pre svoju mechanickú odolnosť, tvrdosť a nezameniteľný vzhľad. Výrobcovia uvádzajú, že tvrdosť podlahy z bambusu je dvakrát vyššia ako pri dubovej podlahe. Má jedinečný vzhľad, nevyžaduje povrchovú úpravu.
Výsledné dielo veľmi závisí od remeselnej zručnosti a citu pre rozloženie farebných odtieňov na ploche. Podlaha sa pokladá na rovný, suchý, čistý a stabilný podklad. Izbová teplota by mala byť 18 - 25 °C, vlhkosť vzduchu 40 - 65 %. Prvým krokom pri realizácii je nanášanie lepidla ozubenou stierkou na podklad. Pri pokládke sa odporúča kombinovať dosky z viacerých balení, vznikne tak zaujímavý estetický efekt.
Medzi stenu a dosky sa umiestnia vymedzovacie kliny, ktoré vytvoria dilatačnú škáru s veľkosťou cca 1 - 1,5 centimetra. Dosky niekoľkých položených radov sa pritom sťahujú remeňami, aby k sebe dosky dokonale priliehali a zabránilo sa medzerám.
Vinylové podlahy sa hodia všade tam, kde je prírodný materiál zbytočný luxus. PVC - polyvinylchlorid, jednoducho vinyl, je veľmi praktickým materiálom. Vinylové podlahy sú nenáročné na údržbu, vyznačujú sa dlhou životnosťou a sú vhodné aj pre podlahové vykurovanie.
Rozhodne sa neodporúča vinylovú podlahu pokladať na staré parkety, "okukané" laminátové podlahy alebo koberec. Správne sa vinyl pokladá takisto na upravený pevný podklad. Plocha musí byť, tak ako u iných druhov podláh, dokonale čistá. Nerovnosť možno odstrániť hrubšou podložkou pod podlahy. Pod ňou bude ešte parotesná fólia.
Pri niektorých typoch podláh je kročajová izolácia už súčasťou lamely. Na rezanie vinylových lamiel postačí nôž. Ako položiť alebo nalepiť vinylovú podlahu vám podrobnejšie ukážeme v novom video návode.
Koberec
Stále obľúbenou podlahovou krytinou zostávajú koberce. Ani čas neodvial ich prednosti v podobe množstva vzorov, farieb a výborných tepelno a zvukovo izolačných vlastností.
Rovnako dôležité ako výber vhodného druhu koberca, je jeho správne položenie. Základom je opäť čistý a vyrovnaný základ.
Kobercom možno prikryť lino, parketové aj plávajúce podlahy, pokiaľ ale kladiete koberec cez celú plochu miestnosti, je odporúčané položiť ho priamo na betón.
Ak budete pokladať koberec so spodnou gumovou alebo penovou vrstvou, stačí podlahu posypať talkom, aby bolo možné s kobercom po podklade manipulovať. Ak je plocha miestnosti väčšia ako 16 plošných metrov, odporúčajú odborníci koberec celoplošne podlepiť. V ostatných prípadoch je nutné, aby bol koberec pri stenách podlepený obojstrannou lepiacou páskou. Vo video návode " Ako položiť koberec" vás prevedieme pokládkou krok za krokom.
Dlažba
Podlahovú dlažbu volíme najčastejšie do kúpeľní, toaliet, chodieb a okolo kuchynských liniek. Jej atribútom je ľahká údržba, pomerne dlhá životnosť a odolnosť. Aby však dlažba skutočne dobre slúžila a vydržala čo najdlhšie, je potrebné ju správne položiť.
Pri interiérovej dlažbe je najpodstatnejšou vlastnosťou odolnosť voči oteru a bezpečnosť, teda ak je protišmyková.
Pred kladením je nutné vybrať vhodný druh lepidla a miešať ho s vodou v správnom pomere. Dlažbu pokladáme zásadne so škárami, ktoré je po vytvrdnutí lepidla nutné vyškárovať špeciálnou zmesou.
Príprava celistvého, pevného a rovného podkladu bez nečistôt a mastnoty je zásadná aj pre pokládku dlažby. Nikdy sa nespoliehajte na to, že je plocha čerstvo vybetónovaná. Je potrebné skontrolovať rovinnosť podkladu a prípadne plochu vystierkovať a nechať vyschnúť.
Rovnako je dôležitá aj vzájomná kolmosť plôch.
Určite sa nesnažte vyrovnávať nerovnosti lepidlom. Moderné lepidlá umožňujú tenkovrstvové lepenie, takže kľúčom k dokonalej dlažbe je aj výber správnej stavebnej chémie. A keby ste potrebovali podrobnejší návod, tak prejdite na článok "Ako položiť dlažbu".