0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 7:28. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako ochrániť dom pred vlámaním

Ako ochrániť dom pred vlámaním

Sťažiť život lupičom môžete hneď niekoľkými spôsobmi. Ukážeme vám, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste chytro ochránili dom proti vlámaniu a aké smart riešenia na to existujú.

Ochrana proti vlámaniu

Zlodeji si do vašej domácnosti spravidla vyberajú jednoduchý a rýchly prístup. Ak nemajú po niekoľkých minútach úspech, ak sú napr. zabezpečené okná a dvere alebo sa rozoznie vaše poplašné zariadenie, väčšinou ďalšie pokusy zanechajú.

Pred zlodejmi vás môžu ochrániť dva faktory:

 • správne konanie,
 • vhodná zabezpečovacia technika.

Existuje niekoľko jednoduchých tipov, ako si môžete svoju domácnosť zabezpečiť:

 • Vstupné dvere pri odchode nielen zatvorte, ale aj zamknite.
 • Vždy pred odchodom zatvorte okná a balkónové dvere. Vyklopené okná sú pre zlodejov hotovou pozvánkou.
 • Máte vonkajšie rolety? Na noc ich sťahujte.
 • Predstierajte svoju prítomnosť. Ideálne rozsvecovaním svietidiel buď pomocou spínacích hodín alebo šikovne pomocou aplikácie.
 • Požiadajte suseda, aby vám vyberal poštu, kým budete na dovolenke.

Ako ochrániť dom pred vlámaním

Zabezpečovacia technika

Môžete staviť na mechanickú a elektronickú ochranu proti vlámaniu alebo v ideálnom prípade na kombináciu oboch.

Ako mechanickú ochranu proti vlámaniu môžete využiť napr. okenné a dverové poistky. Môžete si kúpiť okná priamo so zabudovanou ochranou alebo si túto ochranu zabudovať do svojich existujúcich okien.

Srdcom elektronickej ochrany proti vlámaniu je spravidla poplašné zariadenie. Poplašné zariadenia sú dobrým doplnkom pre mechanické zabezpečenie. V prípade vlámania snímače zaregistrujú, že sa niekto chce dostať dovnútra, a spustí sa poplach, buď ako hlasný zvukový signál, alebo ako hovor na pripojený pult centrálnej ochrany (PCO).

Opatrením proti vlámaniu sú tiež monitorovacie kamery. Na jednu stranu odstrašia potenciálneho páchateľa, na druhú stranu pomocou nich možno lepšie objasniť vlámanie a potenciálne identifikovať páchateľa.

V súčasnosti sú k dispozícii chytré monitorovacie kamery napr. Yale, ku ktorým máte non-stop prístup prostredníctvom živého prenosu. Vďaka oznámeniu o pohybe pomocou aplikácie na váš chytrý telefón budete presne vedieť, kedy sa u vás doma niečo deje.
A ak by ste chceli zájsť ešte o krok ďalej, tak k dispozícii sú aj monitorovacie kamery Yale s integrovaným osvetlením a sirénou.

Dverová a okenná poistka

K veľkému množstvu vlámaní dochádza cez okná a dvere. Ak dvere alebo okná dostatočne rýchlo nepovolia, zlodej svoje úsilie spravidla vzdá a vyhliadne si niečo iné. Pritom nemusia byť všetky okná alebo dvere vybavené najvyšším stupňom zabezpečenia. Skontrolujte slabiny svojho bytu a nainštalujte príslušné bezpečnostné opatrenia.

Okenná poistka

K oknám, pivničným oknám a balkónovým dverám je spravidla veľmi dobrý prístup, a preto je to pre zlodeja tiež prvé miesto. Okenné poistky, poistky závesov, uzamykateľné okenné kľučky a okenné mreže sú ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktoré môžu s minimálnymi nákladmi výrazne zvýšiť účinnosť ochrany proti vlámaniu. Nainštalované okenné a dverové alarmy spustia v prípade vlámania poplach a dokážu páchateľa tiež zahnať.

Dverová poistka

Vaše vchodové dvere do bytu si môžete zabezpečiť závorovým zámkom alebo prídavným dverovým zámkom.

Závorové zámky dodatočne zaistia vchodové dvere, zatiaľ čo prídavné dverové zámky s petlicou zaisťujú, aby sa vchodové dvere otvorili len na úzku medzeru. Takto môžete hovoriť pri dverách s cudzími ľuďmi bez toho, aby ste museli vchodové dvere úplne otvoriť.

Chcete vedieť, kto stojí pred vchodovými dverami, ešte než ich otvoríte? S pomocou dverných komunikačných systémov alebo video interkomov môžete komunikovať s ľuďmi, ktorí stoja pred vašimi vchodovými dverami alebo pri vstupe na pozemok, aj pri zatvorených dverách.
Jednoduchšie bude, ak nainštalujete digitálne komunikačné systémy už počas výstavby. Tieto systémy možno ale zabudovať aj dodatočne cez existujúce káble od zvončeka.

S pomocou dverových priezorov - buď v štandardnom, digitálnom alebo elektronickom prevedení, s alebo bez video funkcie - si môžete okrem toho urobiť jasný obraz o tom, kto čaká pred vašimi vchodovými dverami.

TIP: Ako na okná a dvere namontovať uzamykateľnú kľučku

Stačí vám skrutkovač, asi tak 2 minúty času a podľa videonávodu z projektovej dielne HORNBACH si svojpomocne namontujete uzamykateľnú kľučku k dverám na terasu.

Hlásič pohybu

Chcete detektorom pohybu snímať iba vchod do domu, fasádu, jednotlivé miestnosti alebo steny? Podľa vybraného úseku je vyžadovaný väčší uhol.

Detektory pohybu s ochranou proti podlezeniu zaisťujú monitorovanie, a tým tiež vyšší stupeň zabezpečenia. Tieto detektory pohybu pokrývajú aj priestor pod vaším bydliskom. S týmto nastavením detektor zareaguje tiež v prípade, ak sa votrelec snaží preplaziť pod detektorom pohybu.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Detektory pohybu pre veľké domové fasády a vjazdy

  Ak máte veľkú čelnú fasádu alebo vjazd a chcete pokryť detektorom pohybu celú túto plochu, mali by ste sa rozhodnúť pre detektory pohybu s uhlom snímania približne 240 °. Pri montáži detektora na vonkajší roh možno pokryť dokonca dve vonkajšie steny. Tým si ušetríte investíciu do druhého detektora.

  Pokiaľ si zaobstaráte detektor pohybu s veľkým snímaným úsekom a potom zistíte, že ho potrebujete iba pre vchod do domu, môžete pomocou krytov zacloniť príslušné miesta. To dáva zmysel, ak máte blízko susedov. Dosah snímania možno regulovať naklápaním alebo ďalším nastavením citlivosti.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Detektory pohybu pre cielené snímanie

  Chcete spínať iba osvetlenie pri vchodových dverách? Potom by mal byť snímaný úsek čo najmenší a mal by postačovať detektor pohybu s uhlom snímania 90 °.

  Detektory pohybu s uhlom snímania o 180 ° môžu pokryť jednotlivé steny alebo rozsvecovať svetlo v miestnostiach, ako napríklad v predsieni a v pivnici.

  Chcete snímanie zacieliť ešte na menšie miesta? Žiadny problém. Jednoducho zúžte zorný uhol detektorov pohybu pomocou vhodných krytiek na požadovanú hodnotu.

 • 
				obr ako ochranit dom pred vlamanim 05

  Montáž na strop

  Detektory pohybu pre strop sú vhodné spravidla pre veľké plochy. Tie zaručujú spojité snímanie plochy v uhle 360 °. Pri montáži stropných detektorov musíte bezpodmienečne dbať na potrebnú výšku miestnosti. Umiestnenie v príliš veľkej výške znižuje úroveň citlivosti. Ideálne je, ak snímaný úsek čo možno najviac zodpovedá pôdorysu miestnosti. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť nesnímaným oblastiam.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Montáž na stenu

  Detektory pohybu na stenu spravidla pokrývajú vždy iba jeden určitý snímaný úsek - podľa toho, pre aký detektor pohybu sa rozhodnete. Preto sú nástenné detektory mimoriadne vhodné na domové fasády, vchody, uličky a predsiene.

  Detektor neorientujte čelne, ale bočne. Potom sa bude krížiť niekoľko snímaných sektorov, aby detektor mohol reagovať čo najskôr a spoľahlivo.

Pozor na triedu ochrany

Detektory pohybu sú k dispozícii pre interiér aj exteriér. Pri montáži vonku dávajte pozor na to, aby vami vybraný detektor pohybu mal požadovanú triedu ochrany IP a tiež bol odolný voči nepriazni počasia.

Infračervené detektory pohybu, bezdrôtové detektory pohybu alebo ovládače osvetlenia?

Pri výbere detektorov pohybu sa môžete rozhodnúť, buď pre rádiový, alebo infračervený model. Alebo siahnuť po súmrakovom spínači.

Infračervený detektor pohybu

Pri infračervených detektoroch pohybu reagujú vysoko citlivé snímače na pohyby a zmenu svetelných podmienok. Akonáhle detektor zareaguje, osvetlenie alebo iný prístroj, ktorý je pripojený k detektoru pohybu, sa automaticky zapne a po prednastavenej dobe opäť vypne.

Najnovšia generácia infračervených detektorov pohybu je vybavená pyrosenzormi. Tieto senzory reagujú na telesné teplo ľudí, ktoré je vydávané v podobe infračerveného žiarenia.

Pyrosenzory premieňajú každý pohyb vo vašom snímanom úseku alebo zmenu infračerveného tepelného žiarenia na elektronický impulz, čím dochádza k aktivovaniu signálu na zapnutie či vypnutie.

Bezdrôtové pohybové čidlá

Bezdrôtové detektory pohybu pracujú spravidla tiež s infračervenými senzormi. Senzory detektora pritom reagujú na zmeny tepelného žiarenia, ktoré na ne pôsobia. Môže sa jednať o telesné teplo zvierat alebo ľudí, ale aj o pohyblivé teplé predmety, ako napr. osobné automobily. V úseku snímanom infračerveným žiarením sú identifikované dokonca aj tie najdrobnejšie pohyby, ktoré sú následne odosielané bezdrôtovo ľubovoľnému bezdrôtovému prijímaču. K vypnutiu dôjde automaticky po uplynutí prednastavenej doby.

Bezdrôtové detektory pohybu majú batériový pohon, vďaka čomu ich je možné úplne ľahko použiť kdekoľvek.

Rovnako ako infračervené detektory pohybu umožňujú aj bezdrôtové modely okrem spínania svietidiel aj ovládanie ďalších zariadení.

Ovládač osvetlenia

Súmrakové spínače merajú pomocou fotosenzorov jas v okolí. Pri stmievaní rozsvieti integrovaný svetelný senzor automaticky pripojené svietidlo. Pri svitaní sa potom svietidlo opäť automaticky zhasne. Hraničnú hodnotu jasu, pri ktorej má senzor zareagovať, si môžete stanoviť sami.

Vďaka tomu sú ovládače osvetlenia ideálnym riešením pre všetky typy osvetľovacích zariadení, ktoré majú zabezpečovať cez noc potrebné svetlo a orientáciu. Pomocou ovládačov osvetlenia možno v noci náležite osvetľovať aj záhrady alebo záhradné dekorácie. Alebo pomocou nich môžete ovládať komerčné osvetlenie alebo osvetlenie výkladných skríň.

Ako ochrániť dom pred vlámaním

Chytrá ochrana proti vlámaniu

Ste preč dlhšie, než ste plánovali. A pomaly sa stmieva. Vytiahnete z vrecka svoj chytrý telefón a niekoľkými kliknutiami si doma rozsvietite niekoľko svetiel, aby ste predstierali svoju prítomnosť. Že to znie až nemožne? Naozaj to nie je problém, ak stavíte na chytrú ochranu proti vlámaniu.

Vďaka systému Smart Home môžete ovládať svoje osvetlenie, aj keď ste na cestách. Váš chytrý telefón vám pripomenie pomocou inteligentných dverových a okenných kontaktov, že je ešte niektoré z okien otvorené. Detektor dymu nielen spustí poplach, ale tiež vám ešte navyše zašle správu, ak nie ste doma. Oznámenie dostanete dokonca aj vtedy, keď bude tiecť práčka.

Jeden systém, veľa možností:

Ako ochrániť dom pred vlámaním

Výhody poplašného systému Smart Home

 • neustále prepojenie s vašou domácnosťou
 • možnosť okamžitej reakcie v núdzovom prípade a nadviazanie núdzového hovoru
 • včasné varovanie pred požiarom a vytopením
 • najmodernejšie dverové zámky a ovládanie garážových brán - bezpečné a chytré zároveň
 • kamery s funkciou rozpoznávania tváre, ktoré vás budú informovať, pokiaľ k vám bude niekto prichádzať a odchádzať
 • kamery umožňujú spojenie s rodinou doma, bez ohľadu na to, či ste v kancelárii alebo na dovolenke
 • flexibilné ovládanie pomocou aplikácie, bez ohľadu na miesto a čas
 • jednoduchá a rýchla inštalácia
 • bezpečnostné systémy je možné v rámci použitia produktov od jedného výrobcu ľahko navzájom kombinovať a rozširovať

Chytrý dverový zámok

Že ste stratili tu a tam ten či onen kľúč od vchodových dverí? Takáto situácia vždy predstavuje bezpečnostné riziko. A čo keby ste do budúcna už nepotrebovali na otvorenie vašich vchodových dverí ani jeden jediný kľúč? Zariadiť by to mohol chytrý dverový zámok.

Chytrý dverový zámok vie:

 • Otvárať dvere pomocou inteligentného telefónu alebo chytrých hodiniek.
 • Dverový zámok vám pošle oznámenie, až napr. domov prídu deti.
 • Napríklad môžete poskytnúť časovo obmedzený prístup do vášho bytu kamarátom alebo remeselníkom.
 • Môžete nastaviť dobu automatického uzamknutia.

Chytrý dverový zámok môžete použiť tiež v nájomnom byte. Pretože pre jeho inštaláciu nie je vyžadované vŕtanie, tak môžete dverový zámok namontovať rýchlo sami.

Smarthome

Bezdrôtové ovládanie

Bez ohľadu na to, či sa jedná o zásuvky, žalúzie, garážové brány alebo skrine - s bezdrôtovou technikou pre dom a záhradu je zapínač a vypínač elektrických zariadení vždy po ruke, resp. pripravený na použitie. S pomocou bezdrôtovej technológie môžete v domácnosti dokonca ušetriť elektrinu.

Pre bezdrôtovú technológiu potrebujete aspoň jeden vysielač a jeden prijímač. Vysielač odovzdáva pokyn prijímaču. Prijímač sa používa v elektrickom vedení k spotrebiču (napr. svietidlo, motor, čerpadlo, žalúzie, otvárač dverí) a zapína alebo vypína elektrický okruh. Vzdialenosť medzi vysielačom a prijímačom by mala činiť max. 30 m, aby všetko dokonale fungovalo. Prípadne môžete dosah predĺžiť pomocou predlžovačky bezdrôtového signálu.

Zaučitelné bezdrôtové prijímače majú až 6 pamäťových miest pre rôzne kódy a spolupracujú so všetkými vysielačmi. Raz naprogramované kódy zostanú uložené aj po výpadku prúdu alebo odpojení od elektrickej siete. Kódovacie prijímače naproti tomu nemožno zaučiť. Tie fungujú len s vysielačmi, ktoré môžete naprogramovať pomocou kódovacieho kolieska.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Ručný ovládač

  Ručné ovládače sú malé, prenosné diaľkové ovládače, ktoré sú používané na otváranie a zatváranie brány od pozemkov a garážových brán.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Nástenný vysielač

  Nástenný vysielač sa upevňuje na miesto, kde je vyžadovaný. Funguje ako normálny vypínač svetla a je vhodný aj pre stmievanie osvetlenia alebo pre ovládanie roliet.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Bezdrôtové pohybové čidlá

  Bezdrôtové detektory pohybu zapínajú na základe zaznamenaných pohybov pripojené svietidlo alebo ďalšie prístroje. Nemusia sa do steny vyvŕtavať žiadne otvory.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Bezdrôtový ovládač osvetlenia

  Bezdrôtové ovládače osvetlenia registrujú premenlivý jas a samostatne zapínajú všetky pripojené prijímače, akonáhle nastane súmrak.

 • 
				Ako ochrániť dom pred vlámaním

  Magnetický vypínač

  Na rozsvecovanie a zhasínanie osvetlenia pri otvorení a zatvorení dverí akéhokoľvek druhu sa hodí magnetický vypínač. Tento vypínač je často integrovaný do nábytku, aby sa zažínalo a zhasínalo pri otvorení alebo zatvorení šatníkových skríň vitrínové osvetlenie.

Nezávadné žiarenie

Žiarenie z bezdrôtových spínačov je zdravotne nezávadné. Bezdrôtový signál vychádza iba z vysielača a vydáva sa len po dobu stlačenia tlačidla. Naproti tomu napríklad mobilný telefón vydáva žiarenie, ktoré je až 400-krát silnejšie.

Rušivé faktory pre bezdrôtový prenos

Ak by vaše bezdrôtové vysielače alebo bezdrôtové prijímača nefungovali bezchybne, môžu byť na vine nasledujúce príčiny:

 • Bezdrôtové zariadenia bežiace na rovnakej frekvencii sa môžu vzájomne rušiť pôsobením "trvalého signálu". To môže ovplyvňovať bezdrôtové meteorologické stanice, slúchadlá a reproduktory.
 • Kovové rámy alebo kovové obklady môžu spôsobiť tienenie prijímača alebo vysielača, a rušiť tak či oslabiť príjem.
 • Ak by váš bezdrôtový spínač fungoval len obmedzene, mali by ste prístroj dať na iné miesto alebo ho vyskúšať na kratšiu vzdialenosť.
 • Zapínanie funguje občas lepšie ako vypínanie? Príčinou môže byť spotrebič, ktorý je pripojený k prijímaču. Ten možno ruší bezdrôtový signál. Preto zaistite dostatočne veľkú vzdialenosť medzi bezdrôtovým prijímačom a spotrebičom.
 • Pokiaľ chcete nainštalovať niekoľko prijímačov pri sebe, musíte zohľadniť, že bezdrôtové prijímače môžu vydávať nepatrné žiarenie, a tým sa vzájomne ovplyvňovať. Pre bezproblémové spínanie by bezdrôtové prijímače mali byť medzi sebou vzdialené aspoň 50 cm.

Trezory

Cenné predmety a dôležité dokumenty ukladajte ideálne do takého trezoru, ktorý nie je na očiach a ktorý je predovšetkým dobre ukotvený, napr. v nábytku.

Mal by byť dostatočne veľký na to, aby do neho bolo možné bez problémov uložiť všetky dokumenty, cenné predmety alebo náhradné kľúče. Nezabudnite na predmety, ktoré majú nejakú materiálnu hodnotu.

Varovné hlásiče

Vašu bezpečnosť môžu ohroziť nielen zlodeji. Neplechu vo vašom interiéri môže spôsobiť tiež plyn, oxid uhoľnatý, teplo alebo voda. Pre rýchlu reakciu na takéto udalosti sú k dispozícii varovné hlásiče.

Detektor dymu spustí poplach pri úniku metánu (zemný plyn), propánu a butánu (fľaškové plyny). Poplach je spustený už pri stále bezpečných koncentráciách plynu - dlho predtým, než by mohlo dôjsť k vzniku výbušnej zmesi plynu so vzduchom.

Oxid uhoľnatý (CO) predstavuje neviditeľné nebezpečenstvo, pretože plyn je bez chuti, farby a zápachu. Spúšťačmi otravy CO sú často chybné rúry, krby alebo komíny. Detektor CO chráni pred otravou oxidom uhoľnatým.

Pravidelná údržba zariadenia

Nechajte vykonávať odborníkom pravidelnú údržbu komínov, krbov a ďalších zariadení, ako napríklad kúrenie. Odborníci, ktorí môžu vykonávať tieto kontroly, sú miestni kominári, koncesné remeselnícke firmy alebo kominári na voľnej nohe. Po celej krajine platí vyhláška o čistení, kontrole a revízii spalinových ciest, ktorá stanovuje, ktoré zariadenia sa musia v ktorý okamih kontrolovať.

Práčka tečie, kúrenie vyteká - existujú situácie, v ktorých je nutné zabrániť rýchlou reakciou najhoršiemu možnému scenáru. Detektor vody spustí poplach, akonáhle sa obe plochy senzora na dne krytu dostanú do kontaktu s vodou, a tým pádom medzi nimi vznikne elektrický spoj. Vďaka signálnemu tónu alebo správe na váš chytrý telefón budete môcť rýchlo zakročiť.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore