0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 6:37. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

9 tipov, ako vám automatizácia domácnosti môže uľahčiť život

9 tipov, ako vám automatizácia domácnosti môže uľahčiť život

Automatizácia domácnosti vám uľahčí život a ušetrí elektrinu. V tomto článku vám ukážeme, čo je to domáca automatizácia, aké systémy sú k dispozícii a aké sú ich výhody.

Čo znamená domáca automatizácia?

Pojem automatizácia domácnosti hovorí za všetko. Znamená to, že jednotlivé zariadenia prepojíte do siete a ovládate ich centrálne. Osvetlenie, vykurovanie, tienenie, multimédiá alebo zabezpečenie už tak nemusíte ovládať samostatne. Vaším cieľom a cieľom domácej automatizácie je uľahčiť si každodenný život a zároveň ušetriť energiu a zvýšiť bezpečnosť vášho domova.

Srdcom domácej automatizácie je riadiace centrum - obvykle nazývané brána.

Pomocou tejto brány môžete prepojiť svoje technické zariadenia a centrálne ich ovládať. Buď hlasovým ovládaním, alebo pomocou aplikácie v smartfóne. Môžete tiež zapojiť senzory a napríklad rozsvietiť svetlá, keď senzory zaznamenajú pohyb na chodbe.

Ak je technika vo vašom dome takto prepojená, môžete svojej domácnosti začať hovoriť inteligentný dom alebo chytrá domácnosť.

Automatizácia domácnosti

Automatizácia domácnosti: Čo chcete chytro ovládať?

Než sa ponoríte do témy ovládania chytrej domácnosti, položte si nasledujúcu otázku: Čo chcem chytro ovládať?

Chcete zo začiatku napríklad len pohodlne zapínať a vypínať svetlá pomocou aplikácie alebo vytvárať časové plány? Alebo chcete vďaka domácej automatizácii rovno začať šetriť elektrinu a stlmovať radiátory pri každom otvorení okna?

Automatizáciou domácnosti môžete samozrejme prepojiť aj niekoľko oblastí a nakoniec šikovne ovládať celý dom - od vstupných dverí cez osvetlenie a vykurovanie až po zabezpečovací systém.

Automatizácia domácnosti sa neobmedzuje len na interiér. Môžete tiež chytro ovládať záhradné zariadenia, ako je robotická kosačka, bazénová filtrácia alebo vonkajšie osvetlenie.

Takto to môže vyzerať:
obr automatizacia domacnosti

Chytré ovládanie domu

Ako nováčik v oblasti domácej automatizácie môžete začať zľahka. Dobrým začiatkom je obstaranie brány a chytrých adaptérov. S ich pomocou môžete zo zariadenia, ktoré funguje analógovo - napríklad stojaca lampa v obývacej izbe - ľahko urobiť chytré.

Ďalším krokom na ovládanie celej domácnosti je prepojenie niekoľkých zariadení so smart home bránou. Či už sa jedná o vchodové dvere, okná a ďalšie zariadenia, máte veľa možností, ako si uľahčiť život.

Chytrú domácnosť môžu tvoriť:

 • Chytré predné dvere a garáž
 • Chytré okná a ovládanie žalúzií
 • Chytré zásuvky
 • Inteligentné vysávačové roboty
 • Chytré sieťové príslušenstvo
 • Chytré produkty pre vašich domácich miláčikov

Chytré ovládanie svetla

Chytré osvetlenie je dôležitou súčasťou riadenia domácnosti. Okrem smart osvetlenia možno do automatizácie domácnosti zapojiť tiež analógové, staré lampy, ktoré pomocou adaptérov urobíte chytrými. Osvetlenie potom môžete hravo ovládať pomocou aplikácie a nastaviť pravidlo, kedy má ktorá lampa svietiť.

Alternatívou môže byť použitie senzorov na chodbe alebo pri vchodových dverách, ktoré automaticky rozsvietia svetlo pri detekcii pohybu.

Chytré ovládanie kúrenia

Kúrenie sa automaticky vypne, keď opustíte dom. Znie vám to ako utópia? Nie je. Vďaka automatizácii domácnosti, bráne a termostatom, sa vaše sny stanú realitou.

Zaobstaraním chytrých okenných rámov sa môžete posunúť o krok ďalej smerom k domácej automatizácii. Akonáhle sa otvorí okno, radiátor sa vypne. Tým sa šetrí energia a chráni životné prostredie. Pokiaľ chcete vykurovať miestnosti chytro a vždy nájsť správny čas pre vetranie, sú ďalšími užitočnými pomocníkmi teplotný snímač alebo snímač kvality vzduchu.

Chytré zabezpečenie domu

Nemusíte kopať vodné priekopy, aby ste si viac zabezpečili dom. S automatizáciou domácnosti a smart home systémami môžete rozsvietiť svetlo, aby ste simulovali svoju prítomnosť alebo sledovať dianie v dome a v prípade nebezpečenstva spustiť poplachový systém. S chytrou domácnosťou sa môžete chrániť tiež pred škodami spôsobenými vodou, požiarom alebo oxidom uhoľnatým.

Vďaka domácej automatizácii môžete zostať v spojení s rodinou, aj keď ste v práci alebo na cestách. Existuje napríklad chytré tlačidlo, ktoré možno umiestniť do domácnosti seniorov. V takzvanom núdzovom režime tlačidlo spustí núdzový scenár a informuje vás prostredníctvom oznámenia.

Chytré záhradníčenie

Automatizácia domácnosti nekončí pri vchodových dverách. Veľa času môžete ušetriť aj na záhrade. Tomu sa hovorí chytré záhradníčenie.

Záhradu môžete ovládať napríklad pomocou časových plánov. Alebo môžete investovať do pôdneho senzoru, ktorý meria vlhkosť pôdy, intenzitu svetla a teplotu a podľa potreby riadi zavlažovanie záhrady.

Mimochodom, z analógových zariadení na záhrade môžete ľahko urobiť smart pomocou vonkajších zásuviek.

Chytrú robotickú kosačku môžete poslať do práce aj prostredníctvom aplikácie. Tým však domáca automatizácia na záhrade nekončí, ba naopak. Vonkajšie osvetlenie ešte nikdy nebolo možné ovládať tak ľahko ako teraz - stlačením tlačidla v aplikácii, pomocou časového plánu alebo vďaka detektoru pohybu.

Systémy domácej automatizácie

Existujú rôzne systémy Smart Home, z ktorých si môžete vybrať. Aby pre vás bolo nastavenie systému riadenia domácnosti čo najmenej stresujúce, uistite sa, že je systém kompatibilný s niekoľkými výrobcami. Potom je pre vás jednoduchšie automatizovať dom a záhradu a nainštalovať a naprogramovať všetky komponenty.

Výhody inteligentných systémových riešení:

 • Systém, ktorý na seba nadväzuje a je vzájomne kompatibilný.
 • Centrálna stanica, pomocou ktorej môžete ovládať svoju chytrú domácnosť.
 • Prepojenie rôznych tematických oblastí, ako je regulácia vykurovania, bezpečnosť a komfort.

SMART HOME by Hornbach

SMART HOME by Hornbach umožňuje ovládanie rôznych aplikácií, produktov a systémov pre dom a záhradu naprieč výrobcovi, a to prostredníctvom centrálnej aplikácie.

Centrálnou riadiacou jednotkou systému je brána. Funguje ako prepojenie medzi chytrým telefónom, tabletom alebo počítačom a zariadeniami pripojenými k systému. Brána môže spĺňať rôzne rádiové štandardy, napr. Z-Wave, Zigbee, Wi-Fi alebo Bluetooth. Ak potrebujete ďalšie rádiové štandardy, môžete ich doinštalovať prostredníctvom rozhrania USB.

Vysoká kompatibilita

Gardena, Philips Hue alebo Abus. Všetky zariadenia kompatibilné s bránou SMART HOME by hornbach sú označené v našom obchode. Partnerská sieť sa neustále rozširuje.

GARDENA smart system

S šikovným systémom GARDENA môžete byť kedykoľvek a odkiaľkoľvek v kontakte so svojou záhradou prostredníctvom aplikácie. Brána ako srdce GARDENA smart systému zabezpečuje komunikáciu medzi smart senzorom, smart riadeným zavlažovaním a smart Sileno v záhrade.
Ak šikovný snímač prijíma napríklad aktuálne informácie o počasí, sú vám oznámené priamo prostredníctvom brány. Bránu stačí pripojiť k sieti prostredníctvom domáceho smerovača.

Pomocou bezplatnej aplikácie Gardena smart pre iOS a Android môžete ovládať svoju záhradu jednoduchým stlačením tlačidla. Sami sa rozhodnete či chcete, aby GARDENA smart systém prevzal plne automatické riadenie, alebo či chcete sami vykonávať zásahy.

Aplikácia zobrazuje prehľad všetkých meraní chytrého snímača. Vďaka tomu budete vždy vedieť, čo sa na vašej záhrade deje, a môžete priamo reagovať na nepredvídateľnú zmenu počasia, aj keď ste na dovolenke. Okrem toho možno pre každé zariadenie GARDENA smart system naprogramovať individuálne plány.

Smart Home Bosch

S chytrými bezpečnostnými riešeniami Bosch ste v bezpečí. Aplikácia Bosch vás informuje o tom, čo sa deje vo vašej domácnosti, a v prípade núdze vás upozorní. Vaše dáta sú v bezpečí vďaka miestnemu úložisku a šifrovanému prenosu príkazov a alarmov.

Okrem ovládania prostredníctvom chytrého telefónu možno systém Smart Home System od spoločnosti Bosch rýchlo a flexibilne ovládať aj stlačením tlačidla na univerzálnom spínači alebo univerzálními spínačmi Flex. Chytrým prepínačom môžete priradiť až 4 rôzne, ľubovoľne voliteľné funkcie.

So systémovým riešením Bosch môžete prepojiť okrem iného nasledujúce zariadenia:

 • Vonkajšia kamera Eyes
 • 360° vnútorná kamera
 • Detektor pohybu
 • Detektory dymu a vlámania
 • Dverové a okenné kontakty

Chytrá domácnosť Bosch sa stretáva s Philips Hue

Spolupráca medzi spoločnosťami Bosch Smart Home a Philips Hue otvára úplne nové možnosti využitia. Partneri spoločne pracujú na nových skúsenostiach s osvetlením a na kombinácii regulácie vykurovania a svetla.

Chytré ovládanie osvetlenia Philips Hue

So systémom Philips Hue sa môžete spoľahnúť na chytré osvetlenie vo svojej domácnosti. Inteligentný systém sa skladá z 3 komponentov:

 • Philips Hue Bridge: Philips Hue Bridge je srdcom chytrého systému. Mostík prepája lampy so zariadeniami, ako je šikovný telefón a tablet. Môžete pripojiť a ovládať až 50 svietidiel a príslušenstvo.
 • Žiarovky Hue: Existujú chytré žiarovky rôznych tvarov a veľkostí, vrátane energeticky úsporných.
 • Aplikácia Hue: Pomocou aplikácie Hue môžete ľahko a rýchlo ovládať chytré žiarovky Hue.

Kapitánsky mostík Philips Hue Bridge podporuje hardvérové ​​overovanie vyžadované pre Apple HomeKit. Vďaka prepojeniu Apple HomeKit so systémom Philips Hue môžete ovládať osvetlenie prostredníctvom Siri a zapojiť dokonalé osvetlenie do naprogramovaných scén. Využívate tak výhody oboch systémov, bez toho aby ste museli všetko nastavovať zvlášť. Rovnako funguje aj s Amazon Alexa a Bosch Smart Home.

Najobľúbenejší produkt
LED vonkajšie nástenné svietidlo Philips Hue 17464/30/P7 Resonate RGBW IP44 2x8W 1200lm 2000-6500K čierne - kompatibilné so SMART HOME by hornbach
LED vonkajšie nástenné svietidlo Philips Hue 17464/30/P7 Resonate RGBW IP44 2x8W 1200lm 2000-6500K čierne - kompatibilné so SMART HOME by hornbach
148,00 € / ks

Inteligentné ovládanie kúrenia tado °

So systémom Smart Home System od tado ° ovládate vykurovanie a klimatizáciu vo svojom dome. Znížite spotrebu energie, ušetríte peniaze a kedykoľvek vytvoríte perfektnú izbovú teplotu pomocou inteligentných zručností, ako je riadenie podľa polohy, detekcia otvoreného okna a ovládanie podľa predpovede počasia.

Vďaka ovládaniu môžete kedykoľvek zistiť, aká je teplota vo vašej domácnosti, keď bola zapnutá klimatizácia a koľko energie ste vďaka Climate Assistant každý deň ušetrili.

S inteligentnými termostatmi pre radiátory môžete nielen ušetriť náklady na vykurovanie, ale aplikácia tado ° vám tiež dá vedieť, aká je kvalita vzduchu vo vašom dome a ako ju môžete zlepšiť.

Chytrý zámok vchodových dverí Nuki

Ďalší systém chytrej domácnosti ponúka spoločnosť Nuki. Pomocou centrály Nuki Bridge získa váš chytrý zámok dverí prístup k internetu a môžete ho kedykoľvek ovládať prostredníctvom inteligentného telefónu. Stav zámku dverí máte plne pod kontrolou, aj keď ste na cestách. Kedykoľvek sa môžete pozrieť, kto prišiel a odišiel.

Komunikácia inteligentného zámku je šifrovaná od začiatku do konca, čo zodpovedá bezpečnostným štandardom, ktoré platia napríklad pre internetové bankovníctvo. Tretie strany ani spoločnosť Nuki nemajú prístup k vášmu šikovnému zámku dverí.

Možnosti financovania

Výhody vás presvedčili a vy ste sa rozhodli, že do automatizácie domácnosti pôjdete.

Existuje rad programov financovania a dotácií, ktoré vás môžu podporiť vo vašom projekte, či už sa jedná o novostavbu, rekonštrukciu alebo menšie projekty. Aktuálnu ponuku a informácie nájdete na internete.

Dotáciu možno napríklad získať na:

 • výstavbu,
 • zateplenie,
 • zdroje energie,
 • zateplenie obvodových stien, strechy, stropu a podláh,
 • výmenu okien a dverí,
 • odborný posudok a technický dozor,
 • zelené strechy,
 • využitie tepla z odpadových vôd,
 • vonkajšiu tieniacu techniku,
 • solárne termické a fotovoltaické systémy,
 • systém riadeného vetrania so spätným získavaním tepla z odpadového vzduchu (rekuperácia),
 • výmenu elektrického vykurovania za systém s tepelným čerpadlom,
 • výmenu lokálnych ohrievačov na tuhé fosílne palivá (napr. kachle využívané ako hlavný zdroj tepla na vykurovanie).

Ušetrite peniaze za poistenie

Niektoré poisťovne ponúkajú zľavu na poistenie domácnosti, ak sú v dome nainštalované systémy Smart Home. Mnohé poisťovne uprednostňujú najmä komponenty Smart Home odolné proti vlámaniu a trvalo inštalované komponenty, ktoré zabraňujú poškodeniu napr. vodou alebo požiarom.

Niektorí poskytovatelia poistenia poskytujú zákazníkom možnosť poistiť trvalo nainštalované komponenty inteligentnej domácnosti samostatne proti následným škodám, ako sú prevádzkové chyby alebo manipulácia.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore