0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 1. 2023 o 12:31. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Doba čítania: 4 min.
4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Bývate v malom byte? Ak bývate v priestoroch s výmerou menšou ako 40 metrov štvorcových, potom máte malé bývanie dokonca aj podľa úradných vyhlášok. Mrknite sa s nami na to, ako takého "drobca" vybaviť.

Malý priestor, veľké možnosti

Bývate v malom byte? Ak bývate v priestoroch s výmerou menšou ako 40 metrov štvorcových, potom máte malé bývanie dokonca aj podľa úradných vyhlášok. Mrknite sa s nami na to, ako takého "drobca" vybaviť.

Tak, aby ste sa v ňom necítili stiesnene, ale naopak využili každý centimeter miesta, ktorý máte k dispozícii. Základom je vybrať správne farby, pohrať sa so svetlom, staviť na zrkadlenie a vhodný nábytok.

Podľa údajov zo sčítania ľudu v roku 2001 má priemerný slovenský byt rozlohu 56 m². Novovzniknuté byty mávajú síce rozlohu väčšiu, avšak aj tak mnohí z nás hrajú každý deň obdobu legendárnej hry "tetris" - s nábytkom a malým priestorom, do ktorého sa musia vtesnať. Ako teda na to, aby aj malinký byt pôsobil vzdušne a nepripomínal temnú kobku?

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Zoberte to od podlahy

Ak bývate v malom byte, zjednoťte v celom priestore podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár štvorcových metrov navyše. Okrem toho by podlaha mala byť svetlá a v teplom odtieni (hoci inak všeobecne platí, že podlaha by mala byť najtmavšou plochou v miestnosti).

Premýšľate o kobercoch? Potom stavte skôr na kusové, namiesto klasického koberca od steny k stene. Ideálnym tvarom kusového koberca je obdĺžnik, ktorý miestnosť opticky pretiahne.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Vyberajte svetlé farby

V malom priestore si dajte pozor na tmavé farby na veľkých plochách. Zďaleka najhoršou voľbou je v tomto prípade červená farba. Priestor vymaľovaný červenou farbou nemá hĺbku a javí sa ešte menším, akým v skutočnosti je.

Ak zostanete pri bielej, nič nepokazíte. Vhodnou alternatívou sú svetlé odtiene ďalších farieb. Myslite tiež na to, že zatiaľ čo takzvané teplé farby pridávajú na útulnosti, "teple domova", ale uberajú optické metre, pri studených farbách je to presne naopak. Mrknite sa na podrobný návod, ako vymaľovať interiér.

Dobré svetlo robí zázraky

Tak dôležité, a tak podceňované! Svetlo, respektíve osvetlenie. V malých priestoroch je ešte dôležitejšie. A ak osvetlenie podceníte, potom riskujete, že sa váš malý byt premení na kobku.

Pri výbere osvetlenia stavte na striedmosť - ako pri veľkosti, tak aj pri materiále. Tu skrátka platí, že menej je viac. Do bytu tiež pustite denné svetlo - tabu v malých priestoroch by mali byť ťažké a tmavé závesy. Optické kúzla potom spôsobí napríklad stolové svetlo rozumne naaranžované pred zrkadlom alebo inou plochou, v ktorej sa môže odrážať.

À propos - zrkadlá! Nebojte sa ich. A nebojte sa ani žiadnej inej plochy, ktorá sa leskne a v ktorej sa odráža okolitý priestor. Do malého bytu práve takéto plochy, respektíve materiály patria!

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Zabudnite na masívnu stenu po babičke

Určite si ju pamätáte. Mohutné vitríny, v nich porcelán a navrchu ešte minimálne jedna obrovská skriňa, do ktorej by sa vtesnalo snáď aj malé auto. Presne na taký nábytok zabudnite!

Do priestoru, ktorý potrebujete opticky zväčšiť, patria otvorené priestory namiesto skriniek, poličky, nábytok, ktorý je skôr nižší, šikovné rozkladacie a stohovateľné riešenia.

A myslite tiež na úložné priestory: Krabice pod posteľou sú klasika, ktorá ale pod posteľ z mnohých dôvodov nepatrí. Lepšie je staviť na inak málo využívané priestory.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Trebárs na policový systém nad dverami, úložné priestory v sedacej súprave, dômyselné skriňové systémy, vďaka ktorým využijete každý centimeter miesta. Šikovným riešením do malých priestorov je aj poschodová posteľ. Pozrite sa na náš návod.

Správne a účelne využitý priestor je ten najlepší priestor! To platí pre každé bývanie a pre bývanie v malom byte dvojnásobne!

hore