Rýchla kontrola a ide sa na to
S prvými slnečnými lúčmi vaša (aj naša) chuť do práce vzrastá raketovou rýchlosťou. Konečne je zase dobré počasie a čas na záhrade niečo robiť. Čím začať? Obhliadkou záhrady. Prežilo všetko? Objavila sa niekde burina? Slimáci sa pripravujú na útok? Tak s nimi a s burinou zatočte ako prvý.
Život pod zemou je taký pestrý, že si to asi nedokážeme ani predstaviť. Miliardy mikroorganizmov si žijú podľa seba, nás na to nepotrebujú. Nechajme ich byť a do pôdy zasahujme len vtedy, keď budeme sadiť nové rastliny alebo vysievať semienka.
Jar = sadenie
Existujú rastliny, ktoré treba vysadiť už na jeseň. Lenže väčšina z rastlinnej ríše vyžaduje výsev až potom, čo posledné mrazy pominú. Platí to napríklad pre trvalky, hortenzie, ibišteky, niektoré ihličnany a vždyzelené opadavé kríky. Ak máte chuť na broskyňu, marhule, orech alebo kivi, tak aj tie vsádzajte až vo chvíli, keď už nie je pôda zamrznutá.
Tip
Akonáhle rozkvitne čerešňa, môžete vysadiť ďalšie skoro kvitnúce rastliny, ako sú gladioly, georgíny a ľalie, a zaistiť si tak veľa farieb na jarnej záhrade.
Kedy sadiť zeleninu
Akonáhle pôda po zime trochu uschne a prestane byť mazľavá, môžete sa pustiť do pestovania zeleniny. Tieto druhy zeleniny a byliniek sú pripravené na pestovanie už v marci:
Výsev | |
---|---|
červená repa | kapusta |
petržlen | šaláty |
mrkva | rebarbora |
špenát | topinambur |
čakanka | fazuľa |
cibuľa | špargla |
Čas na skoré zemiaky
V polovici marca je tiež čas začať s prípravou skorých zemiakov, ktoré môžete žať koncom leta. Najprv treba zemiaky vopred naklíčiť:
- Vložte sadivo zemiakov vedľa seba do debien alebo krabíc od vajec.
- Nechajte ich predklíčiť na svetlom mieste pri teplote 12 až 15 °C asi štyri týždne.
- Zemiaky môžete sadiť od druhého aprílového týždňa.
- Do polovice mája zakryte záhon fóliou alebo textíliou (za mrazivých nocí poskytnite dodatočnú ochranu druhým kusom textílie).
- Akonáhle sú rastliny vysoké približne 15 cm, zapravte ich do kopčeka.
Čo sú to "hrobčeky"?
Hrobčeky, alebo tiež kopčeky pomáhajú zvýšiť výnos zberu. Mladé stonky zasypete pôdou približne do polovice. V tejto oblasti sa potom vytvoria adventívne korene, ktoré vytvoria viac hľúz. Menej námahy, viac zemiakov.
Predpestovanie zeleniny
Na jar môžete v teple alebo na okennom parapete začať s množením ďalšej zeleniny. Pri vonkajšej teplote 22 až 25 °C potom môžete vysievať nasledujúcu zeleninu:
- paradajky
- papriky
- baklažán
- brokolica
- fenikel
- biela kapusta
- karfiol
- zeler
- melón
Kedy dať muškáty a ostatné rastliny von?
Mesiace čakali v tme, kým príde ich čas. Teraz si už môžu užívať svetlo a začať rásť. Reč je nielen o muškátoch, ale aj o ostatných kvetináčoch, ktoré prečkali zimu v pivnici. Postupne ich aklimatizujte na zmenu teplôt a intenzívnejšie slnečné svetlo. Začnite na tienistom mieste, aby sa nespálili. Potom ich na niekoľko hodín umiestnite na slnko.
Kedy začať s presádzaním?
Jar je ideálnym obdobím na presádzanie izboviek. Doprajte svojim kvetinám nový substrát a v prípade, že korene prerastajú drenážnym otvorom alebo sa ukazujú na povrchu, tak aj väčší kvetináč. Hlinu prevzdušnite perlitom, a ostrihajte zažltnuté listy a stonky. Sami uvidíte, ako sa vaše izbové rastliny zase nadýchnu k životu.
Jarný rez stromov a kríkov
Zlatice (zlatý dážď), dráč a trojpuk (deutzia) sú jedny z prvých kvitnúcich rastlín v našich záhradách. Po odkvitnutí je možné tieto skoro kvitnúce rastliny ihneď prerezať.
Začiatok marca je ten správny čas na rez trvaliek na záhrade. Nielen trvalky, ale aj levanduľa a rozmarín potrebujú prerezať. S jarným rezom ovocných stromov počkajte až pominú mrazy. Na jar sa pristane dať nový zostrih aj ružiam.
Dobrý rez na jar zaistí, že rastlina bude zdravá a silná.
Ako hnojiť záhradu na jar
Jar je ideálnym obdobím, kedy môžete záhrade dodať potrebné živiny pre dobrý štart. Mali by ste teda zásoby živín v pôde doplniť. Každá rastlina potrebuje trochu inú starostlivosť, a to sa týka aj výberu hnojiva. Myslite na to, aby hnojivo padlo na úrodnú pôdu presne pri tej rastlinke, ktorá naň čaká.
Príprava trávnika
Nepotrebujete červený koberec, potrebujete ho mať svieži a zelený. Aby taký zostal, je najlepšie začať program starostlivosti o trávnik už v marci. Kosenie, hnojenie, ničenie buriny, vertikutácia - to je vaša úloha na jar. V akom poradí to dáva zmysel, aký je rozdiel medzi mulčovaním a kosením, a aké hnojivo je pre váš trávnik to pravé? Pozrite na ďalšie návody.