Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 16:31. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Stavba terasy vyžaduje poctivú prípravu. Než sa pustíte do práce, ujasnite si všetky vaše požiadavky a predstavy o tom, ako by mala vyzerať. Všeobecne platí, že by sa terasa mala budovať na južnej alebo západnej strane domu.

Terasa je miestom, kde môžete raňajkovať či večerať, vyžaduje dostatočný prísun svetla. Je veľmi dôležité reflektovať vzhľad domu a okolia a podľa toho ju dimenzovať. Tiež je potrebné si rozmyslieť, ako bude terasa na dom nadväzovať.

Terasa nie je balkón, budujete ju za účelom komfortného využitia času. Mal by sa na ňu vojsť set záhradného nábytku, gril, úložné priestory, dekoratívne prvky alebo kvety. Štandardná veľkosť pre 4 až 6 osôb by teda mala byť min. 20-25 m2. A nebudete chcieť neskôr pridať pergolu, zimnú záhradu či markízu?

Stavať hrad na piesku sa nevypláca, a tak aj pod terasou musíte vybudovať dostatočné základy. Po odstránení asi 30 cm zeminy si pripravte betónový podklad, do ktorého po celom obvode terasy uložíte obrubníky. Ak budujete terasu väčších rozmerov, možno po obvode pripraviť základové pásy v nemrznúcej hĺbke cca 80 cm.

Akonáhle betón stvrdne, môžete do jamy začať sypať štrk. Ten je dôležitý pre odvodnenie a usadenie dlaždíc. Štrk sypte najskôr hrubý (zvoľte hrubosť, teda frakciu 16/32) a na vrch už dosypávajte jemným (8/16), ktorý potom starostlivo uhladíte do roviny.

Do takto zhotoveného "lôžka" už možno pokladať napríklad betónovú dlažbu, trendové 2 cm dlaždice, prírodný kameň, podkladové dlaždice pre rektifikačné terče alebo podkladné hranoly terasy z dreva alebo WPC. Druhým variantom je zhotovenie finálnej betónovej dosky so sklonom cca 2 % smerom od domu. V tomto prípade odporúčame použiť do betónu kari sieť, aby sa nám platňa netrhala, a zaliať finálnou vrstvou 10-20 cm betónu.

Pokiaľ terasa priamo nadväzuje na dom, oddeľte ju dilatačnou medzerou alebo stenu obložte nízkym obkladom od hornej hrany terasy. Pre dilatáciu sa väčšinou používa 2 cm XPS extrudovaný polystyrén. Terasu môžete napojiť na dom aj pomocou železných roxorov, ktoré navŕtate do steny.

Aj v prípade, že má terasa štrkový základ, je nutné, aby základy domu boli izolované tak, aby do nich nestekala voda. Na takto zhotovenej finálnej doske môžete skonštruovať akýkoľvek povrch, ktorý si zaumienite.

obr ako postavit terasu pri dome 02

Ak ste rozhodnutí zvládnuť terasu svojpomocne, nezabudnite na všetko potrebné náradie. K vyhĺbeniu základov budete potrebovať krompáč, rýľ a lopatu a/alebo mechanizáciu v podobe napr. malého bagra. Betonáž sa samozrejme nezaobíde bez kvalitnej stavebnej miešačky. S jej výberom vám poradíme v bode číslo 5.

Pre transport betónu a štrku použite stavebný fúrik a lopatu. Na zarovnanie základov sa hodí dlhá doska. Vyplnené základy ideálne zhutníme vibračným pechom. Pre určenie spádu terasy budete potrebovať vodováhu, ideálne dvojmetrovú.

obr ako postavit terasu pri dome 03

Základy pohltia veľký objem betónu, ktorý je potrebné namiešať. Na rozdiel od základov domu sa vám asi neoplatí objednať "mix" s betónom z betonárky, a tak nezostáva nič iné, než využiť stavebnú miešačku. Ako ju správne vybrať?
Mali by ste vyberať len z overených značiek, aby vaša miešačka bola z kvalitných dielov. Je naozaj nepríjemné, keď pri stavbe musíte riešiť problémy ohľadom opravy. Navyše miešačka býva rodinnou investíciou a do budúcnosti bude určite využitá na mnohých ďalších projektoch.

Jednou z najdôležitejších vecí pri výbere je určenie objemu bubna na miešanie malty. Premyslite si, na akú veľkú prácu ju budete potrebovať. Stabilný rozmer miešačiek je v rozmedzí od 120 do 232 litrov, ale nie je problém kúpiť miešačku s objemom 60 či naopak 300 litrov. Ale pozor, pri 60 litroch je problémom vysypanie zmesi do fúrika. Stavebná miešačka je pomerne ťažké a neskladné zariadenie. Pri výbere je teda potrebné premýšľať nielen nad veľkosťou, ale aj nad dopravou a možnosťou uskladnenia.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý si musíte uvedomiť, je elektrické zapojenie miešačiek. Na malé stavby, kde nie je potrebná tak veľká prevádzka miešačky, vyberte štandardné zapojenie na 220V/230V, pre väčšie stavby, kedy bude miešačka vo väčšej prevádzke a bude viac vyťažená, je dobré voliť zapojenie na 380V/400V. Pre dobrú a rýchlu prácu si vyberte miešačku ľahkú, skladnú a ľahko prenosnú, s ktorou pôjde ľahko manipulovať a ktorá dobre drží stabilitu.

Máte hotové základy aj povrch. Aký ale bude finálny vzhľad? Drevo, kompozit, betón alebo keramika? Pre ktorý materiál sa rozhodnúť?
Drevo je príjemný, teplý a hlavne prírodný materiál, ktorý najmä na záhradnú terasu skrátka patrí. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnosť podmienená náročnejšou údržbou v podobe každoročného náteru vrstvou špeciálneho oleja.

Kompromisom medzi drevom a technickými materiálmi sú drevoplastové dosky (WPC), ktoré sú na rozdiel od dreva odolné voči UV žiareniu, vlhkosti a poveternostným vplyvom. S drevoplastovými doskami sa pracuje rovnako ako s drevom.

Pokiaľ chcete zvoliť bezúdržbový materiál, potom vyberajte medzi prírodným kameňom, betónovou či keramickou dlažbou. Akékoľvek čistenie obstará dážď, prípadne metla. Ich nevýhodou je pri celoplošnom lepení riziko odmrznutia či odskočenia v prípade, že sa vám pod dlažbu dostane voda. V tomto prípade je potrebné pred pokládkou vyriešiť hydoroizoláciu terasy, dlaždice (spekané, mrazuvzdorné) lepiť na flexibilné lepidlo a ideálne škárovať epoxidovou škárovačkou.

Pri hrubších materiáloch od 2 cm hrúbky je riešením pokládka na tzv. terče alebo uloženie do štrkového lôžka, do ktorého odtečie voda. Alebo stečie po vyspádovanej a odizolovanej betónovej doske terasy.

obr ako postavit terasu pri dome 49

Povrch keramickej dlažby by nemal byť tmavý. Tmavý odtieň absorbuje slnečné žiarenie a dokáže sa na priamom slnku rozpáliť do vysokých teplôt a stať sa nepochôdznym bosou nohou. Nielen s vysokou teplotou súvisí rozťažnosť materiálu, ktorá môže spôsobiť odskočenie či prasknutie keramickej dlaždice.

Dôležitá je tiež veľkosť samotnej dlaždice. Na terasy sa neodporúča používať dlaždice väčších rozmerov ako 30x30 alebo 40x40 cm.

obr ako postavit terasu pri dome 48

Terasa je neustále vystavená "prírodným živlom". Nalepiť správne a dlhodobo dlažbu je malým stavebným orieškom.

Základom je hydroizolácia terasy. Kritickými miestami sú tu napojenie na dom a eventuálne kotevné prvky, ktoré by vôbec nemali prechádzať izoláciou. Pre obmedzenie pnutia je nutné použiť flexibilné lepidlo na dlažbu. Nanáša sa ozubenou stierkou na izolovaný podklad a tiež na dlaždice, aby nevznikali dutiny. Dlaždice mierne pritlačte a dvakrát poklepte gumovým kladivkom, nemožno ich však sklepať až na podklad.

Po úplnom zatvrdnutí lepidla možno začať škárovať. Ideálne je použiť epoxidovú či flexibilnú škárovaciu hmotu. Po krátkom zaschnutí odstráňte jej zvyšky hubovou stierkou. Po vyschnutí zotrite dlažbu znovu špongiou namočenou v čistej vode. Rohové a napojovacie škáry vyplňte hmotou s trvalým elastickým účinkom, napr. silikónom.

Terasou dielo nekončí. Až vás pošteklia prvé letné lúče, uvedomíte si nutnosť zatienenia. Bežne sa rieši stavbou pergoly, alebo inštaláciou markízy. Chcete terasu využívať aj za horšieho počasia? Počítajte s teplometmi a zastrešením vrátane odkvapov.

Ak budete chcieť terasu využívať celoročne, potom sa zamyslite nad uzavretím terasy zimnou záhradou. Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, bude to znamenať zásah do priestoru terasy, s ktorým je potrebné počítať od začiatku výstavby.

V každom prípade nezabudnite na prívod elektriny a rozumné je terasu osadiť vodovodným kohútikom, samozrejme nezamrzajúcim, ktorý vám uľahčí prípadné upratovanie.

obr ako postavit terasu pri dome 47

Povrchy materiálov je dobré po pokládke impregnovať, zabránite tým vniknutiu mastnoty či nečistôt do škár či do povrchu dlaždíc alebo kameňa. Impregnovaný povrch sa tiež lepšie udržuje.

Dlažby sú nenáročné na upratovanie, ak ste nezabudli na inštaláciu vodovodného kohútika (viď bod č. 9), potom nie je nič jednoduchšie, než pripojiť vysokotlakový čistič a terasu tlakovou vodou ostriekať.

hore