0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
8. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 4. 2024 o 17:33. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako zariadiť malú kuchyňu

Malá, ale napriek tomu priestranná. Ukážeme vám, ako sa dá aj z malej kuchyne urobiť praktická a plne vybavená svätyňa.

Ako zariadiť malú kuchyňu

Využite každý centimeter

Najmä v malých kuchyniach treba využiť a premyslieť každý centimeter. Než sa odvážite pustiť do kulinárskych výziev, je na prvom mieste plánovanie kuchyne. Tu nie je miesto pre štandardné nápady, ale pre tie neobvyklé.

Dvakrát merajte a pre istotu ešte raz

Mali by ste si poznamenať každý milimeter, pretože napokon záleží práve na rozmeroch. Poznačte si tiež, kde sú prípojky plynu a vody, kde sú dvere, okná, parapety a lišty a kde máte v kuchyni zásuvky. Pre správne dispozičné riešenie kuchyne sa zamyslite nad tým, čo je pre vás v kuchyni dôležité. Veľa úložného priestoru, veľká pracovná doska, jedálenský kút, veľká chladnička alebo sklad vína?

Potom sa zamyslite nad vybavením malej kuchyne z tej druhej strany. Čo všetko budete potrebovať? Kam to uložíte? Čo s riadom a pomocníkmi, ktoré využívate len zriedka? Stanovte si možnosti čo najskôr.

Kuchynské linky pre malé kuchyne začínajú na šírke 220 cm a môžete si ich zaobstarať s elektrickými spotrebičmi alebo bez nich. Získate tak základ, ktorý môžete prispôsobiť a rozšíriť podľa svojich individuálnych podmienok. Pokračovať môžete kuchyňami od šírky 280 cm, v ktorých je obvykle vstavaná chladnička, pokiaľ sa teda rozhodnete pre kuchynskú linku s elektrickými spotrebičmi.

Rohová kuchyňa

S rohovou kuchyňou v tvare písmena L môžete maximálne využiť dostupný priestor. Rohové kuchyne sú k dispozícii vo veľkosti 280 x 170 cm. Súčasťou kuchynského riešenia sú všetky potrebné elektrické spotrebiče vrátane chladničky. Tvar L umožňuje optimálne využitie rohu a poskytuje ďalšiu pracovnú plochu alebo ponúka možnosť uloženia kávovaru či rýchlovarnej kanvice. Nástenné skrinky vám poskytnú dostatok úložného priestoru.

Minikuchyne a špajze

Malé kuchyne sa na trhu často objavujú pod názvami mini kuchyne alebo kuchynský kút. V oboch prípadoch sa jedná o vstavané kuchyne, ktoré sú tak akurát veľké, aby sa v nich dalo uvariť jedlo. Skladajú sa z kuchynskej linky s varnou doskou, drezom a malou chladničkou. Môžete si tiež vybrať, či chcete pridať rúru alebo mikrovlnnú rúru. Jednotlivé kuchyne môžu byť o niečo väčšie.

Ako zariadiť malú kuchyňu

Neštandardné dispozície

Zostavte si malú kuchyňu tak, ako potrebujete. Všetko pre malú kuchynskú linku je k dispozícii aj jednotlivo: spodné kuchynské skrinky, rohové skrinky, korpusy k horným skrinkám, závesné kuchynské skrinky, kryty na vstavané spotrebiče, potravinové skrinky a doplnky.
To vám dáva možnosť zostaviť si individuálnu kuchyňu a využiť každý kút. Na to sa hodia najmä jednotlivé rohové nástenné skrinky alebo rohové spodné skrinky.

Pracovná plocha v malej kuchyni

  • Naplánujte si aspoň 60 cm pracovnej plochy. Pracovnú plochu môžete rozšíriť tak, že ku kuchynskému drezu pripevníte dosku a použijete ju ako ďalšiu plochu.
  • Kuchynský ostrovček môžete tiež namontovať ako polostrov na kuchynskú linku a potom ho zároveň používať ako pult.
  • Medzi kuchynskou linkou a kuchynským ostrovčekom ponechajte aspoň 120 cm, aby bolo možné otvárať zásuvky z oboch strán. To platí aj pre protiľahlé kuchynské linky.
  • Využite výšku miestnosti v malej kuchyni s nástennými skrinkami až k stropu. Nástenné skrinky by ste mali montovať iba na jednu stenu, inak bude miestnosť vyzerať menšia.
  • Pokiaľ máte v malej kuchyni šikmú strechu, využite výšku kolien pre police, servírovacie vozíky alebo, ak máte vysokú výšku kolien, pre stôl a stoličky.
  • Pokiaľ je vaša kuchyňa úzka, sú vhodné najmä otvorené police, ktoré vytvárajú vzdušný efekt, alebo nástenné skrinky so sklom.
  • Do malej kuchyne používajte menšie elektrické spotrebiče; k dispozícii sú aj umývačky riadu so šírkou 45 cm.

Ako vytvoriť úložný priestor v malých kuchyniach

Kreatívne riešenie úložného priestoru a milimetrová presnosť sú v malej kuchyni potrebné.


V malej kuchyni má každý kút a zákutie, nech už je akokoľvek malé, svoj význam. Stále je tu totiž miesto na úložný priestor. Rohové kuchynské spodné skrinky sa stanú ešte praktickejšími, pokiaľ obsahujú kolotoč. Ušetríte tak miesto, ale vždy ľahko dosiahnete na to, čo potrebujete. Potravinové vysoké skrinky sa skvele hodia do výklenkov, zaberajú málo miesta, ale poskytujú dostatok úložného priestoru.

Ďalšou možnosťou, ako vyplniť rohy alebo výklenky, sú otvorené police v malej kuchyni. Môžete do nich uložiť množstvo vecí. Ak sú však preplnené alebo chaotické, bude vaša kuchyňa rýchlo vyzerať neusporiadane a neprehľadne.

Ak chcete naplno využiť priestor v kuchyni, sú dobrým nápadom otvorené nástenné police. Umožňujú maximálne využiť steny, ale aj bočné steny medzi pracovnou doskou a nástennou skrinkou alebo zadnú stenu kuchynskej dosky. Ak tam budete ukladať veci, ktoré potrebujete každý deň, nebudete ich musieť hľadať v skrinkách. Pokiaľ je polica vybavená háčikmi, nájdu tu miesto aj utierky alebo varešky.

Ako si vyrobiť policu do kuchyne

Jednu alebo viac nástenných políc si môžete ľahko postaviť sami. Nepotrebujete oveľa viac ako vhodnú dosku a držiaky na police. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť toľko úložného priestoru, koľko vo svojej malej kuchyni potrebujete, a to presne v správnej veľkosti. Môžete tu napríklad skladovať suché prísady, ako je múka, cukor, ryža alebo vaše müsli, pripravené na použitie v úložných nádobách. Nezapĺňajte otvorené police vo svojej malej kuchyni príliš, inak bude vyzerať neprehľadne.

Ako zariadiť malú kuchyňu

Ako zväčšiť malú kuchyňu

Pokiaľ chcete miestnosť rozjasniť, vždy platí pravidlo: použite svetlé farby. To platí aj pre kuchyňu. Nemusí to však byť vždy len biela, riešením v malých kuchyniach je aj svetlo šedá, pastelové farby alebo prírodné tóny.

Rovnakú farbu by ste mali zvoliť aj pre horné a dolné skrinky, aby vaša malá kuchynka pôsobila celkovo jednotne.

Voľte lesklé čelá, odrážajú svetlo, takže vaša kuchyňa bude vyzerať väčšie a svetlejšie.

K tomu prispieva aj vaša obložená zadná stena za kuchynskou doskou. Pokiaľ máte na stene tmavé obklady, natrite ich svetlou farbou. Prípadne na ne môžete položiť nové dlaždice. K tomu sa hodia mozaikové obklady, ktoré môžete zvoliť tón v tóne, ale vzor urobí vašu malú kuchyňu zaujímavejšou.

Zvoľte si pre kuchynský nábytok bezúchytkové čelá. Uzavreté skrinky navyše vytvárajú pokoj a poriadok a opticky zväčšujú priestor. Na otvorených policiach nie je nič zlé. Mali by ste však dbať na to, aby neboli príliš plné a aby bol ich obsah usporiadaný.

Ako zariadiť malú kuchyňu
Pokiaľ chcete malú kuchyňu opticky zväčšiť, hrá pracovná doska dôležitú úlohu.

Aj tu je vhodná svetlá pracovná doska v bielej alebo svetlo šedej farbe. Útulne bude pôsobiť, pokiaľ nainštalujete pracovnú dosku z dreva. Vyberte si tvrdé drevo, ako je dub alebo buk, ktoré sú robustnejšie. Drevené pracovné dosky sa dobre hodia k bielym čelám. Môžete tiež skombinovať kuchynské náčinie zo zodpovedajúceho dreva, aby vaša malá kuchynka pôsobila jednotne a všetko dobre zapadlo do miestnosti.

Dobré osvetlenie malej kuchyne je základ úspechu

Je dôležité kuchyňu riadne osvetliť a nainštalovať dostatok svietidiel. V malej kuchyni majú zmysel aj posuvné sklenené dvere. Získate tak priestor, o ktorý by ste s normálnymi dverami prišli, a sklenená predná časť navyše malú kuchyňu presvetlí.

Jedálenský priestor v malých kuchyniach

Stojíte pred výzvou, ako začleniť jedálenský kút do malej kuchyne? Potom máte niekoľko možností. Pokiaľ sa vám do kuchyne zmestí malý stôl, platí nasledujúce:

Do štvorcovej kuchyne sa hodí okrúhly stôl. Pokiaľ je vaša kuchyňa obdĺžniková, vyplatí sa obdĺžnikový stôl. Je to najlepší spôsob využitia priestoru. Zvážte tiež, či sa lavica zmestí k stene alebo za roh, aby ste ušetrili miesto.

Nemáte miesto na stôl? Nezúfajte.

Pokiaľ máte kuchynský ostrovček, využite jednu stranu ako pult. Aj keď máte pracovnú plochu, môžete ju pomocou barových stoličiek premeniť na jedálenský kút. Prípadne, ak je vo vašej malej kuchyni okenný parapet, môžete ho rozšíriť a sedieť na ňom so stoličkami alebo barovými stoličkami.

Ako zariadiť malú kuchyňu

Máte ešte voľný výklenok? Potom si postavte vlastný jedálenský kút. Ďalšou možnosťou je skladací stôl do malej kuchyne. Nástenné skladacie stoly sú obzvlášť praktické, pretože ich môžete po skončení práce jednoducho zložiť. Sú vhodné nielen na jedenie, ale aj ako ďalšia pracovná plocha. Princíp je vlastne stále rovnaký. Doska stola je pripevnená k stene drevenými lamelami a drží ju jedna alebo viac podpier.

Nástenné skladacie stoly sú k dispozícii v mnohých prevedeniach. Najjednoduchší spôsob, ako si takýto stôl postaviť, je pomocou skladacích policových držiakov a stolovej dosky. Ak chcete niečo luxusnejšie a s ďalším úložným priestorom, postavte si v malej kuchyni nástenný bar.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať kuchynský drez

Chystáte sa vymeniť starý kuchynský drez? Krok za krokom vám ukážeme, ako namontovať nový. S našim videom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete!

hore