0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 20. 4. 2024 o 13:39. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ekologická stavba a renovácia

Ekologická stavba a renovácia

Udržateľná alebo ekologická výstavba je v móde. Čo to ale znamená? Znamená to, že sa na stavbu používajú iba ekologické stavebné materiály, alebo ide ešte o niečo viac?

Čo znamená ekologická stavba?

Čo sa rozumie pod ekologickou výstavbou? Čím sa ekologické stavanie líši od bežného?

To znamená, že budova je začlenená do prírodného cyklu od výroby stavebných materiálov, cez prevádzku šetriacu zdroje až po likvidáciu stavebných materiálov, keď už budova nie je potrebná.

Svoju úlohu v tom zohráva vývoj a architektúra:

  • Umiestnenie budovy (vrátane infraštruktúry, dopravného spojenia a ochrany krajiny).
  • Iba malý uzavretý priestor.
  • Vonkajšia plocha budovy je v pomere k obsahu budovy malá.
  • Na osvetlenie budovy sa v čo najväčšej miere využíva denné svetlo (v prípade potreby sa zabezpečia systémy pre vedenie svetla alebo svetelná kopula).
  • Ozelenenie budovy, napr. ozelenenie strechy.

Stavebné materiály

Používajte stavebné materiály, ktoré možno vyrobiť a zlikvidovať spôsobom šetrným k životnému prostrediu, ideálne biologicky odbúrateľnými a pokiaľ možno bez veľkých výdavkov na energiu a dopravu (uprednostňujte regionálne stavebné materiály). Vyhnite sa látkam, ktoré sú toxické alebo pochybné z hľadiska stavebnej biológie.

  • Hlina, tehly, prírodné kamene (z okolia), drevo, balíky slamy.
  • Izolačné materiály z obnoviteľných surovín (drevovláknité izolačné dosky, ľanové vlákno, konopné vlákno, ovčia vlna, slama) alebo z recyklovaných materiálov (napr. celulóza z odpadového papiera).
  • Okná s viacnásobnou izoláciou z miestneho dreva namiesto plastu.
  • Prírodné podlahové krytiny (napr. korkové podlahy, masívne drevené dosky a drevené parkety z regionálne pestovaného dreva, linoleum).
  • Prírodné farby, lepidlá a laky na rastlinnej báze, bez rozpúšťadiel a s nízkym obsahom prchavých organických látok (FOC).

Ekologická stavba a renovácia

Technológie a vybavenie budovy

Nízku spotrebu energie pri prevádzke budovy možno tiež docieliť:

  • využitím solárnej energie pomocou solárnych alebo fotovoltaických systémov
  • účinnou tepelnou izoláciou
  • prostredníctvom efektívneho systémového inžinierstva
  • pokrytím zvyškovej potreby energie pomocou obnoviteľných zdrojov, ako je solárna tepelná energia, fotovoltaika a udržateľné palivá (napr. geotermálna energia, vykurovanie peletami)
  • udržateľnou technológiou odvodnenia, prípadne oddelením pitnej a úžitkovej vody používanej na umývanie alebo zalievanie kvetov.

Využívajte odpadovú vodu z vane, sprchy a práčky (šedú vodu) ku splachovaniu toalety a dažďovú vodu po hrubej filtrácii na pranie bielizne (dvojkomorový systém: šedá a dažďová voda sa zbierajú oddelene).

Ak na to máte podmienky, tak vybudujte mokraď, používajte získanú biomasu ako hnojivo na vlastnej záhrade; alternatívou je vybudovanie (malej) čistiarne odpadových vôd s niekoľkými susedmi.

V domoch s viacerými bytmi je dobré mať možnosti triedenia odpadu alebo zastrešené parkovacie miesta pre bicykle.
A konečne, v ekologickej výstavbe musí byť každý výrobok a každý kus zariadenia testovaný na svoje ekologické vlastnosti.

Nechajte si poradiť od profesionálov

Nemáte čas na to, aby ste si všetko vyhľadali sami? V takom prípade vyhľadajte pomoc architekta alebo inžiniera, ktorý sa tým zaoberá denne.

Prečo stavať ekologicky?

Výhody ekologickej výstavby sú zrejmé:

  • Je všeobecne udržateľná alebo šetrí zdroje,
  • vyžaduje menej energie na výrobu, prevádzku a recykláciu alebo likvidáciu,
  • je zdravotne nezávadná, pretože neobsahuje toxické látky a prispieva tak ku kvalite života a zdravému životnému štýlu.
  • Mnohé ekologické stavebné materiály nie sú drahšie ako bežné stavebné materiály, ale často sú cenovo porovnateľné. Z hľadiska kvality bývania, údržby a starostlivosti i konečnej recyklácie je ekologická stavba dokonca lacnejšia.

Svojim ekologickým domom svet nezachránite, ale môžete k jeho záchrane prispieť.

Nezriedka majú prírodné materiály i ďalšie vlastnosti, ktoré majú na stavbu pozitívny vplyv. Napríklad ekologické omietky sú otvorené difúzii a prirodzene tak znižujú vlhkosť vzduchu v interiéri. Niektoré stavebné materiály výborne izolujú, a tým zároveň pomáhajú šetriť energiu.

Ekologická stavba a renovácia

Ekologické materiály v stavebníctve majú tiež vizuálny dopad. Pokiaľ máte radi pútavé farby fasády, ak sa vám páčia prírodné fasády z dreva, ak chcete podčiarknuť dizajn svojho domu udržateľnými stavebnými materiálmi, môžete svoj dom ozvláštniť ekologickou stavbou alebo renováciou. Zelená strecha alebo akcenty zelených rastlín na balkóne či terase to dokážu.

Podpora a financovanie ekologických stavieb a rekonštrukcií

Ekologickú výstavbu a renováciu podporujú rôzne subjekty. Existujú dotačné programy, na ktoré sa vzťahujú kritériá, ktoré sa pri stavbe a rekonštrukcii musia dodržať. Dotácie sa môžu týkať výmeny okien, zateplenia, výmeny starého kotla na tuhé palivá alebo na inštaláciu solárnych panelov. A to je len zlomok toho, na čo sa môžete príslušných úradov opýtať. Pretože ak si nie ste istí, alebo ak vyhľadávanie na internete nie je vaším koníčkom, nechajte si poradiť. V opačnom prípade rozdávate veľa peňazí.

Najskôr sa pýtajte, potom zadajte zákazku

V každom prípade sa informujte, ako niečo kúpite alebo objednáte. Spravidla musíte všetky žiadosti predložiť vopred a nechať si ich schváliť. Nezabudnite tiež na požiadavky, ktoré musíte splniť, aby ste sa mohli uchádzať o financovanie programov.

Aké ekologické stavebné materiály sú v ponuke?

Stavanie z ekologických materiálov je najstaršou stavebnou metódou zo všetkých. Na mysli máme omietky z vápna alebo hliny, prírodné farby, slamu na izoláciu a fasády z dreva. Aké sú ale ekologické stavebné materiály? V akých oblastiach možno tieto stavebné materiály použiť pri ekologickej výstavbe alebo renovácii?

Prírodné omietky

Medzi ekologickými omietkami sú najlepšie hlinené omietky. Neobsahujú rozpúšťadlá, sú bez konzervačných látok a plastov, sú šetrné k pokožke, priedušné a vhodné aj pre alergikov. Hlinené omietky v interiéri viažu vlhkosť, a tým zlepšujú vnútornú klímu. Sú k dispozícii v rôznych zrnitostiach a dokonca aj vo farbe podľa vášho výberu.

Prírodné farby

Existujú tiež ekologické farby na steny s ílom alebo vápnom a ďalšie ekologické varianty bez konzervačných látok - pre interiér aj exteriér. Niektoré z nich sú dokonca k dispozícii vo farbe podľa vášho výberu.

Suchá výstavba a sadrokartónové dosky

Na suchú výstavbu a dokončovanie interiérov sadrokartónovými doskami sa používajú sadrovláknité a sadrokartónové dosky. Pre dekoratívne účely a zlepšenie akustiky v miestnosti sú k dispozícii aj dosky z prírodných materiálov, ako je ovčia vlna. Okrem toho existujú interiérové povrchové dosky, ktoré prirodzeným procesom trvalo chemicky viažu škodliviny, dokonca ich rozkladajú a zabraňujú tak ich ústupu.

Drevovláknité dosky s vápenným náterom

Ďalším úspechom v oblasti ekologických výrobkov sú drevovláknité dosky s vápennou omietkou na porvrchu, ktoré sú vhodné aj pre zdravú suchú výstavbu. Majú regulačný účinok vlhkosti, čím zlepšujú vnútornú klímu a kumulujú teplo. Ďalšou výhodou je, že sú vhodné pre veľmi rozdielne finálne nátery - pre hladké povrchy, plstené konštrukcie s vápennými produktmi, štruktúrovo silné dekoratívne omietky alebo farebné nátery.

Prírodné podlahové krytiny

Výber ekologických podlahových krytín je obrovský. V ponuke sú korkové podlahy, parkety, ekologické vinylové podlahy alebo koberce z recyklovaných materiálov. Je teda veľká šanca, že nájdete podlahovú krytinu presne podľa vašich predstáv a myšlienky projektu. Po práci si potom môžete oddýchnuť trebárs na koberci z prírodných vlákien. Takže je na čo sa tešiť.

Ako položiť korkovú podlahu

Korok je skutočne všestranným materiálom. Korková podlaha je prirodzená, elastická a príjemná pri chôdzi. V našom video návode z projektovej dielne sa dozviete, ako položiť korkovú podlahu a na čo by ste si mali pri klad viac

Zvoľte ekologické lepidlo

Kúpili ste si ekologickú podlahovú krytinu? Skvelé, to bol prvý krok. Ak musíte alebo chcete lepiť, starostlivo vyberajte lepidlo a vyhnite sa zložkám škodlivým pre životné prostredie.

Zelené strechy

Zelené strechy sú nielen atrakciou pre oči, ale majú aj ekologický zmysel. Napríklad výrazne ovplyvňujú teplotu plochých striech, v lete ich ochladzujú a v zime izolujú. Rastliny produkujú kyslík, viažu oxid uhličitý a jemný prach, a majú tak pozitívny vplyv na mestskú klímu. Okrem toho izolujú zvuk a podporujú biodiverzitu. Zelené strechy spravidla tiež zvyšujú hodnotu budov.

Vybavenie a technológie pre väčšiu udržateľnosť

Ako a čím môžete budovu, dom alebo byt vybaviť, aby boli počas prevádzky čo najekologickejšie a čo najviac udržateľné? Aké technológie a prostriedky možno použiť k úspore energie a ďalších zdrojov? Čo všetko môžete urobiť pre udržateľný život?

Izolácia obvodového plášťa budovy

Je samozrejmé, aby moderný dom prepúšťal čo najmenej energie von, či už fasádou, pivnicou alebo strechou. Prvou prioritou je teda dobre urobená izolácia fasády.

Energeticky úsporné okná

K energeticky úspornému domu patria moderné okná, ktoré prepúšťajú čo najmenej tepla von. Z ekologického hľadiska sú energeticky úsporné drevené okná vhodnejšie ako plastové.

Vchodové dvere

Ak nie sú vchodové dvere tepelne izolované, uniká cenná energia von, a tým dochádza k finančným stratám. Vyberte si také vchodové dvere, ktoré nielen izolujú teplo a zvuk, ale tiež dobre chránia pred vlámaním.

Vetracie systémy

Fasáda a opláštenie budovy sú teraz takmer vzduchotesné. Čo je však takmer vzduchotesné, musí byť kontrolovane vetrané. K tomu slúžia moderné vetracie systémy, ktoré využívajú rekuperáciu a teplo odvádzaného vzduchu k prenosu energie do privádzaného vzduchu.

Energeticky úsporné elektrické spotrebiče

Chladnička, sporák, rúra, práčka, umývačka a ďalšie spotrebiče sú v prevádzke trvalo alebo niekoľkokrát týždenne. To predstavuje veľké množstvo elektriny a vody. Moderné spotrebiče sú účinnejšie a majú nižšiu spotrebu, takže sa ich nákup vráti v priebehu niekoľkých rokov. Stačí sa pozrieť na údaje o vašich elektrických spotrebičoch a zistiť, kde sa oplatí zaobstarať nové.

Staré funkčné spotrebiče nevyhadzujte

Kupujete novú práčku, napriek tomu, že tá stará ešte stále bezchybne funguje? To síce udržateľné veľmi nie je, ale stáva sa to. Starý spotrebič ponúknite na predaj, darujte ho za odvoz, swapnite ho alebo ho venujte charite.

Využívanie zelenej elektriny

Používate ekologickú elektrinu? Skvelé, ak áno. Ak nie, prečo neprejsť na zelenú elektrinu? Nájsť najlacnejšieho dodávateľa zelenej elektriny pre vašu spotrebu a ľahko ho zmeniť je dnes vďaka mnohým porovnávacím portálom hračka. Stačí len niekoľko kliknutí online. A zelená elektrina nie je drahšia, ako si mnohí ľudia často myslia.

Ekologické vykurovacie systémy

Energia z obnoviteľných palív je z ekologického hľadiska vhodnejšia. Patrí medzi ne solárna energia, veterná energia, vodná energia, geotermálna energia, biomasa a bioplyn. Ak si teda na výrobu tepla nainštalujete systém vykurovania peletami alebo kachle na drevo, jednáte udržateľnejším spôsobom. S pecou, ktorá má výmenník, môžete tiež znížiť zaťaženie ústredného kúrenia tým, že krb napojíte na prívod vody do vykurovacieho systému.

Solárne a fotovoltaické systémy

Premýšľali ste niekedy o využití energie zo slnečných lúčov? Vďaka solárnym / fotovoltaickým systémom môžete vyrábať vlastnú elektrinu a dodávať ju do siete alebo si nechať slnečnou energiou ohrievať vodu. Ušetríte tak náklady na energiu a budete o niečo nezávislejší na neustále rastúcich cenách energií.

Použitie technológie LED

Používate moderné LED žiarovky? Aj tu existuje veľký potenciál úspor. V porovnaní s inými svetelnými zdrojmi sú LED diódy udržateľné a šetria zdroje.

Najobľúbenejší produkt
LED žiarovka Flair ViYu A60 E27 / 8,5 W ( 60 W ) 806 lm 1800-6500 K matná - kompatibilná so SMART HOME by hornbach
LED žiarovka Flair ViYu A60 E27 / 8,5 W ( 60 W ) 806 lm 1800-6500 K matná - kompatibilná so SMART HOME by hornbach
12,50 €* / ks

Ako využiť dažďovú a šedú vodu

Je veľká škoda, keď do kanála odteká nevyužitá dažďová voda. Je vhodná na polievanie záhrady, ale aj na splachovanie. V závislosti na tom, na čo ju chcete používať a ako veľká je vaša domácnosť, existujú rôzne veľkosti sudov alebo nádrží a systémov na zber dažďovej vody.

Viete, čo je šedá voda? Čo tak zaobstarať si systém využitia šedej vody?
Vďaka tomu môžete naďalej používať vodu, ktorá bola už raz použitá na umývanie rúk, sprchovanie alebo kúpanie a je len mierne znečistená. Možno ju ľahko použiť na splachovanie toaliet, pranie bielizne alebo polievanie záhrady. Výhodou je, že spotreba vody sa vám výrazne zníži, a to bez obmedzenia pohodlia a hygieny.

Pestujte ovocie a zeleninu a buďte sebestační

Chcete presne vedieť, odkiaľ pochádza zelenina a ovocie na vašom tanieri a čím bola alebo nebola ošetrená? Nie je nič jednoduchšie, než si zeleninu, bylinky a ovocie vypestovať. Keď si navyše zaobstaráte skleník a parenisko, môžete výrazne predĺžiť sezónu a žať čerstvú zeleninu a ovocie niekoľko mesiacov v roku.

Smarthome

Smart Home a inteligentná domácnosť

Vďaka inteligentnej domácnosti môžete inteligentne ovládať domáce spotrebiče a systémy prostredníctvom smart telefónu alebo iných zariadení s pripojením k internetu. Inteligentná domácnosť vám tiež pomôže šetriť energiu.

Tu je niekoľko faktov:

Automatizácia domácnosti

Ako môžete inteligentne ušetriť elektrinu?

Napríklad môžete nastaviť teplotu a kúrenie tak, aby bežalo len vtedy, keď ste doma. Keď doma nebudete, môžete kúrenie nastaviť na nižšiu teplotu.

Rovnako tak možno ovládať spotrebiče a svetlá, ktoré sa automaticky vypnú po vašom odchode.

Automatizácia domácnosti
Smarthome

Garáže pre bicykle

Čo tak jazdiť častejšie do práce na bicykli alebo jazdiť na bicykli vybavovať drobné záležitosti? Najmä krátke cesty sa dajú ľahko absolvovať na bicykli a navyše si udržíte kondíciu. Kúpte si garáž pre bicykle. Potom sa už nedá vyhovárať.

hore